Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

schimbare tutore = cum se face ?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Damianic

Damianic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.05.2006
O bolnava psihic are numit prin hotarare judecatoreasca tutore (matuse) care sa-i administreze averea. Tutorele locuieste la 500 km.

Bolnava are sot. Sotul motiveaza *delasarea* sa prin faptul ca neamurile bolnavei sunt femei batrane si ca sa nu se certe cu neamurile.

Doar ca de 4 ani acest tutore nu face nimic si drept urmare bunurile bolnavei se degradeaza.
Casa inca putin si devine nelocuibila = acoperis spart si ziduri bine crapate.
In gradina burienile chiar au 2 metri.
Acum, curentul electric + telefon + gaz + apa, toate intrerupte pentru neplata facturilor.

Bolnava are pensie mica de boala, dar are destui bani in contul ei de la banca. Banii provin atat dintr-o mostenire cat si de la sot. Doar ca numai tutorele are acces la cont.

Am cautat pe internet dar nu am gasit ce acte si ce formalitati trebuie indeplinite pentru schimbarea tutorelui.

Eu nu am primit informati prea folositoare de la cei de la Asistenta Sociala de pe langa Primarie.

Multe multumiri din partea mea celor care ma pot ajuta

#2
Psiho_tera

Psiho_tera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 30.01.2014
Poti face o cerere la serviciile sociale, in care sa ceri / rogi sa investigheze cazul deoarece tutorele nu-si indeplineste atributiile. Desigur, indicat ar fi sa faca persoana in cauza, dar nu neaparat.
Intreaba si pe forumul avocatnet.

#3
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006
Plangere la instanta de tutela (judecatoria) impotriva tutorelui, care va fi îndepărtat dacă se dovedeste ca a săvârşit un abuz, o neglijenţă gravă sau alte fapte care îl fac nedemn de a fi tutore, precum şi dacă nu si-a îndeplinit în mod corespunzător sarcina.Solicitarea numirii unui nou tutore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate