Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10411 replies to this topic

#253
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
On:Lasati... ca pe aici se foloseste uree la semanat de ani de zile si porumbul e destul de ok.N-am auzit pe nimeni sa aiba probleme de la uree.Sunt care merg pe complex,altii au dat nitrocalcar,dar au dat gunoi inainte de arat,altii merg pe uree,altii pe azotat de amoniu fiecare cum crede si cum poate si e totul ok la toti.

Off:chiar m-ati putea scuti o parte din voi cu dumele de doi lei din anii '80.Se pare ca nu doar eu fac offtopic.Dar ca deobicei doar eu sunt luat in vizor.

#254
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
daca nai obs jupan scaiba tolereaza destul de bine postarile care nu au dea face cu topicul respectiv ...dar asta nu inseamna ca tre sa batem campii ....dar vad ca tu nu intelegi cum sta treaba .

tu spui ca faci cum stii tu apoi dai indicatii cum se face ..cum vrei sa te inteleaga omul .

daca tot faci cum poti sau cum vrei la ce mai intrebi in stanga si in dreapta ??

SCUZE

#255
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostRavasy, on 26 februarie 2014 - 09:33, said:

N-am auzit pe nimeni sa aiba probleme de la uree.Sunt care merg pe complex,altii au dat nitrocalcar...
Normal ca nu ai auzit. Este rusinos si nu se spune. De obicei se da vina pe nevasta. In folclor ea e de vina ca nu face copii, sau ca ii face defecti.

Edited by rand, 26 February 2014 - 10:31.


#256
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Ce ti-i si cu vecinii astia! Da omu pana nu da cu capu de pragu de sus nu-l vede pe cel de jos!
O fi vreo legatura intre ureea asta si alcool?

#257
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
uitati ce ne spune un coleg ,din practica, despre uree http://forum.softped...uree-la-porumb/

#258
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

View PostDaniel_Florici, on 26 februarie 2014 - 11:21, said:

Ce ti-i si cu vecinii astia! Da omu pana nu da cu, capu de pragu de sus nu-l vede pe cel de jos!
O fi vreo legatura intre ureea asta si alcool?
dorel ar raspunde ca legatura ar fi asa: nu dai cu uree cand esti beatPosted ImagePosted Image . concluzia:  nu este bine sa dai cu" uree"cand te apuci de insamantare si esti beat . rezultatul i-l stim cu totii.cica ar inhiba dezvoltarea plantei .
p.s. cunoscatorii citesc textul doar o data.

#259
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Dc nu vreau sa mai folosesc complexe?
- pt ca au remanenta mare si nu o sa mai am terenul de la anu.
- au efect intarziat eu am folosit complexe 15-15-15 si vecinul azotat 33% si apoi la prasit azotat ambii , vecinul a facut productie mai mare.
Nitrocalcar pt ca o inginera din zona mi.a zis ca ei folosesc numai ntrocalcar la nivel de ferma azotat aduce pt comercializat.
- diferenta de pret

#260
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
On:Tocmai din aceleasi considerente am ales sa merg pe uree la semanat si nu pe complex sau azotat de amoniu.Comfertul are ceva teren pe aici si a facut o analiza la sol si a zis ca au soluri acide.Nu cred ca e imposibil ca la jumatate de km unde am eu parcele solul sa nu fie tot acid.Au adus tir-uri de nitrocalcar vrac ce l-a dat inainte de arat toamna trecuta.
Vroiam complex,dar in cazul complexului de fapt dau banii mai mult pe fosfor.Azot are putin ori se stie ca porumbul are nevoie cel mai mult de azot si mai putin de fosfor,potasiu nu cred ca nu este pe la noi.
Azotat de amoniu nu am vrut sa dau pentru ca nu mi-a convenit pretul comparativ cu ureea pe care am luat-o cu 85 ron sacul de 50 kg si e posibil sa fie si ceva acide solurile pe aici.Inca un motiv ca sa nu folosesc azotat de amoniu.Dar chiar in curand o sa caut un aparat de ala sau o banda ce da ph-ul ca sa stau eu linistit.
Sunt multi fermieri pe aici ce folosesc uree la semanat la porumb si nu au probleme.Au scos si 8-9 tone fara probleme cu germinatia.
In plus de asta chiar nu imi permit deocamdata anul asta sa merg pe complexe la semanat si uree/azotat de amoniu/nitrocalcar in vegetatie.
Repet ca nu trebuie sa se ia altii dupa mine ca sa ne intelegem,dar asta am considerat ca e mai bine pentru mine.
Asa ca slabiti-ma cu teoria si cu betiile.

Off: XXXXXXX

Edited by scaiba, 26 February 2014 - 23:38.
Post editat pentru a fi conform regulamentului


#261
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
.....nu e bine cind ne lovim sub centura...

Edited by DSMsorin, 26 February 2014 - 23:07.


#262
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View PostRavasy, on 26 februarie 2014 - 22:44, said:

si e posibil sa fie si ceva acide solurile pe aici.Inca un motiv ca sa nu folosesc azotat de amoniu.


Si ureea are tot reactie acida cu solul.

#263
gaby_iulian

gaby_iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.02.2012
Cineva publica  multe mesaje; vrea sa treaca de la "junior" direct la "active member"

#264
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Prea multe mesaje nu strică.
Asta dacă ai ceva de spus.

Lăsaţi vă rog parantezele pentru derapaje, că iar vă alerg cu mopu' plin de zoaie.

#265
ciprilauran

ciprilauran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 15.04.2013
scufe de OFF
ce acte ai nevoie pt a inregistra pamantul la apia?
trebuie titlul de proprietate al proprietarului ?
pot comasa 3 sau 4 parcele mai mici pt a lua subventia?
MULTUMESC ANTICIPAT.

Edited by ciprilauran, 27 February 2014 - 09:11.


#266
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
www.apia.org.ro
Trebuie sa exploatezi un teren agricol cu o suprafata de cel putin 1 ha, iar suprafata parcelei agricole sa fie de cel putin 0,3 ha.

Edited by Daniel_Florici, 27 February 2014 - 10:01.


#267
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Daca terenul este al tau sau al parintilor iti trbuie titlu de proprietate sau adeverinta de punere in posesie ,adeverinta de la primarie unde te poate conditiona de plata impozitului aferent ,daca ai pamint si de la alte persoane iti trebuie copie de pe titlul acelor persoane plus contract de arenda ,poti comasa bucati mai mici de 30 de ari numai daca sint invecinate,Dute la primarie si iti spun aia tot ce trbuie sa faci ,si-au invatat lectia.

#268
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
de krebs de la kws stie cineva ceva?la recomandarea reprezentantului local m-am gandit sa il seaman anul asta.ii cineva care l-a avut in cultura?cum s-a comportat?ce productie a dat?

#269
Steve-O

Steve-O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.01.2010

View Postlaurentiu_tepes, on 27 februarie 2014 - 20:12, said:

de krebs de la kws stie cineva ceva?la recomandarea reprezentantului local m-am gandit sa il seaman anul asta.ii cineva care l-a avut in cultura?cum s-a comportat?ce productie a dat?

Am intrebat si eu la pagina anterioara, din pacate nu a raspuns nimeni...
Caut si eu un inlocuitor la Kitty, de care am fost multumit ca si productie, insa ma deranja talia inalta. Ca si in cazul tau, mi l-a recomandat reprezentantul de vanzari. Am luat cativa saci. Sunt curios cum o sa se comporte.
Daca poate se ne ofere cineva mai multe detalii, e binevenit.

#270
JFLagro

JFLagro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 11.01.2013
Ce ingrasamant ii mai bun pana la urma o data cu semanatul la porumb? complexul sau azotul?si de? anul acesta as vrea sa dau cu complex 15-15-15, ce parere aveti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate