Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Asus VivoTab Note 8

- - - - -
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#379
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Chiar mi se pare interesant modelul. Nu stiam de el. Totusi la un pret apropiat este azi in oferta acest model:

Attached File  Lenovo_Yoga.PNG   16.98K   9 downloads

Pentru o diferenta de 300 RON ai 14", FullHD, display IPS, placa video dedicata nVidia, 2 x USB 3.0, tastatura iluminata etc.

Partea proasta este ca nu are SSD, are un SSHD de 1TB.

Recomand continuarea discutiei la topicul: http://forum.softped...8-sau-superior/

Edited by _-_, 22 November 2015 - 20:04.


#380
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Tableta mea mai are garantie pana in martie.
Pen-ul nu mai functioneaza deloc. Imi apare cursorul pe ecran, dar atat, nu pot selecta, nu pot da "click", nu pot sa scriu/desenez.

Oare daca o duc la garantie pe ultima suta de m, ii mai pot face ceva?

#381
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este posibil sa fie o problema software si sa nu o rezolve in garantie. Si la mine face figuri uneori. Cand nu se rezolva prin restart, dezactivare/ reactivare driver sau reinstalare driver, folosesc System Restore si se rezolva pentru un timp.
Incearca si tu sa rezolvi pe cale software. Daca nu se poate, atunci incearca sa profiti de garantie...

#382
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Exista vreo posibilitate sa-i dau un "hard reset", sa o readuc la setarile din fabrica?

Oare sa risc si sa trec pe Windows 10? Poate merge mai ok?

#383
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Din ce am citit nu functioneaza bine cu Windows 10.
Pentru a o readuce la setarile "de fabrica" trebuie sa faci Reset din PC Settings > Update and Recovery > Recovery > Remove everything and reinstall Windows. Va fi reinstalat automat Windows-ul din partitia Recovery si vor fi eliminate toate datele personale. Singura problema este ca va trebui sa faci dupa aceea enorm de multe update-uri...

Pentru Windows 10, daca ai rabdare, atunci poti parcurge discutia de aici: http://forum.tabletp...ndows-10.66837/
Cea mai mare problema este ca pe Windows 10 se pierde functionalitatea stylusului...

#384
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am efectuat upgrade la Windows 10 si totul functioneza OK (inclusiv stylusul, tinand cont de faptul ca de la o vreme functioneaza numai cand are chef).
Dupa upgrade am dezinstalat ATKpackage si l-am instalat pe cel pentru Windows 10. Cu ocazia aceasta am descoperit ca exista, de asemenea, un BIOS mai nou (v. 211) - eu aveam v. 210 (nu stiu cum de imi scapase cel nou).
https://www.asus.com...pDesk_Download/

Nu stiu daca voi ramane la Windows 10, deoarece imi place mai mult 8.1...

Voi ati rezolvat ceva cu stylusul? La mine isi revine doar dupa ce pocnesc tableta de cateva ori cu degetele si dau disable, apoi iar enable la driver.
Stiu ca undeva citisem despre o posibila rezolvare a problemei cu stylusul, dar nu am incercat-o, deoarece trebuia desfacuta tableta. Nu mai reusesc sa imi amintesc unde am citit. Sau era un videoclip pe YouTube...
Am gasit doar acest video util pentru cei care doresc sa desfaca tableta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dNH2837P6AM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _-_, 24 July 2016 - 20:42.


#385
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
Stie cineva unde se poate gasi un stylus compatibil la un pret rezonabil?. Al meu s-a stricat si merge cam aiurea.
Am cumparat unul ieftin de Samsung Note dar distanta la care interactioneaza cu display-ul e prea mare; nu poate fi reglat fiind practic inutilizabil.

#386
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cineva spunea ca functioneaza bine cu pen-ul pentru Microsoft Surface. Dar s-ar putea ca in cazul tau (la fel ca in cazul majoritatii detinatorilor acestei tablete) sa fie vorba de acea problema de constructie care produce in timp slabirea unui contact de care depinde comunicarea cu stylusul. O rezolvare provizorie este aceasta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UmmrtZ7DuGA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu, ca sa isi revina, incerc sa "indoi" tableta, apoi dau Disable si iar Enable la device-ul respectiv in Device Manager.

Dupa mai multe incercari de acest gen isi revine...

#387
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
Eu cred că de vină este pen-ul. Funcţionează dar liniile sunt deseori discontinue iar pe la margini aproape de loc.
Pen-ul de samsung scrie peste tot dar de la o distanţa de câţiva cm!
Din păcate nu am unde să testez alt pen sau altă tabletă.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate