Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4077 replies to this topic

#2251
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Voi la ardei le ati dat si acaricide ??

#2252
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Pai in afara de castraveti, care sunt cei mai basinosi, ardeii sunt cultura cea mai afectata de acarieni, dintre astea comune...

#2253
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci trebuie sa le dau...offf

#2254
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
kapia pe sfarsit de iulie

Attached Files



#2255
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,769
  • Înscris: 07.09.2004
Doua intrebari am si eu: daca a cultivat cineva ardei gras Barbara imi poate confirma daca e adevarat ca trebuie rariti ardeii pentru a obtine ardei mai mari? Imi spunea deunazi cineva care cultiva pentru piata ca a avut si el soiul asta si au trebuit rariti pentru ca fructifica abundent.

Si a doua intrebare: ce le trebuie ardeilor pentru a avea pulpa groasa? Am incercat ieri pe cativa ardei kapia, gras, gogosar care erau mai uratei si am constatat ca sunt inca subtirei in cane.. Banuiesc ca e soiul/hibridul in primul rand, asta nu mai am cum sa schimb. Hrana ma intereseaza acum. Pana acum au avut balegar fermentat  pus iarna si incorporat cu motosapa, Italpollina la plantare, Kristalon galben dupa plantare, kristalon 18-18-18 acum vreo doua saptamani si ma gandesc sa le mai dau o tura dupa aceea trec doar pe kristalon maro. Am mai dat si Cropmax de vreo doua ori.

#2256
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Apai cîte le ai dat tu....ai mei doar viseaza la asa ceva.
rdv 55 cu ce i ai bilonat ??

#2257
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014
Cu motocultorul

#2258
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postcotzi, on 29 iulie 2016 - 09:43, said:

.... daca a cultivat cineva ardei gras Barbara imi poate confirma daca e adevarat ca trebuie rariti ardeii pentru a obtine ardei mai mari....

Mai putine fructe pe planta=fructe mai mari!
Numa` ca Barbara nu fructifica asa de abundent ... dupa doi ani am renuntat la soiul asta!

View Postcotzi, on 29 iulie 2016 - 09:43, said:

..... ce le trebuie ardeilor pentru a avea pulpa groasa?

Le trebuie o genetica "buna"! ... degeaba torni cu cisterna diverse ingrasaminte ... degeaba canta
Shakira printre randuri .... genetica dicteaza!

#2259
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Recordul de anul trecut a fost depasit si de-abia acum a inceput sa se coaca la greu. Cultura se prezinta la fel de bine ca si anul trecut chiar daca am plantat in acelasi loc, pana acum nicio problema. Pe cantar un Kaptur F1 si un Red Knight f1.

Attached Files



#2260
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,575
  • Înscris: 27.01.2012
Fara intentii de luat la intrecere, pentru ca azi a tras o ploicica si mi-a incurcat planurile, cateva pozulici din colectia mea de ardei...

Attached Files



#2261
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Prairie fire la ghiveci
Attached File  uploadfromtaptalk1469941720154.jpg   104.86K   74 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1469941729270.jpg   89.9K   75 downloads

#2262
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Bravo voua! Ce frumuseti aveti toti acolo. Noroc ca nu a mai postat altcineva ca epuizam cota de like-uri.
La mine e jale mare la ardei. Ofilire la greu la Kaptur, Potomac si Bibic.
Singurii care rezista sint Jalapeno. Gata cu ardeii pentru mine. Ori sint eu prea prost sa ii duc la bun capat ori nu le prieste in zona si buna pace.
Tratamente au avut, apa cat trebuie picurata si alte alea. Asta e....
Adi, cat de usturat e focul ala de preerue si cate fire ai acolo?

Edited by Hapygarden, 31 July 2016 - 09:08.


#2263
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Am trei fire într-un ghiveci și două în celălalt... de usturat nu știu ce să zic, fiecare cu papila lui dar mie mi se par usturați la limită cu otrăvitori.

#2264
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Dragi colegi, cum azi ma simt in mood-ul de update, va prezint si rezultatele (partiale) la cultura de ardei din acelasi solar (jumatatea sudica)

Concluziile de pana acum:
- ardei kapia: cand dai de Potomac, uiti imediat de "Pasarila lati-lungila". mult-prea laudatul Kaptur. Multam fain, rid! Posted Image
- ardei gogosar: la fel, cand dai de Bihar, uiti de ceilalti, multam fain, rid! Posted Image
- ardei gras: am primit de la megane, care la randul lui a primit de la un mebru SP (dar care da mult mai rar pe aici, in ultima vreme) niste fire de "ardei in 4 lobi". Le multumesc amandurora pe aceasta cale. Cand/daca voi afla denumirea reala, voi da reject la Red Knight Posted Image
- ardei iute: Hot Portugal: ori soiul asta are probleme, ori solarul meu nu i-a indeplinit conditiile, dar nu-l mai pun anul urmator. O buna impresie a lasat ardeiul iute "Buzau" primit de la prietenul jumborom, caruia ii multumesc cu aceasta ocazie (a dat la multi colegi de pe SP dupa vizita lui la institutul cu pricina, dar eu numa' anu' asta m-am invrednicit sa-i pun). Nu are "bestiosenia" lui Maya (~ 300k Scovilles), dar nici moleseala lui Chorbajiiski (avea dreptate parintele, nu trebuia sa-mi pierd vremea cu el, dar, deh, le-am facut pe plac parintilor). Bibic, asa cum au spus si altii: mic, harnic & iertator/flexibil cu perioada de cules. Dar nu stiu daca voi continua cu el, mama se plange ca n-are pulpa groasa, pentru umplut, cu toate ca eu credeam ca tocmai din astia se pun pentru umplut ... O alta surpriza faina vine de la "loteria vizelor/americana": anul asa am incercat un ardei kapia de la fratii nostri de peste Atlantic, Sweet Sunset F1. Dulce (dupa nume) si aromat, cu pulpa groasa, mai lunguiet decat Kaptur sau Potomoc, dar nu asa de mare in diametru .. ma mai gandesc pana la toamna-iarna

Edited by qwertysecret, 02 August 2016 - 12:06.


#2265
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ardei Nikita a cultivat cineva?. Am vazut azi in piata si arata foarte bine, doar ca nu se gaseste la plic mic. As avea sanse sa iau cativa ardei pt seminte sa fac un F2?

#2266
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postqwertysecret, on 02 august 2016 - 12:05, said:

- ardei gras: .... Cand/daca voi afla denumirea reala, voi da reject la Red Knight Posted Image

Identificarea dupa poze e dificila/chiar imposibila! ... parerea mea: ardei quadrato d'asti ... se coace
si in galben si in rosu!

#2267
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013

View Postcotzi, on 29 iulie 2016 - 09:43, said:

Si a doua intrebare: ce le trebuie ardeilor pentru a avea pulpa groasa?
In afara de ingrasamantul suficient, mai e soiul evident, si foarte important o irigare suficienta. Din ce am observat eu cei mai grosi la pulpa iubesc apa foarte mult. Si trebui sa ajunga si la varsta potrivita, oleaca prea cruzi si sunt mult mai subtiri.

Anul asta am vad ca productie buna la ardei iuti pe balcon. Golden greek sunt plante monstruoase, cu multi ardei deformati destul de mari (10cm+), cu carne foarte subtire si coaja tot subtire, cred ca se preteaza la gratar cel mai bine, o sa incerc. Sunt numai foarte putin iuti, olecuta cat sa se simta, ceea ce e bine pentru mine.
Si Jalapeno TAM (facuti de Texas university), mai putini iuti cica ca aia normali, dar mie tot cam iuti mi se par, am fost surprins de cat de productivi sunt. Au avantajul ca planta nu face mai multe flori decat duce si apoi sa se scuture. Din cauza asta planta nu e asa mare (o treime sau mai putin din golden greek), carnosi cum trebuie sa fie si coaja subtire.

Edited by zipcode, 03 August 2016 - 09:31.


#2268
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Ardei Jalapeno TAM si Golden Greek. Recolta de pe cate o planta de pe balcon (poza cu jalapeno e mai veche, acum ar trebui sa se faca mai multi pe planta aia, care nici nu e prea mare).

Attached Files


Edited by zipcode, 06 August 2016 - 20:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate