Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Defectare cartelă sim - un obicei?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
De la o vreme se pare că la Digi cartelele SIM sunt tot mai slabe. Am schimbat-o în toamnă, având probleme cu netul în roaming, de atunci s-a defectat odată, acum iar e defectă și nu au cartele pe moment. Nu ar fi mai bine să aducă niște cartele mai bune?

#2
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
mai bun inseamna calitate, calitate inseamna bani mai multi

#3
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
nu te cred, arata dovezi. tu esti cam anti RDS prin toate topicurile.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 hori21, on 28 februarie 2014 - 11:36, said:

mai bun inseamna calitate, calitate inseamna bani mai multi
Nu știu dacă e chiar așa. La cât de des schimb cartelele, aș prefera să aibe ceva mai "premium" chiar și la un preț de 3-4 ori mai mare.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu te-ai gandit ca, cauza ai fi chiar tu? Adica telefonul tau, mai exact :D

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Ba da. Dar de ce cartela Orange nu se duce? Eu nu am un telefon şovin :w00t:

#7
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
am trei cartele de la digi ( fix, mobil, internet ) de 4 ani, fara probleme...

#8
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Cine si cum a concluzionat ca ar fi cartela de vina, daca nu functioneaza netul in roaming? Mie imi suna a diagnostic pus gresit.

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 mhanor, on 28 februarie 2014 - 18:43, said:

Cine si cum a concluzionat ca ar fi cartela de vina, daca nu functioneaza netul in roaming? Mie imi suna a diagnostic pus gresit.
Eu. După ce am sunat la ei de nu știu câte ori și am făcut n sesizări, a rămas doar asta. Am schimbat cartela și s-a rezolvat. Bun, nu cred că era un defect fizic al cartelei, era o problemă în sistem vizavi de "contul" respectivei cartele. Cert e că respectiva cartelă nu avea nici un fel de problemă. Ei, de atunci, cum am spus, am schimbat odată, s-a dus, am zis, ok, poate nu am tăiat-o eu bine. Dar văd că și a 2-a e praf. Începe prin a afișa mesajul: introduceți cartela sim. O scot, o mișc, merge. Asta pănă ce, la un moment dat nu mai merge deloc. Alte cartele merg fără probleme.

#10
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004
Din ce ai spus mai sus eu inteleg ca tu esti cel vinovat. ca tu ai taiat cartela.

Simptomele sunt de contact imperfect. Cum cartela nu are elemente in miscare inseamna ca nu ai taiat-o bine si se misca.

#11
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
si eu am cartela SIM DigiMobil + Digi Tel fix+Digi Net Mobil si le am de mai mult de  4 ani si merg bine !

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu am SIM Digi de 5ani, am si taiat-o dar nu am probleme cu ea.

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Conteaza foarte mult daca prin taiere au fost afectate contactele.
Intre contacte si chip sunt niste firicele foarte subtiri, la taiere, daca se foloseste un foarfec nu tocmai ascutit, se poate ca sim-ul sa se indoaie iar sarmulitele alea sa se rupa.
Bun, asta legat de taiere, legat de SIM-uri defecte "din senin"... se poate.
Eu am schimbat la RDS 2 sim-uri, primul cand mi-am activat serviciul de date, pe vechiul, primul, sim nu mergea, habar nu am de ce, apoi al doilea l-am schimbat pentru a primi un sim nano (cea mai mica varianta). Pana am primit sim-ul asta mic, am folosit un sim taiat, de mine, cu un fel de "capsator" ce mi l-am luat de pe eBay ca sa mai tai si altora cartelele, colegi de serviciu :)

Attached Files


Edited by Ciubex, 01 March 2014 - 15:56.


#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Ciubex ai platit pt. SIM-uri?

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 dcr, on 01 martie 2014 - 14:55, said:

Din ce ai spus mai sus eu inteleg ca tu esti cel vinovat. ca tu ai taiat cartela.

Simptomele sunt de contact imperfect. Cum cartela nu are elemente in miscare inseamna ca nu ai taiat-o bine si se misca.
Tot ce se poate. Dar am tăiat și 2 cartele ORange și merg. Și de ce când le tai merg o vreme, abia după aia încep problemele?

 Ciubex, on 01 martie 2014 - 15:51, said:

Conteaza foarte mult daca prin taiere au fost afectate contactele.
Intre contacte si chip sunt niste firicele foarte subtiri, la taiere, daca se foloseste un foarfec nu tocmai ascutit, se poate ca sim-ul sa se indoaie iar sarmulitele alea sa se rupa.
Bun, asta legat de taiere, legat de SIM-uri defecte "din senin"... se poate.
Eu am schimbat la RDS 2 sim-uri, primul cand mi-am activat serviciul de date, pe vechiul, primul, sim nu mergea, habar nu am de ce, apoi al doilea l-am schimbat pentru a primi un sim nano (cea mai mica varianta). Pana am primit sim-ul asta mic, am folosit un sim taiat, de mine, cu un fel de "capsator" ce mi l-am luat de pe eBay ca sa mai tai si altora cartelele, colegi de serviciu Posted Image
Am și eu clește din ăla pentru nano, dar eu am nevoie de microsim, nu nano. Ideea e că am avut foarfecă foarte bună, deci problema nu vine de la foarfecă.

Momentan folosesc Digioriunde, dar se pare că mi-am cam luat țeapă cu abonamentul Orange, semnalul e în mai multe locuri slab, pe Odobescu în Timișoara pe la spitalul 5 aproape dispare semnalul 3G în plină stradă. Așa ceva nu vezi la Digi.

Edited by benis, 01 March 2014 - 19:03.


#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

 easy90rider, on 01 martie 2014 - 17:36, said:

@Ciubex ai platit pt. SIM-uri?
Da, din pacate am platit de vreo doua ori sim-urile.
Stiu ca se putea schimba, ah, am schimbat gratuit unul, cel cand am activat roaming-ul, asa ca am schimbat de fapt 3 sim-uri:
1. odata cu activarea serviciului de roaming, am schimbat gratuit, doua, al meu si al sotiei;
2. al doilea, dupa ce mi-am activat serviciul de date, nu reuseam sa-l fac sa mearga pe cartela, prin diverse schimbari si deduceri: pus in stick-ul de date nu mergea, avea semnal dar nu se conecta, ala din stick in telefon mergea ok, dus la ei, testat si de cei de la tehnic, am schimbat asadar, la al doilea sim, am platit parca vreo 21 lei, nu mai stiu exact, asta l-am platit pe loc, la casierie, de fapt doua am schimbat si atunci;
3. am trecut de la sim-ul normal la nano, doar un sim, si pe asta am platit tot vreo 21 de lei, mi-a aparut suma pe factura urmatoare. Teoretic mi s-a spus ca schimbarea asta, de la o dimensiune la alta, ca ar fi fost gratuita, dar pentru ca am beneficiat deja de-o schimbare gratuita, cea cu activarea roaming-ului au spus ca asta va fi taxata.
Eu am avut nevoie de sim nano pentru a-l folosi intr-un adaptor dual sim, de genul celui atasat. (1 sim RDS + 1 sim Cosmote)

Attached Files

  • Attached File  sims.jpg   25.81K   10 downloads

Edited by Ciubex, 01 March 2014 - 23:23.


#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Mişto faza cu adaptorul, aş vrea unul dar am deja microsim.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Încă nici azi nu au cartele, e un obicei ăsta la business? Dacă nu primesc cartele oferă discount pe perioada în care nu a putut fi utilizat serviciul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate