Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Invatamantul in Romania este infloritor !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
violentandblue

violentandblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.01.2003
OK. Imi revin dar m-am enervat. Iti dai seama ca nu ma includeam nici pe mine si nici pe multi altii. Cum spuneam ma refer la cazul general. Ce n-am voie sa scriu? "Retard" sau "nenorocit"? Nu asta suntem? Cum sa o spun frumos? Suntem in urma cu cateva sute de ani fata de Europa civilizata. Stii ce inseamna Kalimera in greaca? Suntem nenorociti la modul literal pentru ca suntem lipsiti de noroc. Rrecurg la pers. 1 pl. pentru ca suntem o natie si la ea ma refer. Dar sa revenim la subiectul invatamant si sa renuntam la cabotinisme, da, Allex?

#20
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
OK! Sper sa nu te mai enervezi atit de repede si fara motiv.

Nu cred ca ai dreptul moral de a vorbi astfel despre un intreg popor. In plus, nici macar nu-ti declari niste date elementare de reper - virsta, locatie, etc - si iti arogi niste drepturi uriase.

Lucrurile urite se pot spune frumos, numai ca trebuie talent si stil. Asta de cele mai multe ori se invata si se exerseaza.

OK, revenim...

Educatia are probleme, dar nu e domeniul care merita blamat cel mai tare!

In plus, nu se poate sa uitam de profesorii pe care i-am admirat in scoala. Fiecare om isi aduce aminte cu placere de cel putin un profesor.

Te rog sa explici foarte clar ce inseamna in acceptiunea ta un "liceu bun". Un liceu unde merg copiii VIP-urilor, un liceu unde profesorii sint pregatiti si isi dau interesul, etc.

Eu apreciez ca sistemul educational din Romania e prost si e in "cadere libera" din cauza dezinteresului manifestat de autoritati in toate felurile, fonduri de la buget se ofera numai pentru salarii, de investitii nu mai poate fi vorba, iar parintii isi ajuta cum pot copiii sa termine cu chiu cu vai macar un liceu (na, acum se spune ca nimeni nu te mai angajeaza fara Bac!). Ca sa nu mai vorbim de cultura infloritoare de studenti... Aici lucrurile se precipita. Toata lumea vrea sa bage nasul intr-un amfiteatru, la un seminar.

E, cam astea ar fi de discutat... :)

#21
violentandblue

violentandblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.01.2003
Am sa iti raspund pe puncte:

1. Am toate drepturile din lume sa vorbesc oricum despre un popor care lasa statul sa-i faca orice. In plus, sunt din Bucuresti, am 23 ani etc. Drepturile mele sunt normale in orice tara normala.
2. Nu vreau sa spun lucruri urate frumos si cu stil cand ma refer la un popor cu talente si fara exeritiu. (exista stiluri si stiluri sau stil si pistil).

3.Educatia are probleme si trebuie blamata prima, pentru ca este formatoarea noilor generatii, oricat de invechita ar suna aceasta formula. (educatia actuala formeaza spagari).

4. Am si eu un profesor admirat in liceu, dar nu am vorbit despre el pentru ca incercam sa pastrez cadrul general al acestei discutii.

5. Un "liceu bun" inseamna un "liceu cu renume" (e vorba de imagine) si cred ca nu e nevoie sa la nominalizez. Se incadreaza, aici, ambele tale variante.

6. Aici sunt total de acord cu tine, doar ca eu o spun mai radical. Se pare ca avem cam aceleasi pareri doar ca nu le putem pune de acord.

#22
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
cred ca la cei 22,23 de ani pe care ii aveti, nu aveti calitatea de judeca, lucruri a caror amploare va depaseste.

A, da sunt 2,3 chestii care va nemultumesc, dar va rog, incepeti frazele cu "parerea mea este ca ...."

In ce priveste discutia initiala, cea in care este vorba de calitatea invatamantului, da-ti-mi voie sa va spun un lucru:

Viata are "prostul obicei" sa cearna lucrurile in mod natural. Nu conteaza ce liceu, ce spaga, ce profesor, etc, etc ... ceea ce faceti voi personal conteaza. Iar pentru asta nici o spaga din lume nu va poate ajuta.

#23
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
EndLess_Point, tot acest forum ar trebui sa fie plin de "parerea mea este ca..." Normal ca aprecierile aflate sub anumite nickname-uri reprezinta opinia persoanei respective.  :lol:

In plus, crezi ca virsta iti ofera "calitatea de a judeca" ?! Nici vorba! Am cunoscut persoane de 40 si 50 de ani care sint total desprinse de realitate. Amploarea chestiunilor discutate am recunoscut-o - am spus clar ca am putea discuta o viata problema coruptiei si tot nu i-am da de capat!  :yeah:

De obicei e bine sa te feresti sa pui in discutie calitatea unor persoane pe care nu le cunosti. E recomandat sa te limitezi strict la afirmatiile persoanei respective. (potrivit normelor existente)  ;)

Trebuie sa recunosc ca ai imprastiat o "ceata" teribila, ai lasat loc de interpretari care mai de care mai fanteziste. In enuntul tau exista o contradictie subtila: "viata cerne lucrurile in mod natural, nu conteaza ce liceu ai terminat, ce spaga ai dat, etc, etc, ci numai ce ai facut personal, iar pentru asta nici o spaga din lume nu va poate ajuta".  :confused:

PAREREA MEA ESTE ca TU esti de acord sa se contorizeze numai rezultatele, nu si mijloacele. Cu alte cuvinte, scopul scuza mijloacele.

Ei bine, astazi e important ca scopurile comune (realizarea studiilor, obtinerea locuintelor, facilitatile publice, etc) - caci la aceste scopuri s-a facut referire tot timpul - sa poate fi atinse in acelasi fel de toti indivizii. Si asa e imposibil din start acest lucru, pentru ca nu ne nastem toti egali din punct de vedere material si diferentele se adincesc dupa aceea pe zi ce trece...  :)

#24
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
violetandblue:

1. Poporul nu ti-l alegi personal. Idem pentru conducatorii statului. Nimeni nu poate fi jignit pentru ca tu iti arogi dreptul de a-l include intr-o categorie din care face parte din intimplare.
Hotaraste-te, Romania e o tara normala, ori nu! (Poti sa specifici aceste date - virsta, locatia - in cadrul profilului!)

2. Nu spui lucrurile urite frumos, risti sa nu te asculte nimeni. E alegerea ta, riscul tau...

3. Educatia e una dintre cele mai importante componente, insa la fel de importanta e si Sanatatea. De ce sa nu blamam intii Sanatatea, cea responsabila cu existenta noastra fizica?! Nu vreau sa fiu inteles gresit: sint pentru a critica, insa fara a face excese neargumentate.

4. Cadrul general al unei discutii e 100%. 1% (sau mai putin)trebuia sa fie mentionat si acest aspect. Cind acuzi nu o poti face la un mod atit de general!

5. Un liceu ramine totusi un liceu... Stiu ca toti am cautat un liceu bun, insa abia dupa ce am terminat facultatea am realizat ca liceul a fost doar un liceu.

6. Da, e foarte posibil! Diferentele de abordare... (ca sa vezi cit de important e stilul!) :oK:

#25
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
well, generatia asta tanara, are o adevarata dambla sa se contrazica, sa caute nod in papura and so on ...

(si prin generatie tanara, nu ma refer la tine, sau  multi dintre membrii acestui forum, ci la TOTI )

Quote

Trebuie sa recunosc ca ai imprastiat o "ceata" teribila, ai lasat loc de interpretari care mai de care mai fanteziste. In enuntul tau exista o contradictie subtila: "viata cerne lucrurile in mod natural, nu conteaza ce liceu ai terminat, ce spaga ai dat, etc, etc, ci numai ce ai facut personal, iar pentru asta nici o spaga din lume nu va poate ajuta

Ce te face sa crezi ca am lasat loc de interpretari ? Crezi ca un post intr-un forum este un loc potrivit unde sa pui intrebari ascunse in ghicitori ?

Nu vreau sa spun nimic in plus fata de ceea ce am scris ... orice altceva vezi, nu este decat parerea ta (si uite asa ne intoarcem la origini)

Quote

Am cunoscut persoane de 40 si 50 de ani care sint total desprinse de realitate
... corect, dar din nefericire reciproca NU este valabila .... extrem  de putin din cei care au depasit 20 de ani, au depasit perioada de "copilarie"

Quote

PAREREA MEA ESTE ca TU esti de acord sa se contorizeze numai rezultatele, nu si mijloacele. Cu alte cuvinte, scopul scuza mijloacele.
Ei bine, astazi e important ca scopurile comune (realizarea studiilor, obtinerea locuintelor, facilitatile publice, etc) - caci la aceste scopuri s-a facut referire tot timpul - sa poate fi atinse in acelasi fel de toti indivizii. Si asa e imposibil din start acest lucru, pentru ca nu ne nastem toti egali din punct de vedere material si diferentele se adincesc dupa aceea pe zi ce trece...

Parerea ta este gresita datorita incercarii de a vedea ceva ce nu am spus.
Ceea ce am spus, si ma repet, dar mai pe larg, este ca nu conteaza ceea ce faci in viata, ce liceu urmezi, ce spaga dai, ce babaci ai, ci ceea ce realizezi tu personal, ce faci din viata ta.

Iar pentru asta nimic nu te va ajuta, decat tu insuti.

Atat am spus. Iar tu nu intelegi, pentru ca nu ai cum ... iti mai trebuie niste ani. Si nu o lua ca pe o jignire, este doar o constatare.

#26
violentandblue

violentandblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.01.2003
Oricine poate fi jignit.  Tu faci parte din categoria din care vrei tu sa faci parte. (Asa sunt eu mai radical). Conducatorii ti-i aloegi, intamplator, d-aia exista alegeri (despre care ar fi bine sa nu discutam acum).

Corect, e riscul meu. Daca tu te-ai simtit atins, ma declar satisfacut.

Nu blamam intai sanatatea, pentru ca suntem tineri si inca nu avem probleme cu ea. Excesele mele sunt argumentate de fapte, de evenimente si de lumea din jurul meu.

Ba pot sa acuz la modul general, pentru ca fiecare da spaga, ori termina scoalal pe necinstite (intr-un fel sau in altul).

Iar ai  dreptate. Dar eu numa refeream la omul care a terminat liceul, ci la cel pe care liceul l-a terminat. Si, intamplator, liceul creeaza baza pentru ce urmeaza.

Pentru EndLess_Point:
Intradevar conteaza doar ce ai realizat. Sistemul nostru de invatamant, din pacate, pune accentul doar pe ce ai retinut. D-aia dam toti spaga.

#27
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
NO COMMENT, violetandblue!!! :cool:

Credeam ca sintem pe aceeasi lungime de unda, dar NU e cazul. Argumentele pe care le prezinti sint aceleasi de la inceputul discutiei (apropo, ai auzit de nuante?)...  :drac:

Nu stiu ce "liceu bun" ai terminat de esti atit de radical si rebel in gindire (probabil si in fapte) si te bucuri (?!) ca lipsa ta de flexibilitate "ii atinge" pe ceilalti.   :confused:

PS: violetandblue, intrebarile de mai sus - unele directe, altele subintelese - sint retorice, asa ca te rog NU te obosi sa raspunzi in stilu-ti caracteristic. Eu unul voi incerca sa nu mai raspund la astfel de provocari.  :cya:

#28
violentandblue

violentandblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.01.2003
Ma bucur ca m-ai receptionat. Nuanta tricoului meu s-a schimbat de cand astept sa te prinzi.

Nu sunt lipsit de flexibilitate. Sunt sofist si ma bucur cand am dreptate. Ma joc cu mintile si personalitatile altora. Parca vorbeam de invatamant.
Te rog sa raspunzi la orice fel de provocari, pentru a-ti pastra spiritul critic intact.

faptul ca eu te contrazic, prin orice mijloace, arata ca sunt de acord cu tine, dar continui discutia doar pentru a arata ceva. Care nu are legatura cu tine. Observi ca suntem singurii care polemizam pe acelasi subiect la nesfarsit?

#29
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Observi ca suntem singurii care polemizam pe acelasi subiect la nesfarsit?

si asta nu-ti ridica un semn de intrebare ?

#30
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
:)  :)  :)  ;)

#31
violentandblue

violentandblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.01.2003
Da, ideea era ca voi nu  vreti sa va implicati mai mult decat credeti voi ca trebuie

#32
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
:confused:

#33
violentandblue

violentandblue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 05.01.2003
Da

#34
BMW Driver

BMW Driver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 09.12.2002

Quote

Originally posted by d0T

Vreau sa incep acest editorial prin a prezenta o lista a portretelor robot caracteristice fiecarui profesor in parte (dupa materia pe care o preda):
-Profesoarele de franceza:isterice
-Profesoarele de romana:imbecile
-Profesorii de engleza:neseriosi.
-Profesorii de sport:
 -Barbatii:Betivani
 -Femeile:Mai mult sau mai putin usoare.(Evident ca ma refer la masa corporla, ca doar fac sport...)
 -Both:Complexati ca ei nu sunt profesori "pe bune", motiv pt care isi arata muschii cu elevii.("Oamenii mari" nu prea ii baga in seama)
-Profesorii(ei) de desen:Betivani
-Profesorii de economie/logica/psihologie/filozofie:Hello.....Hai bem supita ? :P

Eu asi mai adauga:
-Profesoara de fizica: qurva.   :degetele:

#35
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
EndLess_Point: subscriu la cele zice de tine (desi fac parte din categoria "nefericita" de care amintesti tu - am 23). din pacate oamenii in general nu au destula personalitate sa recunoasca atunci cand au gresit sau cand au afirmat ceva aiurea, chiar daca sunt constienti de lucrul asta. meteahna romanului de a-si plange de mila este legendara deja, desi nu e prea vesche. asa ca posturile tale nu vor avea in final nici un efect, oricat de realiste si la obiect vor fi ele. sad, but true.

#36
TheNTmAx

TheNTmAx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 21.09.2002
m-am gandit sa astern si eu 2-3 ganduri simtindu-ma indreptatit sa sau o parere si din partea opusa..de 5 ani lucrez intr-un liceu..pe un fel de post de adm de retea...operator...mana dreapta a sefului....nici eu nu stiu ce....

si trebuie sa trag concluzia (parerea mea) ca va afectati cu o problema pentru voi practic inexistenta:))..  (in afara de spaga)...

de ce va chinuiti sa cereti mai mult de la un sistem invechit?
cred ca toti ne dorim mai multe de la sistemul de invatamant in care tocmai suntem (sau am fost) fie liceu sau faculta...dar cum la alma mater nu se ofera ne potoli altundeva setea pentru informatie  pdf-uri, forumuri, mail-listuri, google...

suntem norocosii care isi dau seama ca exista aceasta problema cu invatamantul inca din banci (spre deosebire de gramada de derbedei numiti liceeni sau studenti la ASE la care oriunde intre varsta de 14 si 25 ani cea mai mare problema este telefonul,adidasii,femeia vecinului,Mirc-ul flood-ul , scandalul, nemaivorbind de faptul ca unicul lor "citat" este "just do it"). Eu zic ca suntem oleaca mai cu mintea deschisa..pacat ca reprezentam numai 10% max.. suntem cei care participam la un forum zic eu "cult" cu o doza enorma de profesionalism in toate domeniiile.. fara iesiri violente verbale si orgolii personale cu alte cuvinte.. suntem un pic deasupra..detestam ce se intampla in scoli dar ne conformam cu usurinta..

iar restul sincer sa fiu is merita soarta daca cineva e lenes si bou si nu ii in stare sa ia o carte in mana atunci sa plateasca spaga sa ia ore in particular.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate