Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Frecventa curentului electric alternativ

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011
La sugestia unui coleg forumist, sugestie postata intr-un alt subiect, va intreb daca frecventa curentului electric intr-o casa poate fi diferita, influentata de contacte imperfecte intr-o doza de legatura sau de diferite aparate din casa, motoare inverter sau alte perturbatii de acelasi gen.

Multumesc

#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Frecventa in niciun caz, aia e stabilita de producator/distribuitor si asa ramane indiferent ce si cat consumi tu. Doar tensiunea si amperajul pot sa difere asta dfin cauza firelor si contactelor imperfecte sau a sectiunii conductorilor.

#3
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Probabil ai auzit tu ceva legat de frecventa...

Mai poate diferi factorul de putere, in functie de sarcinile inductive si capacitive existente, si care functioneaza fara compensare.  
Dupa cum vezi in grafic, frecventa tensiunii nu a fost afectata, iar frecventa intensitatii a ramas in urma, rezultatul fiind o putere mai mica...

Defapt puterea in curentul alternativ se calculeaza V*I*cosFi, niciodata acesta nu e 1, insasi retelele de transport si transformatoarele au caracter inductiv.

Attached File  2.png   101.34K   17 downloads

Edited by Highlander91, 02 February 2014 - 03:11.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Nu-l nauciti pe baiat cu formule si factorul de putere... Retelele de transport au caracter mai degraba capacitiv decat inductiv, dar n-are rost sa ne complicam.
Mai bine sa simplificam.

Asa cum spuneau amandoi, frecventa tensiunii din retea nu se schimba, indiferent despre ce consumator vorbim. Este adevarat ca unii consumatori
pot introduce ARMONICE, adica paraziti in retea care sa aiba multipli de 50 Hz. Aceste armonice se manifesta ca zgomote electrice - dungi pe
ecranul televizoarelor analogice, bazait in difuzoare etc. De aceea consumatorii predispusi la asa ceva au filtre: becurile economice, care au in interior
un fel de invertoare, au niste bobine in serie pe alimentare, ca zgomotele (electrice, repet) care apar din cauza frecventei ridicate
la care functioneaza sa fie atenuate si sa nu afecteze consumatorii sensibili din restul retelei.

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Totusi, cum explicati faptul ca, pana in ´89, la cresterea consumului in orele de varf, frecventa retelei scadea  si pana la 48,5 Hz, in unele cazuri?

#6
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Se consuma mai mult decat se producea si de aici , sistemul energetic national, avea momente de instabilitate. Se rezolva prin utilizarea protectiilor DasF.

#7
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Deci este posibil ca intrun cartrier noi de case unde se tot leaga consumatori noi pe acelasi traf sa scada puterea pe o vreme ca asta si implicit frecventa ?

#8
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Nu !  La incarcare mare a transformatorului va scadea intai tensiunea , apoi, in functie de consumator si puterea . Frecventa nu are cum sa se schimbe.
In schimb, independent de asta ,  pot apare fel  de fel de armonici care baga paraziti in retea - contacte imperfecte ,  becuri cu LED  samd.  Intrebarea e prea generala. Ce anume il deranjeaza pe colegul forumist ?  Parazitii din retea sau tensiunea scazuta ?

#9
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 ggelu, on 02 februarie 2014 - 12:14, said:

Nu !  La incarcare mare a transformatorului va scadea intai tensiunea , apoi, in functie de consumator si puterea . Frecventa nu are cum sa se schimbe.
In schimb, independent de asta ,  pot apare fel  de fel de armonici care baga paraziti in retea - contacte imperfecte ,  becuri cu LED  samd.  Intrebarea e prea generala. Ce anume il deranjeaza pe colegul forumist ?  Parazitii din retea sau tensiunea scazuta ?

Este o contrazicere pe un alt forum. Eu am afirmat ca in aceeasi casa pot aparea frecvente diferite la prize diferite, datorita a diferite motive. Poate ca m-am inselat, dar cum va explicati ca acest lucru l-am masurat personal ? Intr-o priza erau cca 59 Hz, iar in alta 50. Aparat de masura omologat si cu metrologia la zi.

#10
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Daca nu am date de : tipul aparatului , consumatori  racordati la priza .....nu pot spune decat ca asa ceva nu exista.  Mai ales 59 Hz ! Daca erau 150 /250 ( ma rog, multiplii impari de 50 )  ...mai erau ceva explicatii mai trase de par dar existau .   Pune pe priza respectiva un analizor de retea si vezi ce indica.
Contrazicerea nu are nici un rost . Frecventa  de 50 hz e data de turatia generatorului . Cum pe aceiasi retea  ai practic un singur generator ( adica Sistemul Energetic National) nu e plauzibil fenomenul. Mai degraba ai o abatere de metoda . Probabil paraziti electrici generati in zona prizei respective.

Edited by ggelu, 02 February 2014 - 16:33.


#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Frecventa intr-o instalatie poate sa varieze, in functie de sarcina pe generator.
Cand puterea debitata de generator se apropie de maximul pe care-l poate debita, turatia acestuia incepe sa scada iar sistemele de reglare automata nu mai au de unde sa compenseze, atunci frecventa tensiunii produse de generator poate sa scada.
Dar toti consumatorii conectati la acelasi generator vor vedea aceeasi frecventa.
In aceeasi casa, in aceeasi instalatie nu exista frecvente diferite.

#12
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 ggelu, on 02 februarie 2014 - 16:33, said:

Daca nu am date de : tipul aparatului , consumatori  racordati la priza .....nu pot spune decat ca asa ceva nu exista.  Mai ales 59 Hz ! Daca erau 150 /250 ( ma rog, multiplii impari de 50 )  ...mai erau ceva explicatii mai trase de par dar existau .   Pune pe priza respectiva un analizor de retea si vezi ce indica.
Contrazicerea nu are nici un rost . Frecventa  de 50 hz e data de turatia generatorului . Cum pe aceiasi retea  ai practic un singur generator ( adica Sistemul Energetic National) nu e plauzibil fenomenul. Mai degraba ai o abatere de metoda . Probabil paraziti electrici generati in zona prizei respective.

Ok, hai sa vedem legat de paraziti. Exact asta am spus eu, ca eventuale perturbatii externe, gen motoare inverter sau alte tipuri de parazitoare afecteaza frecventa pe anumite zone. Este posibil sau nu ?

 kolfleading, on 02 februarie 2014 - 16:38, said:

Frecventa intr-o instalatie poate sa varieze, in functie de sarcina pe generator.
Cand puterea debitata de generator se apropie de maximul pe care-l poate debita, turatia acestuia incepe sa scada iar sistemele de reglare automata nu mai au de unde sa compenseze, atunci frecventa tensiunii produse de generator poate sa scada.
Dar toti consumatorii conectati la acelasi generator vor vedea aceeasi frecventa.
In aceeasi casa, in aceeasi instalatie nu exista frecvente diferite.

Si a aparut si colegul forumist cu care ma contazic. Salut, esti amabil sa nu-ti dai cu parerea si sa lasam pe cineva impartial sa raspunda ?

Edited by Lukmar, 02 February 2014 - 16:47.


#13
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Ambii au dreptate.

Problema apare atunci cand definim cuvantul "instalatie electrica".
Cred ca se refera la un generator tip Hidroelectrica sau Termoelectrica (Posted Image), iar ca "instalatie" = retea nationala, deci ceva macro, nu micro (casnic) Posted Image.

Edited by rsumy, 02 February 2014 - 16:59.


#14
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mersi de interventie  Posted Image ! Vad ca am intervenit pe o discutie mai veche. Si eu ma mai contrazic cu Kolfleading dar aici nu e cazul.
Parazitii care pot schimba parametri energiei electrice in general sunt doar locali .  Incearca sa vezi formele de unda la o priza unde folosesti un aprinzator electric de aragaz si te lamuresti , sau un mixer / aspirator  mai vechi .  Ce ai masurat e o  consecinta a proastei  deparazitari a surselor in comutatie  din casa.
Ca sa incheiem discutia : parazitii respectivi  sunt de putere mica . Adica daca nu ai consumator in priza aia  poti masura aberatii de tensiune si frecventa - se pot masura si fara priza, dar asta e alta discutie . Pune un radiator de 1..2 kW in priza aia si masoara inca o data .  Dupa ce faci testul  spune ce ai masurat .

#15
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 Lukmar, on 02 februarie 2014 - 15:03, said:


Este o contrazicere pe un alt forum. Eu am afirmat ca in aceeasi casa pot aparea frecvente diferite la prize diferite, datorita a diferite motive. Poate ca m-am inselat, dar cum va explicati ca acest lucru l-am masurat personal ? Intr-o priza erau cca 59 Hz, iar in alta 50. Aparat de masura omologat si cu metrologia la zi.
poate dar nu simultan.ai masurat simultan in 2 prize?cred ca ai fost in 2 locuri in 2 momente diferite

#16
Lukmar

Lukmar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.08.2011

 calinjack, on 06 februarie 2014 - 17:46, said:

poate dar nu simultan.ai masurat simultan in 2 prize?cred ca ai fost in 2 locuri in 2 momente diferite

Normal ca nu simultan, au fost doua masuratori la diferenta de cateva zeci de secunde.

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 myshyk, on 02 februarie 2014 - 09:33, said:

Totusi, cum explicati faptul ca, pana in ´89, la cresterea consumului in orele de varf, frecventa retelei scadea  si pana la 48,5 Hz, in unele cazuri?
Pana in '89 erau vestitii consumatori energofagi (ex: combinatele metalurgice Slatina. Tulcea, Galati, etc) Pt aceste combinate mai trebuia cate o uzina electrica construita cum e cea de la Petromidia ca sa faca fata consumului si cum nu aveau, consumau din SEN. Consumul fiind exagerat pt cat producea SEN, obligat scadea frecventa SEN. Dupa '89 daca nu mai functioneaza nimic, SEN si-a mai revenit la parametrii normali.

#18
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
SEN-ul e interconectat la UCPTE. In UCPTE frecventa e 50 Hz.  Deci te poti da si cu fundul de pamant si tot nu poti modifica frecventa in SEN cat timp acesta e interconectat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate