Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#469
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dar există oamenii care vor rămâne mai impresionaţi de aşa ceva decât de ultimul model de IPhone, chit că nu vor dori un asemenea aparat.

Edited by djl, 29 March 2018 - 10:02.


#470
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAssur, on 29 martie 2018 - 10:00, said:

nu au auzit de laser-disc-ul (?! parca se numea video-disc?),

Laservision.

#471
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Într-adevăr, în România mai erau cunoscute ca şi VideoDiscuri. Că nu cred că au ajuns alte formate de discuri video pe la noi, în afară de cele optice.
LaserVision erau cele cu sunet analogic. Iniţial aşa le ziceau cei "Philips" LaserDiscurilor, dar pe urmă s-a generalizat denumirea.

Edited by djl, 29 March 2018 - 11:06.


#472
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pe viitor vreau sć-mi fac un blog ŗi sć public ceva în Românć despre LaserDiscuri. Deocmadatć am scris acest material ŗi vreau sć vćd ce se mai poate adćuga ŗi modifica.
P.S. Repun ataŗamentul deoarece în urma vizionćrii unui videoclip mi-am dat seama cć am pus unele informažii greŗite.
P.S. 2 Un site pe care gćseai multe informažii din pćcate vćd cć nu mai merge   Posted Image

Attached File  LaserDiscuri.doc   75.5K   6 downloads

Edited by djl, 26 April 2018 - 20:47.


#473
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Un coleg spunea cć în Japonia gćseŗti multe lucruri interesante în materie de electronice vechi. La un hotel al Marinei S.U.A. ce se gćseŗte în Tokyo (capitala Japoniei) acest aparat se vindea cu 5 Dolari S.U.A. (U.S.D.) Cel care a fćcut poza l-a luat. Funcžioneazć ŗi aparatul, ŗi telecomanda. Încć nu are un disc MUSE. Dar la 5 dolari... pći e ieftin ŗi petru un Român!

Attached File  32336956_10204710514318606_239941229914095616_n.jpg   76.13K   21 downloads

#474
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cineva vinde pe o... un "Pioneer" CLD-D925. Multisistem, funcţii de C.A.V. şi la discurile C.L.V.

#475
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/behaBgwnB8M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#476
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xNFQUYPX1Q4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#477
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
termenul de videodisc era mai mult folosit pentru discurile VHD ,un fel de discheta mai mare , sistem care nu folosea fascicul laser pentru citirea discului.
Da ,gasesti o gramada de electronice vechi in Japonia dar nu visa ca sint ieftine , nici cele netestate nu sint ieftine . Ca s-a impiedicat prietenul tau de un pioneer muse la 5$ ok , dar in anticariate sau magazinele de vechituri electronicele sint scumpute mai ales daca sint si branduri bine cotate , sigur mai ieftine decit in state , in unele cazuri mai ieftine decit in europa . Ramine solutia licitatiilor de pe yahoo, da dar acolo dai de japonezii care reconditioneaza si care cumpara tot ce e interesant si ieftin ca sa revinda mai tirziu la preturi mult mai mari . Sint si colectionarii japonezi care  dau bani fara sa se uite daca isi doresc scula respectiva.  Hai sa-ti dau citeva exemple de saptamina trecuta : magnetofon otari MX50 s-a vindut cu 835$ , amplificator pioneer A-05 -300$, magnetofon technics RS-1506U s-a vindut la 945$  ,de akai nu mai vorbesc ca se vind mai scump decit in europa . De laserdiscuri -aparatele functionale sint scumpe cu preturi incepind de la100$ ,discurile de la 8-10$ daca e vreo raritate nu vezi pret sub 25$.  Pentru cine crede ca e vreo afacere sau ca iese mai ieftin decit cumparind din europa trebuie luat in calcul transportul si vama asta daca ai vreun prieten sa te ajute ,daca mergi pe mina unor firme care intermediaza cumparaturi din Japonia atunci mai adaugi comisioanele firmei care iti pot ridica pretul total cu 20-25%.

#478
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Si am crezut ca sunt singurul care caut laserdisc-uri.
Am un player pioneer cld-925
si o mini colectie (18 titluri)
Playerul nu are telecomanda originala dar folosesc un galaxy s4 ca si inlocuitor.
As vrea sa imi exting colectia dar in .ro nu prea gasesti LD-uri si este destul de scumb ca sa import.
poate face cineva un site unde putem socializa pe aceasta tema

#479
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
CLD-D925? Ăla multisistem care ştie redare cadru cu cadru, redare cu viteză redusă, stop cadrul şi la discurile C.L.V. (=60 minute per faţă)?   :w00t:
Există pe facebook un grup numit Laserdisc for ever.

#480
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Din pacate, din ce stiu in afara de djl, posibil sa mai fie vre-o 2-3 persoane in tara interesate de asa ceva... oricum rezolutia este un pic peste VHS si se vad bine doar pe CRT...

#481
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Da este un player bun
both side play cu quick tun, pal/ntsc etc Posted Image

LE: nu am facebook.. nu folosesc...

Attached Files


Edited by mrfe, 13 August 2018 - 17:06.


#482
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mama mia. Bestial! De unde ai luat aşa ceva?
În afară de mine şi cei 2 colegi mai ştiu 2-3 sau pasionaţi de aşa ceva în România.
Există şi forumul lddb.com
Ca şi rezoluţie este peste V.H.S. Cu cel puţin 100 de linii pe orizontală. S[uper]-V.H.S. se apropie, dar nu ştiu dacă şi la dinamica culorilor.
Unul Hi-Vision/MUSE cred că se vede bine şi pe un televizor H.D., dar nu-s prea multe titluri H.D.

C.E.D. şi V.H.D. erau un fel de viniluri video. Existau ceva diferenţe între cele 2.

Mă bucur că aţi readus subiectul în discuţie.

Edited by djl, 13 August 2018 - 17:34.


#483
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
stiu lddb aveam pe acolo un cont dar l-am pierdut si a trebuit sa il refac.
playerul l-am gasit in Romania ca sa vezi :)
un un wishlist destul de mare cu ce caut... dar nu cred ca voi gasi..
top list sunt jocurile pentru lasedisc in special dragons layer
alt proiect (stadiul de idee) este sa fac captura pe pc la discurile care le am (si nu numai)... dar asta asa intr-un viitor nu tocmai apropiat :)
aici titlurile mele https://www.lddb.com...=list&user=mrfe
as fi curios ce titluri ai

#484
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La capitolul muzică:
1) A.B.B.A cam 1982 (N.T.S.C.) şi cele 2 discuri Gold (P.A.L., proastă masterizare).
2) Pink Floyd: Live at Pompeii (ediţia P.A.L. - deşi e disc "PDO" U.K., precum cele A.B.B.A., se apropie ca şi calitate de un D.V.D.!);
3) Elkie Brooks: Perals  The Video Show (P.A.L., "PDO" U.K., sunet analogic; nu are probleme cu laser rotul, deşi e de prin 1983);
4) Miles Davis: Miles in Paris (P.A.L., "Pioneer" Japonia)
5) Unul de 20 c.m. pentru tonomate video. Cu piese din 1996. Imagine bunicică, sunet sub V.H.S.

Ca filme (inclusiv animaţii) am printre altele: "Toy Story" (P.A.L., "Pioneer" Japonia - nu mai ştiu dacă e widescreen sau leterboxed), "Saturday night fever/Febra de sâmbătă seara" (ediţia leterboxed, 1982 sau 1983, N.T.S.C., nu ştiu dacă e făcut în S.U.A. sau Japonia) ediţiile widescreen de la "Back to future/Înapoi în viitor" 1 şi 3, "Jurassik Park", "Naked gun 33 1/3: The final insult/Poliţist cu explozie întârziată 33 1/3", "Twin Peaks  Fire walk with me".

#485
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@mrfe
cam la ce te gindesti tu ,am facut eu in urma cu 2 ani impreuna cu 3 amici si a iesit o mare incurcatura ; chiar daca pretul per disc a iesit la 10$ ,cu transport si vama platite tot au fost nemultumiri asa ca mai bine fiecare pe buzunarul lui . Eu zic ca daca urmaresti serios pe ebay iti gasesti telecomanda originala pentru aparatul tau la un pret decent . Tot ebay-ul ramine si sursa de discuri daca te intereseaza sa mai iei cite ceva .
@baribalu
din cunostintele mele sint in Romania vreo 20-30 de posesori de aparate  din care vreo 10 colectionari hotariti dispusi sa dea bani ca sa adauga ceva interesant la colectia proprie. Grupurile de pe fb ale colectionarilor sint grupuri de promovare a anunturilor de pe ebay.
Pentru informare o poza cu un disc vhd linga un laserdisc

Attached Files



#486
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am găsit telecomandă "Pioneer" (care are toate funcţiile, mai puţin schimbat standardul de televiziune în culori) pe olx. Cu tot cu transport a fost vreo 57 Lei. Aşa că nu-l luaţi în seamă pe ăla care cere 200 Lei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate