Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Masini cu KM dati inapoi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
790 replies to this topic

#73
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
altii fac si mai mult.

#74
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Salutare
Asta cu nemti care merg la servici o suta sau  o suta cincizeci km pe zi e cea mai mare vrajeala
Evergreen sincer unde ai auzit basmul asta ?
E fals sa stii daca te intereseaza  o discutie ptr a intelege pot sa iti explic si pe urma  o sa imi dai dreptate

Ever de ce te incapatanezi  sa nu privesti realitatea

Ai chef si timp sa discutam?


Asta daca vrei cu adevarat sa intelegi

Pot sa te intreb cate ceva?


#75
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Poate n-are chef omul, mai stii?

#76
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Da poate

Stii asta cu nemti care fac nu stiu cati zeci sau km pe zi la munca sunt basme

#77
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Absolut. Noroc cu tine, ca muream prosti.

#78
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Daca fac multi km ii fac cu trenul si vin cu masina la gara
Se cupleaza cate cinci si fac cu ziua .. Azi cu masina mea maine cu a ta etc
Majoritatea fac naveta cu pocnitori  k. Corsa. Polo etc si au o  a doua masina de plimbari excursii etc
  Majoritatea trenul   frica de stau

Nu am spus ca ai fi murit prost ptr ca nu doresc moartea nimanui doar era o  discutie si cine vrea sa asculte ok

Daca vrei sa pricepi bine  daca nu iara bine
Da sa stii ca in fiecare zi sunt cel putin  5 A care au cate minim 2 sau 3 stau pe sens

Asa ca........ Nu mai asculta mult la povesti
La incheierea unei politie de asigurare declari cati km faci pe an si daca ai depasit au crescut procentele
Ca atare ca un sa zic asa RCA  costa de pe la 8 oo pana pe la 12oo sau si 2ooo daca esti incepator. Si sunt mai multe  chestii de care se leaga rca
Impozitul e 15 e pe suta de cubici

#79
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Iar autostrazile lor sunt pustii de obicei... Nu stiu de ce te agiti ca un pepsi, totusi.

#80
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Nu  ma agit ca nu am nimic de castigat nici de pierdut era vb de discutie de ideea ca nemtii rup naveta cu o sau doua sute km pe zi
Nu sunt pustii caci sunt tranzitate de  milioane de autovehicole
Dar hai sa fim seriosi un calcul mic sa o discutie cat de cat serioasa  ar mai lumina treburile
O intrebare adresata tie daca imi permiti

Ce ai alege tu
Sa investesti anual in  combustibil.consumabile. piese si asigurare  sa zicem 5ooo euro pe an sau sa dai 12oo la  abonamentul de tren

Evergreen. Care. Taicule fac mai multi cat mai multi adica  un nr se poate cam cat pe zi

#81
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
Mi-am permis sa citez din ce a scris un prieten, in alta parte:

"asigurare cu teil-casco la modica suma de 700 de euro pe an."
.....
"dimineata aproape ca mergem bara la bara spre Munchen, noroc ca se merge  cu peste 100 la ora ca altfel as face o ora pana la lucru.
Iar cand vin inapoi am sansa sa-i dau pedala dar nu are rost, am incercat deja metodele.
40 de minute fac 50 de km in cap (10 km oras si 40 autostrada) cu 120 la ora mers cat de cat constant iar cu 160 la ora castig 5 minute, jur... nu am crezut asta.
Sincer ptr 5 minute nu merita sa ard benzina degeaba. Asa ca pe la 120 o sa ma invart. Daca asta e consumul real (5,6%) la 120 la ora... e numai bine ca ma incadrez in alea 3 plinuri de combustibil ce-mi sunt decontate de firma"


intre timp a schimbat jobul:
....
"s-a terminat cu consumurile de vis de 6 %, acum mergem prin oras ceva mai mult cu multe semafoare si 15 km pe drum national unde desi se merge constant la 100 la ora distanta nu permite sa ajungem la consum mic... asa ca de acum ma astept la consumuri normale de un 1.8TSI si.. s-a cam terminat si cu decontul de combustibil de acum bagam din buzunarul propriu :(. Oricum ma astept la maxim un plin jumate pe luna deci 100 si ceva de euro lunar de unde mai primim inapoi 0,30 de centi pe km la sfarsit de an deci in jur de 1300 de euro se primesc inapoi la un calcul de 220 de zile de lucru a cate 20 de km dus ori 0,30 :)"

#82
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Doar masinile de flota fac km multi,neamtul persoana fizica nu face km.

#83
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Ok stii ce e teil casco da
Primesti 35 de centi pe km doar pe un sens si nu la sfarsit  de an  ci  anul urmator iar decontarea se face doar daca ai minim 2o km pe sens nu mai putin( nu stiu sigur suta la suta dar daca vrei ma interesez la landrasamt si iti comunic exact) apoi cu decontarea se depun hartiile pana la  sfarsit de  martie an urmator daca o faci personal iar  fara lumita  daca o face un steuerberator la care mai dai in functie de suma ce o ai de primit inapoi

Ionut te rog  explica lu ever
Neamtul nu  e tampit sa dea banii aiurea
Si inca ceva ia intreaba ever pe prietenul tau ca banuieac ca metgea pe opt  pe noua sau pe sase cate stauri a prins

Ok ionut
Masinile de firma fac  si o mie pe zi camioane dar in doua  schimburi

#84
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004
procuroare, incearca sa scrii tot dintr-o miscare, sau editeaza postul inceput.

neamtul are si alte facilitati la masini, nu da banul aiurea :)

#85
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
eu nu inteleg cui foloseste cat merge neamtul pe zi pe an pe viata :))
important este ce masina iti iei tu, ca degeaba merge neamtul in medie 10.000km pe an (dau o cifra aiurea) daca tu iei o masina care a mers 50.000 pe an.
din pacate masinile ieftine, "pretul pietei" sunt toate cu multi km.

#86
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Asta asa e nu cat   face dar a fost ca o paranteza ca pe cele bune le iau bisnitarii ca na cu asta se ocupa si le revand

#87
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Procuroru', mai pune dracului cate o virgula prin fraze, ca ma ia cu ameteli.

#88
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostEvergreen, on 02 octombrie 2014 - 10:45, said:

Mi-am permis sa citez din ce a scris un prieten, in alta parte:

"asigurare cu teil-casco la modica suma de 700 de euro pe an."
.....
"dimineata aproape ca mergem bara la bara spre Munchen, noroc ca se merge  cu peste 100 la ora ca altfel as face o ora pana la lucru.
Iar cand vin inapoi am sansa sa-i dau pedala dar nu are rost, am incercat deja metodele.
40 de minute fac 50 de km in cap (10 km oras si 40 autostrada) cu 120 la ora mers cat de cat constant iar cu 160 la ora castig 5 minute, jur... nu am crezut asta.
Sincer ptr 5 minute nu merita sa ard benzina degeaba. Asa ca pe la 120 o sa ma invart. Daca asta e consumul real (5,6%) la 120 la ora... e numai bine ca ma incadrez in alea 3 plinuri de combustibil ce-mi sunt decontate de firma"


intre timp a schimbat jobul:
....
"s-a terminat cu consumurile de vis de 6 %, acum mergem prin oras ceva mai mult cu multe semafoare si 15 km pe drum national unde desi se merge constant la 100 la ora distanta nu permite sa ajungem la consum mic... asa ca de acum ma astept la consumuri normale de un 1.8TSI si.. s-a cam terminat si cu decontul de combustibil de acum bagam din buzunarul propriu Posted Image. Oricum ma astept la maxim un plin jumate pe luna deci 100 si ceva de euro lunar de unde mai primim inapoi 0,30 de centi pe km la sfarsit de an deci in jur de 1300 de euro se primesc inapoi la un calcul de 220 de zile de lucru a cate 20 de km dus ori 0,30 Posted Image"

Situatia este povestita de un roman iar romanii de obicei sunt `proprietari` de case in rate pe 30 ani.Nemtii se muta dupa locul de munca cu casa(chiriasi) nu cu masina.Cei care fac peste 40-50km/zi sunt exceptii si se incadreaza undeva la 10% (de obicei cei aflati in functii de conducere)

Spre exemplu la nivel national conform destatis.de la nivelul anului 2012
-38% faceau sub 5km pana la locul de munca
-14% intre 5 si 10 km
-23% intre 10 si 25 km
-21% peste 25km
-3% altele

In Nord Rhein Westphalia (mi se par cei mai `activi` din Germania)
-31% merg sub 5km
-22.8% intre 5-10 km
-28.2% intre 10-25km
-13.5% intre 25-50km

-68% merg cu masina
-13% cu mijloacele  de transport in comun
-8% pe jos
-8% cu bicicleta

Piata nemteasca este extrem de mare si se gasesc destul de multe masini cu putini km (chiar incredibil de mici) insa clar aceste masini nu prea sunt vanate de samsari.
Asta cu nr de km dati inapoi ,dupa mine, este cea mai mica problema  . O cunostinta si cumparat un BMW Seria 5 E60 , a avut accident cu el si nu i s-au deschis airbag-urile .In service a aflat ca nu are ......erau facute niste legaturi cu niste diode astfel incat sa nu apara avertizari nici in bord nici pe tester.

Spor la cumparat masini ! Posted Image

Edited by polizei, 02 October 2014 - 13:13.


#89
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Sa te inteleg lucian ca de la datul km   mai in spate te.ar lua ameteala
Asa o fi sau de la. Autostrazile lor care sunt pustii

#90
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,924
  • Înscris: 09.12.2004

View Postpolizei, on 02 octombrie 2014 - 12:58, said:

romanii de obicei sunt `proprietari` de case in rate pe 30 ani.
hmmm, vad ca stii mai bine ca mine situatia prietenului meu :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate