Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#487
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
intradevar pe ebay sunt destule discuri dar alea ieftine sunt in state si ntsc +transport si vama devine destul de scump
este varianta UK dar acolo sunt multi care livreaza doar uk sau doar pickup. ricum daca chir vrei un disc anume trebuie sa platesti:)
Referitor la telecomanda, nu este asa mare paguba ca nu am originalul pt ca asa cum am scris am un S4 nefolosit si merge foarte bine pe post de telecomanda

#488
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am avut baftă cu cineva care să-mi aducă din U.K.
Pe "Saturday night fever" nu am dat mai mult de 4 Lire Sterline.
Mai găseşti discuri şi ebay.de

#489
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Vad ca este pe olx un McINTOSH MLD-7020 (defapt pioneer cld-97 rebranduit) la un pret astronomic
https://www.olx.ro/o...html#ea504f56d2
am gasit "afara" un disc cu 2 ep de xfiles la 59 lei transport inclus :) abia astept sa vina

#490
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai pune linkuri către site-uri de anunţuri, că zice moderatorul că facem spam...
Îl ştiu pe ăla. Probabil e genul care cred că cine ştie ce comoară are.
Din ce ţară ai comandat discul? Eu caut discuri demo din alea vechi, care să prezinte tehnologia (nu din alea cu monstre de filme, videoclipuri), dar sunt foate greu de găsit şi nu-s deloc ieftine.

#491
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Din Polonia.
Vezi ca ti-am trimis mesaj cu 3 linkuri de demo disc

mai vroiam sa intreb daca stie cineva unde as gasi ieftin un adaptor s-video la component.
Vreau sa vad daca TV-ul combina mai bine culorile decat playerul meu deoarece iesirea pe s-video la acest player este defapt tot composit.

#492
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Găseşti la mai multe magazine adaptoare, dar puţine magazine au unele de calitate. Pot întreba un vecin.
Dar amplificator audio cu intrare A.C. 3 ai? (A.C. 3 cred că e numai pentru discurile cu sunet digital).
Sunt curios cât de bine "rulează" funcţiile stop cadru, redare cadru cu cadru, redare cu viteză redusă la discurile C.L.V. în cazul aparatului tău.

Edited by djl, 16 August 2018 - 10:58.


#493
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Vind laser-discuri cu muzica. Cćutaži anunžul ćsta pe unul dintre cele 2 site-uri cu o. Discurile sunt cu Tears for Feras ŗi Chris de Burg. Sunt "P.DO." U.K. deci nu pot garanta pentru calitate (nu-s discurile mele), dar la 50 Lei + un disc bonus se meritć sć te riŗti. Nu le iau eu pentru cć nu mć intereseazć muzica de pe ele.

#494
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
claudiuT , tu ţi-ai luat şi V.H.D.-uri?   :scratchchin:
Pe youtube era postat un documentar despre inovaţiile "Pioneer" făcute cam în prima jumătate a anilor '80 (apărea şi L.D. playerul PR-7280, apărut în 1979). Arătau posibilitea folosirii playerul PR-7820 în procesul educaţional - conectare la computer acel conector multipin pentru comandă, menţionau de televiziunea cu conţinut o demand (foloseau magnetosocoape (videomagentofoane) cu bandă de 1").  Din păcate nu mai e   :disgust:   ... dacă îl are cineva   :(

Diverse de la salvatorii LaserDiscului (mulţumesc "Pioneer" pentru că mi-ai încântat viaţa   :peacefingers:   ).
Ceva foarte tehnnic: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G2HBG7HrY7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Când te uiţi la unele chestii parcă eşti într-o epocă a revoluţiei    :eek:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cSai1zINEQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c8GADxWKEKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_pLdwuHv3l8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jGZym8G2rbY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hUQvnxxTuM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#495
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@djl
am 2 filme pe vhd the godfather 1 si 2 ,aparatul a avut nevoie de revizie si revizie mi l-a facut un destept care dupa vreo 6 luni de aminari si-a gasit de munca pe afara si a disparut in misiune lasamindu-ma fara aparat .

#496
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce fel de depanator sau om e ăla care face asta?
Te puteai duce măcar de chestie la domnul la care te-ai dus cu Betamaxurile.

#497
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018
djl eu sunt tare curios de ce cauti laser-discuri si de ce cauti un computer 486 ca cel din semnatura ? De ce ?

#498
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Computer de la 486 la P1 sau P2 caut pentru a putea instala o placă S.C.S.I. - I.S.A. şi a proba un scanner.

LaserDiscurile mă pasionează pentru că:
1) La vremea lor au fost ceva uau!, dar eu nu am auzit de ele decât în 2005 (deşi puteam să aflu de prin 1990-1992)... m-am chinuit 10 ani până să am unul;
2) Nu multă lume ştie de ele, aşa că e interesant să ai ceva rar cu care eventual poţi face oamenii să se mire, fără a fi cocalar;
3) Sunt primele discuri optice reflective puse în vânzare;
4) Cred că contează şi mărimea - fac impresie;
5) Nostalgia vremurilor ce îmi plăceau mai mult - nu înseamnă că cred că trecutul a fost perfect.

#499
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Sunt MB-uri si cu P4 care au slot ISA.
Chiar si MB-uri cu I5 si I7 au asa ceva.
Cauta pe forumurile cu CNC-isti.

Attached Files



#500
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@djl
fara playerul vhd am ramas prin 2000, cind in bucuresti erau 3 sau 4 care reparau/service-au   playere cd-uri si laserdiscuri .
Domnul recomandat de tine , crezi ca m-a ajutat cu ceva ? nu , le-a tinut vreo 2 luni ca sa imi spuna ca "e defect servo de la cap , la alalalt e defect servo de la  sistemul de incarcare a casetei "  servo in sus servo in jos parca eram la service auto . Era mai simplu sa spuna nu cunosc aparatele ,nu stiu sistemul nu ma bag nu sa ma plimbe cu suna-ma peste 2 zile ,suna-ma saptamina viitoare si  prosteala de astea. Care e serios iti spune "in ziua cutare sa ocup de aparat  ,suna-ma ziua urmatoare  si-ti spun ce am facut" .

#501
CrocodiluMereuVesel

CrocodiluMereuVesel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 23.07.2018

View Postdjl, on 30 august 2018 - 13:27, said:

Computer de la 486 la P1 sau P2 caut pentru a putea instala o placă S.C.S.I. - I.S.A. şi a proba un scanner.

LaserDiscurile mă pasionează pentru că:
1) La vremea lor au fost ceva uau!, dar eu nu am auzit de ele decât în 2005 (deşi puteam să aflu de prin 1990-1992)... m-am chinuit 10 ani până să am unul;
2) Nu multă lume ştie de ele, aşa că e interesant să ai ceva rar cu care eventual poţi face oamenii să se mire, fără a fi cocalar;
3) Sunt primele discuri optice reflective puse în vânzare;
4) Cred că contează şi mărimea - fac impresie;
5) Nostalgia vremurilor ce îmi plăceau mai mult - nu înseamnă că cred că trecutul a fost perfect.
Ok, poate ajuta tipul asta  pt acel 486
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fbjYkPKRm-8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si tipul asta pt laser-discuri
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TClRRMFZ7Sw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by CrocodiluMereuVesel, 01 September 2018 - 17:07.


#502
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
Mb-uri cu i9?

#503
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Are cineva idee de ce nu merge CC la laserdisc. La TV am obtiunea de subtitles dar cand apas apare "not available". .

#504
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Păi are discul subtitrare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate