Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Mini duplex in Berceni –ilfov

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1057 replies to this topic

#991
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sper ca-i ok motanul....

#992
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 viotl, on 30 septembrie 2018 - 18:15, said:

Sper ca-i ok motanul....
RIP  si el si fisu' ce ii semana leit !
Tre sa iau unul nou nout odata ce ma mut acolo....dar de data asta cu pedigree vaccinat ;cipat 500 epuroi .

Edited by tataiepure, 30 September 2018 - 20:15.


#993
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 oMariusRO, on 19 februarie 2018 - 07:40, said:



Fabrica ARCON nu mai exista, sub numele asta vinde acum Adeplast. Adica ce se foloseste la anveloparea blocurilor (cel putin in sectorul 3). Sa vezi peste 25 de ani cum ramane tencuiala suspendata in aer pe blocuri, pentru ca cele 5 procente de plastic din polistiren se evapora si o sa ramana 100% aer...



BCA-ul e cancerigen. Si rigipsul. Gasisem eu niste articole despre asta mai demult. Bine.. gasisem si niste articole/filmulete care dovedesc ca pamantul e plat...

Si termopanul e la fel.

#994
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 tataiepure, on 30 septembrie 2018 - 20:11, said:

RIP  si el si fisu' ce ii semana leit !
Tre sa iau unul nou nout odata ce ma mut acolo....dar de data asta cu pedigree vaccinat ;cipat 500 epuroi .
Ai maaa... pfoaaa ce tare era, cei mai ochi de motan pe care-i stiu.... ce-o patit?
Nu vrei un cutz? Sau 4? Am 7 noi, ptoaspeti, de anul asta....

 crisbud, on 04 octombrie 2018 - 11:26, said:

Si termopanul e la fel.
Adica cum, se evapora rama si ramane sticla in aer?

#995
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 viotl, on 04 octombrie 2018 - 23:02, said:


Ai maaa... pfoaaa ce tare era, cei mai ochi de motan pe care-i stiu.... ce-o patit?
Nu vrei un cutz? Sau 4? Am 7 noi, ptoaspeti, de anul asta....


Adica cum, se evapora rama si ramane sticla in aer?
Pai cum erea la tara, niste vecini suspectau ca le mananca gainile..si cum nu mai vazusera in viata lor pisica asa mare..probabil iau facut felul ca nu a mai venit acasa.Ulterior au prins si vulpile ce ereau vinovate.
Pe fisu il adusesem in nou locatie dar la fel nu avea teama de caini..si cred ca lau mancat ..au disparut mai multe pisici.
Pvc elimina si el ceva substante..deh dar nam cei face..

#996
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Update termosistem care acum este gata de vreo doua saptamani cu decorativa urscata insa nu am poze insa voi reveni zilele astea.
Concluzii dupa acest episod:
-greu de gasit oamani seriosi in ziua de azi
-pe aia care iii gasesti sunt la fel cu ochii pe bani si pe usa sa mearga la urmatorul sa iii ia banii
-geaba am incercat eu sa le explic una si alta ca nui invat eu meserie ca prea multe pretentiii ca ei au facut atatea case
-poate sunt eu prea exigent dupa cum zicea un vecin , dar pe banii mei cum zicea Becali mi se cuvine sa fiu exigent!

Vata cumparata  de la imporator adusa direct cu tirul din Ucraina densitate 110kg/metru cub catntarit baxul 23.5kg avand doua placi grosime de 15cm dimensiuni 0.6m X1.2m
dibluri cui metalic(wkret-met) fy10 la 22 cm protejat la capat cu plastic si suplimentar rondela de 140mm sunt poze in posturile mai vechi.
Adeziv cesal  "2 in 1"  profile 15cm grosime 1mm plasa 160gr/mp si altele de la Ejot Romania!

Attached Files



#997
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Salut!
Mi-a scapat, deci ai aplicat 15 cm? Cat a fost mp?

#998
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007

 tataiepure, on 17 noiembrie 2018 - 09:59, said:

-poate sunt eu prea exigent dupa cum zicea un vecin , dar pe banii mei cum zicea Becali mi se cuvine sa fiu exigent!
Gresit. Pe banii mei ori joci cum iti spun eu ori joaca in alta parte.

Dar da, e tragic de greu sa gasesti oameni seriosi in ziua de azi, si eu am aman niste lucrari tocmai din cauza asta. Dar ma uit la guvernanti si ei imi dau speranta. Posted Image

#999
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Final fatada &sageac mai ramane sa ajunga baietii cu burlanele au spus ca se descurca cu scara protejata pe decorativa Posted Image ...alt stres...
Sageacul,pazia si termositemul pe soclu in pamant pana la "T"ul intors talpa casei sunt opera mea personala Posted Image

 viotl, on 18 noiembrie 2018 - 03:35, said:

Salut!
Mi-a scapat, deci ai aplicat 15 cm? Cat a fost mp?
Da 15 cm la 328lei tva inclus(transport inclus) pe metrul cub ..toata lumea intreaba de cost pe metrul patrat dar izolatia se calculeaza la metru cub suprafata de acoperit
de inmult cu grosimea izolatiei si ai necesar in metri cubi.
Dar pot deduce si asa  1 metru cub / 0.216metru cub/bax=4.63baxuri pe metru cub
328/4.63=70.85lei/bax
70.85lei/bax impartit la 1.44mp/bax=49.2lei pe metru patrat.
Dar logic este costul pe metru cub poate nu pui de 15 poate alegi de 30 ca buhnici
Manopera pe metru patrat 50 lei... profile, lipit vata plasa cu doua maini de spaclu  amorsa plus decorativa.


 lapcat, on 18 noiembrie 2018 - 09:14, said:

Gresit. Pe banii mei ori joci cum iti spun eu ori joaca in alta parte.
Dar da, e tragic de greu sa gasesti oameni seriosi in ziua de azi, si eu am aman niste lucrari tocmai din cauza asta. Dar ma uit la guvernanti si ei imi dau speranta.
1.Da asa au amenintat ca isi iau jucariile si se muta la alta lucrare cand au inceput sa puna masa de spaclu peste vata si nu imi permiteam sa ma lase asa.
2.Chiar si oamenii buni sunt coruptibili de valaorea banilor daca pot sa il castige cat mai usor ce atata efort ...au lipit plasa pe mamaligi si pe urma masa de spaclu peste ea ...fuck!!!!Posted Image

Attached Files


Edited by tataiepure, 18 November 2018 - 09:55.


#1000
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Neata tataiepure,
Ok, ceri, platesti si primesti metri cubi, dar aplici metri patrati...
Intreb pentru ca eu am pus polistiren, inca nu stiu daca a fost alegere buna sau nu, dupa citiva ani de documentare inca nu am lamurit.
Voiam totusi sa fac o comparatie la pret. Destul de ieftina vata ta, as zice...

#1001
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 tataiepure, on 18 noiembrie 2018 - 09:41, said:

2.Chiar si oamenii buni sunt coruptibili de valaorea banilor daca pot sa il castige cat mai usor ce atata efort ...au lipit plasa pe mamaligi si pe urma masa de spaclu peste ea ...fuck!!!!Posted Image

       Asta am observat și eu la o lucrare în apropiere de casa noastră. Fixau plasa și direct peste plasa masa de șpaclu. Altfel durează dublu, nu? Logic trebuia să fie întinsă masa de șpaclu peste vata, apoi plasa, apoi alta mana de adeziv peste ea, așa încât plasa sa fie lipita de vata. Altfel, sub plastic , de principiu, nu ai adeziv. Dacă o iei jos ulterior, observi pătrățelele de plastic, ceea ce înseamnă că e lipita superficial.

#1002
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cand te tocmesti cu meseriasii impui conditiile cu privire la modul in care se desfasoara munca nu dupa ce au pus schela ca uite asa apar neintelegeri.

50 LEI /MP de manopera e un pret foarte bun , pentru doreii .

 lenny13, on 18 noiembrie 2018 - 11:09, said:

   Asta am observat și eu la o lucrare în apropiere de casa noastră. Fixau plasa și direct peste plasa masa de șpaclu. Altfel durează dublu, nu? Logic trebuia să fie întinsă masa de șpaclu peste vata, apoi plasa, apoi alta mana de adeziv peste ea, așa încât plasa sa fie lipita de vata. Altfel, sub plastic , de principiu, nu ai adeziv. Dacă o iei jos ulterior, observi pătrățelele de plastic, ceea ce înseamnă că e lipita superficial.
Mi se pare exagerat . sa faci asta .

Edited by Benderbut, 18 November 2018 - 11:55.


#1003
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 Benderbut, on 18 noiembrie 2018 - 11:57, said:

Mi se pare exagerat . sa faci asta .

    Mie nu. Eu așa știu că e corect. Ceea ce e corect nu ar trebui sa pară exagerat. Mai ales când faci ptr tine. Plasa trebuie înglobată in masă de șpaclu, pentru a fi bine fixată și a avea rezistență.

Edited by lenny13, 18 November 2018 - 12:17.


#1004
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Arata bine decorativa...
Anul trecut pe vremea asta, turnai șapa...

#1005
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 lenny13, on 18 noiembrie 2018 - 12:03, said:



    Mie nu. Eu așa știu că e corect. Ceea ce e corect nu ar trebui sa pară exagerat. Mai ales când faci ptr tine. Plasa trebuie înglobată in masă de șpaclu, pentru a fi bine fixată și a avea rezistență.
va intra mai mult material , daca pereții nu sunt drepți posibil sa se vadă plasa după a doua mana ,ceea ce e mai rău . Oricum plasa aia de polistiren nu țin pereții să nu crape, adezivul ăla mai are și fulgi de fibra de sticla.

Daca pui plasa înaintea adezivului pe polistiren trebuie sa apeși bine cu gletiera că să intre pe dedesubt. La vata fiind puțin mai denivelata nu e necesar să ții cont de asta că oricum intra .

Edited by Benderbut, 18 November 2018 - 12:53.


#1006
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

 Benderbut, on 18 noiembrie 2018 - 12:50, said:

va intra mai mult material , daca peretii nu sunt drepti posibilitatea sa se vadă plasa după a doua mana ,ceea ce e mai rău . Oricum plasa aia de polistiren nu tin pereti să nu crape, adezivul ăla mai are si fulgi de fibra de sticla.

Daca pui plasa înaintea adezivului pe polistiren trebuie sa apesi bine cu gletiera că să intre pe dedesubt. La vata fiind putin mai denivelata nu e necesar să  tii cont de asta că oricum intra .

   După spusele tale, dacă dau o mână de adeziv doar peste plasa, nu se vede plasa, dar dacă dau o mână de adeziv peste termosistemul și a doua mana peste plasa, plasa se va vedea. Mie îmi sună incoerent.

    Și la rigips tot așa procedezi când pui plasă? Ai încercat vreodată să iei plasa jos lipita cum spui tu? Să vezi cat de lipita (nu) este?

    In fine, tu , probabil așa vei proceda la căsuța ta, noi vom proceda înglobând plasa in masă de șpaclu.

#1007
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Îmi răstălmăcești cuvintele.

La rigips nu se procedează așa deoarece gletul ăla este de granulație mai fina fata de adezivi și nu intra pe dedesubt și e și mai tare fata de polistiren și nu se deformează când apeși cu gletiera că să intre material precum polistirenul sau vata.

Edited by Benderbut, 18 November 2018 - 15:45.


#1008
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
In fine nu se vedea plasa dupa a doua mana de adeziv iar la final stratul de adeziv + decorativa are intre 5-7milimetri grosime

Winter is here!
Incepand cu minutul 11 prognoza pentru europa si mai are chestii interesante legat de minimul de activitate solara  in care ne aflam
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/piEi6jIXHUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate