Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

MTU (Maximum Transmission Unit)

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
ei asta era culmea , am scris MB/s ce e greu de inteles intre MB/s si Mbps ? indiferent care ar fi , nu imi mai bat capul, e clar ca e net de a vedea poze ! Sanatate !
multumesc foarte mult de ajutor si de implicare tuturor si multa sanatate :)

#20
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Diferenta ar fi ca 100mbps inseamna 12,5 Mb/s, nu e acelasi lucru.

http://shareprogramm...-1048576-bytes/

#21
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
ce treaba are 100mbps cu 14MB/s .. ce am scris eu ?

am lamurit cu un consultant Orange ce era de lamurit, multumesc oricum Posted Image

ce inseamna "mbps" ? mega bites/bites ...per ce.. ?

Factorul de multiplicare dintre Mbps şi MB/s este de 8, astfel încât la o viteză de 150 de Mbps echivalentul downloadului este de 18,75 MB/s, iar la 100 de Mbps este de 12,50 MB/s.

si care-i chestiunea cu ce ma interesa pe mine, in speta latency ? Posted Image

Am net fara fir,  asta e... sunt la tara acum si ma multumesc cu asta, profesez in alte domenii si nu am avut timp sa ma ocup si de retelistica !

Edited by KEiGHT, 04 March 2014 - 22:47.


#22
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai zi-ne si noua, nu ne lasa asa in suspans. Inca nu am inteles de ce ai ales tu varianta internet-ului mobil ?

#23
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
Pentru ca momentan locuiesc intr-o zona de munte, cei de la Romtelecom au fost prea comozi sa se deplaseze in preajma sarbatorilor de iarna sa imi bage fir, au comunicat un motiv pueril, precum ca nu au "casuta"
apoi eu am mers la orange pentru ca alta posibilitate nu intrevedeam ! Cei de la RomTelecom ,m-au sunat dupa sarbatori daca mai vreau net de la ei ... inchipuie-ti ce "bucuros " eram cand i-am auzit cu propunerea !

celula de la orange e la 3 KM de mine, am semnal FULL cu antena 3G... cred ca Windows 7 Sp1 cu x64 e problema, pana sa il bag nu aveam aceasta problema de lag cu nici un site !
NU mai pot reveni la x86(32bit) deoarece am 6GB RAM ! inainte sa am 6GB RAM, aveam net tot de la Orange 2G (vai si amar ce viteza de... ) si nu aveam deloc lag

Ma resemnez , asta e.. Posted Image

Din cate am inteles... de exemplu ... Bandwhith "pana la...." 21 Mbps =  13 Mbps Download + 3 Mbps Upload  adica = 16Mbps maxim din 21 Mbps ? sau nici asta nu e corect?


asetea sunt setarile mele cu acest tweak !

[ http://i57.tinypic.com/aywqd2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by KEiGHT, 04 March 2014 - 23:05.


#24
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
Erata = Bandwidth*

#25
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
daca linkul este creat de router nu inteleg de ce ai bifat pppoe si 1492 la conectiunea lan.

#26
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
Pentru ca.. am specificat anterior, cand am vrut sa pun intentionat 1501 , un pop-up m-a atentionat ca am voie sa pun MTU intre 576 si 1492... asa ca.... am ales sa pun intentionat 1492.
Cand am deschis acest program, si am bifat acea casuta, s-a pus imediat pe 1492... am dat restart si apoi nu mai mergea sa debifez.. nu ma incurca deocamdata cu minic, DLD e acelasi ! Posted Image

Edited by KEiGHT, 05 March 2014 - 00:09.


#27
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
pai pentru o conectiune lan mtu e 1500 si nu mai mult. (valabil in cazul in care nu e conectiune pppoe ca atunci e 1492)

#28
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

 KEiGHT, on 04 martie 2014 - 22:45, said:

Din cate am inteles... de exemplu ... Bandwhith "pana la...." 21 Mbps =  13 Mbps Download + 3 Mbps Upload  adica = 16Mbps maxim din 21 Mbps ? sau nici asta nu e corect?

Fals! Viteza maxima pe downlink este de 21.6 Mbps (download) si 5.76 Mbps pe uplink (upload), valori care se pot atinge simultan in conditii ideale pentru ca reteaua 3G este full-duplex spre deosebire de Wi-Fi. Pentru a atinge vitezele astea semalul trebuie sa fie aproape de ideal si cel mai bun paramentru pentru a descrie asta este SNR-ul (Signal-to-Noise ratio), un paramentru mai avansat care este diferit de puterea semnalului (aka numarul de liniute) si care iti arata "puritatea" semnalului receptionat.

PS: Latenta peste reteaua 3G a Orange-ului e normal sa fie in limitele a 40-100 ms ...

#29
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
am 5 linii (MAXIM) nu scade niciodata ! vrajeala lor e ca eu am 21 desi nu este adevarat, cand mi-au spus ca am 7 Mbps atat aveam , cand au spus ca am 14Mbps , atat aveam,
acum m-au pacalit la reinnoire de contract ca am 21,6 Mbps, ciuciu, e tot de "pana la" 14 Mbps
deja era nervos ala la telefon ca il contraziceam, tot tinea sa vorbeasca el, ce sa vorbeasca , ca numai vrajeli indruga !? nu am 21.6 si pace, am 13 !
Daca 3 KM pe camp deschis e distanta mare cu pierderi de 8 Mbps... ma las de meserie !

Si cand aveam 14 Mbps tot la comun cu ceilalti eram si aceeasi viteza o aveam mereu, acum cica am "de pana la" 21,6 Mbps , mai mare vrajeala nu am auzit !
Pai mai nene, eu platesc de "pana la 21,6 Mbps 17Euro" nu de pana la... 13 Mpbs ! Care e explicatia< stau "colegii" mei de retea care au traffic de 5 GB inclus toata luna si trag de net non-stop?

Sa fim seriosi!

 adrian001, on 05 martie 2014 - 00:40, said:

Fals! Viteza maxima pe downlink este de 21.6 Mbps (download) si 5.76 Mbps pe uplink (upload), valori care se pot atinge simultan in conditii ideale pentru ca reteaua 3G este full-duplex spre deosebire de Wi-Fi. Pentru a atinge vitezele astea semalul trebuie sa fie aproape de ideal si cel mai bun paramentru pentru a descrie asta este SNR-ul (Signal-to-Noise ratio), un paramentru mai avansat care este diferit de puterea semnalului (aka numarul de liniute) si care iti arata "puritatea" semnalului receptionat.

PS: Latenta peste reteaua 3G a Orange-ului e normal sa fie in limitele a 40-100 ms ...

Deci e clar ca sunt instruiti sa vrajeasca lumea !

Edited by KEiGHT, 05 March 2014 - 19:13.


#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005
Se pare ca ai un fix cu liniile alea de semnal. Ai citit atent ce a scris mai sus @adrian001 ? Poti sa ai si 7 linii din 5 maxim ca tot prost o sa-ti mearga daca are calitate proasta link-ul. Adica daca zgomotul este peste un anumit prag comparativ cu nivelul de semnal.Adica mai pe inteles,sunt prea multi purici peste imagine Posted Image si nu e inteligibila. Nu am gasit alta analogie !
Pe de alta parte contractul spune clar "pana la 21 Mbps" .Adica daca intrunesti toate conditiile ai "putea" sa ai 21 Mbps. Nu inseamna ca-i si ai.
Vrei 21 Mbps 24 din 24...ceri contract pentru banda garantata ,desi nu stiu daca Orange ofera astfel de contract.

#31
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
Ok sefule, poate ca  stii sa descifrezi aceste coduri si te vei elucida ce semnal am !
Ecio: -3 dB
RSCP: -72 dBm
RSSI:  -69 dBm

am specificat cat se poate de clar si cited cred, cand mi s-a spus ca am 7 Mbps , atat am avut, cand era de 14Mbps atat era, acum mi s-a spus ca am de 21 Mbps, de ce nu o am de 21 Mbps si e tot de 13,.... ?

Edited by KEiGHT, 05 March 2014 - 19:38.


#32
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005
Ca sa nu ma apuc sa scriu romane aici,studiaza putin link-urile astea :
- http://en.wikipedia....gnal_code_power
- http://en.wikipedia....ngth_indication
- http://www.telecomha...o-and-ebno.aspx
Ca idee.prima valoare e buna.

#33
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Fara scule care sa masoare cu ce schema de modulare transferi date plus alti parametrii specifici retelei 3G nu putem decat sa ne dam cu pararea. La fel de bine poate sa fie o problema cu reteaua Orange-ului si sa nu aiba capacitatea necesara pe link-ul radio care leaga NodeB-ul cu core-ul retelei.

PS: Cauze pot fi garla, ideea este ca astia de la Orange sunt acoperiti din punct de vedere contractual ...

#34
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
Interesant e ca, pe windows 7 SP1 x86 nu aveam nici o problema ! pe x64 m-a disperat ! nu mai pot reveni la x86 deoarece am 6GB RAM !

#35
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008
try xpmode sau o masina virtuala cu un win7 x86
oricum cred ca e doar efect placebo.

Edited by carmenclara1, 06 March 2014 - 13:44.


#36
KEiGHT

KEiGHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.03.2014
Evrika :

Pentru cei de la Orange cu 3G bagati acesti registri !


Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\NdisWan\Parameters\Protocols\0]
"ProtocolType"=dword:00000800
"PPPProtocolType"=dword:00000021
"ProtocolMTU"=dword:000005dc

se pare ca asta a fost , orbecaia saracu PC al meu prin ceatza fara astea, sunt necesare la conexiunile dial-up PPP !

Sper sa tina, Doamne ajuta ! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate