Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Casa in Gulia

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
7449 replies to this topic

#6859
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013

View Postcumparator, on 06 iulie 2020 - 17:35, said:

Am in continuare 26 de grade la parter, nici nu-mi vine sa cred. Ce e drept, am pus niste cartoane in geamurile pe unde intra soarele dupa amiaza, altfel se duce mai sus. Pe la 27 si ceva, nu foarte mult.

Daca ai cum, monteaza o pergola in fata acelor geamuri si ai sa vezi minunea....
si exista case care nu au nevoie de AC.

Edited by blackiesasha, 14 July 2020 - 09:29.


#6860
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Chiar nu am unde sa pun pergola.
Mi-au montat ieri roletele, care par sa fie OK, opresc soarele.
Punga de pe calorifer e cu piese de schimb. M-a sfatuit tipul care a facut masuratorile. Sa nu mai trebuiasca sa ii chem pentru reparatii, sa le fac singura. Posted Image
Am luat rolete din alea mai firave, pentru ca cele solide nu incapeau.
Au venit chiar la timp, pentru ca au ajuns la mine cu sapaturile la canalizare si stateam toata ziua ochi in ochi cu excavatoristul.

Attached Files


Edited by cumparator, 14 July 2020 - 11:58.


#6861
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Sunt si eu interesat sa imi pun roletele, dar alt tip si anume tipul zebra. In fine, nu conteaza modelul, ce ma intereseaza este prinderea cum a fost facuta. Lipit cu banda dubluadeziva de tamplarie sau au gaurit tamplaria. Eu sunt reticent ca mai peste tot am vazut ca gauresc tamplaria si eu nu vreau asta, ci vreau sa fie lipit acel suport cu banda dubluadeziva. Din ce am intales exista si sistem fara gaurire cu dublu adeziv dar cica nu ar tine adezivul asa bine si in timp se slabeste.
Alta intrebare Posted Image , montajul e inclus in pretu lor sau e un cost separat, daca da, cat? Cum se tarifeaza, la metru, la ferestra, la lucrare?

Edited by Mirel_85, 14 July 2020 - 12:32.


#6862
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Am pus acum câțiva ani rolete la toate ferestrele și la balcon. Nu prea ajuta la protecție fațã de lumina. Mã gândesc sã pun rulouri exterioare.

#6863
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006

View PostMirel_85, on 14 iulie 2020 - 12:31, said:

Sunt si eu interesat sa imi pun roletele, dar alt tip si anume tipul zebra. In fine, nu conteaza modelul, ce ma intereseaza este prinderea cum a fost facuta. Lipit cu banda dubluadeziva de tamplarie sau au gaurit tamplaria. Eu sunt reticent ca mai peste tot am vazut ca gauresc tamplaria si eu nu vreau asta, ci vreau sa fie lipit acel suport cu banda dubluadeziva. Din ce am intales exista si sistem fara gaurire cu dublu adeziv dar cica nu ar tine adezivul asa bine si in timp se slabeste.
Alta intrebare Posted Image , montajul e inclus in pretu lor sau e un cost separat, daca da, cat? Cum se tarifeaza, la metru, la ferestra, la lucrare?

Montajul a fost inclus in pret. Au montat cu suruburi numai la ferestrele care nu se deschid, ca nu aveau cum sa agate suportii de plastic. La celelalte au montat cu banda adeziva si pentru ca sunt batante au pus si fire de ghidare, ca jaluzeaua sa stea pe langa geam cand acesta este rabatat. La apartament a tinut adezivul ala ani de zile si cred ca se poate inlocui.
Cu tot cu punga aia de piese, a fost 1000 lei pentru 3 ferestre care se deschid si 4 mari fixe.
Intai au vrut sa puna unele cu suporti metalici, care sunt mai rezistente, dar nu incapeau in tamplaria de la ferestrele fize. Alea sunt rolete si astea minirolete sau cam asa ceva.

A pus Dell linkul catre siteul lor  https://www.magazinu...o/showroom.html
Au niste tabele cu preturi, in functie de dimensiuni. Tot trebuie sa mergi la ei sa vezi materialele, ca nu iti dai seama din site.

Roman, exista diferite materiale. Eu am luat opac, dar poti sa iei blackout, care e cauciucat si nu lasa lumina sa intre. Oricum, treaba adevarata este cu rulouri exterioare, fara indoiala.
O sa pun si eu in viitor la ferestrele de la dormitoare, daca gasesc o firma care sa se bage.

Ce n-au avut oamenii astia e o roleta pentru fereastra de mansarda. Aveau ceva subtire, plisat si am decis sa nu iau. Aia e esentiala la mine, tot soarele intra prin fereastra de mansarda. Bine ca nu am facut mai multe.

Attached Files


Edited by cumparator, 14 July 2020 - 13:38.


#6864
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Nu m-am exprimat bine.
Exista un pret pentru jaluzele, la care se aduna montajul, daca vrei. Eu am vrut, cred ca a fost vreo 200 lei. Am la apartament rolete montate de firma si altele montate de mine si clar cele puse de mine nu au fost asa de bine. Nu e greu sa le montezi, dar sunt niste smecherii.

#6865
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Am montat si eu niste rolete opace Inspire de la reloy ermlin :)
Intai le-am pus cu dublu adeziva. Dupa ce au inceput sa-mi cada-n cap cand mi-era lumea mai draga le-am tras cate un holzsurub micut in fiecare capat.
Fac treaba buna, nu mai intra niciun fir de lumina.

#6866
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Ce inseamna opace, adica stiu ce insemana, dar in cazul materialului din care sunt facute roletele, insemna semitransaparent ca si cum ai avea perdea sau si cum ai avea si draperia trasa ?
Materialul e textil sau ceva hartie, material cartonat? Eu am doar la servici rolete si nu par a fi textile ci un carton gros si sunt blakout, nu trece lumina. Dar nu imi place cartonat, roletele zebra am vazut ca sunt textile si parca arata si mai frumos decat roletele clasice.

Edited by Mirel_85, 15 July 2020 - 08:46.


#6867
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Materialul este textil, dar mai batos, nu carpa. Nu poti sa il mototolesti, e impregnat cu ceva.
Prin cele opace intra lumina, dar nu si soarele. Este ca o draperie, nu ca o perdea. Se vede ca in poza de mai sus. Cele blackout sunt cauciucate, nu lasa lumina sa treaca. Nu sunt perfecte, tot trece pe la partea de sus sau prin laterale, pentru ca roletele nu sunt chiar lipide de fereastra. Cele transparente sunt ca o perdea.

Au multe mostre, iti alegi de acolo. Au si zebra. Eu voiam sa fie uni, intr-o nuanta neutra, sa nu se vada de afara in casa nici noaptea si sa opreasca soarele. As fi vrut mai deschise la culoare, in nuanta peretilor, dar nu au avut.

Edited by cumparator, 15 July 2020 - 10:14.


#6868
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Inseamna ca ale mele sunt blackout...desi se vand ca si opace.
Pe interior par a fi textil ceva, exteriorul e gri si e cauciucat, cumva.
Daca le indoi din greseala materialul face o cuta care persista.

Edited by crocko.dilul, 15 July 2020 - 14:03.


#6869
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Da, ar fi blackout.
Se pot pune si cu ghidaje laterale, cum sunt cele exterioare. Mie nu mi-au placut asa la interior, pentru ca sina aia se monteaza pe tamplarie. Imi place tamplaria, am platit sa fie asa cum e.
Dar cu ghidajele acelea nu se mai vad dungi de lumina pe lateral, daca vrei sa faci intuneric.

Edited by cumparator, 15 July 2020 - 15:10.


#6870
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 15 iulie 2020 - 15:06, said:

Da, ar fi blackout.
Se pot pune si cu ghidaje laterale, cum sunt cele exterioare. Mie nu mi-au placut asa la interior, pentru ca sina aia se monteaza pe tamplarie. Imi place tamplaria, am platit sa fie asa cum e.
Dar cu ghidajele acelea nu se mai vad dungi de lumina pe lateral, daca vrei sa faci intuneric.

Daca o sa conving moglia exact din astea cu sina iau, macar in living ca sa protejez mai bine partea cu canapea si implicit vizionarile video. Tamplaria nu e totusi ceva element estetic, nu e nici urata dar ma gandesc ca e totusi un plastic

Multumesc pt recomandari, magazinul ala e la indemana ca sa zic asa..Sper sa aiba blackout cu sina pe alb ca le luam pe toate :))

Edited by catalijns, 15 July 2020 - 16:17.


#6871
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Mie nu-mi plac sinele alea si n-am vrut sa am blackout, dar sigur se face mult mai intuneric cu ele.

Puteti pune draperii, cred ca e o solutie mai cu staif.

#6872
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 15 iulie 2020 - 16:17, said:

Mie nu-mi plac sinele alea si n-am vrut sa am blackout, dar sigur se face mult mai intuneric cu ele.

Puteti pune draperii, cred ca e o solutie mai cu staif.

O fi cu staif dar noi avem ancadramente pe interior la toate ferestrele si vrem sa ne bucuram de ele, sa le privim. Sigur, daca moglia se decide prin toamna la draperii cu siguranta o sa imi schimb si eu brusc perspectiva .. :)))))

#6873
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcatalijns, on 15 iulie 2020 - 16:22, said:


O fi cu staif dar noi avem ancadramente pe interior la toate ferestrele si vrem sa ne bucuram de ele, sa le privim. Sigur, daca moglia se decide prin toamna la draperii cu siguranta o sa imi schimb si eu brusc perspectiva .. Posted Image))))

Sincer, nu prea vad sinele alea langa ancadramente, dar nu pot sa zic ca ma pricep la asta.

#6874
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcumparator, on 15 iulie 2020 - 16:37, said:


Sincer, nu prea vad sinele alea langa ancadramente, dar nu pot sa zic ca ma pricep la asta.

probabil ai dreptate, ramane sa le vedem si sa decida responsabilul cu estetica :)

#6875
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,589
  • Înscris: 11.03.2006
Rosii rosii, galbene, maro...

Attached Files



#6876
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
incepi si tu ca hdi...
sa-ti fie de bine!

gainuse n-ai?...Posted Image

Edited by dante01, 15 July 2020 - 22:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate