Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

android 2 000lei

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
Eu am si  wp si android...nici nu se paote compara una cu alta.Inteleg ca la telefoanele ieftine cele pe android sufera din cauza hardwareului la limita si se misca uneori mai lent...O fi dar eu pe un tel de 1200 ron nu simt nici cea mai mica problema asa ca la 1800 sau putin mai mult cred ca nici nu se pune problema de asa ceva.

#20
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,945
  • Înscris: 07.08.2011
Un WP de 900 ron se misca ca un android de 1800. Cam asta e diferenta.
Si eu le am pe amandoua(android si WP) si nu vb din auzite.
Lumia 925 e un telefon foarte reusit iar Os-ul se misca impecabil.Camera excelenta deasemenea.

Edited by ionut_blue, 11 February 2014 - 14:20.


#21
UnDepravat

UnDepravat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 08.10.2011
Eu : Galaxy S2 Plus I9105P
Gagica-mea: HTC Windows Phone 8x
Pareri personale pro-contra android si windows phone din ceea ce am vazut (tinand cont ca pretul celor 2 este extraordinar de apropiat, diferenta de 100 lei sa zic, depinde de unde le iei):
In primu' rand, prefer android-ul. Magazinul de pe windows phone nu are nici pe departe atatea prostii ca la android. Desi intr-adevar, poti downloada aplicatii moca de pe net, dar totusi, ea e fata. Nu o vad sa stea sa caute pe net nu stiu ce dracu'. Pro Android aici.
2. Eu a trebuit sa-mi fac update la soft-ul 4.2.2 (3-4 zile de citit forumuri peste forumuri) si sa-l rootez din propria ambitie. Totul reusit fara nicio problema, nu am stricat nimic. Insa, a trebuit sa pierd timp pentru a invata si a face chestia asta, iar telefonul ei nu a avut nevoie de niciun update. Pro WP.
3. Al ei se misca mai bine pe jocuri. Nu considerabil, insa mai bine. Pro WP.
4. Mi se pare foarte trist meniul de la wp. Sau cel putin nu am stat sa vad daca poate sa-si puna gadget-uri pe "desktop" ca la android. Tre' sa caute in toate sectiunile posibile. Pro Android. Asta fiind un factor destul de important pentru mine, intrarea rapida in aplicatii sau in ce vreau eu.
5. Cand primeste orice fel de notificare posibila, ii intra peste aplicatia in care e acum. Mi se pare o prostie ca tu sa te joci ceva si sa-ti apara tie sus acolo bara de instrumente putin marita cu mesajul pe care l-ai primit. Nu stiu daca se poate scoate asta, insa e o setare care ma dispera. Pro Android.

Intr-adevar, poate ca-mi place mai mult android-ul ca am asa ceva, insa eu tot as merge pe android. Nu sunt vreun mare geek de telefoane, etc, deci nu ma intereseaza cine stie ce chestie sa faca telefonu'.

Edited by UnDepravat, 11 February 2014 - 15:42.


#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
Ionut, n-a zis nimeni ca un anume telefon pe WP nu e mirobolant sau ca nu se misca rapid..desi chiar si chestia asta e supraevaluata pe deviceurile ieftine dar ma rog.
Problema e ca la fel se misca si pe un device cu android mai de doamne ajuta, eu n-am reusit sa agat L9II-iul si nu pot sa spun ca sunt chiar d'ala care face 2 poze si vorbeste la telefon.
Diferenta vine insa la ergonomie, la aplicatii, la modul in care poti sa faci o anumita chestie fi in modul care iti e mai comod...
Pe wp ai incomparabil mai putine optiuni, de la interfata si pana la aplicatii propriuzise pt anumite sarcini...
  DEgeaba el se misca impecabil, la bani putini, daca te enervezi sau iti vine peste mana sa faci anumite lucruri... Eu unul prefer sa am "lag" dar sa fac asa cum imi vine mai usor decat sa mearga brici dar sa ma adaptez eu pe modul lui de a gestiona lucrurile.
Cand dispare limitarea asta data de pretul la care vine un hardware minim pt a se misca fara sa constati sughituri, adica peste un anumit prag de pret (asa cum ziceam L9II costa cam 1200 si eu nu l-am pus in dificultate) atunci androidul mi se pare incomparabil mai flexibil.

#23
SebastianC-tin

SebastianC-tin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.11.2013
M-am hotarat. Nexus 5,maine il cumpar. multumesc tuturor pentru pareri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate