Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Linux Manjaro - topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#343
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Traficul cum e de pe net? Un download sau torrent adica. Eu am KDE, chiar nu am vreo problema legata de wifi. Dar depinde si de placa de retea.

#344
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Download-ul e OK. Nu e afectat. Am abonament de 100Mb. Cu upload-ul nu-mi dau seama. Sunt la UPC și niciodată n-am avut mai mult de 5-6Mb în rețea (verificat chiar pe pagina lor de test http://speed.upcnet.ro/)
Dar aici e vorba strict de rețeaua internă unde, asa cum am mai spus, nu se manifestă aceeași problemă sub Windos sau Mint, ci doar sub Manjaro.
O sa mă uit acum daca e alt driver pentru placa de rețea față de Mint.

Edited by mamaie12, 15 September 2018 - 16:10.


#345
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Mint

Quote

$ inxi -Snxx
System: Host: eu-System-Product-Name Kernel: 4.13.0-45-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
   Desktop: Xfce 4.12.3 (Gtk 2.24.28) dm: lightdm
   Distro: Linux Mint 18.3 Sylvia
Network:   Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
   driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: c800
   bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 10ec:8168
   IF: enp2s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full
Manjaro

Quote

$ inxi -Snxx
System:
  Host: eu-pc Kernel: 4.14.69-1-MANJARO x86_64 bits: 64 compiler: gcc
  v: 8.2.1 Desktop: N/A wm: xfwm4 dm: lightdm Distro: Manjaro Linux
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
  driver: r8168 v: 8.045.08-NAPI port: c800 bus ID: 02:00 chip ID: 10ec:8168
  IF: enp2s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 90:e6:ba:7c:bf:7f
Adică Ubuntu/Mint de acum doi ani are un driver de clasă superioara față de Manjaro de acum doua luni. Și uitându-mă pe net iar văd o grămadă de sesizări derivate din incompatibilități cu versiuni mai noi de kernel.

LE
Chiar în seara asta voi instala și un Mint 19 (vine cu kernel din seria 4.15) ca să văd dacă și în el sunt astfel de probleme. L-am avut dar am renunțat la el căci mi-a făcut multe probleme wine sub el.

Edited by mamaie12, 15 September 2018 - 16:56.


#346
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Mint 19 cu update-urile la zi. Are același driver pt. placa de rețea ca și Mint 18.3 deși kernelul e din clasa superioară.

Quote

$ inxi -Snxx
System: Host: eu-System-Product-Name Kernel: 4.15.0-34-generic x86_64
   bits: 64 gcc: 7.3.0
   Desktop: Xfce 4.12.3 (Gtk 2.24.31) dm: lightdm
   Distro: Linux Mint 19 Tara
Network:   Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCIE Gigabit Ethernet Controller
   driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: c800
   bus-ID: 02:00.0 chip-ID: 10ec:8168
   IF: enp2s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full
   mac: 90:e6:ba:7c:bf:7f
Nu am niciun fel de limitare la upload, deci clar e ceva în Manjaro care gâtuie țeava de net la upload. Întrebarea este ce anume.
Chiar nu știe nimeni? Sunt absolut convins că și Arch (pe care nu-l folosește orice novice) are aceeași problemă, deci la nivelul pe care se presupune că ar trebui să îl aibă utilizatorii acestei distribuții ar trebui să fie cineva capabil să-mi indice o soluție pentru a putea depista și rezolva problema.

Edited by mamaie12, 15 September 2018 - 19:33.


#347
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cum zici tu, doar ca nu toata lumea foloseste Realtek sub capota.
bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=218172
forum.manjaro.org/t/no-wired-network-realtek-rtl8111-8168-8411/22501

Quote

Realtek RTL8111/8168B
# lspci | grep Ethernet
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
The adapter should be recognized by the r8169 module. However, with some chip revisions the connection may go off and on all the time. The alternative r8168 should be used for a reliable connection in this case. Blacklist r8169, if r8168 is not automatically loaded by udev, see Kernel modules#Automatic module handling.
The factual accuracy of this article or section is disputed.
Reason: "some revisions", no proof the driver is the cause, and not e.g poorly configured DNS servers (Discuss in Talk:Network configuration#)
Another fault in the drivers for some revisions of this adapter is poor IPv6 support. IPv6#Disable functionality can be helpful if you encounter issues such as hanging webpages and slow speeds.


#348
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Realtek nu e placa wifi.

#349
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Me bad. Oricum ramane ideea ca nu oricine are cip Realtek la placa de retea. Deci cam greu sa ii raspunda cineva colegului daca nu au asa ceva sau daca nu au fix acel model de cip.

#350
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Nu mai avea nicio importanță, o rezolvasem încă de aseară. Am înlocuit driverul r8168 cu r8169 (era blacklisted) și limitarea la upload a dispărut fără să-mi apară problemele de care se plâng unii pe net, (instabilitate, pierderea rețelei etc).

LE
Pentru utilizatorii tv-maxe care constată că playerul backend (vlc) nu vrea să se mai deschidă (ecran negru și frânturi de sunet la un interval de câteva secunde - chiar dacă i se mărește cache-ul) se rezolvă prin înlocuirea VLC 3.0.4-1 cu vlc-nightly 3.0.4v2018081 din AUR.

Edited by mamaie12, 16 September 2018 - 11:18.


#351
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Iar am o nelămurire legată de Manjaro XFCE. Aseară mi-a trecut prin cap sa activez sunetele de sistem (event sounds). Am observat că  libcanberra e instalat, e și o temă de sunete (freedesktop) presetată în  Settings Editor/xsettings pe care am schimbat-o cu "Smooth" instalată din AUR, așa ca am bifat în Appearance/Settings "Enable event sounds" și am dat restart. Am constatat că țăcăne și clincăie pe desktop când închid/deschid ferestre sau aplicații în whisker menu dar lipsește exact ce vream: desktop-login, desktop-logout, trash-empty deși fișierele audio respective sunt în tema de sunete setată. Știind că sunt probleme mai vechi legate de acest subiect, mi-am adus aminte că MX Linux are și aceste sunete deci l-am instalat repede în VirtualBox și m-am uitat să văd ce-i pe acolo. Am găsit o intrare în Application Autostart cu trimitere la un script aflat în usr/local/bin
https://imgur.com/airp29x
care, la rândul lui trimite către un alt fișier aflat într-un folder din  home/.config
Am extras fișierele, le-am pus la locurile cuvenite în Manjaro, am setat scriptul din usr/local/bin ca executabil, am creat intrarea de autostart și, după restart...tot nimic.
E... aici intervine nelămurirea. Când m-am uitat la scriptul din usr/local/bin am văzut că, în loc să arate colorat ca un script
https://imgur.com/Q01rfaE
arată ca un fișier text oarecare, deși are icon de script
https://imgur.com/rj6wRUi
Care e motivul? Mai trebuie instalat ceva în afară de bash și coreutils care sunt preinstalate în distribuție? Diferă sintaxa scripturilor Debian față de cele de Arch? La shell-scripturi nu mă pricep. N-am făcut niciunul până acum.
Mai am niște nelămuriri privitoare la ce am văzut prin MX, legate de acest subiect, dar deocamdata vreau să o clarific pe asta.

Edited by mamaie12, 19 September 2018 - 07:53.


#352
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Am uitat sa precizez: am activat opțiunea pentru rularea scripturilor în Thunar.

#353
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ruleaza scriptul din consola cu comanda de mai jos, inlocuiesti script.sh cu numele scriptului. Pune aici output-ul comenzii. Si da vezi ca Debian foloseste unele cai diferite de Arch / Manjaro si de restul distributiilor.
/bin/sh -x script.sh



#354
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Sunt un amețit! Abia acum. uitându-mă la comanda indicată de tine am realizat că fișierul din usr/local/bin extras din MX nu are terminația .sh (d-aia nu apărea ca un script) Pesemne în distribuția lor era legat de alte scripturi că au ceva prin setări numit MX sound settings care setează chiar aceste sunete. Acum arată cum trebuie.

Asta-mi returnează terminalul

Quote

$ /bin/sh -x startupsound.sh
++ cat /home/eu/.config/mx-sounds/startupsound.conf
cat: /home/eu/.config/mx-sounds/startupsound.conf: No such file or directory
+ customsound=
+ echo custom sound is
custom sound is
++ grep startup /home/eu/.config/mx-sounds/mx-login-logout_sounds.conf
++ cut -d = -f2
+ startup_enabled=true
+ echo sound status is true
sound status is true
++ xfconf-query -c xsettings -p /Net/SoundThemeName
+ soundthemename=Fresh_and_Clean
+ echo sound theme is Fresh_and_Clean
sound theme is Fresh_and_Clean
++ grep desktop-login
++ find /usr/share/sounds/Fresh_and_Clean/
+ defaultsound=/usr/share/sounds/Fresh_and_Clean/stereo/desktop-login.ogg
+ echo default sound is /usr/share/sounds/Fresh_and_Clean/stereo/desktop-login.ogg
default sound is /usr/share/sounds/Fresh_and_Clean/stereo/desktop-login.ogg
+ '[' '' = '' ']'
+ '[' true = true ']'
+ play /usr/share/sounds/Fresh_and_Clean/stereo/desktop-login.ogg
/usr/local/bin/startupsound.sh: line 28: play: command not found
+ exit 0
/home/eu/.config/mx-sounds/startupsound.conf nu există nici la ei. E doar mx-login-logout_sounds.conf în folderul mx-sounds. Lămurește-mă ce zice de linia 28
https://imgur.com/xZHOGvF

LE
Am reeditat că scrisesem o prostie cât mine de mare!

Edited by mamaie12, 19 September 2018 - 10:12.


#355
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Revin: nici fișierul .conf din folderul aflat în home/.config/mx-sounds nu se vede cum trebuie
https://imgur.com/CPj6WPl
ci tot ca un fișier text. Ăstuia ce-i lipsește?
https://imgur.com/KVIwLJp

LE
Încep să cred că este imposibil ceea ce vreau să fac. Lucrurile sunt mai complicate decât au părut la prima vedere. Ar trebui sa extrag tot ceea ce e în MX și are legătură cu această setare și nici așa nu sunt sigur că ar funcționa. Prea multă bătaie de cap pentru un capriciu.

Edited by mamaie12, 19 September 2018 - 10:49.


#356
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stie de comanda play si nu vad sa fie o functie numita play definita in scriptul respectiv. Play o fi un alt script folosit de ei ca sa ruleze acele fisiere si sa produca zgomotele.

#357
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Mi-am dat seama, mi-am aruncat o privire prin synaptic și am ajuns la:
https://github.com/M...x-system-sounds

LE
Nu știu cum aș putea căuta ceva asemănător și prin AUR, ca i-o fi trecut vreunuia prin cap o țăcăneală ca a mea.

Edited by mamaie12, 19 September 2018 - 11:14.


#358
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca poti folosi aplay ca sa produci zgomotele. Deci in script pui un a in fata lui play daca aiu alsa-utils sau alsa-tools instalat.Sau ambele ca nu mai retin care pachet contine aplay.

#359
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Mulțumesc mult încă o dată! Dădusem peste aceasta informație mai înainte, cât răscoleam netul dupa o solutie, dar am sărit peste că eram fixat să rezolv cu scripturile de MX

#360
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu placere dar vezi in primul rand daca asa functioneaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate