Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Asus VivoTab Note 8

- - - - -
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postlucifer76, on 12 martie 2014 - 18:40, said:

Am avut tableta cu android, dar nu m-a multumit deloc. Parca era un telefon mai mare, nu un mici PC. Daca o tableta cu w8 ar fi la un pret apropiat de una cu android, nu as ezita nici o clipa intre cele 2. Nexus 7 II nu ma incanta cu nimic. Cand Note8 o sa ajunga la un pret de vreo 1200 lei, o sa fie o alegere mult mai buna.

Pai sa stii ca exact la fel am gandit si eu. De aceea ma limitez la Android pe smartphone. De altfel, exista destule aplicatii Android care nu sunt optimizate pentru tablete, ci doar pentru smartphone-uri. Nu-mi mai trebuie tablete cu Android. Am avut doar chinezarii ieftine pentru ca nu mi-a convenit sa dau prea multi bani pe ceva ce nu prea folosesc si, in final s-a dovedit ca au fost doar bani aruncati...
Cu Windows 8, in schimb, este altceva. Aproape ca am ajuns sa ma impart exclusiv intre MacBook si tabletele cu Windows 8. De aceea am cumparat deja doua si urmeaza acum... a treia.

Nu mai e mult de la 1450 la 1200 RON...

#20
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Nici eu nu ii inteleg de ce nu au pus port micro HDMI, ar trebui sa fie obligatoriu.

#21
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ca sa te oblige sa cumperi si o alta tableta care are HDMI...
Ori poate ca s-au gandit ca si HDMI si Stylus Wacom pe o tableta ar fi prea mult...
Ar mai fi solutia cu Asus Miracast Dongle sau produse de altii (fiindca observ ca fabrica si altii astfel de dispozitive, inclusiv chinezii au unele modele sensibil mai ieftine), dar nu scrie nimeni cat de bine functioneaza.

Oricum, eu m-am gandit, m-am razgandit si pana la urma mi-am facut singur pofta de aceasta tableta. Nu am mari asteptari de la ea. O voi lua strict pentru stylus. Probabil ca voi pastra si tableta Toshiba Encore.
Pana la urma ajung sa fac cu tabletele cum am facut cu smartphone-urile: unul nou la cateva luni pana cand m-am stabilizat pe Note 2; sper sa gasesc pana la urma si tableta care sa ma satisfaca suficient si pe care sa ma stabilizez fara sa mai simt nevoia alteia. M-am saturat de colectionat mediocritati...

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Vrei sa iti cumperi si tu Asus-ul?

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
L-am si comandat de la eMag. Ti-am zis ca mi-am facut singur pofta (discutand cu altii despre ea). :D
M-am saturat sa fac tap cu degetele de nu stiu cate ori pe butonasele alea mititele din aplicatiile pentru interfata Desktop pana cand nimeresc ce trebuie, m-am saturat de aplicatia Virtual Touchpad, m-am saturat sa conectez mouse-ul oridecateori am nevoie sa efectuez mai multe operatii cu fisiere. Asa ca am comandat si aceasta tableta doar pentru stylus.
Acum, Doamne ajuta! Sper sa nu fie de o calitate chiar mediocra. Macar sa fie un pic peste medie...

Am comandat-o impreuna cu abonament de date Vodafone si routerul 4G WiFi portabil Vodafone Hotspot 210 4G pe care ma gandeam de mai multa vreme sa il achizitionez. Acum in magazinul online Vodafone nu mai au decat 2 bucati pe stoc si parca nici nu voiam sa-l pierd.
La Vodafone nu am alt abonament de date. Pana acum am utilizat in principal Zapp si Digi.mobil. Nu sunt eu prea incantat de Vodafone, deoarece reteaua 4G este ca si inexistenta, iar unde nu e 3G nu poti beneficia nici macar de viteza EDGE ca la Orange si Cosmote.
Ti-am spus ca urmaream si un astfel router portabil cu suport 3G/4G, modem integrat si acumulator. Doar ca va sosi mai devreme decat planuiam.

#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@Papillon_
Tu te-ai decis tot pentru Asus VivoTab Note 8 sau pentru alt model?

Am gasit un videoclip care prezinta un test de latenta pentru o conexiune prin Miracast realizata intre ASUS Vivotab Note 8 si Actiontec ScreenBeam WiDi/Miracast wireless display adaptor:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zrPMAEosnGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 12 March 2014 - 22:10.


#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de Asus Miracast HDMI Dongle (care conform producatorului este comaptibil atat cu ASUS Transformer Book/T100 cat si cu ASUS VivoTab Note8/M80TA) am gasit un review negativ:

Today I received the original Asus Miracast HDMI Dongle.
Short: it's not working properly with Windows 8.1 yet
I was able to connect my Asus T100 64GB after capturing the WPS-PIN with my Phone-Cam, since it was only visible for a second or so. Unfortunately some colors were messed up and there was way too much image compression for my taste. Youtube videos are fine so far, gaming not that much... I tried Asphalt 8 via keyboard and X-Box Controller - it's smooth but there is a lag of 200-300ms, which makes it unplayable for me.
Downloaded a newer firmware, installed flawlessly... but now it's not showing up any WPS-PIN when I try to connect... not even for a second as before. Reset to factory defaults... not working... still latest firmware. So yay.... I got that brand new dongle thingy but can't use it :|

Sursa: http://www.transform...-support-8.html

O alta alternativa ar fi Belkin Miracast Video Adapter: http://www.belkin.com/us/p/P-F7D7501/

Oricum, toate astea ar fi solutii de compromis. Conexiunea HDMI prin cablu este sfanta...

#26
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Hm, doar pentru stylus schimbi tu tableta? Nu merge sa folosesti un stylus si la cea veche?

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu se compara la rezolutie layerul de digitizer cu display-ul capacitiv+stylus simulator de deget, in plus digitizerul ar trebui sa simta si presiunea cu care apesi (display-ul normal "simte" cumva presiunea dupa cit de mare e amprenta pe care o pui pe ecran, ceea ce e cu totul altceva).
De asemenea daca ai aplicatia sau setarile potrivite ar trebui sa poti sa dezactivezi partea capacitiva ca la Galaxy Note si sa scrii cu mina pe ecran cum scrii pe hirtie si sa nu simta mina chiar cind o pui pe ecran, doar virful stylus-ului.
Nu stiu care e situatia curenta cu aplicatiile M$ dedicate stylus, stiu ca acum vreo 10(+?) ani a avut M$ un XP special pentru tablete, cu niste aplicatii decente. Samsung e dezastru, are niste aplicatii care nu merg decit pe rom-urile cu touchwiz (chiar daca ai trece peste faptul ca oricum nu sint disponibile in market), nu exporta nimic decent si editabil, nici ei nu se decid cu care aplicatie sa mearga inainte si diferite versiuni sint relativ incompatibile, etc. Intr-un cuvint sint bune pentru demo-uri pe youtube sau in reclame si eventual de desenat peste screen shot-uri pe care le trimiti ca poza pe email dar ca un format pe care sa-l poti folosi cu adevarat si pe pc (ca doar nu lucrezi doar pe telefon) si la care sa ai acces si peste citiva ani in nici un caz.

Si mie mi-e pofta si daca as gasi vreo oferta formidabila probabil mi-as lua o tableta de-asta "juma de norma" dar momentan merge la fel de bine (chiar mai bine la unele chestii) si netbook-ul din mileniul precedent. T100TA ala cu hard disc (si parca si baterie) in dock-ul cu tastatura era interesant daca folosesti des mai mult spatiu si e un setup semi-mobil ca nu stai tot timpul exact la birou (mai devreme sau mai tirziu o sa te ridici cu tableta in mina si o sa uiti ca ai hdd-ul conectat).

De compresia la Miracast am si uitat, ma gindeam ca ai overhead pentru encryption (miracast e encriptat, ok si necesar pentru securitate) dar ai overhead si pentru compresie ca trebuie comprimat la greu un HD ca sa incapa pe wifi. Asta inseamna si lag (ca nu poti sa comprimi un singur byte, trebuie un bloc cit mai mare) si inseamna si diferente fata de original.
Bun deci lag-ul e de vreo 0.15-0.20 secunde si promit sa-l reduca la 0.1s. Tot poate sa fie deranjant. Iar in ceea ce priveste sincronizarea audio nu e musai sa ai audio pe hdmi, de fapt eu n-am nici o scula capabila de HDMI audio. Si atunci bagi boxele sau castile pe iesirea analogica de la tableta si ai lag (adaptorul miracast pare sa nu aibe iesire analogica audio, poate era o idee buna, desi daca e vorba de casti piere tot avantajul wireless-ului daca trebuie sa bagi castile intr-o scula care e legata de monitor).

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu ma gandeam doar la folosirea stylusului de post de mouse, unde este irelevanta presiunea. Sa selectezi cateva fisiere, un text, sa inchizi sau sa minimalizezi ferestre, maruntisuri de astea. Nu ma intereseaza desenul :). Chiar ar fi interesanta o jucarie cu w8 pe post de desktop replacement. Am netbook, dar e destul de greu, si nu e tableta Posted Image . Nici Atom-ul single core nu e cine stie ce. Totusi Z3740 e peste panaramele de APU AMD din laptopuri mult mai mari si mai grele.

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Atomul curent quad e super-ok intr-adevar, ala vechi nu reuseste nici macar sa play video-urile HD din camere (foto) vechi de 3+ ani. Daca ar avea ca lumea toti conectorii (inclusiv un USB3 de bun simt in 2014) ar face un desktop replacement pentru destui useri. Si nu e vorba ca n-ai bani de alt calculator, e vorba ca e unul singur, nu trebuie sa te chinui sa transferi, sincronizezi, faci setari, etc pe n device-uri. Si mai ai si connected standby ceea ce nu e cazul la nici un desktop.

Pe de alta parte e un topic cu cineva care vrea un i7 (desktop) ca nu altfel nu merge scroll-ul cursiv in paginile de web :-)

Stylus-ul "simulator de degat" mergi la un magazin unde au unul demo si incearca-l pe orice telefon sau tableta (al tau sau de acolo). Si compara cu un stylus de galaxy note (tableta sau telefon). Chiar pentru selectat fisiere. E mare diferenta.

#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View Post_-_, on 12 martie 2014 - 22:09, said:

@Papillon_
Tu te-ai decis tot pentru Asus VivoTab Note 8 sau pentru alt model?
Inca nu sunt 100% hotarat dar cel mai mult inclin spre VivoTab 8.

#31
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postlucifer76, on 13 martie 2014 - 06:32, said:

Hm, doar pentru stylus schimbi tu tableta? Nu merge sa folosesti un stylus si la cea veche?

Este diferenta mare intr-un stylus cu tehnologia de la Wacom si un stylus banal pentru ecrane capacitive.
Am deja doua. Amandoua sunt inutile.
Unul are varful plat, ca si cum i-ai fi taiat varful putin oblic si l-ai fi invelit intr-un dop de cauciuc tot plat la capat. Daca nu il asezi pe tableta cu toata suprafata "varfului" plat, atunci nu inregistreaza apasarea.
Celalalt are varful ca un dop rotunjit. Este ceva mai responziv decat primul, dar daca nu il apesi pe ecran suficient ca sa se aplatizeze varful, atunci nu il "simte" ecranul tabletei. Cand ii turtesti varful cauciucat de ecran se intinde in partile laterale si ajunge gros exact cat varful unui deget.
Cu amandoua stylusurile ratezi butonasele sau optiunile din meniuri la fel ca si cu varfurile degetelor. Ba este mai usor sa nimeresti elementul care trebuie daca utilizezi chiar degetele. Eu m-am obisnuit in cateva zile in ce pozitie sa apas cu degetul ca sa nimeresc controalele alea micute, insa uneori sunt atat de apropiate intre ele controalele incat dau deseori rateuri (apasand pe altceva).
Stylusurile de genul acesta sunt utile doar ca sa scrii sau ca sa desenezi pe ecran intr-un mod 'aproximativ'. Pentru operare in interfata desktop sunt intuile.

In rest este valabil ce a scris f300.

View Postf300, on 13 martie 2014 - 07:41, said:

Si mie mi-e pofta si daca as gasi vreo oferta formidabila probabil mi-as lua o tableta de-asta "juma de norma" dar momentan merge la fel de bine (chiar mai bine la unele chestii) si netbook-ul din mileniul precedent. T100TA ala cu hard disc (si parca si baterie) in dock-ul cu tastatura era interesant daca folosesti des mai mult spatiu si e un setup semi-mobil ca nu stai tot timpul exact la birou (mai devreme sau mai tirziu o sa te ridici cu tableta in mina si o sa uiti ca ai hdd-ul conectat).

Si eu am un netbook convertibil in tableta (Asus T101MT). Am pus pe el Linux, deoarece cu Windows 7 se misca complet in reluare, iar in Windows 8 trebuia sa scalez imaginea la o rezolutie pentru format 4/3 ca sa pot rula aplicatii Metro, imaginea aparand turtita. Are touchscreen de tip rezistiv si stylus integrat. De cand am tabletele cu Windows il deschid foarte rar.

View PostPapillon_, on 13 martie 2014 - 08:31, said:

Inca nu sunt 100% hotarat dar cel mai mult inclin spre VivoTab 8.

S-ar putea sa fie decizia cea mai buna. Desi, intr-un viitor apropiat sunt convins ca majoritatea tabletelor vor fi dotate cu un stylus digitizor activ.

#32
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu m-am grabit un pic din mai multe motive:
1. pentru ca deocamdata nu se anunta oficial lansarea altor modele de tablete dotate cu stylus activ;
2. pentru ca are SSD de 64GB in oferta magazinelor care il comercializeaza si parca presimt ca va disparea de pe piata noastra in timp ce va intra masiv in Romania modelul cu SSD de 32GB care va fi usor mai ieftin;
3. pentru ca simt de prea multe ori absenta stylusului capacitiv si de-abia astept sa vad cum se comporta cu Microsoft OneNote din pachetul Microsoft Office 2013;
4. pentru ca aveam nevoie de un router WiFi 3G/4G portabil cu modem integrat si acumulator. Daca il achizitionam de la Vodafone impreuna cu abonament Internet Nelimitat Turbo 75 Mbps (3G) de 19 Euro/luna cu TVA inclus pe 2 ani, atunci ma costa 308.85 RON dispozitivul respectiv. In schimb, acelasi router in oferta de la eMag impreuna cu abonament Internet Tab Turbo 100 Mbps  (4G) de 18 Euro/luna cu TVA inclus pe 2 ani a coborat pretul tabletei de la 1450 RON la 1250 RON. Deci este ca si cum as fi as fi scos tableta la  aproximativ 1250 - 309 = 941 RON.
Aceasta reprezinta o reducere de aproximativ 1450 - 941 = 509 RON care imi acopera integral aproximativ 509 / 81 = 6.28 luni de abonament ceea ce reprezinta aproximativ 1/4 din valoarea perioadei contractuale minime obligatorii sau o reducere cu 1/4 din valoarea abonamentului pe intreaga perioada contractuala de 24 luni, adica abonamentul va fi la valoarea de 19*75% = 14.25 Euro/luna cu TVA sau 14.25 / 1.24 = 11.49 Euro/ luna fara TVA, pret care mi s-a parut rezonabil avand in vedere acoperirea Vodafone in 4G+3G, stabilitatea conexiunii si viteza, in general, decenta, chiar daca rareori ajunge la maxim. Sper ca n-am scapat nimic din vedere si ca n-am gresit la calcule...

In concluzie, parerea mea este ca spre diferenta de alte oferte echivalente, oferta de la eMag este cea mai buna si ai putea profita de ea, atat tu cat si altcineva care are nevoie de un astfel de router si nu detine un alt abonament de date...

Un singur lucru nu-mi place la acest abonament: traficul inclus la viteza maxima este de numai 5GB, iar dupa depasire viteza scade la 128 Kbps DL si la 64 Kbps UL pe timpul zilei, fata de celalalt abonament din oferta Vodafone care costa cu 1 Euro in plus/ luna, ofera trafic inclus 12 GB, iar dupa depasire viteza scade la 256 Kbps / 128 Kbps.

Edited by _-_, 13 March 2014 - 09:28.


#33
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Ai dreptate, e foarte important stylusul Wacom. Daca avea si port HDMI respectiv 3G era super, as fi dat 300 de lei in plus.

Edited by Papillon_, 13 March 2014 - 10:30.


#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru lipsa portului microHDMI sufar si eu inca de pe acum. Portul 3G mi-ar fi convenit numai daca nu ar fi costat nimic in plus.
Daca exista as fi fost tentat sa utilizez SIM-ul de date direct in tableta si cand am nevoie de el pe MacBook sau pe Notebook sa il scot din tableta, sa il pun in adaptor microSIM-2-miniSIM si sa il introduc in modem/ router 3G, apoi din nou sa il pun la tableta si tot asa...
Pe cand asa car de router care este cat un telefon + incarcator, la nevoie il conectez la priza sau la bricheta auto si salvez energia tabletei.
Daca tu nu utilizezi un SIM de date decat la tableta, atunci intr-adevar ai avea nevoie de acel modem integrat.

#35
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Da, am un sim de date pentru tableta, in locul portului HDMI cred ca ar fi fost si mai bun integrarea DLNA.

Asa nu te mai incurci cu fire.

#36
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
In nici un caz, DNLA e o basina afumata, in plus chiar si asa scula care are DNLA si ESTE legata prin fir la TV (fie ca e de fapt in interiorul TV-ului ca e smart, fie ca e un HTPC sau similar) are probabil un hdd de zeci sau sute de ori mai mare decit ai tu video-uri de stream-uit de pe tableta.

Aici nu e vorba cum streamuiesti nu stiu ce de ici colea (la naiba e full windows, nu e mare lucru sa trimiti fisiere cum iti tuna) e vorba sa folosesti scula ca si calculator. Dupa cum am zis e un quad semi-decent pentru office/browsing/video/audio play normal (daca ne uitam pe aria potrivita cred ca gasim nenumarate referinte la utilizatori care folosesc ceva mai slab) si nu vad care e problema sa inlocuiasca total calculatorul normal conectat la aceleasi periferice pe care le ai. Si repet, nu ca bani (desi pentru cei care se uita dupa calculatoare de 400 lei conteaza evident si asta) dar mai ales pentru ca nu ai de intretinut mai multe windows-uri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate