Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Inexistenta nul protectie

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Mai exista jos la parter un buson(patron) dar cred ca este pus pe faza in rest nu am mai vazut nimic. Daca la aceasta 'impamantare' leg si un spliter de la cablu tv este in regula? Sau fiind impamantarea legata de pe nul nu este bine? Multumesc. Intreb pentru ca am auzit ca spliterul de la cablu tv se leaga si el la impamantare.

#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,288
  • Înscris: 17.03.2009
Pune o poza cu tabloul de la parter,vezi sa fie clara.

#21
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
@vasyvasile
Aici se discuta cu totul altceva, nu cititi titlurile subiectelor inainte de a da drumul mesajului?

Edited by flomelomanul, 24 February 2016 - 20:54.


#22
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Imi cer scuze dar aici erau cele mai recente postari pe topicul unde se vorbeste despre impamantare nu s.a mai scris din 2009 parca... Deci scuze. Maine o sa pun poza.

#23
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Busonul de jos este al meu. Astazi m.am uitat in ferida de pe scara de la mine de la usa si am vazut un fir legat de un surub de pe rama usii de vizitare(prin acea doza se vad si firele care merg si la vecinii de mai sus) oare e corect sa fie aia impamantarea?

Maine o sa pun si o poza cu doza respectiva.

Se pare ca poza se vede intoarsa...partea de jos este aia unde se vede acea siguranta automata.

Attached Files



#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,288
  • Înscris: 17.03.2009
Cheama pe aia de la enel sau un electrician sa va aranjeze tabloul ala,ca dupa cum arata e de-a dreptul periculos.De acolo iti poate trage si un nul de protectie.

#25
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Maine ii asatept pe aia care mi.au montat contuarul sa vina sa il traga. Sper sa reuseasca

#26
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Stie cineva daca este obligatia enelului sa ai la bloc pana la usa cele 3 fire(faza,nul,impamantare)? Sau ei nu raspund dupa contuar? Ma gandeam sa le fac o sesizare oficiala...nu sa.i chem pe cei ce mi-au montat contuarul sa imi ia "bacsis"

#27
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Salut. Revin cu noutati. M.am uitat in acea doza de pe scara de la usa si am vazut cablurilelegate de rama doze(prinse cu surub) si m.am legat si eu de acolo...a venit un electrician de la enel si a masurat cu un aparat care piuia si a zis ca e bine(am impamantare) Va multumesc pentru ajutorul acordat.

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,288
  • Înscris: 17.03.2009
Daca piiuia e de bine Posted Image  A pus in ordine tabloul ala?

#29
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Ei pe naiba....daca il platea cineva poate...dar asa "la's ca merge si asa"

Multumesc pentru ajutor....si inca ceva...am scris in alt topic dar nu s.a mai discutat demult pe acolo. Instalatia in casa o am noua(asa am luat apartamentul) facuta cu cupru de 2,5mm iar in tabloul de sigurante am siguranta pentru fiecare camera de 25A credeti ca e bine sa le las asa sau sa pun de 20? Sincer nu ma dau banii afara din casa sa le schimb pe toate. Ce ziceti? Multumesc anticipat.

Iar pe becuri tot asa pe fiecare camera de 16 A

Attached Files


Edited by eu_markhu, 07 March 2016 - 11:54.


#30
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Nu este in regula cu sigurantele de 25A. Trebuie schimbate urgent cu unele de 16A (nu de 20!!!). Daca te gandesti neaparat la problema banilor, incearca sa pui in balanta cheltuiala cu schimbarea sigurantelor (de regula preturile nu trec de 22-25 lei pentru o siguranta P+N de calitate, ca de schimbat ti-o poti schimba si tu cu atentie) versus cheltuiala care te asteapta in cazul in care iti ia foc instalatia electrica din cauza supradimensionarii protectiilor. In aceasta situatie nefasta nu ai doar pierderi materiale, ci poti sa-ti distrugi sanatatea si sa-ti pierzi chiar viata, tu si familia ta.
Sunt convins ca poti renunta pentru o perioada de timp limitata la cheltuieli zilnice care nu sunt vitale (eu stiu, tigari, alcool, schimbarea aifonului cu altul mai nou, mersul la meci, s.a.m.d.) si cu banii economisiti sa pui in ordine tabloul ala.

PS. La iluminat uzual 6 A, dar nu mai mult de 10A.

Edited by flomelomanul, 07 March 2016 - 11:57.


#31
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Deci as putea sa le iau pe alea de 16 de la becuri si sa le pun la prize si sa iau de 10 pentru becuri(instalatia de iluminat este si ea facuta tot cu 2,5 mm cupru) daca s.a vazut in poza am si cate un general pentru prize si unul pentru becuri daca las momentan sigurantele de 25 si pun generalul de 16A. La cuptor electric cu putere maxima de 3100w ce siguranta sa pun? Multumesc.

#32
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Pana undeva la 3200-3300 W poti pune protectii de 16 A,
Da, poti "reloca" sigurantele de 16A la circuitele de prize. N-am inteles-o pe-asta cu "general de 16A". Oricum, sigurantele alea "generale" sunt fix degeaba. Ar fi fost in regula daca erau diferentiale care sa-ti asigure o protectie selectiva la curenti reziduali a circuitelor de prize in raport de cele pentru lumina. Asa, cum sunt puse acum, n-au niciun rost. Mai bine puneai una generala de 32A pentru tot tabloul.

#33
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Ma refeream sa le las momentan pe alea de 25 pana ma mai redresez cu banii si sa pun una de 16 sau 20 prin care sa treaca tot curentul din toate prizele din casa iar alea de 25 sa fie doar pentru oprirea selectiva a prizelor in caz ca vreau sa umblu la ele.

#34
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Mai bine le lasi asa pna-ti permiti sa cumperi altele, iar in perioada de timp pana la inlocuire esti atent ce bagi in prize, ca sa nu supraincarci circuitele.

#35
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Nu prea am cum sa le suprasolicit pentru ca am sigurante separate pentru fiecare camera si pentru cuptor tot separat am. Multumesc pentru sfaturi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate