Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Linux in institutiile publice, in lipsa unei solutii la problema XP.

- - - - -
  • Please log in to reply
712 replies to this topic

#73
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

va invit sa studiati putin renumitele programe de declaratii fiscale, iar mai curand acele formulare pdf ce necesita completare/semnare electronica, dar care necesita versiuni de Adobe Reader de acum doi ani...

si ce institutie publica zici ca foloseste acele formulare avansate ?

#74
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postiladi, on 10 aprilie 2014 - 19:02, said:

Nu, dar nu cred că te vei oferi voluntar să faci open .doc, save as .odt.
Deci vezi, problema e formatul proprietar doc, nu formatul open odt.

#75
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postovilix, on 10 aprilie 2014 - 16:18, said:

Casierele de la RCS-RDS folosesc Ubuntu, se pare ca se descurca remarcabil.
Pun pariu ca nu au habar ce e ala Ubuntu si ce are prin dedesupturi.

Am vazut Ubuntu si prin farmacii.

Deci se poate daca se vrea.
pentru ca aplicatia pe care o folosesc ptr incasare e pe baza de java
iar accesarea bazei de date cu contractele se face din browserul de net.

#76
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postiladi, on 10 aprilie 2014 - 18:33, said:

Desigur, dar uitați că acum toată documentația e office. Cine și cu ce costuri o va converti în ALTE FORMATE PROPRIETARE?

Repet, nu am zis că rămânerea la soluția Microsoft e gratis. Dar nici soluția linux nu va fi moka oricât ar place unora să creadă.

LibreOffice/ OpenOffice nu utilizeaza formate proprietar. Fisierele pe care le utilizeaza sunt Open Document Format (vezi topicul OpenDocument Format (ODF) vs formatele proprietar Microsoft Office). Sunt, de fapt, arhive .zip cu extensia schimbata in care gasesti .xml-uri, imagini etc. Este suficient sa schimbi extensia unui fisier odf in .zip si sa vizualizezi continutul ca sa te lamuresti. La ora actuala toti producatorii de suite de birotica sunt obligati sa utilizeze si formatul odf. Chiar si Microsoft Office 2013 te intreaba la instalare daca vrei sa utilizezi ca implicit formatul ODF sau formatul propriu (care nici la Microsoft Office nu mai este un format proprietar incepand cu Office 2007). Formatul odf se regaseste, de asemenea, la Wordpad (da 'save as...' si o sa te lamuresti).

#77
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postmaistoru, on 10 aprilie 2014 - 19:20, said:

pentru ca aplicatia pe care o folosesc ptr incasare e pe baza de java
iar accesarea bazei de date cu contractele se face din browserul de net.
Uite ca se poate.

#78
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Orice se poate. Desigur că toți ați fost pe la finanțe și ați fost pasați cu nonșalanță și cititoare de coduri de bare de la un ghișeu la altul. Sunt sigur că în cel mai scurt timp promotorii linux vor oferi o soluție alternativă la toate bazale de date ale administrației publice gratuită și perpetuă. Mi se pare pueril să credeți că tot aparatul birocratic are la bază doar docuri și exceluri și formulare pdf.

View PostOriginalCopy, on 10 aprilie 2014 - 19:11, said:

Deci vezi, problema e formatul proprietar doc, nu formatul open odt.


Ai dreptate, nu te-am contrazis în privința asta. Problema e că așa s-a format toată structura administrației. La momentul zero alternativa linux era ca și inexistentă. Iar acum vrei să-i scoți pe toți molcomii din aparatul de stat din obișnuința lor și să-i obligi să o ia de la capăt. Not.

#79
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013

Quote

să-i obligi să o ia de la capăt. Not.

Tocmai se vb mai sus ca nu trebuie sa redescopere roata.
Noile fisiere vor fi in format odt, iar vechile fisiere .doc care sunt inca in folosinta vor fi converitite. Nu cred ca o sa fie vreo problema la asta, mai ca nu cred ca a stat lumea sa formateze fisierele doc cu template-uri specifice MS office.

#80
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007
Si marmota invelea ciocolata .....
Alooo !!!!!!
Aici e vorba de bani.
Si cand e vorba de bani, Micro$oft ....
Priviti la campania dusa actual. Ai XP, de la 8 aprilie esti mort.
Si chestia nashpa  e ca au si banii. Ca atare si solutiile.

Edited by tflorin40, 10 April 2014 - 20:26.


#81
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiladi, on 10 aprilie 2014 - 19:50, said:

Sunt sigur că în cel mai scurt timp promotorii linux vor oferi o soluție alternativă la toate bazale de date ale administrației publice gratuită și perpetuă.
Baze de date free exista. Oamenii care muncesc la dezvoltarea si intretinerea lor costa peste tot. Nu spune nimeni aici ca peste noapte se face transferul. E important sa dea un semnal, sa ceara aplicatii de acum incolo si pentru aceasta platforma s.a.m.d. Ca nu se va intampla asta, sunt sigur.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2014 - 06:58.


#82
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 11 aprilie 2014 - 06:57, said:

Baze de date free exista. Oamenii care muncesc la dezvoltarea si intretinerea lor costa peste tot. Nu spune nimeni aici ca peste noapte se face transferul. E important sa dea un semnal, sa ceara aplicatii de acum incolo si pentru aceasta platforma s.a.m.d. Ca nu se va intampla asta, sunt sigur.
E destul de usor sa faci aplicatii cross-platform. Basca ca vendor lock-in e un antipattern. De ce sa te legi cu catuse de microsoft, cand poti sa-ti faci programele portabile?

#83
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
E usor doar ca aici isi spune cuvantul parteneriatele MS cu scolile, studentii care de multe ori nu stiu altceva si multe asemenea.

#84
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postxymzar, on 28 februarie 2014 - 19:44, said:

Intreb si eu ca prostul, daca am XP+un antivirus, indiferent care, "la zi" care este problema?
Problema e că acel XP nu mai poate fi la zi, se renunță la suport. Microsoft face asta.

#85
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneagu_laurentiu, on 11 aprilie 2014 - 07:11, said:

E usor doar ca aici isi spune cuvantul parteneriatele MS cu scolile, studentii care de multe ori nu stiu altceva si multe asemenea.

Programele cross-platform ruleaza si pe windows. Eu am raspuns la ce ai scris tu: lipsa de software (fara legatura cu sistemul de operare, acela e urmatorul pas).

#86
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdan-s, on 28 februarie 2014 - 20:04, said:

Nu sunt bani să facă niște amărâte de străzi și acum au bani să investească în Linux? Când am făcut practică în orașul natal un tip de acolo, ce lucrase la primărie ca administrator rețea, mi-a zis că s-a încercat la un moment dat să se treacă pe Linux. Și s-au trezit că trebuie să investească mai mult în Linux decât investeau folosind produsele Microsoft ( probabil WIndows, Office și ce mai folosesc acolo ).
Asta e o aberație, s-au cheltuit sute de milioane pe licențe, de banii ăia se face și training și se schimbă și eventualele componente problemă.

#87
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbenis, on 11 aprilie 2014 - 07:18, said:

Asta e o aberație, s-au cheltuit sute de milioane pe licențe, de banii ăia se face și training și se schimbă și eventualele componente problemă.

Plus ca trainingul (tranzitia) se face "o data", in timp ce licentele sunt platite anual.

#88
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2014 - 07:17, said:

lipsa de software (fara legatura cu sistemul de operare, acela e urmatorul pas).
Sunt de acord, insa pana nu se da un semnal ca ar fi si cumparatori (statul) nu se apuca firmele sa faca cross-platform din bunavointa lor.

#89
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2014 - 07:07, said:

E destul de usor sa faci aplicatii cross-platform. Basca ca vendor lock-in e un antipattern. De ce sa te legi cu catuse de microsoft, cand poti sa-ti faci programele portabile?


ok, go 4 it. vad ca bunavointa ai, cunostintele se pare ca nu lipsesc. deci in cat timp poti sa le bati la usa cu o solutie viabila?

View PostOriginalCopy, on 11 aprilie 2014 - 07:22, said:

Plus ca trainingul (tranzitia) se face "o data", in timp ce licentele sunt platite anual.

e chiar fara intentii ascunse, dar la Linux ai instalat sistemul si gata, asa moare? acolo nu se fac actualizari etc?

#90
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiladi, on 11 aprilie 2014 - 09:03, said:

in cat timp poti sa le bati la usa cu o solutie viabila?
Cine face aplicatii fara se le ceara cineva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate