Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Linux Manjaro - topic general

- - - - -
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

#325
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am zis parca ca am oarece probleme cand folosesc Kdenlive, de genul incepe hdd-ul sa mearga de nebun si nu mai merge sa ii fac nimic. Azi am prins momentul si am vazutin task manager ca facea un coredump. Mi-a facut un fisier, core.kdenlive.1000.4782bf2314194434884af940e22011e7.1503.1516261339000000.lz4 in /var/lib/systemd/coredump/. O sa incerc sa dezactivez coredumpurile, sa vad ce se intampla.

#326
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
O nouă surpriză din inepuizabila și uimitoarea colecție oferită de către mult lăudatele distribuții rolling-release, în cazul de față familia Arch.
Muncit vreo 5 ore de customizări și instalări (multe fiind compilări din AUR) - luat o binemeritată pauza pentru a vedea un film în Bomi - instalat ultimul pachet de update-uri venit acum vreo jumătate de oră și, după aceea, la prima tentativă de a deschide Bomi pentru a vedea  și sfârșitul filmului...surpriza acestei zile muncite la greu:

Quote

[ara@ara-pc ~]$ bomi
qt5ct: using qt5ct plugin
Floating point exception (core dumped)
Ambele versiuni (bomi, bomi-git) au suferit un deces subit.

Edited by mamaie12, 09 September 2018 - 15:04.


#327
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Quote

lucifer@lucifer-laptop:~$ bomi
(I)[X11] Initialized hardware acceleration API: vaapi.
QCommandLineParser: option not defined: "__dummy__"
QCommandLineParser: option not defined: "__dummy__"
QCommandLineParser: option not defined: "__dummy__"
QCommandLineParser: option not defined: "__dummy__"
file:///usr/share/bomi/imports/bomi/MessageBox.qml:82:9: QML ButtonBox: Detected anchors on an item that is managed by a layout. This is undefined behavior; use Layout.alignment instead.
kf5.kio.core: We got some errors while running testparm "Load smb config files from /etc/samba/smb.conf\nError loading services.\n"
kf5.kio.core: We got some errors while running 'net usershare info'
kf5.kio.core: "Can't load /etc/samba/smb.conf - run testparm to debug it\n"
Se uita si la fata omului, daca nu ii place de moaca ta, nu merge :)

#328
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
La "moi" iaște XFCE, nu KDE monșerule!Posted Image

#329
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eram sigur ca nu ai KDE, nici mie nu imi merg o multime de softuri qt pe xfce. SMPlayer, de ex.

#330
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Păi da, da' acu' trei ore mergeau toate,toate (ce am și sub Mint XFCE și ce pun întotdeauna în orice distribuție instalată - și sunt o grămadă)
Am muncit degeaba atâtea ore (că eu altceva în afară de bomi nu accept că sunt prea rudimentare și lipsite de setările strict necesare din punctul meu de vedere - inclusiv VLC pe care nu l-am suferit niciodată. O fi bun pentru dezvoltatori că are toate extensiile alea dar pe desktop e kk)

Edited by mamaie12, 09 September 2018 - 16:55.


#331
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Naiba stie, vad ca nici downgrade nu merge la pachete din AUR. Baga KDE daca te tine, ai mai putine probleme.

#332
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Referitor la

Quote

$ bomi
qt5ct: using qt5ct plugin
Floating point exception (core dumped)
Am raportat acest lucru pe pagina bomi-git și am primit următorul răspuns

Quote

It seems that bomi does not use qt5ct if QT_QPA_PLATFORMTHEME environment variable is unset. Please try this.
Aici deja m-a pierdut că sunt total paralel. Ce fac mai departe?
[ https://i.imgur.com/uYSoHjN.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#333
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
Adauga linia:
export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct"
in ~/.bashrc

#334
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Am adăugat-o la sfârșitul fișierului, am restartat PC-ul, dar nu s-a schimbat nimic. Am greșit ceva? Trebuie adăugată într-o anumită secțiune?
[ https://i.imgur.com/y4nxbeW.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#335
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
Verifica daca s-a setat variabila:
$env | grep qt5ct
daca nu s-a setat incearca si muta linia in ~/.profile sau in ~/.xinitrc

#336
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In /etc/environment fara export in fata.

Edited by MembruAnonim, 13 September 2018 - 22:06.


#337
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Se setase

Quote

$ env | grep qt5ct
QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
Bomi tot mort e.

View PostMembruAnonim, on 13 septembrie 2018 - 22:06, said:

In /etc/environment fara export in fata.
Păi aia am făcut înainte să postez aici, ca am găsit pe net o informație doar ca la mine linia e fără ghilimele adică așa:
QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
trebuie scrisă așa:
QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct"
???

Edited by mamaie12, 13 September 2018 - 22:13.


#338
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Să explic că poate am fost confuz în exprimare. Înainte să postez aici deja introdusesem (fără vreun efect) în /etc/environment linia

QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct

iar după (la sfatul lui @mcdsev3r) am mai adăugat  și

export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct"
in ~/.bashrc

în continuare obțin același răspuns în terminal:

Quote

$ bomi
qt5ct: using qt5ct plugin
Floating point exception (core dumped)

Edited by mamaie12, 13 September 2018 - 22:30.


#339
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013
Acum am observat ca nu-ti mai merge bomi dupa ce ai facut update.
In cazul asta recompileaza bomi. Probabil s-a facut update la vreun lib. qt5 care intra in conflict.
In multe cazuri pentru pachete din AUR care se busesc dupa update, solutia e recompilarea pachetului din AUR.

#340
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Am rezolvat cu bomi-git. Nu era playerul de vina ci faptul că înlocuisem temporar placa video (GeForce 9800GT) cu una GeForce 8800GTS, care ori avea ceva țicneli, ori nu se împăca foarte bine cu driverul Nvidia instalat (sub Windows necesită alt driver)
Acum însă am o altă mare problemă pe care nu pot și nu știu cum s-o rezolv. Pe scurt:
Calculatorul e legat prin cablu FTP la un router Netgear. În telefon (Android) am o aplicație care îmi creează o conexiune FTP a cărei adresă o bag în file explorer și, în felul acesta, pot accesa memoria internă sau microSD-ul din telefon și pot transfera fișiere între calculator și telefon.
Spre marea mea (neplăcută)surpriză am constatat că că upload-ul la Manjaro (când transfer din calculator în telefon) este limitat la doar 10Mb/sec în timp ce download-ul (când transfer din telefon în calculator) este normal de 100Mb/sec, fără ca acest lucru să se manifeste în Mint sau Windows unde ambele sunt egale (100Mb/sec).
UFW-ul e dezactivat

Quote

$ sudo ufw status
[sudo] password for eu:
Status: inactive
Am încercat, o soluție găsită pe net

Quote

sudo sysctl net.ipv4.tcp_congestion_control=cubic
dar fără niciun rezultat.
Am înlocuit și routerul Netgear cu un Belkin N150. Tot degeaba. Unii spun c-ar fi kernelul de vină.
Are cineva vreo soluție?
Alte informații:

Quote

$ inxi -nxx
Network:
  Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
  driver: r8168 v: 8.045.08-NAPI port: c800 bus ID: 02:00 chip ID: 10ec:8168
  IF: enp2s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: 90:e6:ba:7c:bf:7f

Quote

inxi -S
System:
  Host: eu-pc Kernel: 4.14.69-1-MANJARO x86_64 bits: 64 Desktop: N/A
  Distro: Manjaro Linux


#341
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sa nu fie ceva de la tine, mie imi transfera cu 7-8 MB din Android spre Manjaro. Kernel 4.18. Dar de obicei fac invers, am serverul ftp pe Manjaro si transfer cu TotalCommander de pe telefon.

#342
mamaie12

mamaie12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 17.08.2018
Ce ar putea fi de la mine atât timp cât în Mint și Windows, instalate în același calculator, nu apare aceeași problemă? Deci nu e cablul FTP, nu e routerul singurul lucru la care mă pot gândi e ceva problemă în gestionarea plăcii de rețea de către Manjaro.
Dă-mi o idee de la care să plec că am răscolit două zile net-ul după o soluție de am înnebunit.

LE
Manjaro e instalat a doua oară. În ambele dăți s-a manifestat identic. Ca să fiu sigur ca nu apare vreun conflict cu aplicațiile instalate și customizările făcute de mine, la a două instalare am făcut proba cu el virgin, făra nimic instalat sau modificat.
Și acum realizez că si în urmă cu trei săptămâni când pusesem Arch observasem ceva probleme legate de banda la upload, dar nu le-am luat în considerare, că făcusem o grămada de aiureli prin el. Nu prea mai știam ce trebuie să meargă bine și ce nu.

Edited by mamaie12, 15 September 2018 - 15:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate