Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

MiniDiscuri (Mini Discuri)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
S-a "jucat" cineva cu MiniDiscuri (Mini Discuri)? Am fost tentat să-mi iau câteva şi un aparat MiniDisc portabil (cu înregistrare, că aşa sunt majoritatea), dar nu am fost pe fază şi am piredut MiniDiscuri la 1 leu bucata, şi la preţurile la care se dau restul... nu mă mai tentează să cumpăr.

Edited by djl, 20 February 2014 - 23:07.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Te referi la Sony Mini-disk?
http://en.wikipedia.org/wiki/MiniDisc

A fost o tehnologie ratata de la inceput.
Prea multa nostalgie da in patologie.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu m-am jucat niciodata dar sincer nu cred ca merita, nici macar din punct de vedere istoric, vorbind dintr-o perspectiva romaneasca. Asa, daca vrei un muzeu al tehnologiei in general e o chestie dar altminteri nu cred ca merita.

#4
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da, la acela mă refer.
De ce a fost tehnologie ratată?  :huh:

#5
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007
Am eu un amic care are minidiscuri cumparate in speranta ca pe viitor isi ia si combina muzicala cu asa ceva. Nu si-a mai luat combina, dar...are minidiscuri noi noute. Ia-ti si tu, si va facem un club. :D

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cred ca asta e un articol ok: http://www.theguardi...nidisc-20-years
In 92 costa 750$ (probabil echivalentul a 1000-2000$ azi, nu stau sa sap dupa inflatie&shit, clar nu ceva pentru toti adolescentii).
In 98 au incercat sa il relanseze fara prea mare succes (cred ca tocmai atunci incepeau si CD-R-urile sa fie populare si mp3-urile pe calculator).
In 2001 a aparut ipod-ul (dar erau multe alte mp3 player-uri dinainte, unele cu CD altele cu hdd, nu vorbim de ce aparea in Romania). DEAD.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdjl, on 20 februarie 2014 - 23:17, said:

Da, la acela mă refer.
De ce a fost tehnologie ratată?  Posted Image
Pentru ca folosea o compresie la inregistrare. Calitatea era  sub DAT si DCC(celelalte sisteme diigitale existente). Si DCC s-a nascut mort.
Totusi minidiscurile au prins ceva avant datorita usurintei in folosire ,puteai trage 2x80 min mono(erau chiar si reportofoane cu minidisc) ,plus ca puteai accesa direct piesa (ca la CD) .
Cand au aparut CD-urile inscriptionabile si primele copii de CD facute pe calculator sau CD recordere era clar ca minidiscul nu mai avea niciun viitor.

Edited by edigee, 20 February 2014 - 23:39.


#8
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am înţeles că D.C.C. (Digital Compact Cassette) s-a născut mort (moartă) pt. că nimeni nu prea mai avea chef de derulat casete...

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdjl, on 20 februarie 2014 - 23:40, said:

Am înţeles că D.C.C. (Digital Compact Cassette) s-a născut mort (moartă) pt. că nimeni nu prea mai avea chef de derulat casete...
nu din cauza asta. si DAT-ul era tot cu banda si trebuia de derulat. E vorba si de calitate(sub DAT) si cine a reusit sa-si impuna mai bine formatul(putere economica=multe aprate pe piata la pret convenabil) si asta au reusit brandurile care au impus DAT-ul

Edited by edigee, 20 February 2014 - 23:43.


#10
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
D.A.T.-ul ştiu că a fost mai mult pentru home use.
Domane, un MiniDisc player portabil eram cam 800-1.000 de euri în banii de azi şi acum îl găseşti la 10-20.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Eu am avut MD-uri o gramada. Playere, recordere, si bineinteles discurile propriuzie.
Imi aduc aminte, o fost device-ul de care m-am bucurat cel mai mult: pe vremea aia se vindeau doar in JP, si era cel mai mic player ( vs cd player portabil ).
Tin minte ca niste amici latino-americani imi aratasera cum se copie muzica de pe CD pe MD, folosind un recorder. Asa, mi-am luat unul. PC-CD-MD, asta era drumul muzicii :lol:

ps. si aveam controller full integrat pe firul de la casti ( cu display, functii, tot ce vrei ). Azi, rar gasesti :( nu mereu vreau sa-mi scot telefonul ca sa ma uit prin muzica...dar asta este, lumea e pe dos

#12
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Păi iaţi un MiniDisc player, că nu e aşa de învechit. De făcut senzaţie, nu ai să faci, că dacă nu fac eu cu walk-man-ul cu casetă.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdjl, on 21 februarie 2014 - 01:00, said:

Păi iaţi un MiniDisc player, că nu e aşa de învechit. De făcut senzaţie, nu ai să faci, că dacă nu fac eu cu walk-man-ul cu casetă.

Meh, deja nu.. Totusi, ma tenteaza niste casti sony care au functiile respective, si sunt BT :D

#14
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postdjl, on 20 februarie 2014 - 23:05, said:

S-a "jucat" cineva cu MiniDiscuri (Mini Discuri)? Am fost tentat să-mi iau câteva şi un aparat MiniDisc portabil (cu înregistrare, că aşa sunt majoritatea), dar nu am fost pe fază şi am piredut MiniDiscuri la 1 leu bucata, şi la preţurile la care se dau restul... nu mă mai tentează să cumpăr.

Am avut acces la asa ceva in 1999/2000, era ceva nemaiantalnit, sa poti scrie/sterge pe un disc, era fabulos.Calitate foarte ridicata la imprimare si redare(fata de aparatura de imprimat casete audio).Acum e doar tehnologie depasita.Tot ce puteai face atunci cu un minidisk(si multe altele) poti face acum cu un smartphone.

#15
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postf300, on 20 februarie 2014 - 23:30, said:

Cred ca asta e un articol ok: http://www.theguardi...nidisc-20-years
In 92 costa 750$ (probabil echivalentul a 1000-2000$ azi, nu stau sa sap dupa inflatie&shit, clar nu ceva pentru toti adolescentii).
In 98 au incercat sa il relanseze fara prea mare succes (cred ca tocmai atunci incepeau si CD-R-urile sa fie populare si mp3-urile pe calculator).
In 2001 a aparut ipod-ul (dar erau multe alte mp3 player-uri dinainte, unele cu CD altele cu hdd, nu vorbim de ce aparea in Romania). DEAD.
Tin minte ca in 99 un minidisc portabil cap de serie costa aprox 14.000.000 lei.....era o suma IMENSAAA.Mi s-a imprimat puternic in memorie acel pret,il vazusem la Sony Center de pe Mosilor.
Era o tehnologie extrem de scumpa mai ales ptr buzunarele romanilor.Adolescent fiind in acea perioada,cu chiu cu vai am reusit sa strang 3.500.000 ptr a-mi achzitiona ultimul model de walkman din acela subtire,metalic cu o.singura baterie,telecomanda completa pe fir.....numai rețin modelul.

Edited by missionnad, 21 February 2014 - 07:08.


#16
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postedigee, on 20 februarie 2014 - 23:37, said:

Pentru ca folosea o compresie la inregistrare.

Principala problemă era că se folosea o compresie lossy ( ATRAC ).

View Postdjl, on 21 februarie 2014 - 01:00, said:

Păi iaţi un MiniDisc player, că nu e aşa de învechit. De făcut senzaţie, nu ai să faci, că dacă nu fac eu cu walk-man-ul cu casetă.


Asta sună a hipstereală Posted Image De ce să folosești un player portabil cu memorie flash de 64 GB încărcat cu FLAC-uri cînd poți folosi o rîșniță de cartele cu o calitate ceva mai bună decît mp3 care este cool Posted Image ( se asortează bine și cu o pereche de căști vintage, de-alea cu cupe imense și cablul "coadă de purcel" ) Posted Image

View Postdjl, on 20 februarie 2014 - 23:52, said:

Domane, un MiniDisc player portabil eram cam 800-1.000 de euri în banii de azi şi acum îl găseşti la 10-20.

E normal, atîta face :)

#17
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,879
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdjl, on 20 februarie 2014 - 23:05, said:

S-a "jucat" cineva cu MiniDiscuri (Mini Discuri)?
Da, chiar mai am pe undeva prin sertare vreo 3 bucati pe care sincer le-am ascultat o singura data la cineva intr-o combina panasonic cu MD, totusi le pastrez ca amintire. Stiu ca le-am tras in urma cu 15 ani pe la un studio si chiar aveam de gand sa-mi cumpar pe viitor un minidisc Sony sau Technics ( pe vremea aia erau superscule ), da pe parcurs am renuntat. Tehnologia minidiscurilor a tinut pe piata vreo 3-4 ani, apoi a murit rapid probabil si din cauza faptului ca putina lume cumpara minidiscuri iar playerele costau de te rupea. Aveau aproape aceeasi calitate ca un CD ( eu n-am simtit diferenta intre un CD si un MD ) si avantajul ca ocupau foarte putin spatiu comparativ cu un CD cu carcasa. Oricum minidiscurile s-au folosit cel mai mult pe la posturile de radio cand nu se transmiteau emisiuni in direct ci inregistrate pe minidisc, iar muzica era copiata intr-un MD-player direct de pe CD-uri originale sau casete audio, azi se folosesc doar hard discurile si muzica comprimata iar asta evident ca duce in majoritatea cazurilor la scaderea calitatii. Iar ca sa copiezi de pe o caseta audio muzica pe hard disc si sa transmiti apoi o emisiune inregistrata, nu aveai cum, deci se foloseau minidiscuri.

Edited by Motanu13, 21 February 2014 - 11:34.


#18
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View PostMotanu13, on 21 februarie 2014 - 11:29, said:

azi se folosesc doar hard discurile si muzica comprimata iar asta evident ca duce in majoritatea cazurilor la scaderea calitatii.

(IMHO) Nu tehnologia este de vină ci prostia și răutatea unor oameni (combinată cu lăcomia). Orice tehnologie, oricît de frumoasă sau bună ar fi, poate fi ridiculizată de un utilizator idiot sau răuvoitor. Poți avea sunet de rahat și pe casetă audio și pe bandă master și pe vinil și pe CD și pe Harddisk sau chiar în sala de spectacole. CD-ul poate suna groaznic sau glorios în funcție de cum este folosit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate