Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

marire putere motoras 220

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
autorcmodelism

autorcmodelism

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2014
Am inceput sa.mi construiesc o masina de gaurit pentru modelism,, pentru gauri foarte mici,, si am la dispozitie un motor de la un ventilator de camera, l.am demontat si am observat ca are o putere foarte slaba, il pot opri cu mana si la treapta a2.a. viteza de rotatie are zic eu buna, as putea sa.i fac reductor cu pinioane dar pentru asta ma tem sa nu.i stric precizia. Daca stie cineva cum sa.i maresc puterea, si am o rugaminte pentru explicatii mai detaliate pentru ca nu ma pricep mai deloc, cu toate ca imi place sa ma joc cu electronicele. Motorul este model M910A 220v 50Hz 35W. Eu am cautat ceva despre el si nu am gasit nimic. Daca cineva ma ajuta va multumesc anticipat.

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
In functie de turatia pe care o are (nici eu nu cunosc tipul acela de motoras), poti monta un reductor construit dintr-o roata mai mare si una mai mica.
Turatia scade in acest caz cu raportul dintre cele 2 roti dintate si puterea creste.

Varianta a II-a este sa iti cumperi un drill.

Este mai scumpa dar cu siguranta isi merita banii.

[ http://shop.sgtooling.com/images/uploads/28472.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
o masina de gaurit mai ieftina este undeva la 70 de lei ("stern" ca si marca) si o ai pe aia o viata daca nu prea o folosesti. Eu am una la munca de 4 ani si dau gauri de ma doare capu ... decat sa-ti pierzi cateva ore/zile + nervi + diverse accesorii mai bine cumperi una si ai terminat

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru asa ceva, se preteaza mult mai bine un motoras, cat mai mic, de stergator de parbriz, de masina,  la care ii poti controla turatia cu o sursa reglabila. Poti sa-l alimentezi cu tensiune de pana la 18-24 de v.

#5
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Cu un reductor: Turatie scare -> cuplu creste, puterea ramane constanta

#6
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Daca motorul are turatie mare,recomand un reductor cu doua fulii si curea de cauciuc cu sectiune patrata cum aveau magnetofoanele Maiak.Oricum o sa-ti trebuiasca axul port-mandrina si un lagar care sa sustina axul.

#7
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
chiar nu merită !!! complicaţii, joc în lagăre (deci precizie redusă de găurire), probleme cu prinderea mandrinei, dificultatea reglajului de turaţie (trebuie un variator extern), faptul că poziţia de găurit va fi incomodă, şi altele!

Avînd în vedere preţul de sub 100 lei a unor maşini de găurit speciale pt. aplicaţii hobby (diametre mici pînă la medii), chiar recomand şi eu s-o laşi baltă şi să iei ceva făcut de fabrică. La banii ăia maşina nu va fi suficient de solidă ca să o chinuie 24h/zi angajaţii unei firme, dar pt un hobbist care lucrează acasă, este OK.

Noi românii ne-am obişnuit cam mult să facem improvizaţii, şi pierdem prea multă vreme cu ele, în timpul ăsta am putea face ceva util, nou şi creativ (cum ar fi în cazul tău modelismul propriu-zis).

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu sunt unul dintre cei care am inceput electronica in 1977..Si cum faceam cablaje, trebuia sa le si gauresc cu 1, 1.2 sau 3mm.
Prin 1986 un strungar bun mi-a facut dintr-un motor de stergator de Dacie si o mandrina o bormasina pe care am folosit-o la greu.
Dzeu stie cate zeci de mii de gauri am dat cu ea..
Problema e ca daca nu centram bine si nu punctam inainte, adio burghiu. Uzual puteam cu 1 si 1, 2. La 3 aveam probleme, asa ca incepeam cu 1.2..
Altfel, era tare grea + ca se incalzea, deci dupa o suta de gauri era musai sa fac pauza...
In plus eram obligat sa scot si caramida in care era transformatorul de la 230V~ la 12Vcc..
Prin 2004 am gasit o bormasina la un hypermagazin aflat la iesirea din Pantelimon, cu un nume care incepe cu Co, hi, hi, pe care am dat atunci 80 lei .
Avea si transformatorul inclus+un set de freze+multe altele..De atunci nu am pus mana pe caramida..Si pot da gauri si de 0.6mm..
Morala. Cat dai pe motor mandrina +strungar+transformator+restul de piese, mai bine faci ca mine.
Altfel. Da, ce a pus pelikanu e o SCULA, la un pret adecvat..Adica de cam 4 sau 5 ori mai mare decat no name-ul meu. Are si nume de Firma, arata bine, jur ca nu mi-ar displace sa il am.
Dar dupa 10 ani, sincer, daca stiftul meu crapa maine, Dne fereste, mi-am scos banii de cel putin 10 ori.
Asa ca si eu iti sugerezi sa il asculti pe predecesorul meu, XON-XOFF care are dreptate..

Edited by Prien, 01 February 2014 - 14:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate