Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

LaserDiscuri (Laser Discuri)

  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#397
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PwgYNUwPKWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#398
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Unu vinde pe ebay.de o colectie de 153 de discuri laserdisc. :)

#399
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
@Ion
sint mai multi care vind titluri din colectiile lor de laserdiscuri , problema e ca la 150 de discuri trebuie sa le ridici personal ,nu prea e afacere sa ti le trimita cu posta , inseamna vreo 60kg cel putin.

#400
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai transportul pana in Romania costa 135 euro. :D

#401
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
asa si cit vrea pe laserdiscuri?  Sa zici ca iesi bine la pret per bucata dar inseamna sa pui jos o suma nu chiar mica lucru care nu si-l permit multi . Nu mai zic de situatia cind o buna parte din cele care le cumperi le ai deja in propria colectie . Ca idee daca cumperi un singur disc de undeva din europa te costa 15 -20 euro sau lire daca cumperi din UK . Cea mai buna oferta pentru 4 discuri am gasit-o la un vinzator din Franta care vinde un pachet de cite 4 discuri la preturi cuprinse intre 24 si 36euro( 6-9 euro per disc ) , iar cu transportul la 15euro iesi la 10-12 euro per disc. Si omul ti le vinde testate.
Ideea cu luatul la gramada ca e afacere si ca e pomana poate fi  si o mare teapa ,multe dintre discuri sa nu poata fi citite si atunci sint bani aruncati -ca sint de la colectionari mai ai o garantie ca astia nu si-au batut joc de ele dar in multe cazuri nu le vind cei care le-au colectionat ci copiii sau nepotii lor si in cazul lor dupa ce le-au aruncat din casa in garaj ,din garaj in pod,  s-au gindit sa le puna la vinzare pe ebay.

#402
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă ai noroc, îţi aduce cineva de afară discuri şi nu mai plăteşti transportul. Eu am luat vreo 3 cu până în 10-12 Lire/bucată (transport inclus) din Anglia şi mi le-a adus cineva... cu poşta nu aş fi ieşit aşa de ieftin. La fel am procedat şi cu un D.V.D. (pe care nu l-am găsit în România, deşi filmul nu e tocmai necunoscut). Pe unul cu Elkie Brooks am dat 10 Lire + transport (tot până în Anglia) şi am avut mare noroc să nu aibă laser rot...
Unii cică la preţ mic cum să-şi piardă ei timpul făcând fotografii.
Noroc că uneori mai găseşti discuri şi pe alte site-uri afară de ebay. De pe alte siteuri am luat mai ieftin cu A.B.B.A. (la un disc am plătit eu transportul şi m-a dus în final la 20 Euro, iar altele 2 trebuie să mi le aducă cineva din Germania).
Dar C.D.V.-uri (a nu se confunda cu V.C.D.-urile) mari cât un C.D. are cineva de pe aici?   :huh:   C.D.V.-uri au mai fost numite şi primele L.D.-uri cu sunet digital, deşi sunt mai mari comparativ cu un C.D.
Dacă tot am pomenit de D.V.D.-uri: un L.D. player ia în primire discul mai repede decât un D.V.D. player. Şi nici nu trebuie să stai după prostia aia avertismentul privind copyright-ul (drepturile de autor).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uW5bG-kXNoo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#403
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
din pacate pe ebay cei mai multi vinzatori ofera expeditie internationala,pe alte siteuri foarte putini si chiar daca ii rogi sa expedieze in zona comunitara  te refuza .
Despre ce discuri vorbesti ?VHD un fel de discheta uriasa si  care au aparut inaintea laserdiscului?

#404
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
V.H.D. (Video High Density) au apărut după L.D. (LaserDisc) şi C.E.D. (Capacitance Electronic Disc). Comparativ cu LD şi CED, VHD erau cu 5 c.m. mai mici în diamteru.
C.D.V. = Compact Disc Video. Nişte LaserDiscuri de mărimea unui C.D., dar cu sunet exclusiv digital (deşi CDV scria şi pe unele LD-uri cu sunet digital, dar care erau LD-uri mărime standard). Folosite pentru promouri muzicale.
Eu l-am luat din Olanda pe cel cu ABBA. Vânzătorul din Germania trimitea şi în România; în spaţiul European non-U.E. trimite, dar e mai scumpă livrarea.eri
Sunt greu de găsit materiale informative tipăriteîn legătură cu formatul   :(

#405
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Au existat şi CDV playere stand-alone.
https://en.wikipedia.org/wiki/CD_Video

#406
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
De ce unele L.D. playere redau L.D.-urile fără nici o problemă, dar fac nazuri la C.D.-uri (pe unele le redau, pe alte nu iar unele aparate nu au chef deloc să redea C.D.-uri).

#407
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
din cauza blocului optic ,genereaza fascicul care nu se impaca cu alt suport  datorita lungimii de unda sau marimii fasciculului.

#408
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost până la cineva (nu sunt singurul Oborean pasionat de L.D.-uri) şi am făcut probe cu un "Pioneer" CLD-S310F. La cum au scris cei de pe laserdiarchive din prima ar rezulta că e un aparat multisisem, dar dacă te uiţi mai bine într-o listă vezi că e doar P.A.L.., şi mai rău, nu redă sunet analogic.
Cum nu poate rula discurile N.T.S.C., mi-a împrumutat unul cu Caraibe şi Bahamas. Prezentarea e filmată cu camere video (cam greu cu camera pe peliculă, chiar şi de 16 m.m. pe sub apă), dar imaginea e destul de bună (deja existau camere care aveau 400-500 linii pe orizontală... nu se vedea precum pe peliculă, dar tot era ceva faţă de anii '70). Muzica e frumoasă. Pe site spune că discul costa 6.800 Yeni, dar pe cel împrumutat scrie 4.800 şi 4.660.

Edited by djl, 23 June 2017 - 01:35.


#409
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cum de aţi aflat de existenţa formatului?   :huh:

#410
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
prima data vazut intr-un catalog german cred ca era pe anul 1983 ( sper sa nu gresesc -Otto) dupa care prin revistele care prezentau scule si  prin 85 l-am vazut la lucru prima data.

#411
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Unde? Şi când ai avut prima dată vreunul?   Posted Image
Cât ai da pe un "Pioneer" CLD-1450?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8oAAwUY3RMQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 27 June 2017 - 22:52.


#412
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
la un amic( si vecin ) cu care schimbam/inregistram  casete ; prin 94 , aparat cumparat de varul meu din germania care prinsese ceva reduceri la un magazin de electronice. Mai bine spui la ce pret l-ai gasit si pot sa-ti spun daca e corect pretul. Asta cu "cit as da" e aiurea , pentru ca nu e acelasi lucru cu a cumpara de la un proprietar  sau de la un magazin de sh-uri sau  aducator de sh-uri.

#413
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cere 150 Lei pe el nefuncţional cică (nu a citit un CD). Eu i-am ofertie atâta pe el dacă citeşte LD-uri. Cică îl va duce la un electronist şi după reparaţie preţul va creşte la cel puţin 200 Lei. El se laudă că cunoaşte preţurile... sunt curios dacă îl va da până în toamnă. Ptiu, nu s-a dat cu 300 Lei unul multisistem care redă şi sunet analogic şi citeşte ambele feţe (un CLD-2950 sau ceva de genul).
Ce aparat ai văzut în 1985 şi ce aparat a luat vărul tău din Germania? (2 din playerele mele sunt aduse s.h. din Germania). Dar cu discurile cum vă descurcaţi în anii '90, ţinţnd cont de preţuri   :huh:

#414
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
amicul avea un sony;  varul meu a luat pioneer si pentru el si pentru mine ,era un cld , dual sistem ,pal si ntsc. Mergea ok cu cd-urile originale si LD dar mai tirziu am descoperit ca nu putea sa citeasca cd-urile inregistrate .  Inainte de 90 era mai dificil ,depindeai de cei care plecau in vest ,dupa 90 s-a usurat treaba cu expeditia prin posta iar dupa 92-93 au inceput si expeditiile cu autocarele . La preturi erau cam la acelasi pret cu casetele diferenta era mica 3,4 sau 5 $, concertele erau mai ieftine pe LD decit pe caseta . Daca la lansare erau scumpe la un an dupa lansare le gaseai cu 25 -30% reducere . De prin 88  au inceput sa scada preturile la casetele video ,odata cu ele au scazut preturile si la LD.
Apropo de player - un aparat nefunctional la 150ron e mult , lasa-l sa mearga la electronist ,daca nu citeste cd-ul  clar ca are probleme la blocul optic ,de reparat nu cred ca o sa-l vada reparat -de unde iei piesa ? si plus de asta nu gasesti la noi persone care sa se priceapa la asa ceva .

Edited by claudiuT, 28 June 2017 - 21:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate