Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

ZOPO 998

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
ionut-23

ionut-23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.03.2014
Vreau 2 zp998 sau 980+ octa core cu 32 gb si 2 gb ram

#38
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Simpatic cum ai aruncat raspunsul, sunt sigur ca vei cumpara : ]

Am trimis mail sa vad daca mai au modelul 2;32 si te anunt. Un prim lot a existat, din ce tin minte si gizchina a facut review al acestui model.

#39
ionut-23

ionut-23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.03.2014
Pai clar cu nu mai exista nici de 4 nici 32 , as lua si eu de 32

#40
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Hehe, l-am prins pe managerul lor pe Skype. S-a produs un singur lot, nu mai au nimic in stoc. Nu stie daca vor mai produce, a recomand ZP990 = ]

Pe aliexpress il mai au cativa in stoc (2;32), sunt reselleri.

#41
ionut-23

ionut-23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.03.2014
990+ este cu 32

#42
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
ZP990 are si versiune 2 32, ZP990+ are in plus procesoru octa :)

#43
ionut-23

ionut-23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.03.2014
De ala ziceam zp990+ octa core, il am in mana

#44
plesuvescu

plesuvescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2007
Merge oribil GPS-ul pe acest telefon, testat in masina pe drum drept, fara blocuri, cu cateva curbe, numai pe aratura ma pozitiona! Nu mai vorbesc prin oras…catastrofa totala. Un lg optimus one se descurca de 10 ori mai bine si cu pozitionarea si cu fixarea satelitior.

#45
Flaviu Bran

Flaviu Bran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.08.2007
Dupa o folosire destul de sustinuta a acestui Zopo 998 pot veni cu mai multe informatii.

Telefonul se misca foarte foarte bine. Nu prezinta intarzieri si nici blocari. Se vede ca este cu procesor octocore si are 2 GB RAM. Sa nu itam si faptul ca este cu ecran FullHD.

Cu spatiul de stocare nu am probleme. Detin versiunea de 16 Gb +un card de 8 Gb. Nu am reusit sa le umplu nici pe jumatate. Poate doar daca il incarci cu filme. Pozele le golesc destul de des pentru siguranta.

Zopo scoate destul de des actualizari are firmwarelui ceea ce denota faptul ca inca ii intereseaza modelul acesta. Sunt si zeci de versiuni postate pe net create de diferiti programatori. Am incercat vreo 8-9 dar in final am revenit la versiunea oficiala. De mentionat ca si versiunile modate functioneaza foarte bine, iar unele chiar sunt foarte interesante.

Bateria tine cam o zi la utilizare intensa. Folosesc mai multe aplicatii, ma joc zilnic pe el si folosesc GPS-ul in masina.

Internetul functioneaza foarte bine atat pe Digi cat si pe Orange.
Prezinta probleme cu GPS-ul. Din cate imi amintesc pe versiunea de software din fabrica nu avea erori, dar e demult de atunci si am schimbat destule versiuni. Folosind GPS test arata ca se conecteaza repede si vede in jur de 8 sateliti ceea ce e foarte bine, dar in navigare(harti Google) si wase mai sare si ma arata pe langa drum. Mult mai putine astfel de erori daca folosesc iGo, dar aici nu arata toate autostrazile, in schimb sunt aproape toate ulitele din Romania, iar orasele sunt detaliate la nivel de numar de casa.

Per total RECOMAND acest telefon care se misca incredibil de bine si este si accesibil comparativ cu numele consacrate, dar care nu au specificatiile tehnice ale acestui telefon.

Edited by Flaviu Bran, 26 June 2014 - 19:33.


#46
Cornelie

Cornelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.01.2011
As vrea sa fac si eu minireview al acestui telefon. As dori sa reinvii un pic atmosfera si sa invit utilizatorii de zopo zp998 sa faca un schimb de opinii si sfaturi care sa fie constructive. Am avut inainte de zopo un Samsung galaxy s4 la care a murit display-ul dupa 8 luni de utilizare.

Am acest telefon de o luna timp in care l.am forjat intens. Telefonul l.am cumparat de pe Amazon.de la 265 euro. Sunt multumit de el per ansamblu. Ecranul este foarte clar, imaginile sunt foarte frumoase. Culorile sunt naturale dar mai putin intense ca la un amoled. Nu exista din meniu posibilitatea accentuarii culorilor sau setarea in vre.un fel a contrastului. La partea de internet telefonul se misca foarte bine. Site-urile se incarca rapid. De fapt ceea ce m/a impresionat cel mai mult la acest telefon este faptul ca nu s.a blocat DELOC desi am instalat si dezinstalat pe el zeci de aplicatii. Are aceeasi fluenta ca in prima zi.
Pozele se vad clar dar nu exceleaza. In schimb filmarile sunt extrem de reusite (mai bune ca la galaxy s4).
Calitatea semnalului este buna. Totusi dupa primul update am patit (intr/un spital fiind) sa nu pot suna. Nu aveam nici o liniuta in timp ce la  colegii mei sunau telefoanele. Socot asta un eveniment izolat. Telefonul are varianta Android 4.2.2. Am aflat ca s/ar fi lansat si Android Kitkat dar nu am curajul sa il pun deocamdata. Telefonul are update wireless si chiar si acum imi arata ca trebuie sa descarc varianta de rom din 18/06 (nu e Kitkat) dar am citit ca multi utilizatori se plang ca dupa update au probleme cu touchscreen-ul. Am o intrebare pentru cunoscatori: trebuie sa fac update neaparat la aceasta varianta intermediara ca apoi telefonul sa vada ultimul update adica Android Kitkat sau se poate si direct (wireless). Cum???
Calitatea convorbirilor este buna dar nu exceleaza. Sunetul interlocutorului nu se aude chiar asa de clar mai ales in mediu cu zgomot. Nu am gasit sa fie setari legate de imbunatatirea calitatii sunetului in apel.Conform celor scrise aici   -  http://www.zopomobil...-phone.html   - telefonul are cel mai bun chip la ora actuala pentru calitatea sunetului in apel precum si posibilitatea de a/si scade sau creste  singur volumul sunetului preluat de microfon in functiile de conditiile mediului ambiant (mediu zgomotos sau linistit....) Cand am cumparat telefonul acest aspect a cantarit greu in luarea deciziei. Din pacate sunt cam dezamagit. Nu mi/am dat seama de cum se activeaza acest "BVE voice" sau "noise reduction" in practica. Sincer sa fiu in comparatie cu un HTC wildfire (care este telefonul cu cel mai bun sunet in apel-pe care l/au auzit vreodata urechile mele) este slab la acest capitol dar mai bun decat la galaxy s4. Adica ca sa fiu mai exact sunetul nu se aude "cristal" e cam gros si cam slab in volum. Daca exista ceva ce eu nu stiu (vre/o setare) va rog sa ma corectati.
Ecranul este un magnet pentru praf si zgarieturi. Recomand imediat dupa achizitie folosirea unei folii de protectie.

Gps/ul este pentru mine piatra de incercare a acestui telefon. Desi am instalat multe aplicatii (uncle tools. fast gps, gps fix, gps test, gps fix und tools) nu am reusit sa il fac sa mearga cum trebuie. Mentionez ca dupa update de la varianta oficiala din 29 martie am acces superuser. Deci oricat m/am zbatut nu am reusit sa il fac sa mearga cum trebuie. Semnalul il pierde usor si il gaseste greu, stau minim 10 minute pana gaseste 6 sateliti. Mai prinde el si 8 dar nu ramane cu ei, foarte usor ramane cu 2,3 moment in care gps devine nefunctional. Eu merg pe drum principal si el imi arata ca sunt pe camp sau drum fara nume, comenzile vocale sunt des haotice cum ar fi imi spune sa fac la dreapta in 300 de metri si dupa 200 imi spune sa fac la stanga. Ce sa spun...Chiar am nevoie de gps si cand l/am luat stiam ca ar fi probleme la unii dar altii spuneau ca la ei functioneaza bine si am sperat sa fiu printre ei. Am reusit odata sa il fac sa vada in aproximativ 30-40 secunde de la geam 6 sateliti. Deci nu eram afara, precizez. Forte des im arata  "S/I request rejected due to no network connection" si atunci stiu ca nu merge cum trebuie sau trebuie sa am concediu pana gaseste el satelitii.. Nu stiu ce sa ii mai fac. Am resetat AGPS, am downloadat EPO File si i/am pus in telefon s.am.d. Am testat pe Igo-primo, Sygic, Navigon.

Pentru FLAVIU BRAN  cum de la tine merge gps/ul totusi? Poti sa imi dai vre/o idee? Ce varianta de firmware ai avut cand l-ai cumparat?

Dupa ce am formatat acumulatorul de 5 ori pot sa spun ca bateria tine 2 zile in utilizare normala-fara wifi deschis non stop.

Ca o sinteza telefonul este foarte bun dar nu il recomand pentru soferi!

Edited by Cornelie, 08 July 2014 - 00:47.


#47
Flaviu Bran

Flaviu Bran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.08.2007
Acum am instalat update-ul la Android KitKat 4.4.2. E la download pe site-ul producatorului. Sunt ceva lucruri schimbate la el, imi trebuie putin cu noua interfata. Nu am mai gasit sa modific la tema initiala, nu la cea cu care vine acum (MIUI). Nu mai functioneaza flash playerul .Mai trebuie sa lucrez la treaba asta.

GPS-ul...marea problema... l-am rezolvat, dar trebuie putin curaj si indemanare. Dar e singura solutie !!!!!!!!
Am deschis telefonul ca in acest tutorial  (14 suruburi)      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Zm-D_u-URZ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La pinul din mijloc unde este antena GPS am lipit un fir de cupru izolat, am incercat si cu fir de otel dar rezultatele erau mai slabe. Poate era si mai bine cu o banda ingusta de cupru. Eu am folosit izolata sa nu se intample ceva pe acolo. Mai pot fi si alte idei ....   Ceva asemanator cu acest tutorial [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2q_AmYlrwNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am o zi de plimbat prin oras dar a functionat impecabil. Inainte orice ii faceam ma arata pe langa drum , apoi isi revenea, in orase ma scotea pe vreo strada alaturata si incepea reconfigurarea. Acum a functionat perfect. Si timpul de gasire a satelitilor este sub jumatate de minut.


Succes

#48
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Rezolvat ca rezolvat, dar garantia? :) Zopo vrea sigiliul pe cele doua suruburi.

#49
Cornelie

Cornelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.01.2011

View Postrazor1911, on 08 iulie 2014 - 17:04, said:

Rezolvat ca rezolvat, dar garantia? Posted Image Zopo vrea sigiliul pe cele doua suruburi.

Deci nu stiu cum sa spun. Oare chiar am cumparat telefonul ca sa il depanam si sa umblam in el?
Voi ce parere aveti legat de calitatea sunetului in apel. Sunteti multumiti?
Pentru cei interesati aici gasiti informatii legate de update.http://forum.zopomobileshop.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2338&highlight=zp998
Cineva comenta ca update/ul la kitikat rezolva problema cu gps/ul...
M/as fi bucurat daca cineva aveo o solutie la intrebarile puse de mine mai sus. De pilda cum se face sa nu mai apara "S/I request rejected due to no network connection" In loc de rejected sa fie recieved...

Edited by Cornelie, 08 July 2014 - 20:06.


#50
Cornelie

Cornelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.01.2011
Mda. Extrem de rara prezenta forumistilor in aceasta sectiune. O pagina se completeaza in...3 luni. Hei, dragi posesori de zopo zp 998 sunteti toti in concediu?

#51
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Eu am avut ghinionul sa primesc unul cu touch decalibrat. Partea de langa marginea stanga, dimensiune "un deget" e moarta cu totul.
Coletul primit sigilat, nici vorba de SH, refurbished sau mai stiu eu ce.

Desi detin si ZP980/C2, nu cred ca as mai recomanda Zopo. As merge cu ochii inchisi pe Xiaomi, Note e o alegere foarte interesanta.

#52
Cornelie

Cornelie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.01.2011

View Postrazor1911, on 12 iulie 2014 - 03:32, said:

Eu am avut ghinionul sa primesc unul cu touch decalibrat. Partea de langa marginea stanga, dimensiune "un deget" e moarta cu totul.
Coletul primit sigilat, nici vorba de SH, refurbished sau mai stiu eu ce.

Desi detin si ZP980/C2, nu cred ca as mai recomanda Zopo. As merge cu ochii inchisi pe Xiaomi, Note e o alegere foarte interesanta.
Pai si nu ai fost la service?
Eu nu as mai recomanda samsung la nimeni dupa ce samsungul meu galaxy s4 a murit inexplicabil in numai 8 luni de utilizare. Sunt convins ca brand-urile celebre cer un pret exagerat de mare pentru terminalele pe care le ofera. Ceea ce nu se intampla la telefoanele chinezesti. Pretul e corect!

#53
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ce service? Le comercializez, urma sa fie vandut. L-am trimis inapoi celor de la Zopo, astept unul nou. Zopo nu ofera garantie in Europa.

#54
florin65

florin65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.04.2007
A trecut ceva vreme de la ultima mea postare. In mare lucrurile au evoluat pozitiv. Folosesc acum un ROM KK (KKartanesi v2.0 de la needrom). Am pus si un patch care face ca la notificari de apeluri/sms sa clipeasca led-ul cu albastru. Plus un  patch pentru logo cu ZP 998. Am aplicat cu succes tot felul de patch-uri pentru ecran (exista o anumita secventa recomandata de versiuni pentru touchscreen, asa ca mare atentie). In rest sunt foarte multumit ca pot sa-l "hack-uiesc" cum doresc :). Am mai spus ca acesta a fost unul din motivele pentru care am achizitionat acest telefon. Pina in prezent am folosit circa 4 tipuri diferite de ROM-uri (in afara celor oficiale). Cam toate au avantaje si mici neajunsuri insa sunt foarte interesante. Bateria ma tine circa 3 zile in medie (nu folosesc wifi sau internet tot timpul si nu folosesc jocuri). Cu gps-ul lucrurile s-au mai imbunatatit. Au aparut tot felul de solutii pentru imbunatatit antena (eu nu am folosit niciuna). Pentru cit costa acest telefon acum este OK. Desigur ca asi recomanda oricui un Xiaomi MI3 (e practic in top in China, inaintea Samsung-ului acum), insa costa dublu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate