Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Cinematograful de acasa: video,audio, playere, solutii tehnice

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
5423 replies to this topic

#595
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Este primul proiector. M-am jucat cateva jocuri si ma uit , momentan, doar la continut de tip streaming pentru ca nu am cum sa fac proiectia cum trebuie, nu-mi permite spatiul. Nu am cum sa asez nici macar boxele unde proiectez, sunt nevoit sa folosesc permanent casti. Peretii sunt albi si nu pot controla lumina ambientala decat partial.

Nu m-as mai intoarce la televizor, indiferent cat de buna ar fi imaginea, pur si simplu senzatia aceea cand iti apare prim plan cu fata actorului cat peretele te ,,vrajeste'', ca sa utilizez o expresie plastica.

Apropo, are o functie numita dynamic black. Face o diferenta foarte mare, cu functia dezactivata se vede mult mai prost.

P.S. am probat cateva canapele pentru viitoarea camera. Am ajuns la concluzia ca voi lua fotolii. Indiferent cat de buna este o canapea, nu reusesc sa stau confortabil fara sa am locuri de sprijin pentru ambele brate.

Edited by razor01, 17 December 2018 - 16:41.


#596
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Este clar ca fotoliile sunt mai practice fata de canapea. Eu sunt incantat de gradul de confort, sustinere si suport oferit de fotoliile cu recliner si balans pe care le am, cauta sa-ti iei ceva similar, nu se compara cu nimic.

Edited by Mr. Incredible, 17 December 2018 - 16:55.


#597
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008
Acel dynamic black din pacate face niste magarii, printre care black crush. 500:1 e 500:1 oricum o dai din pacate. Nu zi nu pana nu vezi un 1080p nativ cu optica decenta si Darbee, cum am eu momentan. Momentan esti in faza de "honeymoon" cu primul proiector, o sa-ti trecaa si o sa plangi ca toti pasionatii dupa contrast si black level mai curand decat iti imaginezi. Sincer a ajuns mai atractiva ideea sa vanez un Panasonic AT6000, Sony sau JVC sh in zona 3000-5000ron, macar stiu ca sar cu toate de 5000:1 nativ, culori beton, optica de top, culori bune, silentioase si cu lens shift vertical+orizonatal generos. Daca mi-as fi permis cred ca primul pe lista era Epson TW9300/9400 sau macar un TW7300 la lichidare de stoc(care la noi nu exista, dar prin uk au fost vreo 5000ron parca).

Edited by H_O_N_D_A, 18 December 2018 - 01:00.


#598
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu de black crush dar eu chiar ii mai reduc din brightness pentru ca ma dor ochii. Nu suport luminozitatea ridicata si monitorul este pus tot la fel.

Am vazut darbee HD39 in showroom la AvMall. Imi place mai mult cum se vede al meu in primul rand pentru ca face upscalling mai bine la content low resolution. De asemenea am vazut si TW 9300 la AvStore acum ceva vreme, asa ca nu se poate spune ca n-am vazut un proiector cu optica decenta. Este clar un proiector superior dar costa de aproape 3 ori mai mult fata de cat am platit eu pe el, 4800 fata de 13000.

Am facut niste calcule, am chibzuit si am hotarat ca grosul bugetului sa mearga catre sistemul audio, pentru a putea avea un 7.1.4 bun. Sistemul audio nu se mai schimba, pentru multi ani, cel putin in cazul meu. Proiectorul il voi schimba cand vor aparea 4k-uri native, cu laser, la un pret decent. Pana atunci sunt foarte multumit de achizitia facuta, nu am de gand sa plang, mai ales pentru chestii citite pe cine stie ce forumuri.

View PostH_O_N_D_A, on 18 decembrie 2018 - 00:52, said:

Acel dynamic black din pacate face niste magarii, printre care black crush.

Este fix invers, sunt o gramada de scene unde se vede mai luminos si cu contrast mai mare in acelasi timp, cel putin in cazul UHD40. Eu stiu pentru ca am zeci de ore de vizionare, nu din citit pe cine stie unde, parerea lui x si y.

Edited by razor01, 18 December 2018 - 11:41.


#599
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008
Nu sunt acelasi lucru, la monitor scazi lumenii, la proiector nu, doar il umpli de black crush si e imaginea putin mai "lifless", mai stearsa, ca si cum ai umbla la gamma. O comparatie din amintiri, fara A/B nu e chiar comparatie obiectiva, mai ales ca nu ai experienta cu videoproiectia. TW9300 este 11.000ron, nu 13.000, iar TW7300 cum am spus, a fost pe la vecini la promotie sub 6000ron.

Ai dreptate cu luminozitatea cu dinamic black, uitasem ca trece lampa in modul normal, iarasi big no-no pentru mine. Are si Benq al meu SmartEco care se lauda ca face ceva comparabil cu UHD40 si au masurat unii ca atinge vreo 4000:1 contrast on-off si totusi black level e departe de wow.

Daca iti amintesti am discutat cu tine de curand si eram super entuziastmat despre UHD40, dar cand am gasit masuratori in mai multe locuri, m-am desumflat total. Benq al meu pe care il critic si in cele mai pesimiste masuratori are de 4x mai mare contrastul on-off real fata de UHD40 iar UHD51 abia se apropie de 1000:1. Am intrebat mai multi review-eri despre UHD40, 51 etc si raspunsul primit a fost acelasi la toti, black level si contrast sunt slabe din pacate, sub vechile full hd native, practic sacrifici black level si contrast foarte mult pentru o imagine mai detaliata, la un pret mai mare. N-as refuza un 4k enhanced, dar cu black level si contrast cel putin egale cu Benq actual.

P.S. O mare parte din parerile pozitive despre aceste 4k enhanced entry vin din partea celor care sunt la primul proiector, am observat ca cei cu experienta au fost dezamagitit majoritatea. Chiar si incepatorii care au trecut de la HT2050(W1110 european, care e foarte popular si recomandat in USA) la UHD50 al lor au recunoscut ca s-au dus contrastul si black level in balarii fata de vechiul proiector, dar au castigat detaliu.

Edited by H_O_N_D_A, 18 December 2018 - 16:12.


#600
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostH_O_N_D_A, on 18 decembrie 2018 - 16:08, said:

la proiector nu, doar il umpli de black crush si e imaginea putin mai "lifless", mai stearsa

Este fix invers, cu cat scazi brightness-ul cu atat se vad culorile mai frumos si contrastul este mai bun.

Oricum faci niste afirmatii fara sa ma cunosti personal. De unde stii tu ca ,,o sa plang dupa contrast''? Serios, nu inteleg unde bati si ce vrei sa demonstrezi. Ti-ai spus parerea din ce ai citit pe alte forumuri, ok, nu-i nicio problema dar nu mi se pare normal sa faci afirmatii de genul acesta.

Edited by razor01, 18 December 2018 - 16:24.


#601
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008
Se vede lipsa de experienta cu videoproiectoare.

O sa plangi daca esti pasionat, daca nu, iti pierzi timpul pe forumuri, enjoy. Se presupune ca suntem obiectivi, nu suntem aici sa ne dam cu parerea doar cum ni se pare noua, ci ca cautam ceva cu adevarat bun in bugetul dat fiecaruia.

Sunt doi calibratori ISF aici, chiar ai curaj sa le ceri opinia despre UHD40? Imi dau cu parerea nu doar din ce am citit, ci am sursa de incredere care a masurat UHD40 si rezultatul e acelasi ca pe forumuri si review-uri. Esti 100% subiectiv si plin de confirmation bias din pacate, incerci sa te convingi ca ai facut o alegere beton dar nici nu pricepi diferenta dintre reglajele proiectorului si ale tv-ului. Din fericire adevarul nu se schimba in functie de ce crezi tu sau eu, lucrurile sunt masurabile si masurate deja de multi, iar rezultatul e mult sub dezamagitor.

Edited by H_O_N_D_A, 19 December 2018 - 12:12.


#602
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu inteleg, care este problema ta, ce vrei de fapt de la mine?

Nu trebuie sa-ti justific tie absolut nimic. Acum inteleg de ce pe forumul care s-a desfiintat recent te marginaliza aproape toata lumea si erai luat peste picior. Ai venit aici si faci exact acelasi lucru.

Eu zic sa iti vezi linistit de trancotele tale si sa lasi agresivitatea asta verbala. Suntem aici sa ne ajutam reciproc sa invatam mai mlte despre acest domeniu, nu sa-i fortam pe altii sa ne accepte parerile.

Edited by razor01, 19 December 2018 - 12:32.


#603
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostH_O_N_D_A, on 19 decembrie 2018 - 12:10, said:

Se vede lipsa de experienta cu videoproiectoare.

O sa plangi daca esti pasionat, daca nu, iti pierzi timpul pe forumuri, enjoy. Se presupune ca suntem obiectivi, nu suntem aici sa ne dam cu parerea doar cum ni se pare noua, ci ca cautam ceva cu adevarat bun in bugetul dat fiecaruia.

Sunt doi calibratori ISF aici, chiar ai curaj sa le ceri opinia despre UHD40? Imi dau cu parerea nu doar din ce am citit, ci am sursa de incredere care a masurat UHD40 si rezultatul e acelasi ca pe forumuri si review-uri. Esti 100% subiectiv si plin de confirmation bias din pacate, incerci sa te convingi ca ai facut o alegere beton dar nici nu pricepi diferenta dintre reglajele proiectorului si ale tv-ului. Din fericire adevarul nu se schimba in functie de ce crezi tu sau eu, lucrurile sunt masurabile si masurate deja de multi, iar rezultatul e mult sub dezamagitor.
Te rog sa ne respecti alegerile chiar daca nu esti de acord cu ele. Nu mi se pare nici mie normal sa faci comentarii de genul asta. Fii mai moderat in aprecieri ca sa nu deranjezi.

#604
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008
Nu am nimic cu alegerile nimanui si cum isi cheltuieste sau apreciaza fiecare sculele. Problema apare cand lucrurile sunt prezentate ca fiind obiective, cand sunt de fapt total subiective, mai ales din partea cuiva care e abia la inceput de drum in videoproiectie. Dovezile sunt incontestabile, sustinute de masuratori obiective, deci ce e de discutat? Informatiile mele se bazeaza pe ce am citit si cautat de mi-a iesit pe nas, 3 videoproiectoare, pasiunea de peste 7-8 ani in privinta calitatii imaginii plus discutii avute cu Calin_fdx. Argumentele de genul "tu ai citit, eu il am in fata" sunt de gradinita la urma urmei, cand am sursa sigura care a masurat proiectorul si doresc doar sa atrag atentia ca UHD40 e slab. N-am zis nicaieri sa-i dea retur sau sa-l arunce pe geam, e nemaipomenit daca el este multumit, dar pana la a fi UHD40 un proiector care ofera black level si contrast multumitoare e cale lunga.

Mai moderati in impresii ar trebui sa fie si cei cu zero experienta, ca intra lumea, citeste si cumpara bazandu-se pe opinii ale unora despre care nu stiu nimic dar scriu cu o incredere. Probabil Calin si Jean_luc n-au chef sa intre in discutiile astea interminabile, cand persoanele care posteaza probabil n-au experienta cu o imagine de referinta ca sa zic asa, impresiile pot sa fie extrem de pozitive si la ceva low end cu hibe mari, cum e in cazul de fata.

Edited by H_O_N_D_A, 19 December 2018 - 13:14.


#605
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostH_O_N_D_A, on 19 decembrie 2018 - 13:09, said:

Nu am nimic cu alegerile nimanui si cum isi cheltuieste sau apreciaza fiecare sculele.

Ia reciteste-ti tu propriile comentarii de pe pagina asta. Ai memoria foarte scurta daca nu-ti mai aduci aminte ce ai scris acum 15-20 de minute.

Eu nu am sfatuit pe nimeni sa cumpere acest proiector, pur si simplu mi-am exprimat parerea in urma scurtei utilizari de 50-60 de ore. Nu am voie sa fac acest lucru, trebuie sa iau aprobare de la tine?

Nu am spus nicaieri ca ar avea un contrast bun sau ca este cea mai buna varianta, pentru toata lumea, la banii astia. Am spus doar ca mie imi place foarte mult cum presteaza pentru banii platiti. Daca nu poti accepta treaba asta inseamna ca ai o problema foarte serioasa.

Edited by razor01, 19 December 2018 - 13:19.


#606
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008
Citeste si propozitia urmatoare. Esti liber sa fii multumit cu alegerea ta, dar asta nu inseamna ca obiectul respectiv e grozav, doar ca tu esti multumit. Poti sa ai 1 milion de ore cu UHD40, tu nu vezi black crush desi ii reduci brightness-ul fara sa pricepi ca nu face acelasi lucru cu setarea de brightness de la monitor si activezi o functie care si ea introduce black crush. Practic inca iti prinzi nasul in chestiile de baza, ai rabdare sa mai inveti si sa incerci lucuri si dupa o sa iti dai seama ce e ok si ce nu. Opinia ta in clipa asta se rezuma fix la preferintele tale, nu la realitate.

E un forum public, orice posteaza oricine poate fi criticat sau contestat cu argumente. Avem doi calibratori pe aici si sunt sigur ca sunt multi cu experienta mult mai vasta decat mine, ai de la cine sa inveti daca esti deschis la minte. Eu personal am priceput ceva lucruri de la Calin, lucruri pe care nu le stiam si nici nu prea se scrie despre ele pe forumuri sau in review-uri.

Edited by H_O_N_D_A, 19 December 2018 - 14:47.


#607
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru tine totul se rezuma la contrast. Eu am scris mai sus, daca ai curiozitatea sa citesti, ca alte lucruri au fost prioritare. In primul rand ma intereseaza sa fie 4k, sa am 8 milioane de pixeli pe ecran, lucru de la care nu eram dispus sa fac rabat cand am facut achizitia. Nu ma intereseaza cat de bine se vede, daca nu am 8 milioane de pixeli pe ecran , pentru mine personal, nu este o optiune. In gaming conteaza enorm treaba asta, cel putin pentru mine. Am facut teste cu fisiere video 4k, la o jumatate de metru de ecran inca se vedea foarte clar imaginea. In jocuri se vede si de la o distanta egala cu diagonala ecranului o diferenta sebstantiala intre full hd si 4k.

In al doilea rand a contat pretul foarte bun. Urmatoarea clasa de proiectoare 4k din punct de vedere calitativ costa aproape dublu cand am facut achizitia. Pretul platit de mine era cam maximul posibil ce mai ramasese dupa achizitionarea boxelor si a receiverului.

Aveam optiunea sa merg pe TW9400  (cel mai ieftin proiector capabil de HDR) si sa raman cu un sistem audio insuficent pentru nevoile mele sau sa cumpar un proiector mai ieftin dar decent si sa investesc grosul banilor in partea audio.

Astea au fost alegerile mele si daca ar fi sa fac din nou achizitiile as face acelasi lucru.

P.S. pentru cine citeste si are unele dubii privind 4k shift-ul, proiectorul in cauza este un DLP de 0.47 inch (ca marea majoritate a 4k-urilor de altfel). Chip-ul care proceseaza imaginea este de 1080p (asadar full hd) dar proiectorul arunca pe ecran prin tehnologia de shifting a celor de la texas instruments 8.3 milioane de pixeli. Am fost foarte sceptic inainte sa vad cu ochii mei, dar se vede foarte clar, este diferenta mare fata de full hd. Inca o chestie care m-a surprins pozitiv este lipsa aproape totala a artefactelor cand proiectez continut low resolution. De exemplu filme romanesti vechi, pe DVD. Se vad mult mai clar decat pe ecranul monitorului. Am studiat pe toate partile imaginile mai multor astfel de fisiere. Nu am gasit artefacte specifice ecranelor 4k atunci cand sunt puse sa redea continut low res. Nu stiu cum face dar ghiceste pixelii respectivi mult mai bine decat televizoarele/monitoarele vazute de mine.

Edited by razor01, 19 December 2018 - 15:07.


#608
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
HONDA, daca vrei sa fii util si la obiect posteaza echipamentul tau care se incadreaza la subiectul topicului.

Prea multe discutii pentru nimic. Este foarte important sa fii multumit de o achizitie chiar daca lucrul ala nu este perfect, trebuie sa fim constienti ca exista plusuri si minusuri la orice si limitari de buget.

Edited by Mr. Incredible, 19 December 2018 - 15:06.


#609
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Evident ca nu sunt perfecte aceste scule. Daca ne uitam la review-uri serioase facute cu scule mult mai scumpe, de exemplu proiectoare de 6000-8000 euro de la Sony si JVC, o sa observam ca nici acelea nu sunt perfecte.

Conteaza in schimb ca alegerea facuta sa corespunda nevoilor si posibilitatilor noastre.

Apropo, o chestiune care m-a surprins placut a fost faptul ca nu am gasit nicaieri pe ambalajul produslui scris HDR, desi proiectorul accepta fara probleme semnalul, chiar daca ceea ce reda nu are legatura cu imaginea HDR adevarata ci este un SDR cu contrast ceva mai ridicat. Din punctul meu de vedere acest lucru reprezinta o minima dovada de respect fata de cumparator.

Edited by razor01, 19 December 2018 - 15:16.


#610
H_O_N_D_A

H_O_N_D_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.03.2008

View PostMr. Incredible, on 19 decembrie 2018 - 15:00, said:

HONDA, daca vrei sa fii util si la obiect posteaza echipamentul tau care se incadreaza la subiectul topicului.

Prea multe discutii pentru nimic. Este foarte important sa fii multumit de o achizitie chiar daca lucrul ala nu este perfect, trebuie sa fim constienti ca exista plusuri si minusuri la orice si limitari de buget.


Primul videoproiector a fost Optoma H79, al 2-lea Epson TW5300 iar acum detin Benq W1110s impreuna cu Darbee DVP5000s. Pe partea de sunet folosesc niste jucarii Edifier S2000 PRO, desi am detinut pana acum ~6 luni un sistem high end stereo cu floorstandere pe 3 cai si mai am disponibile Elac 210CE C2 daca doresc, dar nu ma mai intereseaza aspectul asta foarte tare momentan, long story. Targetul e sa ajung la ceva macar in liga TW9300/Sony/JVC. Nu zic nu la 4k, dar doresc o imagine echilibrata. De la 4,1m distanta si diagonala de 100" nu poti sa distingi pixelii sub nicio forma iar detaliul e garla, mai ales cu Darbee(care face o mare diferenta) setat modest la 60% din 120% maxim posibil.


P.S. Probabil nu sunt perfecte in adevaratul sens al cuvantului nici JVC/Sony cum zici tu citind review-uri(care aparent sunt inutile cand le citesc altii), dar fata de ce avem noi pot fi considerate perfecte(contrast, black level, dinamic range, sharpness, detaliu, culori, lens shift, silentiozitate, naturalete), e ca si cum zici ca Maybach nu e perfect, in timp ce-l privesti din Logan.

Edited by H_O_N_D_A, 19 December 2018 - 15:34.


#611
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca faceam o comparatie intre sculele detinute de noi si proiectoarele mult mai scumpe de la Sony si JVC. Nu se pot compara din simplul motiv ca sunt clase diferite. Eu spuneam ca indiferent de buget tot exista niste compromisuri.

Acum, ca sa fiu carcotas, o sa spun ca din punctul meu de vedere, principala hiba acelor proiecatore o reprezinta lipsa laserului. Daca le folosesti intens, in fiecare zi (sa zicem peste 1500 ore/an), dupa maxim doi ani trebuie sa schimbi lampa,cel putin daca vrei sa te bucuri de continutul HDR asa cum trebuie.

O lampa originala pentru JVC-urile 4k costa cam 1000 de dolari.

Edited by razor01, 19 December 2018 - 15:37.


#612
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Sunt putini care folosesc un proiector atat de intens, e foarte greu sa ajungi la 1.500 ore pe an cu el ca doar nu stai toata ziua acasa si vin banii in cont. Eu am adunat in total sub 2.000 ore in 4 ani, sunt la al doilea proiector.

Edited by Mr. Incredible, 19 December 2018 - 15:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate