Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

Ce este succesul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1
NextGeneration

NextGeneration

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.12.2005
Deschid un nou topic prin care va propun sa definim impreuna ideea de succes.
Doresc ca la un moment dat sa demarez si un proiect editorial pe aceasta tema.
Mi-ar fi de mare ajutor daca ati incerca sa-mi oferiti propriile definitii ale succesului.
Va voi oferi si eu propriile pareri si definitii, dar vreau sa vad daca beneficiez de ceva feed-back.

Astept... provocarile!

#2
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004
Daca ma uit in DEX  e foarte simplu, succes, s.n. rezultat favorabil, pozitiv (al unei acțiuni); reușită, izbândă. Acum depinde la ce fel de succese te referi, profesionale, materiale, sufletesti etc.

#3
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
eu cred ca succesul inseamna sa fii multtumit cu ceea ce ai. daca iei un taran, pentru care sa stea cu oaia pe munte si sa manance mamaliga toata viata inseamna scopul vietii lui si nu ar renunta la viata asta pentru nimic in lume, daca el asa se simte fericit, poti spune ca este un om de succes. parerea mea, la modul general.

#4
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005

 abe, on Dec 14 2005, 01:03, said:

Daca ma uit in DEX  e foarte simplu, succes, s.n. rezultat favorabil, pozitiv (al unei acțiuni); reușită, izbândă. Acum depinde la ce fel de succese te referi, profesionale, materiale, sufletesti etc.
             Exact,sau depinde la ce fel de succes vrei sa ajungi cu discutia,(eu sper ca nu succesul in Network Marketing,ca despre asta se vorbeste pe topicul "amway sau altfel spus...mlm pro si contra") :smoke:
             O mica intrebare:numai cei ce gandesc "pozitiv" au ce cauta pe topicul asta?

Cred ca pentru a deveni un om de succes nu e de ajuns sa devii un om cu bani ,sa te realizezi numai material.Trebuie sa ai si aprecierea unor oameni seriosi ,ce se ocupa cu  activitati serioase,recunoscute ca atare,civilizati,etc.Sunt cantaretii de manele oameni de succes? :huh:

Glyme's Formula for Success
The secret of success is sincerity. Onceyou can fake that, you've got it made

#5
NextGeneration

NextGeneration

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.12.2005
Oare succesul inseamna doar automultumire?
Eu unul cred ca implica neaparat notorietate.
Sa fim seriosi... Un taran cu casa lui si averea lui pe un varf de munte poate fi multumit de viata lui... Dar nu om de succes... Om de succes ar putea fi, la o oarecare scara, daca, sa zicem, a construit o biserica pentru sateni, a devenit primar, a organizat ceva...
Pe de alta parte, pe langa notorietate cred ca ar trebui sa luam in calcul si valoarea si bunul simt... Apropo de manelisti ;)
Desi... Guta sau Adi "de Vito" au succes? Din pacate, da... Asta nu inseamna ca i-as promova ca exemplu pozitiv intr-o revista dedicata succesului. As lansa un mesaj de genul "nu faceti ca ei", dar "aflati CUM au facut ei". Pentru ca sunt cazuri de studiat. Au speculat anumite gusturi...

" O mica intrebare:numai cei ce gandesc "pozitiv" au ce cauta pe topicul asta?"

O simpla intrebare: daca nu gandesti pozitiv, poti avea succes.
Oricum... logic ca si cei care nu gandesc pozitiv sau... "pozitiv" (adica anti MLM-istii - stiu la ce se referea cel citat) au ce cauta aici.
Succesul e pentru toti. Iar cei care nu gandesc pozitiv, pot invata sa gandeasca pozitiv.

#6
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
NextG ai raspuns exact ceea ce voiam sa spun eu...

Succes inseamna o izbanda recunoscuta de multi, aureolata (ca sa fiu poet, sic!) de entuziasm.

#7
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005

 NextGeneration, on Dec 16 2005, 00:17, said:

Oare succesul inseamna doar automultumire?
Eu unul cred ca implica neaparat notorietate.
Sa fim seriosi... Un taran cu casa lui si averea lui pe un varf de munte poate fi multumit de viata lui... Dar nu om de succes... Om de succes ar putea fi, la o oarecare scara, daca, sa zicem, a construit o biserica pentru sateni, a devenit primar, a organizat ceva...
Pe de alta parte, pe langa notorietate cred ca ar trebui sa luam in calcul si valoarea si bunul simt... Apropo de manelisti ;)
Desi... Guta sau Adi "de Vito" au succes? Din pacate, da... Asta nu inseamna ca i-as promova ca exemplu pozitiv intr-o revista dedicata succesului. As lansa un mesaj de genul "nu faceti ca ei", dar "aflati CUM au facut ei". Pentru ca sunt cazuri de studiat. Au speculat anumite gusturi...

" O mica intrebare:numai cei ce gandesc "pozitiv" au ce cauta pe topicul asta?"

O simpla intrebare: daca nu gandesti pozitiv, poti avea succes.
Oricum... logic ca si cei care nu gandesc pozitiv sau... "pozitiv" (adica anti MLM-istii - stiu la ce se referea cel citat) au ce cauta aici.
Succesul e pentru toti. Iar cei care nu gandesc pozitiv, pot invata sa gandeasca pozitiv.

ce te face sa crezi ca valorile tale sunt impartasite de toata lumea ?

exemplu: ion construieste o biserica. tot satul ii este recunoscator.. toata lumea il aclama, a facut o fapta de remarcat pentru societatea in care traieste.. but what if he doesn't give a shit? daca construirea bisericii nu inseamna nimic pentru el.. ? este un om de succes in ochii satenilor.. dar in ochii lui? poate ca singurul lucru din viata lui care l-ar face fericit este sa se casatoreasca cu ileana. ileana care e cu marcu plecata in italia. il doare'n fund de ce vor ceilalti.. el se crede un ratat ca nu a putut'o pastra pe ileana langa el.. intelegi?

voi vreti sa aflati ce inseamna succesul pentru voi, sau pentru ceilalti? pentru voi.. am inteles.. ai fost clar in postul tau.. si ai dreptate in ceea ce te priveste.. dar repet.. poate sunt persoane care nu iti impartasesc opiniile cu privire la scara valorilor..

#8
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005

 katsuchyo, on Dec 16 2005, 13:43, said:

ce te face sa crezi ca valorile tale sunt impartasite de toata lumea ?

este un om de succes in ochii satenilor.. dar in ochii lui? poate ca singurul lucru din viata lui care l-ar face fericit este sa se casatoreasca cu ileana. ileana care e cu marcu plecata in italia. il doare'n fund de ce vor ceilalti.. el se crede un ratat ca nu a putut'o pastra pe ileana langa el.. intelegi?

voi vreti sa aflati ce inseamna succesul pentru voi, sau pentru ceilalti? pentru voi.. am inteles.. ai fost clar in postul tau.. si ai dreptate in ceea ce te priveste.. dar repet.. poate sunt persoane care nu iti impartasesc opiniile cu privire la scara valorilor..
          Apropo...l-am vazut duminica seara la TV pe Fashion Man Botezatu care e intr-o perioada critica a vietii lui, a facut vreo 2 atacuri de cord .Recent a fost ziua lui sarbatorita cu mare tam tam printr-o petrecere (cu vreo 2 zile inainte}.De ziua lui s-a suit in masina,s-a dus la munte la marginea unei prapastii a scos masina din viteza si a asteptat sa vada daca Dumnezeu il mai vrea pa pamant :o !De fapt e dezamagit in dragoste si a declarat ca face ceva pe SUCCESUL lui de pana acum daca nu poate fi cu persoana dorita!

#9
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
la asta ma refeream...

#10
bbshtrumf

bbshtrumf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 28.04.2005
Ca orice notiune abstracta, nici succesul nu cred ca poate fi perfect definit intr-o maniera obiectiva. Sau mai bine spus, nu pot eu sa-l definesc intr-o maniera obiectiva <_< ...cred ca definitia in sine depinde de sistemul de referinta ales (te raportezi la sine, sau te raportezi la restul lumii). De exemplu (evindet, ma raportez la mine  :D ) eu m-as considera un om de succes in secunda in care m-as implini pe un numar de n planuri care conteaza pentru mine. Deci vad succesul ca o succesiune (!!) de impliniri.  

O alta piedica in acceptarea unanima a succesului unui om cred ca e reprezentata de societatea in sine, care societate e de felul ei stratificata. Si in functie de o gramada de factori (educatie, stare materiala, nivel de cultura, etc.) oamenii vad, evident, realizarea personala in maniere diferite. Ca atare ce-i de admirat pentru unul e de banal pentru altul. Deci niciodata n-o sa fim de succes pentru toti....

#11
NextGeneration

NextGeneration

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.12.2005
Credeti ca putem avea succes in Romania?
Chiar, cum vedeti viitorul Romaniei?

Sunt optimist (ca asa sunt de felul meu)...

Am cateva repere care ma face sa cred ca mergem pe drumul cel bun.

1. (citez o stire de azi)
"Liderii europeni au ajuns la un acord privind bugetul pentru 2007-2013 dupa doua zile de negogieri considerate de premierul Marii Britanii, Tony Blair, ca deosebit de complicate. Romania a primit un semnal incurajator ca este dorita in UE, liderii europeni aproband un buget de coeziune pentru tara noastra de 29, 1 miliarde de euro, necesar reducerii decalajelor fata de tarile membre UE.
Disputele cele mai dure au avut loc pe marginea reducerii rabatului Marii Britanii si a micsorarii subventiilor agricole pentru fermierii francezi. HotNews.ro"

2. Am sustinut mai multe opinii pe topicul "Amway - pro si contra". Parerea mea ca si "boom"-ul sistemelor de network marketing arata ca situatia economica se redreseaza. In ultimul an au aparut mai multi diamanti (rang inalt in sistem - cel care are o retea consolidata f. mare), ceea ce arata ca romanii o duc mai bine si isi permit sa cumpere.

3. Mall-uri si centre de afaceri (mai ales), hoteluri, care apar pe zi ce trece. Asta arata ca vom intra in UE. Probabil, de la 1 ianuarie 2007. Vor veni firme, au nevoie de centre de afaceri, managerii si angajatii lor straini au nevoie de hoteluri...

#12
katsuchyo

katsuchyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 22.04.2005
romania o duce bine.. si e pe calea care trebuie.. cel putin din punct de vedere financir. se spune ca nu sunt bani.. dar uitati-va la metro.. la platza.. la billa.. la careffour (cred ca asa se scrie) .. toate sunt pline indiferent de ora..

da.. cred ca poti avea succes in romania.. lucrurile incep sa se schimbe.. din ce in ce mai multi tineri ajung in functii importante si asta e bine.. din ce in ce mai multi romani isi permit excursii in strainatate, ceea ce e iarasi foarte bine.. se intorc de acolo cu mentalitati si idei noi.. vad cu este si cum ar trebui sa fie si la noi..

in rest.. probleme mereu vor fi.. si sa stiti ca aceleasi probleme sunt si in franta.. si in germania, in spania, peste tot.. somaj.. oameni nemultumiti.. greve (vedeti exemplul grevei recente din grecia).. asta este.

#13
NextGeneration

NextGeneration

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.12.2005

 katsuchyo, on Dec 17 2005, 12:44, said:

romania o duce bine.. si e pe calea care trebuie.. cel putin din punct de vedere financir. se spune ca nu sunt bani.. dar uitati-va la metro.. la platza.. la billa.. la careffour (cred ca asa se scrie) .. toate sunt pline indiferent de ora..

da.. cred ca poti avea succes in romania.. lucrurile incep sa se schimbe.. din ce in ce mai multi tineri ajung in functii importante si asta e bine.. din ce in ce mai multi romani isi permit excursii in strainatate, ceea ce e iarasi foarte bine.. se intorc de acolo cu mentalitati si idei noi.. vad cu este si cum ar trebui sa fie si la noi..

in rest.. probleme mereu vor fi.. si sa stiti ca aceleasi probleme sunt si in franta.. si in germania, in spania, peste tot.. somaj.. oameni nemultumiti.. greve (vedeti exemplul grevei recente din grecia).. asta este.

Perfect de acord cu tine!  :clapping:
Important e sa vedem partea plina a paharului! Care exista! Sau "care este", vorba unui celebru primar vopsitor de blocuri (nimic rau de fapt, am vazut blocurile alea si arata mult mai bine decat eternul cenusiu cu care suntem obisnuiti).
Imi place cum aiabordat problema si... asa e. O spun si statisticile
Ofer doar un exemplu. Potrivit Institutului National de Statistica, in primele luni din 2005, au plecat din tara cu 36% mai multi romani decat in perioada similara a anului precedent. Cresterea e enorma!

Erata: doream sa zic in primele 9 luni ale anului.

#14
abe

abe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 04.09.2004

 Quantum, on Dec 16 2005, 06:26, said:

NextG ai raspuns exact ceea ce voiam sa spun eu...

Succes inseamna o izbanda recunoscuta de multi, aureolata (ca sa fiu poet, sic!) de entuziasm.

Dupa parerea mea recunoasterea izbandei nu reprezinta succesul, ea doar il amplifica.

#15
NextGeneration

NextGeneration

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 11.12.2005

 abe, on Dec 20 2005, 00:15, said:

Dupa parerea mea recunoasterea izbandei nu reprezinta succesul, ea doar il amplifica.

Dar ce ne facem atunci cand "izbanda" este "creata", inventata special pentru a obtine recunoastere?
Ca se mai intampla si asa ceva... ;)

#16
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005

 NextGeneration, on Dec 20 2005, 08:10, said:

Dar ce ne facem atunci cand "izbanda" este "creata", inventata special pentru a obtine recunoastere?
Ca se mai intampla si asa ceva... ;)
:naughty: ...You may say that again!Unfortunately,cand se ajunge in situatiii de genul asta nu prea ai ce face ,intervine cea mai subtila latura a intelectului pentru a demasca  asa ceva ...

#17
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 NextGeneration, on Dec 17 2005, 12:34, said:

Parerea mea ca si "boom"-ul sistemelor de network marketing arata ca situatia economica se redreseaza. In ultimul an au aparut mai multi diamanti (rang inalt in sistem - cel care are o retea consolidata f. mare), ceea ce arata ca romanii o duc mai bine si isi permit sa cumpere.

3. Mall-uri si centre de afaceri (mai ales), hoteluri, care apar pe zi ce trece. Asta arata ca vom intra in UE. Probabil, de la 1 ianuarie 2007. Vor veni firme, au nevoie de centre de afaceri, managerii si angajatii lor straini au nevoie de hoteluri...

mda... ai gasit tu indicii de dezvoltare economica cei mai reprezentativi: numarul de diamanti de la amway.. bravo! :lol:

nu cumva ar fi mai importante pib/cap de locuitor si "purchasing power parity"?

suntem "tari" la capitolul "puterea de cumparare".. pe locul 13!  :coolspeak: ...  :naughty: ... de la coada, evident!
http://www.gfk-ro.co...=presa_com&id=4

ooops... cam vechi studiul ala(2001-2002)... nu?  :huh: tre'  sa fi "esplodat" economia intre timp..  :)

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Succesul cred ca este totusi o izbanda cunoscuta de altii...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate