Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Frecventa curentului electric alternativ

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ah....si inca ceva....Curentul continuu nu are frecventa.

#20
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
???... Ce treaba are curentul continuu cu subiectul de aici?
Nici macar nu s-a pomenit de curent continuu, ci era vorba de SEN inainte de anii '89.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 GeorgeTrisina, on 08 februarie 2014 - 16:50, said:

???... Ce treaba are curentul continuu cu subiectul de aici?
Nici macar nu s-a pomenit de curent continuu, ci era vorba de SEN inainte de anii '89.
Pai ia citeste cu atentie titlul?

"Frecventa curentului electric alternativ"  

Edited by Clovis, 08 February 2014 - 16:58.


#22
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Adica un pleonasm.

#23
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Clovis, on 08 februarie 2014 - 16:55, said:

Pai ia citeste cu atentie titlul?

"Frecventa curentului electric alternativ"  
Probabil ca initiatorul topicului e incepator sau nu stie ca e pleonasm, dar pt asta nu trebuie sa facem atata caz.

#24
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 GeorgeTrisina, on 08 februarie 2014 - 20:40, said:

Probabil ca initiatorul topicului e incepator sau nu stie ca e pleonasm, dar pt asta nu trebuie sa facem atata caz.
Adevarul este ca nici eu nu mi-am dat seama de la inceput . Este un "pleonasm subtil"Posted Image

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 GeorgeTrisina, on 08 februarie 2014 - 20:40, said:

Probabil ca initiatorul topicului e incepator sau nu stie ca e pleonasm, dar pt asta nu trebuie sa facem atata caz.
A fost o simpla constatare nu am dat cu bata.

#26
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Nu e "pleonasm".

Orice semnal periodic are o freventa.
Nu orice semnal periodic este si alternativ. Posted Image

Exemple:
Attached File  Screenshot.png   7.25K   10 downloads

Edited by rsumy, 09 February 2014 - 11:01.


#27
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Asta e curent in impulsuri, nu e continuu. Curentul continuu nu are frecventa.

#28
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
.

Edited by rsumy, 09 February 2014 - 11:39.


#29
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Problema: Cum se poate realiza interconectarea unui sistem energetic avand frecventa de 50 Hz cu altul avand frecventa de 60 Hz.   Caz real din Japonia.

Edited by Clovis, 09 February 2014 - 11:44.


#30
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Numai prin intermediul unor grupuri convertizoare de frecventa de mare putere de tip motor - generator. Motorul sa se alimenteze de la reteaua de 50Hz si sa actioneze la ax un generator de 60Hz.
Altfel nu vad cum.

Edited by GeorgeTrisina, 09 February 2014 - 13:27.


#31
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
Mai sunt posibilitati, inclusiv pt sistemele ne-interconectate, sa facem o analogie, presupunem ca noi avem 60 Hz si vecinii 50... daca vrei sa exporti, ai portile de fier in functiune, le decuplezi din SEN pe rezistente, cresti frecventa la 60HZ si o sincronizezi cu vecinii, si astfel exporti la ei curent. Sau faci la fel cu Cernavoda si o legi direct la export.

Sigur, nu e interconexiune, dar se pot resincroniza grupurile generatoare, si face conexiuni direct externe, fara ramuri in interior.

O alta solutie este strict electronica, motorul generator avand parti in miscare nu se mai foloseste de mult, eu am prins unul la un cuptor pe inductie, era mai mare decat o masina ca dimensiune, cam cat o duba. ii lua 15 minute sa treaca din stea in triunghi.

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu uitati miezul problemei ...e vorba de 2 sisteme interconectate intre el unul la 50 Hz si celalalt la 60 Hz. Adica in ambele sisteme exista atat producatori  cat si consumatori, iar energia se poate transporta de la un sistem la altul continuu functie de necesarul zilnic.

#33
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Am un un coleg de serviciu care era seful enegetician din "fabrica" mea. Si respectivul mi-a zis ca dup dec 89 a uitat ce inseamna alta frecventa decat cei 50 Hz normali..
Da, e corect ce s-a zis ca datorita disparitie gigantilor energofagici, dar asta-i alta problema..
Ca unul care am reparat multe surse de PC, am vazut ca unele nu aveau filtrele de deparazitare montate. Evident ca sa fie mai ieftine..
Dar cum astea lucreaza la frecvente foarte mari, adica undeva intre 50 si 100KHz, importanta lor asupra frecventei de 50 Hz este de la minuscula in jos..
Iar tot in practica marea majoritate a montajelor electronice de azi au surse care prima data transforma curentul alternativ in continuu.
Asa ca mai departe frecventa de 50Hz nu mai conteaza..

#34
Adrian Fx

Adrian Fx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 20.08.2007

 Clovis, on 15 februarie 2014 - 19:24, said:

Nu uitati miezul problemei ...e vorba de 2 sisteme interconectate intre el unul la 50 Hz si celalalt la 60 Hz. Adica in ambele sisteme exista atat producatori  cat si consumatori, iar energia se poate transporta de la un sistem la altul continuu functie de necesarul zilnic.

O solutie sunt HVDC LINK -se transforma AC 50Hz in DC se transporta pe linii de inalta tensiune si la beneficiar se transforma in AC 60Hz si viceversa .

#35
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Prien, on 15 februarie 2014 - 19:37, said:

Am un un coleg de serviciu care era seful enegetician din "fabrica" mea. Si respectivul mi-a zis ca dup dec 89 a uitat ce inseamna alta frecventa decat cei 50 Hz normali..
Da, e corect ce s-a zis ca datorita disparitie gigantilor energofagici, dar asta-i alta problema..
Ca unul care am reparat multe surse de PC, am vazut ca unele nu aveau filtrele de deparazitare montate. Evident ca sa fie mai ieftine..
Dar cum astea lucreaza la frecvente foarte mari, adica undeva intre 50 si 100KHz, importanta lor asupra frecventei de 50 Hz este de la minuscula in jos..
Iar tot in practica marea majoritate a montajelor electronice de azi au surse care prima data transforma curentul alternativ in continuu.
Asa ca mai departe frecventa de 50Hz nu mai conteaza..
Filtrele astea despre care zici tu sunt filtre pt armonica a 3-a cu frecventa si amplitudine de 3 ori mai mare decat parametri normali. Armonica asta e cea mai periculoasa pt SEN.

 Adrian Fx, on 15 februarie 2014 - 20:39, said:


O solutie sunt HVDC LINK -se transforma AC 50Hz in DC se transporta pe linii de inalta tensiune si la beneficiar se transforma in AC 60Hz si viceversa .
E si asta o solutie, dar sunt pierderi cam mari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate