Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Linux in institutiile publice, in lipsa unei solutii la problema XP.

- - - - -
  • Please log in to reply
712 replies to this topic

#91
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008
adicatelea comunitatea Linux asteapta sa vina cineva sa-i bata la usa?
adica ei (Linux community) stau si asteapata sa vina clientul si sa solicite inlocuirea unui serviciu testat cu un serviciu care nu exista, nu este testat dar se stie ca va fi mai bun si mai ieftin?
this is not a good way of doing business.

#92
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa producatorii de aplicatii din comunitatea Linux pentru ca ei nu ofera nimic comercial. Altii fac afaceri iar acestia si-ar transforma aplicatiile spre cross-platform daca nu ar mai veni contractul. Doar ca nu exista din partea institutiilor statului aceasta dorinta/cerere.
Ai o platforma buna si gratis peste care construiesti ce vei tu, cu bani. Dar castigul in timp e platforma asta.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2014 - 10:16.


#93
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 11 aprilie 2014 - 09:24, said:

Cine face aplicatii fara se le ceara cineva ?
in principiu aia cu viziune si care vor sa faca lots of money.

#94
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiladi, on 11 aprilie 2014 - 10:16, said:

in principiu aia cu viziune si care vor sa faca lots of money.
Tu ai face azi aplicatii multiplatforma dar nedorite de client ? Tu vorbesti de alt business ori aici e unul cu un partener clar.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2014 - 10:18.


#95
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 11 aprilie 2014 - 10:12, said:

Lasa producatorii de aplicatii din comunitatea Linux pentru ca ei nu ofera nimic comercial. Altii fac afaceri iar acestia si-ar transforma aplicatiile spre cross-platform daca nu ar mai veni contractul. Doar ca nu exista din partea institutiilor statului aceasta dorinta/cerere.
Ai o platforma buna si gratis peste care construiesti ce vei tu, cu bani. Dar castigul in timp e platforma asta.


aha, deci Linux e doar de sport?  nu cred ca administratia publica se considera playground pentru experimente Linux.

oricum nu inteleg ce tot o dai cu crossplatform. nu discutam de Linux aici? cred ca tu vorbesti de altceva. Eu credeam ca vorbim de inlocuirea produselor si serviciilor MS cu servicii bazate pe open source. adica office, baze de date, programe custom si ce or mai folosi aia pe acolo.

Edited by iladi, 11 April 2014 - 10:21.


#96
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View Postiladi, on 11 aprilie 2014 - 10:18, said:

aha, deci Linux e doar de sport?  nu cred ca administratia publica se considera playground pentru experimente Linux.
Aministratia primeste pachetul de la furnizor, acesta din urma ofera toate garantiile. Nu vorbim de Gigel care stie si el sa instaleze Ubuntu !

View Postiladi, on 11 aprilie 2014 - 10:18, said:

oricum nu inteleg ce tot o dai cu crossplatform. nu discutam de Linux aici?
Pentru ca eu ca producator impusc doi iepuri o data.

View Postiladi, on 11 aprilie 2014 - 10:18, said:

Eu credeam ca vorbim de inlocuirea produselor si serviciilor MS cu servicii bazate pe open source. adica office, baze de date, programe custom si ce or mai folosi aia pe acolo.
Da, dar facute cu cap.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2014 - 10:21.


#97
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 11 aprilie 2014 - 10:22, said:


Aministratia primeste pachetul de la furnizor, acesta din urma ofera toate garantiile. Nu vorbim de Gigel care stie si el sa instaleze Ubuntu !


aham. si ai cumva cifre exacte de pret de la "furnizor"? ce te face sa crezi ca "furnizorul" e mai ieftin decat MS? sau numai ne dam cu parerea?

#98
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-mi dau cu parerea, cu asta ma ocup.
Producatorul de aplicatii specifice e tot cel de acum (sau si altii daca doresc). MS cu platforma lui dispare si uite o reducere de costuri dar nu totale (nici nu sustin zero costuri).

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2014 - 10:32.


#99
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008
nu ai inteles: acele aplicatii exista, pentru a continua cu platforma MS sunt doar costurile de upgrade la windows. pentru trecerea la platforma Linux sunt costuri initiale de instalare, scolarizare (da, stiu ce s-a mai afirmat mai sus, dar sunt sigur ca sa se va face treba) plus costurile cu dezvoltarea noilor aplicatii. aici nu stiu  daca cineva a facut o analiza financiara si cum e aceasta pe concret. mi-e sa nu ajungem ca la licitatiile publice unde unul e pretul  de licitatie si altul (de obicei inzecit, din varii motive) cel final.

edit: care este viata unei platforme Linux? chiar nu stiu. exista si acolo pericolul ca peste 13 ani sa dispara suportul?

Edited by iladi, 11 April 2014 - 10:47.


#100
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Eu tot sustin pe aici ca nu peste noapte se face trecerea, sunt niste costuri initiale dar in timp/per total sunt mult mai mici pentru ca scapi de o platforma ce are niste costuri cu una gratis. Nu prea ai mare lucru la instruire pentru ca aplicatiile (cele mai multe) folosite sunt aceleasi (vizual).
Magarii se pot face, discutam doar tehnic solutii.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2014 - 10:51.


#101
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008

View Postneagu_laurentiu, on 11 aprilie 2014 - 10:50, said:

Magarii se pot face, discutam doar tehnic solutii.

probabil ca la modul tehnic ai dreptate. problema este ca in mod real toata afacerea asta depinde de unde se pot scoate valize mai pline: de la MS sau de la autohtoni. Cu siguranta ca MS e mai bazat, desi autohtonii ar avea avantajul ca banii raman in RO. dar cui ii pasa de asta?

#102
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Ia nu le mai da contractul firmelor ce dezvolta pt. Windows si ai sa vezi cum scot ei aplicatii multiplatforma ! E nevoie de un semnal.

View Postiladi, on 11 aprilie 2014 - 10:57, said:

dar cui ii pasa de asta?
Asta e alta mancare de peste...

#103
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@iladi
eu inca sustin ca in primarii si multe institutii publice, o sa se foloseasca doar office si aplicatii web => cost de scolarizare 0

pt cazurile mai speciale,  tot ii mai ieftina scolarizarea decat sa cumperi licenta de windows la toate pc-urile

#104
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008
din pacate este mancarea care se serveste in mod current in unitatile de stat. degeaba vi tu si spui ca TEORETIC a ma e mai buna, daca PRACTIC nu este.

#105
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Practic-tehnic este. Practic-politic nu dar acesta e subiect de Poiana.

Edited by neagu_laurentiu, 11 April 2014 - 11:27.


#106
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdanzi23, on 11 aprilie 2014 - 11:24, said:

@iladi
eu inca sustin ca in primarii si multe institutii publice, o sa se foloseasca doar office si aplicatii web => cost de scolarizare 0

pt cazurile mai speciale,  tot ii mai ieftina scolarizarea decat sa cumperi licenta de windows la toate pc-urile

daca nu ai cifre si statistici concrete discutam degeba.
toata discutia asta e degeba in lipsa unor data concrete. tu sustii, eu sustin, el sustine. cam la asta se rezuma discutiile noastre.

#107
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
E cazul de la Munich, ei au avut alta strategie (cu un OS customizat) si spun ca le-a iesit bine: http://www.cio.co.uk...d-successfully/

#108
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,413
  • Înscris: 29.04.2008
10 ani in DE  =  cati ani in RO?

ce se intampla cu toata infrastructura in acesti ani?

nemtii au fost destepti si prevazatori, au luat-o din timp.

aici se agita steagurile DUPA. Cand cutitul e deja pe tibie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate