Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Linux in institutiile publice, in lipsa unei solutii la problema XP.

- - - - -
  • Please log in to reply
712 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pana la urma au ales calea negocierii cu MS (chiar daca mai spun ca au in vedere si solutia open source !):

http://economie.hotn...ile-publice.htm

http://www.zf.ro/bus...ows-xp-12445086

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2014 - 15:52.


#38
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010
Pune functionara aia cu 12 clase care inafara sa complete niste date (competente obtinute in urma unor training-uri intense) sa treaca pe linux.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Functionara n-are treaba in poveste, ea lucreaza in aplicatia ei, nu direct in OS !
Iar daca cei de la IT ii furnizeaza un calculator configurat nu o va incurca in lucrul de zi cu zi (Windows Explorer nu difera asa mult de altele din Linux).

Edited by neagu_laurentiu, 10 April 2014 - 16:08.


#40
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Casierele de la RCS-RDS folosesc Ubuntu, se pare ca se descurca remarcabil.
Pun pariu ca nu au habar ce e ala Ubuntu si ce are prin dedesupturi.

Am vazut Ubuntu si prin farmacii.

Deci se poate daca se vrea.

Edited by ovilix, 10 April 2014 - 16:20.


#41
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
1. costuri cu implemantarea Linux (stiu, o sa spuneti ca e gratis, dar cei care vor instala Linuxul vor cere bani, nu cred ca in toate institutiile publice sunt persoane capabile sa instaleze si sa configureze Linux)

2. compatibilitatea cu aplicatiile existente.  sa nu uitam ca multe din aplicatiile din primarii sunt manareli in fox pro sau pe acolo. ca o observatie, open office NU este 100% compatibil cu MS office. stiu foarte bine ce vorbesc ma ocup cu printul si am vazut destule incompatibilitati.

3. costurile cu scolarizarea personalului. cineva va trebui platit de la buget pentru a instrui doamnele si domnii de la ghisee.

si as mai putea sa mai gases inca cateva costuri ascunse in aceasta mutare.  nu ca sunt impotriva ei, dar nu este asa de simplu sa se faca, si nici pe departe asa de ieftin.

Edit:  care este gradul de recunoastere a perifericelor specifice institutiilor publice  in lumea Linux?

Edited by iladi, 10 April 2014 - 16:23.


#42
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
1. Si pe windows ai aceleasi costuri.
2. Majoritatea aplicatiilor sunt web.
3. Scolarizare sa lucrezi in acelasi program web based? Fii serios. Singura diferenta ar fi LibreOffice care oricum e simplu de invatat.

Iti spun eu de ce nu fac migrarea. Nu mai pot fura banii populatiei.


Quote

Edit:  care este gradul de recunoastere a perifericelor specifice institutiilor publice  in lumea Linux?
Intrebarea asta imi arata cat de paralel esti, dar iti place sa discuti pe marginea subiectului.
Gura pacatosului adevar graieste.

PS: Avand in vedere ca institutiile publice nu folosesc ultimile generatii de hardware (chiar si hardwareul nou e suportat bine de linux), gradul de recunoastere e de 100%.

Edited by ovilix, 10 April 2014 - 16:29.


#43
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postiladi, on 10 aprilie 2014 - 16:19, said:

3. costurile cu scolarizarea personalului. cineva va trebui platit de la buget pentru a instrui doamnele si domnii de la ghisee.
Mah, ca sa dai click pe destop sa deschizi un Word, iti trebuie training intensiv? Lasati tampeniile astea, ganditi-va un pic inainte sa scrieti aberatii. Ca sa dai print la un document nu iti trebuie IQ peste 50.

View Postovilix, on 10 aprilie 2014 - 16:18, said:

Casierele de la RCS-RDS folosesc Ubuntu, se pare ca se descurca remarcabil.
Serios? Totusi aia sunt angajati tineri. Nu ca cei mai in varsta stiu ce e ala MsWord si ce e ala LibreWriter. Daca vrei sa minimalizezi costurile, nu ai de ales. Folosesti soft gratuit si angajezi oameni care au creier intre urechi.

#44
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Ce nu inteleg eu e urmatorul lucru?
De ce extremistii Windosisti se simt lezati cand exista alta alternativa?
De ce exista atat interes in a posta negativ despre un lucru facut din placere si daruit celorlalti tot din placere?
Cand omul face ceva pt. cei din jur e catalogat ca idiot, nebun, fanatic etc.
Si e tocmai invers. Nebuni sunt cei ce tot vor sa arate cu degetul ceea ce e facut din placere si daruire.
Ei nu fac decat sa isi arate frustrarea, uratenia sufleteasca si incapacitatea lor de a gandi liber.

#45
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007

View Postovilix, on 10 aprilie 2014 - 16:27, said:

Iti spun eu de ce nu fac migrarea. Nu mai pot fura banii populatiei.

Asta e o gluma. Intotdeauna se va gasi o metoda, nu utilizarea linux-ului e solutia.

#46
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
De ce sa cauti alta solutie cand ai deja una functionala?

#47
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013
Terminarea suportului catre Windows XP nu va creste utilizarea Linuxului cu nici macar 1%. Linux are in acest moment cam 1,4-1,5% utilizare. Daca va ajunge la 2% sa zica mersi...dar nu sunt sperante. Linuxul nu este pentru Institutii publice sau alte deastea. Lixuxul este pentru home useri, pentru testare distributii, e asa..."o joaca pentru acasa", si nimic mai mult.

#48
mdf

mdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 11.01.2007
Corect. Trecerea inseamna cautarea altor solutii, nu eliminarea solutiilor.

#49
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postprietto, on 10 aprilie 2014 - 16:44, said:

Terminarea suportului catre Windows XP nu va creste utilizarea Linuxului cu nici macar 1%. Linux are in acest moment cam 1,4-1,5% utilizare. Daca va ajunge la 2% sa zica mersi...dar nu sunt sperante. Linuxul nu este pentru Institutii publice sau alte deastea. Lixuxul este pentru home useri, pentru testare distributii, e asa..."o joaca pentru acasa", si nimic mai mult.

Aia crezi tu.
Sunt institutii ale unor tari care au trecut la Gnu/Linux.
Gnu/Linux nu e o joaca.
Daca si internetul a devenit o joaca, sau supercomputerele, serverele etc ce pot sa psun de home computing?
Adica pot sa spun. Home computingul a fost o joaca de la bun inceput si asa va ramane pe veci.
Dar ceea ce spui tu e tipic omului descris de mine mai sus.

PS: Vanzarea unui produs reprezinta peste 90% marketing. Gnu/Linux nu isi face marketing. Linux e un kernel, il gasesti si pe Android. Diferenta intre o distributie Linux si Android tine doar de userland. Android nu foloseste userlandul GNU. Dar asta nu il face mai putin Linux. Utilizarea Gnu/Linux nu poate fi masurata. Nu prea ai cum. Gnu/Linux nu isi propune sa detroneze, inlocuiasca un al OS, el reprezinta doar o alternativa. Gnu/Linux nu iti baga asa zisul rahat proprietar si comercial pe gat asa cum o fac alte sisteme de operare. Gnu/Linux este un alt mod de a iti administra PC-ul.

Edited by ovilix, 10 April 2014 - 16:55.


#50
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013

View Postovilix, on 10 aprilie 2014 - 16:48, said:

Aia crezi tu.
Sunt institutii ale unor tari care au trecut la Gnu/Linux.
Gnu/Linux nu e o joaca.
Daca si internetul a devenit o joaca, sau supercomputerele, serverele etc ce pot sa psun de home computing?
Adica pot sa spun. Home computingul a fost o joaca de la bun inceput si asa va ramane pe veci.
Dar ceea ce spui tu e tipic omului descris de mine mai sus.

PS: Vanzarea unui produs reprezinta peste 90% marketing. Gnu/Linux nu isi face marketing. Linux e un kernel, il gasesti si pe Android. Diferenta intre o distributie Linux si Android tine doar de userland. Android nu foloseste userlandul GNU. Dar asta nu il face mai putin Linux. Utilizarea Gnu/Linux nu poate fi masurata. Nu prea ai cum. Gnu/Linux nu isi propune sa detroneze, inlocuiasca un al OS, el reprezinta doar o alternativa. Gnu/Linux nu iti baga asa zisul rahat proprietar si comercial pe gat asa cum o fac alte sisteme de operare. Gnu/Linux este un alt mod de a iti administra PC-ul.

Numai prostii ai scris. Tu chiar crezi ca lumea va migra spre Linux ? Esti asa copil ? esti paranoic sau cum ? Si eu folosesc Linux, dar sunt constient ca nu merge. Nu poate inlocui Windowsul in veci. Linux nici nu este facut sa inlocuiasca Windows.

Poate sa se vanda de acum inainte toate gadgeturile cu Linux preinstalat, si lumea il va dezinstala din prima zi. Tot nu-l va adopta lumea.

Edited by prietto, 10 April 2014 - 17:03.


#51
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postprietto, on 10 aprilie 2014 - 16:44, said:

Terminarea suportului catre Windows XP nu va creste utilizarea Linuxului cu nici macar 1%. Linux are in acest moment cam 1,4-1,5% utilizare. Daca va ajunge la 2% sa zica mersi...dar nu sunt sperante. Linuxul nu este pentru Institutii publice sau alte deastea. Lixuxul este pentru home useri, pentru testare distributii, e asa..."o joaca pentru acasa", si nimic mai mult.
Daca te-ar auzi cei cu servere s-ar duce sa-si dea cu tesla in oaie...

#52
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View Postprietto, on 10 aprilie 2014 - 17:00, said:

Numai prostii ai scris. Tu chiar crezi ca lumea va migra spre Linux ? Esti asa copil ? esti paranoic sau cum ? Si eu folosesc Linux, dar sunt constient ca nu merge. Nu poate inlocui Windowsul in veci. Linux nici nu este facut sa inlocuiasca Windows.

Oftica e mare sau ce?
Lumea va migra spre ce vrea. Ca vrei tu sau nu se vor gasi sa migreze si spre Gnu/Linux.
Paranoic esti tu pt. ca iti e teama.
Tu nu folosesti gnu/linux, doar esti penibil.
Cine a zis ceva de inlocuit? Gnu/Linux e doar o alternativa.
Eu nu ma cert cu un incapabil si un nevrotic care are cultura ZERO barat.
Daca tot esti asa ZERO de ce naiba mai postezi?
Inceteaza sa mai fi penibil.

View Postgumball3000, on 10 aprilie 2014 - 17:00, said:

Daca te-ar auzi cei cu servere s-ar duce sa-si dea cu tesla in oaie...

E penibil, lasa-l.
Ne arata cat de incapabil e.

Edited by ovilix, 10 April 2014 - 17:05.


#53
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013

View Postovilix, on 10 aprilie 2014 - 17:06, said:

Oftica e mare sau ce?
Lumea va migra spre ce vrea. Ca vrei tu sau nu se vor gasi sa migreze si spre Gnu/Linux.
Paranoic esti tu pt. ca iti e teama.
Tu nu folosesti gnu/linux, doar esti penibil.
Cine a zis ceva de inlocuit? Gnu/Linux e doar o alternativa.
Eu nu ma cert cu un incapabil si un nevrotic care are cultura ZERO barat.
Daca tot esti asa ZERO de ce naiba mai postezi?
Inceteaza sa mai fi penibil.



E penibil, lasa-l.
Ne arata cat de incapabil e.

Eu ti-am vorbit frumos nu te-am jignit. Ai report catre moderatori. Tie chiar iti place sa aduni puncte din cate vad.

#54
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postovilix, on 10 aprilie 2014 - 16:27, said:


Iti spun eu de ce nu fac migrarea. Nu mai pot fura banii populatiei.


Și crezi că adoptând linux nu pot fura?

Tocmai în postul la care mi-ai răspuns sunt soluții de a cotiza la nepoți și cumnați. Ce oportunitate mai bună de a cotiza la firma cui trebuie este tocmai schimbarea totală de software?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate