Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

MiniDiscuri (Mini Discuri)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
O să-mi iau şi m.p. 3 player portabil, dar caseta audio îmi provoacă anumite strări sufleteşti. Nu mă aştept să înţelegeţi asta...  :down:

#20
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
@djl - una e să vorbim strict despre calitate audio și alta este să discutăm despre stări sufletești sau subiectivitate. Fiecare dintre noi are nostalgiile lui.

#21
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

 djl, on 21 februarie 2014 - 12:07, said:

O să-mi iau şi m.p. 3 player portabil, dar caseta audio îmi provoacă anumite strări sufleteşti. Nu mă aştept să înţelegeţi asta...  Posted Image
ti-aduce aminte de betiile cu baietii prin Vama Veche sau ... de vreo bunaciune? Daca e doar o bunaciune, da-o draq, oricum te placea doar pentru ca aveai muzica buna pe casete. Posted Image

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e nici una, nici alta. Mă face să mă gândesc la anii '80-'90 şi la vremurile ce ar fi putut să fi existat acuma. Dar lumea a evoluat foarte diferit faţă de aşteptările mele (eu zic că în multe cazuri a involuat).

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ma bag in topicul asta, pentru ca nu pricep de ce pe un format atat de invechit si total depasit tehnologic se cer asemenea preturi. Pe aparate (playere sau recordere) se cer sume total nerealiste, de la 3-4 sute de lei pana bine peste 1000 lei. Ce sa faceti cu el, domnilor ? Stau si ma intreb (pentru ca am vazut ca multe sint la vanzare - si oare de ce lumea incearca sa scape de ele, daca sint asa valoroase) cate efectiv se vand la asemenea preturi. Se cer dublu cat pe casetofoanele deck, care sint si ele depasite, dar macar au farmecul timpului, amprenta analogului, nostalgia tineretii, sunetele mecanice in operare, pe scurt, au magia lor, dar minidiscul nu are nimic din astea, e un format nascut mort din start.

#24
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri în talcioc un Negru negocia achiziţionarea unui M.D. player portabil. Nu ştiu dacă l-a luat. L-am ajutat şi eu puţin cu comunicarea (vânzătorul nu ştia f. bine Engleza).

Edited by djl, 16 January 2017 - 10:30.


#25
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Aveți idee de unde pot cumpăra minidiscuri originale înregistrate? Preferabil cu Pink Floyd.

Am multe player-e MD, cu diverse versiuni de ATRAC. Sunt excelente medii de stocare a muzicii și nu numai.  Am făcut copii după CD-urile originale pe MD.

#26
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 orlandobarbulescu, on 16 septembrie 2018 - 08:09, said:

Aveți idee de unde pot cumpăra minidiscuri originale înregistrate?


https://www.discogs....format=Minidisc


( nu mai intreb ce sens are chestia asta ... )

#27
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Mulțumesc. E bine că nu întrebi. Caută însă ce înseamnă stocare magneto-optică și poate vei înțelege.

Oau!  ce prețuri!

Edited by orlandobarbulescu, 17 September 2018 - 07:39.


#28
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 orlandobarbulescu, on 17 septembrie 2018 - 07:35, said:

Oau!  ce prețuri!

Preturile sunt absolut normale. IMHO - Obiectele respective au valoare strict pentru colectionari.

#29
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Minidiscurile aparusera imediat dupa playerele CD cu inregistrare, si aveau in plus optiunea de a schimba ordinea melodiilor, sau de a le reinregistra,
optiune care nu exista pe CD. Apoi au aparut CD-urile RW si eu cred ca si acest lucru a dus la evitarea MD-urilor. Insa motivul principal a fost ca CD-urile erau
mult mai ieftine ca MD-urile, un disc il luai bulk de 7 ori mai ieftin ca un MD. Apoi au aparut CD-RW-urile pentru computer, tot ieftine in comparatie
cu un player CD cu inregistrare care costa enorm. Si a mai contat si viteza de scriere, un 2x tot era 40 minute, fata de 80 minute inregistrarea in timp real.

Edited by 2Unlimited, 05 October 2018 - 10:21.


#30
cataclem

cataclem

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2018
de fapt minidiscurile au un sunet destul de apropiat de analogic, iar tehnologia de codare este diferita de MP3

#31
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Eu am mai multe  recorder-e MD acasă. Am si câteva MD-uri originale, însă majoritatea discurilor sunt înregistrate de mine. Diferența între calitatea audio oferita de codecul ATRAC si CD era minimă. La CD auzeai o frunză căzând de la 1 m într-o cameră perfect silențioasă, la MD era nevoie de 1,2 metri. Sper că ironia e evidentă. MD-ul are însă alte calități față de CD.  Are posibilitatea de a afișa titlul piesei si alte informații pe care le poți introduce singur, înregistrarea se face in formă magneto-optic, puând astfel modifica oricând locul, durata pieselor. Durabilitatea unui MD este mult mai mare, securitatea acesului la piese si la suprafața discului este net superioară. Părerea mea, subiectivă evident că a fost nestemata pe coroana SONY in ceea ce privește stocarea audio pe suport fizic( împreună cu Philips, în 1982 au inventat CD-ul). Au fost și unități Cd cu afișare ID tag dar nu foarte multe. MD-ul e mai mic, mai sigur și se poate înregistra nu numai 1:1 ca și timp ci și prin USB în timp mult mai scurt ( cam 1:5)

Moartea lui? Prețul, mptreiul si cd recorderele pt Pc.

Eu însă prefer MD-ul. Am transferat toate CD-urile originale pe MD.

Edited by orlandobarbulescu, 04 December 2018 - 10:28.


#32
danielturcu

danielturcu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.09.2005
Salutare tuturor! Eram student pe vremea cand aparusera Hi-Md-urile 2002 parca, eram fan Sony, si acuma sunt dar pentru brandul vechi nu cel nou. Evident ca la acea vreme nu te puteai atinge de ele, ascultam muzica pe Sony Ericsson  Abia in 2018 mi-am reamintit de aceste minunate aparate si am achizitionat doua modele Hi-MD, si am ramas suprins de tehnogia avansata pe care o au, chiar si la ora actuala....Cineva de pe forum spunea ca poti sa faci cu un smartphone ceea ce poti sa faci cu un minidisc. Nimic mai eronat.. Cu un Smartphone nu poti inregistra o piesa linear, la calitate CD de pe un vinyl de exemplu. Nu mai vorbesc ca un Smartphone obisnuit nu este cabil sa inregistreze stereo in format audio wav.

#33
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Intre timp,

 danielturcu, on 08 ianuarie 2019 - 15:31, said:

Cineva de pe forum spunea ca poti sa faci cu un smartphone ceea ce poti sa faci cu un minidisc. Nimic mai eronat.. Cu un Smartphone nu poti inregistra o piesa linear, la calitate CD de pe un vinyl de exemplu. Nu mai vorbesc ca un Smartphone obisnuit nu este cabil sa inregistreze stereo in format audio wav.

Smartphoneul este o prostie.

Dar, intre timp, s-au mai inventat diverse echipamente. De curand mi-am cumparat asa ceva ( pentru alt scop principal, dar merge si pentru digitizare - ignorati microfoanele, are intrari de linie ):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J4qnhxjHR6A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bibiaudiofil, 13 January 2019 - 19:59.


#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
De ce trebuie ignorate microfoanele? Face inregistrari chiar foarte bune. Incomparabile cu orice telefon de top.
Am si eu asa ceva ,mai slabut ,de la Yamaha.

#35
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 edigee, on 13 ianuarie 2019 - 23:55, said:

De ce trebuie ignorate microfoanele?

Ma refeream la colegii de mai sus care doreau sa digitizeze viniluri.

Microfonul inclus este excelent, mai ales la cat a costat cu totul.

#36
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Prada de azi din târg.

25 lei. Funcțional. Doar acumulatorul trebuie schmbat.
Bonus un minidisc.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate