Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Am luat amenda pentru cauciucuri, circuland pe drum fara zapada/polei

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#37
Hellguy

Hellguy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 19.05.2009

View Postmyshyk, on 28 ianuarie 2014 - 20:01, said:

Mai dati cautare cu "cauciucuri de iarna obligatorii" pe google si va lamuriti. Te-a amendat pe drept, altadata citeste inainte de a fi amendat. Dupa, e frectie la picior de lemn.
NU AM FOST AMENDAT PE DREPT!
Va rog sa intelegeti ca ceea ce vedeti la televizor NU SE INAMPLA SI IN SIBIU.
Aici s-au pus ~5-7 cm de zapada, si toate drumurile au fost curatate si a fost imprastiat material antiderapant, astfel incat nu se mai formeaza nici polei.

#38
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Legea este clara pana acolo unde incepe interpretarea ei, dar punctul meu de vedere, legea este data ca sa ascunda ineficienta, impotenta, si incapacitatea autoritatilor ca sa curete drumurile, la cate taxe au drumurile alea in ele, in mortii lor trebuiau sa fie incalzite, si luminate, inclusiv pe autostrada, si nu luminate la misto, dar in loc de asta platim incompetenta autoritatilor, si ne complacem in amatorismul lor, devenim complici la aceasta comedie, care se repeta an de an.

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,376
  • Înscris: 13.01.2011

View PostLucian_M, on 28 ianuarie 2014 - 20:09, said:

... s-a terminat poligonul si urmeaza echilibristica?

Posted Image Posted Image

Edited by crisstonne, 28 January 2014 - 20:26.


#40
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostHellguy, on 28 ianuarie 2014 - 20:13, said:

NU AM FOST AMENDAT PE DREPT!
Va rog sa intelegeti ca ceea ce vedeti la televizor NU SE INAMPLA SI IN SIBIU.
Aici s-au pus ~5-7 cm de zapada, si toate drumurile au fost curatate si a fost imprastiat material antiderapant, astfel incat nu se mai formeaza nici polei.

Omule drag, daca era zapada de 1 cm si soseaua este alba nu poti contesta amenda, las-o asa, plateste amenda, ia o pauza, pentru ca oricum nu prea ai unde sa circuli, si eu am lasat masina pe dreapta, este o adevarata placere sa mergi cu tramvaiul, mai ales ca nu contine atatea taxe, si este chiar cald in el

#41
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012

View PostHellguy, on 28 ianuarie 2014 - 20:13, said:

NU AM FOST AMENDAT PE DREPT!
Va rog sa intelegeti ca ceea ce vedeti la televizor NU SE INAMPLA SI IN SIBIU.
Aici s-au pus ~5-7 cm de zapada, si toate drumurile au fost curatate si a fost imprastiat material antiderapant, astfel incat nu se mai formeaza nici polei.

  In aceasta situatie nu ai dreptate de nici un fel, macar din punctul de vedere al bunului simt !

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,376
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgumball3000, on 28 ianuarie 2014 - 20:13, said:

@crisstonne deja suspectezi organu' de prea multa inteligenta

Nu, dar am o impresie buna despre majoritatea celor de pe forum.

Nu exista in perioada asta, asfalt absolut uscat  Posted Image, nici acolo unde nu a nins, in orice moment se formeaza polei, de la vant, scaderea brusca a temperaturii, etc, fie si doar pe portiuni mici de drum, unde poti sa franezi la o urgenta, la un moment dat.

Edited by crisstonne, 28 January 2014 - 20:22.


#43
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View Postadisz, on 28 ianuarie 2014 - 20:04, said:

Daca conditiile meteo au fost cele relatate de initiator,atunci amenda a fost data in mod abuziv.Din pacate au fost si utilizatori care s-au "bucurat" de amenda respectiva,dovada "like-urile" acordate.
Ia mai citeste o data tot ce-a scris !  Toate posturile.
A nins si la ei, zapada are 5 cm.  Intamplator, acolo unde l-a oprit nu era zapada...   Nu-mi spune ca doi km mai incolo, cand dadea de zapada, punea cauciucurile de iarna !

Da, ne bucuram ca-i amendeaza pe astia.  Poate asa isi echipeaza masinile sau le lasa acasa.  Pt ca n-avem chef sa stam cu masinile prin service din cauza lor.

#44
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View Postcrisstonne, on 28 ianuarie 2014 - 20:14, said:

Posted Image Posted Image

Buei, pune o cratima acolo ("s-a"), ca eu am pierdut-o pe traseu, era carosabil uscat si a sarit din varful antenei. De emotie.

Edited by Lucian_M, 28 January 2014 - 20:19.


#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostHellguy, on 28 ianuarie 2014 - 20:13, said:

NU AM FOST AMENDAT PE DREPT!
Va rog sa intelegeti ca ceea ce vedeti la televizor NU SE INAMPLA SI IN SIBIU.
Aici s-au pus ~5-7 cm de zapada, si toate drumurile au fost curatate si a fost imprastiat material antiderapant, astfel incat nu se mai formeaza nici polei.
Cuvintele cheie fiind bolduite de mine.  E irelevant faptul c-a fost "maturata".  Vine o rafala de vant si o pune la loc pe sosea...

#46
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLucian_M, on 28 ianuarie 2014 - 20:09, said:

Da, ne-am bucurat, ca din cauza unui zmeu ca asta, care circula in ianuarie cu gume de vara, ca deh- nu conteaza, e asfalt curat, la noi vremea e fix cum se spune la meteo, o patesc altii peste cativa km, cand conditiile meteo o iau razna si zmeul se trezeste brusc pilot de bob. Adica o ia la fuga pe gheata, si la prima manevra de depasire sau franare ii fuge fundul (masinii, nu lui) si stirile de la ora 5 au material proaspat.
Am fost duminica la Iasi, drum acoperit cu zapada/gheata pana la Sarca, dupa aia asfalt bec. O ora am stat in oras, apoi a inceput ninsoarea, drumul s-a facut alb, viscolea destul de bine. E, pilot de duminica, ce faci tu cand se termina asfaltul curat si incepe patinoarul?! Ce spui, politia te opreste degeaba ca tocmai s-a terminat poligonul si urmeaza echilibristica?

  Fara sa te superi pe mine,dar la voi nu se aplica pachetul de legi numite codul rutier?Agentii de circulatie trebuie sa aplice doar ce este trecut aici.Acolo nu este trecuta nici notiunea de zmeu nici notiunea de pilot de duminica si nici delimitarea dintre drum uscat si patinoar.Legea este foarte clara:
Şoferii sunt obligaţi prin lege să-şi doteze autovehiculele cu anvelope de iarnă, lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate atunci când circulă pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei,si este valabila 12 luni pe an!!!!
  Ca fapt divers,banuiesc ca zapada exista de cand lumea si pe la voi, si pe la noi si peste tot aiurea.Pana sa intre legea asta in vigoare,cum s-a circulat?Atunci nu avea nici dracu' gume de iarnaPosted Image

#47
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Daca drumul era curat,si nu era acoperit cu zapada, contesta amenda.

#48
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostBarboso, on 28 ianuarie 2014 - 18:43, said:

In ce zona s-a intamplat ?
Drumul era fara zapada pt ca a fost deszapezit, sau n-a nins deloc in zona ?
Care era prognoza meteo pt zona / ziua respectiva ?

Cum sa circuli mah dupa prognoza? Daca te prinde zapada pe drumul de intoarcere ce faci? Ai in portbagaj inca un rand de cauciucuri, sau iti iei o remorca dupa tine pentru ele?

View Postsammydo, on 28 ianuarie 2014 - 18:55, said:


Cum poti sa iei amenda daca circuli iarna pe un drum curat, ca vara, ? Foarte multi au circulat cu cauciucuri de vara pana inainte cu doua zile sa dea zapada, si nu a luat nimeni amenda!!!

Citind pana aici eram tentat sa spun ca uite cate amenzi se pot da!! Pai ce se mai plange politia ca nu are bani? Ia uite cat de coapta e recolta!

Dar apoi am citit mai jos.

View Postspik1, on 28 ianuarie 2014 - 19:12, said:

Legea spune clar : "


Astfel, cauciucurile de iarnă nu sunt obligatorii în fiecare an începând cu data de 1 noiembrie, ci de fiecare dată când se circulă pe drumuri publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei.
"În propunerea legislativă din 2010 a fost menţionat intervalul 1 noiembrie - 31 martie, însă ulterior s-a renunţat la el, în condiţiile în care se poate la fel de bine să ningă în lunile octombrie sau aprilie. Mai mult, se poate întâmpla ca la 1 noiembrie să ningă la munte iar în alte oraşe să fie vreme frumoasă. Cadrul legal s-a mulat pe condiţiile reale, astfel că şoferii sunt obligaţi să aibă cauciucuri de iarnă oricând ar circula pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei. Legea a intrat în vigoare de la 1 noiembrie, astfel că s-a produs o confuzie în rândul şoferilor", a declarat pentru REALITATEA.NET comisarul-şef Lucian Diniţă, Directorul Direcţiei Rutiere din cadrul IGPR."


Acum, fiecare se descurca cum poate, pentru ca asa este in Romania !


Tampenie mai mare nici ca ma putut auzi, pe bune! Adica am auzit dar..... nah.

View PostLucian_M, on 28 ianuarie 2014 - 20:09, said:

Da, ne-am bucurat, ca din cauza unui zmeu ca asta, care circula in ianuarie cu gume de vara, ca deh- nu conteaza, e asfalt curat, la noi vremea e fix cum se spune la meteo, o patesc altii peste cativa km, cand conditiile meteo o iau razna si zmeul se trezeste brusc pilot de bob. Adica o ia la fuga pe gheata, si la prima manevra de depasire sau franare ii fuge fundul (masinii, nu lui) si stirile de la ora 5 au material proaspat.
Am fost duminica la Iasi, drum acoperit cu zapada/gheata pana la Sarca, dupa aia asfalt bec. O ora am stat in oras, apoi a inceput ninsoarea, drumul s-a facut alb, viscolea destul de bine. E, pilot de duminica, ce faci tu cand se termina asfaltul curat si incepe patinoarul?! Ce spui, politia te opreste degeaba ca tocmai s-a terminat poligonul si urmeaza echilibristica?

Asta o face unul ca sofer responsabil care nu vrea sa strige "PARTIEEEE!" si sa bage capul intre umeri cand e la volan. Dar nu poti sa il amendezi pe unul ca e nah, ca sa zic asa... indolent... si poate bine asigurat.

#49
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,376
  • Înscris: 13.01.2011

View PostLucian_M, on 28 ianuarie 2014 - 20:18, said:

Buei, pune o cratima acolo ("s-a"), ca eu am pierdut-o pe traseu, era carosabil uscat si a sarit din varful antenei. De emotie.

Am pus, pe mine nu ma deranjeaza lipsa ei... Posted Image

Ma amuzat cat de inspirat ai fost, aproape poetic Posted Image

Edited by crisstonne, 28 January 2014 - 20:28.


#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,113
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBarboso, on 28 ianuarie 2014 - 20:17, said:

Ia mai citeste o data tot ce-a scris !  Toate posturile.
A nins si la ei, zapada are 5 cm.  Intamplator, acolo unde l-a oprit nu era zapada...   Nu-mi spune ca doi km mai incolo, cand dadea de zapada, punea cauciucurile de iarna !

Da, ne bucuram ca-i amendeaza pe astia.  Poate asa isi echipeaza masinile sau le lasa acasa.  Pt ca n-avem chef sa stam cu masinile prin service din cauza lor.

E perfect adevarat ceea ce ai scris.
Eu am luat primul post.Apoi am specificat cu daca.Un lucru e clar,pe vremea asta indiferent de zona,legea trebuie respectata.Iar folosirea (sau nu) a cauciucurilor de iarna,mai bine zis,avantajele folosirii acestora,ramane la latitudinea fiecaruia.Cum i-am scris si colegului din Neamt parca:acum cinci ani n-aveam noi treaba cu cauciucurile de iarna si cu statul in service.Si zapada de un metru a fost si atunci,si viscole si......

#51
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postsammydo, on 28 ianuarie 2014 - 20:15, said:


Omule drag, daca era zapada de 1 cm si soseaua este alba nu poti contesta amenda, las-o asa, plateste amenda, ia o pauza, pentru ca oricum nu prea ai unde sa circuli, si eu am lasat masina pe dreapta, este o adevarata placere sa mergi cu tramvaiul, mai ales ca nu contine atatea taxe, si este chiar cald in el


Slaba si trista consolare. Si politia cui mai da amenda? Opreste tramvaiul scoate de acolo detinatorii de masina si le da amenda, pentru ca daca sunt acolo, e clar ca nu au cauciucuri de iarna, nu?

#52
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Te rog sa zici ce nume are politistul care te-a amendat. Merita laude publice.

Cat despre semizeii care cred ca redescopera roata si asfaltul, neutilizand cauciucuri de iarna in anotimpul iarna le urez la fel sa le foloseasca si cauciucul de sex cat cel de vara pe drum de iarna.

O idee minunata ar fi ca, la toti inzapezitii de apar la televizor si-s blocati pe drumuri, dar nu au cauciucurui de iarna, sa le f.ta militia o amenda  d sa trebuiasca sa-si vanda masinile, ca oricum is prea pro... nepregatiti sa aiba masina. Cum p.la mea sa te prinda la sfarsitul lu' ianuarie viscolul pe sosele si tu sa ai cauciucuri de vara? E asfalt curat la tine-n cap?

#53
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View PostBatranelul, on 28 ianuarie 2014 - 20:38, said:

Te rog sa zici ce nume are politistul care te-a amendat. Merita laude publice.

Cat despre semizeii care cred ca redescopera roata si asfaltul, neutilizand cauciucuri de iarna in anotimpul iarna le urez la fel sa le foloseasca si cauciucul de sex cat cel de vara pe drum de iarna.

O idee minunata ar fi ca, la toti inzapezitii de apar la televizor si-s blocati pe drumuri, dar nu au cauciucurui de iarna, sa le f.ta militia o amenda  d sa trebuiasca sa-si vanda masinile, ca oricum is prea pro... nepregatiti sa aiba masina. Cum p.la mea sa te prinda la sfarsitul lu' ianuarie viscolul pe sosele si tu sa ai cauciucuri de vara? E asfalt curat la tine-n cap?
Chiar te rog sa iti pui cauciucuri de iarna si sa te duci in judetul Buzau sa te plimbi. :))))

#54
profirenovator

profirenovator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2013

View PostHellguy, on 28 ianuarie 2014 - 18:28, said:

Buna ziua!
Azi am luat amenda si mi s-a retinut talonul pentru ca am circulat fara a avea anvelope de iarna(aveam doar pe rotile din fata). Circulam pe un drum uscat, fara polei sau zapada.
Politistul a scris in procesul verbal ca drumul era acoperit cu gheata si zapada ceea ce NU este adevarat, si le-am cerut sa scrie la mentiuni ca drumul nu a fost acoperit cu gheata sau zapada, dar doamna politista a scris doar ca "Nu am circulat pe drum acoperit cu zapada", iar eu nu am verificat ce a scris.
Pot sa platesc amenda si apoi sa o contest ca sa imi iau banii inaoi?
Ce trebuie sa fac ca sa imi recuperez talonul, dupa ce imi montez anvelopele de iarna?
Multumesc anticipat!
daca erai in austria...ramineai si fara permis si fara masina....din noiembrie si pina in februarie este obligatoriu....imi pare rau

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate