Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Ecran inghetat dupa Press Any Key to Boot from CD

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
64 răspunsuri în acest subiect

#37
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Pai ai sters hardul cu un live linux (Ubuntu, Mint etc) ??

#38
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
Nu reusesc sa pun nici Linux. cand bag cd-ul cu Ubuntu imi spune ca nu detecteaza media bootabil.

#39
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
Am incercat vreo cateva variante de linux,dar nu merge. acum pot intra in meniu,aleg sa instaleze ubuntu/fedora, apoi apare un ecran negru, vre-un minut,doua se aude zgomot, iar apoi repaus total. nu se mai aude si nu se mai vede nimic pe ecran. am innebunit,nu stiu ce sa-i mai fac. am tot cautat solutii pe net si am gasit doar probleme: ba ca e hardu de vina, ca are ceva surubele slabite, ba ca nu merge unitatea de cd/dvd.

#40
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Atat timp cat ruleaza FreeDos-ul, hardul nu are nimic.

Daca ai un stick fa-l (Ubuntu) bootabil cu Universal Usb Installer apoi incearca iar.

Pana atunci o sa caut manualul al acest model.

Editat de xxvirusxx, 06 martie 2014 - 01:18.


#41
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Daca se aude un zgomot ai HDD-ul gaurit. A luat vreo tranta laptopul! Ai nevoie ori de un H.i.rens boot CD  (fara punctele alea dar nu ma lasa forumul sa scriu denumirea corecta) ori de un HDD Regenerator pt a testa HDD-ul. Poti incerca sa rulezi si un Linux de pe un stick USB dar asta nu iti va spune nimic despre HDD decat daca vrei sa-l instalezi.Am inteles ca e cumparat recent. Returneaza-l si schimba-l!

Editat de Puluxus, 06 martie 2014 - 01:35.


#42
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
eu nu l-am scapat , poate in depozit de unde l-am cumparat. fac acum un stick bootabil cu linux.

acum nu imi mai apare nici free dos. am dat revenire la setarile initiale in bios si cand restartez primesc mesajul no bootable device, fara sa am dvd/stick in el.

Da,azi l-am cumparat.

#43
Puluxus

Puluxus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 167
  • Înscris: 01.01.2014
Nu ar fi exclus sa ai si ceva probleme cu BIOS-ul dar, acest lucru nu se poate rezolva de catre tine caci, in primul rand trebuie demontat laptopul (care presupun ca e sigilat) si scoasa bateria de BIOS pentru ca acesta sa se poata reseta iar, in al doilea rand ar trebui incercat un upgrade (daca exista o versiune mai noua), lucru care iar presupun ca te depaseste.
Incearca deci sa instalezi acel Linux de care spui ca il faci acum pe un stick si, daca tot nu merge, culca-te, nu mai te framanta inutil si maine inapoi cu el sa ti-l schimbe sau sa-ti rezolve cumva problema. Asta nu e treaba ta ci a lor.
Si ia si un DVD cu un Windows cu tine si incearca sa vezi daca merge instalat atunci, pe loc (doar sa ai garantia ca respectivul CD/DVD e OK).
Vezi ca se poate face si Windows (7/8) pe un stick USB bootabil cu Windows7-USB-DVD-tool.

Editat de Puluxus, 06 martie 2014 - 01:57.


#44
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
Exact, ma depaseste complet si total. Ma duc maine la magazin cu laptopu, cd-urile si stickurile de pe care am incercat sa instalez, sunt curioasa sa vad cum verifica ei problema sau daca mi-l schimba pur si simplu.

stickul e gata, imi intra in meniu, adica pot sa aleg optiunea de instalare Ubuntu sau verificare hard. am incercat ambele optiuni cu acelasi rezultat: dispare scrisul,si apare un ecran negru, cateva secunde se aude ceva zgomot,apoi liniste. ma declar invinsa! va spun maine rezultatul! multumesc pt. sfaturi.

Am facut si stick usb cu ajutorul programului Windows 7-USB-DVD-tool, dar nu-l recunoaste, imi spune ca nu vede nici un device bootabil, desi cand il creez nu primesc nici un mesaj de eroare.

#45
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Incearca sa apesi ESC sau F12 cand stick-ul este conectat, ar trebui sa apara Boot Manager. Daca apare fa o poza si ataseaz-o aici.

Editat de xxvirusxx, 06 martie 2014 - 02:08.


#46
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
http://tinypic.com/r/2960sb9/8

no bootable device-please restart system . am 2 porturi usb.am incercat in ambele,aceeasi problema.

#47
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Intra putin in Bios si verifica ce setari cu UEFI sunt, iar poza aici.
Refa stick-ul bootabil cu WinSetupFromUSB, si bifezi optiunile :Auto format si NTFS.

Editat de xxvirusxx, 06 martie 2014 - 02:19.


#48
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
Nu am vazut nimic de genul asta, nu e Bios cum eram obisnuita pana acum, e prima data cand vad formatul asta, am pozat tot meniul:

http://tinypic.com/r/zu5enp/8
http://tinypic.com/r/15dazo8/8
http://tinypic.com/r/1zeyt1s/8
http://tinypic.com/r/33beh6g/8
http://tinypic.com/r/9km49w/8

#49
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
La Advanced-->System Configuration ce apare?

#50
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
http://tinypic.com/v...pic=15dazo8&s=8

#51
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Testeaza asa:

In order to boot using UEFI from the Windows 7 installation media, try this procedure.

-Power on and press F2 while the Toshiba logo is displayed to enter the UEFI Setup Menu.
-Go to the Security tab and set the "Secure Boot" setting to "Disabled".
-Go to the Advanced tab, enter "System Configuration" and set the Boot Mode to "CSM Boot."
-Press F10 to save and exit.
-Jerry

Iar daca nu ai, tot in acel link mai scrie

Anyway I found a way to install windows in UEFI mode. So if anyone else needs to do this and has the same issue here is how i did it.
I've created a ISO image of the Windows8 DVD and then created a bootable USB stick from that ISO.
I used Rufus for this and the trick was to select "GPT partition scheme for UEFI computer" for the partition scheme and target system type option.

http://forums.toshib...ing/td-p/538441

LE. Si posibil sa fie si cum zice :

Well that's the problem. Windows 8 is the only OS we can get to install on these model. We want to install something else


Incearca si cu Rufus, vezi tutorial aici

Editat de xxvirusxx, 06 martie 2014 - 02:36.


#52
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
cand ajung la boot mode nu am optiunea de CSM Boot, am doar usb, hdd/ssd, odd si lan

#53
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.441
  • Înscris: 11.11.2005
Vezi cu Rufus, tutorial sus.

Ar fi culmea sa mearga doar windows 8, cum zic unii pe acel forum....

#54
Nuben

Nuben

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 26.09.2005
acum fac stickul cu WinSetupFromUSB, daca nu merge incerc si cu Rufus.

Cand l-am cumparat au zis ca e compatibil cu Win 7 si 8. Eu m-am gandit ca merge si Xp, dar ca o sa gasesc driverele mai greu. Dar aceeasi poveste, nu recunoaste cdurile cu win xp, si am 3 originale si 4 facaturi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate