Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Care este cel mai bun incarcator?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Îți dai seama că am borfăit tot internetul dar nu am găsit decât păreri contradictorii.
Folosesc acumulatori zic eu, de calitate. Ladda de la Ikea care sunt excepționali și clasicii Eneloop PRO de la Sanyo, Panasonic, sau Fujitsu. A, și am și vreo 8 din ăia de la Lidl care sunt ok-ish.

Mi-ar plăcea un încărcător inteligent și rapid și care să îmi spună și starea acumulatorilor și să aibă și funcția "trikkle" sau cum naiba îi spune, aia de-i ține încărcați permanent. Bine, nu am de gând să-i las așa tot timpul ci doar înainte de a-i folosi.

Țiuitul ar fi ultima problemă. Nu țin încarcătorul în dormitor :D

#56
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Trebuie vazut daca parerile contradictorii vin din necunoastere fie a aparatului fie a acumulatorilor sau principiilor de functionare.

Edited by crokodilu, 31 January 2020 - 11:44.


#57
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Adevărat și lucrul ăsta dar multe s-au lăsat cu revenire în garanție.
Oscilez... ca un osciloscop :D

#58
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostReactor2015, on 31 ianuarie 2020 - 11:58, said:

Îți dai seama că am borfăit tot internetul dar nu am găsit decât păreri contradictorii.
..
Adevărat și lucrul ăsta dar multe s-au lăsat cu revenire în garanție.
Pai asta e alta discutie cu garantia. Dar ce poate fi contradictoriu aici, daca e stricat e stricat, daca nu nu? Eu am tot maha, acum dupa vreo 10 ani vad ca are o buba, cand sa incarce se reseteaza, probabil alimentatorul nu-i mai da curent suficient.

Edited by crokodilu, 31 January 2020 - 12:04.


#59
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Poate recomanda cineva vreun incarcator (de AA/AAA-uri NiMH, nu ma supar daca suporta si altele) alimentat prin USB?
Stiu ca NiteCore are asa ceva; as prefera cu mufa USB-C, pentru ca incerc sa "standardizez" lucrurile.

#60
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu prea ai să găsești ceva competent, care să încarce și relativ repede.
Depinde foarte mult de exigențele tale.

#61
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cele de la NiteCore par chiar OK, de exemplu: https://charger.nite...com/product/um2
Important e sa incarce bine, si pe canale separate.

Am un LaCrosse ca incarcator principal. Asta ar fi portabil.

#62
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am folosit vreo 10 ani un Maha C800S care in unele saptamani lucra si 10-15 ore, in conditiile in care o incarcare completa dureaza vreo 2-3 maxim. A murit saracul si acum nu am mai investit, am cumparat un incarcator Varta de 100 ron cu 8 sloturi si afisaj lcd si face acelasi lucru doar ca mai repede si fara sa incinga acumulatorii

However, trebuie sa aveti grija cu el ca nu e foarte solid, tocmai am observat ca acei craci de la stecher, ce se baga in priza, ai inceput sa se impinga in interior, probabil i-am forat vreodaca cand ma grabeam sa incarc intre evenimente

Anyway, voi cumpara inca unul ca sa incarc mai repede, am 4 perechi AA dar inainte lucram cu 6

Edit: Am mai lucrat cu incarcatoarele default de la Sanyo/Panasonic si sunt bine construite dar ca si functionare sunt foarte deficitare

Edited by nicolaie, 30 November 2020 - 10:44.


#63
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostTS030, on 28 noiembrie 2020 - 15:13, said:

Poate recomanda cineva vreun incarcator (de AA/AAA-uri NiMH, nu ma supar daca suporta si altele) alimentat prin USB?
Stiu ca NiteCore are asa ceva; as prefera cu mufa USB-C, pentru ca incerc sa "standardizez" lucrurile.

Ultima bucata.
Incarcator Inteligent Rapid,USB,Smart - AA / AAA - EBL iQuick U421 la emag. Nu stiu de ce nu pot insera linkul pe forum.
Pare sa fie ok. https://www.nytimes....attery-charger/

#64
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Vrea cu USB-C.
Aș vrea și eu, dar de unde?

#65
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
EBL 6201 de pe amazon.

#66
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Multam, o sa ma uit dupa review-uri.
Cu USB-C (fata de micro USB), incerc doar sa-mi trec toate device-urile pe acest port. Telefon, aparate foto (cu chargerele lor)...

#67
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
USB-C permite curenți de încărcare mult mai mari decât USB normal. Până la 100w, comparativ cu 15w maxim la USB-A. Nu este vorba doar de tipul mufei.
Doar că trebuie reproiectate de la zero și încărcătoarele.
Chestia e că unii speculează momentul și scot încărcătoarele vechi cu mufă nouă, dar nu există niciun câștig, altul decât că ai mufa nouă. Și e păcat, potențialul lui USB-C, fiind imens.
Eu am un convertor de la 12v la 220v de calitate și astfel beneficiez de încărcare la maxim de performanță. Mai nou, sunt încărcătoare speciale care merg direct la 12v și nu merg prin USB, e vorba de încărcătoare de drone și alte alea. Și costă o grămadă de bani. Așa că dacă ai un convertor de la 12v la 220v, ieși cel mai ieftin și îți merg toate strună.

#68
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pe mine m-ar multumi incarcare cu 1.5-1A precum la NiteCore UM2; de fapt l-as tine pe la 500mA daca detecteaza terminarea incarcarii cum trebuie. 1A daca ma grabesc.
Probabil USB-C ar fi necesar pentru incarcarea a 4+ acumulatori cu 1C... si, de ce nu? E o ocazie buna sa scapi de zecile de adaptoare de retea, toate incompatibile intre ele (exagerez un pic, dar incomod si ne-necesar tot este).

#69
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Încărcarea nu mai este cum era pe timpuri. Acum sunt încărcătoare inteligente care încarcă rapid în funcție de fiecare etapă de încărcare. Nu merg constant cu un anumit curent.
Ce s-a pus în link-ul de mai sus este exact ce spuneam eu, mufa USB-C doar pentru ca să nu ai cabluri diferite la tine. Încărcarea tot ca de la USB-A o face. Ba mai mult, este limitat de micro USB.

#70
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Incarcatoarele inteligente au aparut de foarte mult timp.
Ce a aparut nou sunt incarcatoarele "hiper" rapide cu racire activa a acumulatorilor care baga in ei si 5A de-i ia dracu'.
In rest, eternele slow chargere de C/10 dumb, slow chargerele c/10 dumb cu timer si aceleasi smart chargere care au exista aproape dintotdeauna care monitorizeaza dV, dT/dt, T max si... cam atat.

Si mai sunt alea universale dar care pe NiMH functioneaza la fel ca restul.

Alea care nu incarca cu curent constant tot timpul si merg pe etape pentru ca e necesar sa mearga asa sunt cele pentru packuri multicelula care, dupa ce detecteaza dV, dau un slow charge la curent mic pentru balansarea/egalizarea celulelor din pack dar nu au legatura cu incarcatoarele individuale.

Edited by underb, 05 December 2020 - 21:48.


#71
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, dar mă refeream la cele pe USB.
De casă, un Powerex am și eu.

#72
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cele pe USB sunt mai mult pentru convenienta/versatilitate nu pentru performanta.
Legat de USB-C, pt putere mare trebuie negociat protocolul vietii al USB-C. Altfel, fara asta, standard e 5V si 2.x A ca la micro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate