Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Fumatorii de tigari home made / rulate

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
6318 replies to this topic

#559
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nu despre alea se referea edihaller, alea sunt foarte bune dar si foarte scumpe. Eu am zis despre gerui ala cu arc, care iminge tutunul in tigara frumos...dar cu frumusetea ramai pentru ca o aprinzi si cade jarul pe tine. Nu e bun de nimic aparatul ala, sfatul meu e sa nu arunci 50 de lei pe el ca n-o sa-l folosesti cand vei vedea ca iti arzi hainele sau scaunele in masina. Eu intradevar am luat un powermatic 2 de care sunt foarte multumit....acum tu faci cum crezi

#560
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014

View Postxcit, on 10 decembrie 2014 - 20:43, said:

nu despre alea se referea edihaller, alea sunt foarte bune dar si foarte scumpe. Eu am zis despre gerui ala cu arc, care iminge tutunul in tigara frumos...dar cu frumusetea ramai pentru ca o aprinzi si cade jarul pe tine. Nu e bun de nimic aparatul ala, sfatul meu e sa nu arunci 50 de lei pe el ca n-o sa-l folosesti cand vei vedea ca iti arzi hainele sau scaunele in masina. Eu intradevar am luat un powermatic 2 de care sunt foarte multumit....acum tu faci cum crezi

atunci powermatic 2 as lua si eu ....cam la ce pret e si daca ai putea sa imi pui un sit de unde as putea gasi  te rog

tocmai am gasit pe niste oferte dar tot asa scumpe 350 de lei...!!!!!mi se pare foarte mult....!!!!!!!!

as putea gasi mai ieftin la maxim 100 lei...???? stima nicu..

#561
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Am vazut un powermatic mini (manual) pe okazii la 110 RON:

http://www.okazii.ro...utun-a166734368

Edited by ech, 11 December 2014 - 13:14.


#562
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postnicuung, on 11 decembrie 2014 - 13:05, said:

as putea gasi mai ieftin la maxim 100 lei...???? stima nicu..

in nici un caz, in sua e cam 80-85 $ fara taxe de transport, deci nu vad de unde ai putea lua cu 100 de lei

oricum banii aia i-ai scos intr-o luna daca compari cu preturile tigarilor din magazin

#563
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
buna noaptea....!!!! azi,adica ieri,am avut o mare satisfactie dar si o mare deziluzie.....satisfactia se numeste "gerui", o jucarie de aparat de facut tigari de "2" lei(ma rog a costat vreo 50) cu care m-am procopsit ieri pe la prinz ,mai mult din curiozitate dar,recunosc, si datorita pretului infim.....cum am ajuns acasa,m-am si apucat sa vad de ce e in stare...in afara de faptul ca arata ca un bibelou,mi-am dat seama ca nu e chiar de 2 lei asa cum mi s-a spus pe forum...!!!!!!!!sa nu credeti ca sunt un copil inconstient sau ca ma cirpesc cu lucruri de 2 lei....!!!(mai am un pic pina la pensie si cunosc,adica apreciez valoarea banului muncit cinstit...)ca sa va spun mai precis cind m-am apucat de facut tigari,adica acum vreun an si ceva m-am luat dupa baiatul meu care si le facea singur,manual fara aparate fara nimic...intimplator am intrat pe net la oferte de tutun si mi-am dat seama ca pot sa imi cumpar la sfert de pret fata de cit dadea el pe tutun(si nu le lua din magazin...!!!!)ma rog el e un pustan mai simandicos,mai cu "fumuri" si le lua de la un coleg de serviciu....!! Mai intii mi-am luat un aparat micut de rulat,apoi altul de injectat de care nu sunt prea multumit(se sparg tigarile sau nu se umplu complet)....Azi cind am ajuns acasa cu "noua" achizitie l-am pus la treaba si m-a uimit...!!!!Majoritatea dintre voi de pe forum mi-ati spus ca fac o prostie daca imi cumpar unul de 50 de lei...dar eu vorbisem deja cu vinzatorul si fixasem intinlirea cu el..s,a,m.d. Inrt-un cuvint in 15-20 de minute imi si facusem 40 de tigari....iar pe la 1 noaptea am mai facut 100 (mi-am luat si tuburi ) E adevarat ca e made in china dar nu mi se pare deloc un stift....realmente isi face treaba.....tot riscul la el e sa nu il folosesti continuu 3-4 ore fiindca se poate buli motorasul(dar trebuie sa fi anormal sa faci treaba asta...)  Si am mai observat ca daca reglezi densitatea calumea nu mai e riscul sa iti cada scrumul din tigara aiurea...mai ales daca folosesti tutun firicel de umiditate normala(na ca am devenit expert...!!!)  Acum exista alt risc mai mare....sa nu fumez prea mult...!!!Deci deocamdata sunt foarte multumit de aparat...(din cite stiu chinezii fac lucruri si foarte bune,dar si proaste de 2 lei...)Asta a fost satisfactia pe ziua de ieri......!!!(sper sa dureze macar 5-6 luni)..............!!!!!!!!!!!!!Deziluzia s-a numit rezultatul meciului STEAUA-DINAMO KIEV la care am fost si am inghetat ca un fraer.....(am fumat si cele 40 de tigari impreuna cu copilu.....!!!!) va salut si va doresc o zi placuta ca eu nu mai dorm pina miine seara...fumez...!!!!! stima NICU...!!!

#564
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nu am zis nimic de calitatea aparatului, ci de modul in care e proiectat, injecteaza tutunul cocoloase si acolo unde e pauza  in tutun, va cadea jarul....sa ne spui si cate gauri ai in pantaloni peste o saptamana

#565
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Mesaj moderator adresat userului nicuung:

Ai dat 2 rapoarte aiurea, zilele astea, inclusiv unul mai devreme.
Te rog sa inveti sa folosesti forumul, respectiv butoanele aferente topicurilor.
Rapoartele date aiurea se pedepsesc.

#566
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
Intradevar la primele 2-3 tigari facute si fumate imediat mi-a cam picat jarul pe jos(noroc ca am fost atent si nu m-am ars....) Dar dupa ce am reglat bine densitatea,adica le-am facut mai putin dense nu mi sa mai intimplat decit foarte rar,dar de fiecare data m-am prins cind statea sa pice si eram mai atent...una peste alta sunt foarte multumit de raportul pret-calitate.....!!!!(circotasi ca unii dintre colegi sunt destui pe toate forumurile pe care intru din cind in cind...) Dupa cum am spus mai sus nu fac parte din categoria "fitosi" deci nu imi  place sa arunc cu banii ca un baiat de bani gata pe lucruri de firma....stima NICU ....

Imi cer scuze moderatorilor dar nu am facut-o cu rea intentie...(nu prea le am cu calculatoarele)...sper sa nu se mai repete...

#567
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
prietene, zici ca esti destul de matur ca varsta, dar te exprimi total aiurea, ai cerut niste sfaturi si le-ai primit....daca nu apreciezi sfaturile, cel putin ai bunul simt si nu veni cu adjective de astea...fitosi, carcotasi. Eu ti-am spus ce am patit si problemele cu care m-am confruntat in ideea de a nu pati si tu la fel....din partea mea poti sa fumezi si tigari facute din ziar, de acum incolo nu-ti mai raspund, salut

#568
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
scuzele mele,am fost un pic cam repezit si poate arogant in exprimare...cind am zis asta nu m-am referit in mod special la tine,desi si tu m-ai cam luat un pic la "misto" legat de gaurile din pantaloni....dar mi-ai stricat un pic bucuria primelor impresii legate de jucaria mea cea noua care mi sa parut destrul de utila ,simpla si usor de folosit...cind am folosit termeni ca fitosi sau circotasi m-am referit in general la majoritatea tinerilor din ziua de azi( fi linistit si fiul meu e la fel ).asa cum de altfel pe un alt forum(auto) se gasesc tot felul de "priceputi" care se baga in toate chestiile legate de masini fara macar sa fi deschis o carte de specialitate(deci dupa ureche)...asa ca fi linistit am cerut o parere mi-ati dat-o si va multumesc....

P.S;si eu tot blugi port ,ca mai toata lumea din ziua de azi,asa ca o gaura in plus sau in minus nu mai conteaza...!!!

#569
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
nicule, iti accept scuzele si ma vad nevoit sa vorbesc din nou cu tine pentru ca eu nu sunt ranchiunos din fire. Eu fumez de un an si ceva tigari facute de mine si imi ies cam la 6 lei pachetul, am un tutun foarte bun care costa 170 lei/500 gr, din jumatate de kg imi ies fix 700 de tigari. Tie cu aparatul ala n-o sa iti iasa in veci atatea. Sfaturile le dau gratis, nu te-am luat la misto deloc, ti-am spus ce am patit eu cu jucaria gerui, tu cand te vei lamuri imi vei da dreptate, sau nu, depinde de om ;) unii recunosc, altii nu. Sunt ceva mai mic ca tine ca varsta si nu ne cunoastem, nu am de ce sa mint lumea pe forumuri. Tu trebuie sa intelegi ca cei care scriem pe aici avem ceva experienta si de aia iti raspundem, daca nu stiam nu raspundeam ca sa ma aflu in treaba. Bafta multa si tine minte....la 40 de tigari care zici ca le-ai fumat la meci, fa socoteala in cat timp amortizezi un aparat de facut tigari, nu o jucarie ;).

#570
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
ok xcit...in principiu iti dau dreptate,nici eu nu sunt ranchiunos si recunosc ca din 3-4 tigari facute cu jucarua mea 1 sau  2 au probleme cu jarul...pica..!!! de aceea evit sa mai fumez in masina sau o fac foarte atent...(la masina tin mai mult ca la orice...!!!) Insa m-a fascinat diferenta dintre tigarile facute cu gerui si cele facute manual(cu aparat de injectat manual)...niciodata cele facute manual nu imi iesau din prima...ori nu se umpleau ,ori se spargea tubul...era un chin...!!!mai bine se faceau cu ap de rulat..dar nu ma satura o singura tigare...e prea subtire...trebuia sa fumez vreo 2-3 sa ma simnt ok,mai ales dimineata...!!!!sa iti spun drept eu nu sunt un tip foarte pretentios din fire,iau tutun de 30 de lei -200 de grame...mi se pare bunicel...(sunt la al patrulea furnizor intr-un an jumate si e cel mai bun de pina acum...) In ce priveste aparatele astea recunosc ca sunt incepator(am gasit forumul asta de 3-4 zile)..am fost incintat de usurinta cu care face tigarile jucaria cea noua fata de aparatele manuale care sunt un chin...!!!! Dar drept sa iti spun nu as da 4 milioane pe unul de firma.(.poate nu acum )...dar pe viitor nu se stie...(noi "batrinii" suntem mai zgirciti...  in primul rind platim facturi..s.a.m.d.) Nu sunt asa batrin dar nici tinar nu mai sint(am un baiat de 20si ceva de ani si de la el am invatat treaba cu tigarile facute...), Imi place sa am deaface cu tineretul in general,imi plac ideile lor,imi place ca sunt la curent cu ultimele "descoperiri" ....sunt constient ca tehnica a facut progrese uriase...(eu unul folosesc calculatorul deabia de vreo 3 ani...!!!) Bravo voua ,sunteti inteligenti,creativi, si foarte versatili(cred ca e cuvintul potrivit....) stima NICU ...!!!!

#571
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View Postnicuung, on 13 decembrie 2014 - 23:53, said:

Insa m-a fascinat diferenta dintre tigarile facute cu gerui si cele facute manual(cu aparat de injectat manual
am trecut prin toate fazele si eu, la fel m-am bucurat cand am vazut ca are spor

View Postnicuung, on 13 decembrie 2014 - 23:53, said:

Dar drept sa iti spun nu as da 4 milioane pe unul de firma.(.poate nu acum )...dar pe viitor nu se stie...
ala de 400 iti face in 5 min 2 pachete, pe langa rapiditate le face ca de fabrica, banii pe el se amortizeaza rapid, nici nu-i simti. Iti mai dau un pont, ia-ti tuburi cu filtre de 25 mm ca sa nu mai arunci tutunul aiurea, o sa-mi multumesti. Ai un like de la mine pt perseverenta

#572
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
dar nu toate au 25 mm..???? Eu iau Atomic si chiar am masurat-o acum, au fix 25 mm  !!!???? E un magazin linga mine de unde le iai 275 buc la7 lei si50 de bani ..!!!PE VIITOR AS  REA SA IAU CU FILTRU CARBON...OARE SE MERITA  ???cind o sa ma suficienti bani si cind o sa  masatur de gerui-ul din dotare poate poate o sa iau unul mai performant...oricum daca ma tine jucaria  cea moua 3-4 LUNI cred ca si-a scos banii ...!!!Totusi eu creEd ca depinde csi de calitatea tutunului pe care il folosim...Eu deb fapt nici nu mai fac difererenta dintre un kent,marlboro,sau viceroy..de obicei imi plac tigarile mai tari...dar nu as da 170-200 lei pe o jumate  de kg ca nu imi permit (fumez enorm de mult...) Am zis ca pina nu voi  avea  probleme cu plaminii sau cu inima o sa o tin tot asa   ..!!!.deja imi dau de pomana inca de acum  cind imi cere  cineva o tigare  !!!stima NICU
!!!!





































9fumez enorm de mult

#573
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
hartia de filtru are 25mm dar filtrul in sine are 15, deci arunci 1 cm de tutun, asta la prima vedere daca fumezi pana la filtru. Cu un tutun prost din 500 gr nu faci nici macar 500 de tigari, pt ca se taseaza, arde aiurea, intra mult in tigara. Cu un tutun expandat si de calitate eu fac 700, deci un cartus in plus la jumatate de kg. Daca faci o socoteala, pe care eu am tot facut-o in ultima perioada, vei vedea ca te scoti mai ieftin cu un tutun bun si tuburi bune, decat cu un tutun prost si tuburi ieftine. Totul tine de calitate. In cazul in care fumezi mult, economia va fi si mai mare. Mie imi iese pachetul la 6 lei si fumez cam 15-18 tigari pe zi, inainte fumam un pachet de kent. Tie la cat iti iese pachetul, ai calculat?

#574
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
asa e ,ai dreptate...filtrul in sine are 15 mm la tuburile normale....nu stiam ca sunt si de 25mm...spune-mi te rog ce inseamna tutun expandat ca am mai auzit de el dar nu stiu exact ce inseamna...(cit despre cite tigari fac nu am stat niciodata sa le numar...cind le faceam cu aparatele manuale stricam cam 40-50 % din tuburi si asta ma enerva la culme...in orce caz de cind m-am apucat de meseria asta mai mult de 100 de lei lunar nu m-a costat niciodata..stima NICU ....

#575
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
tutunul este gofrat, carliontat asa, cand il injectezi in tigara este aerat asa nu stiu cum sa-ti explic, nu se taseaza sa se faca tigara ca un creion si fiind ca spanul(shpan) se tin firicelele unul de altul, nu te trezesti cu el in poala. Ma rog, fiecare dupa gust, am incercat zeci de tipuri de tutun si sincer nu se puteau fuma...ma refer la alea vrac de pe okazii. Nu stiu cum poti sa fumezi tu  un tutun care cu tot cu tuburi costa 100 de lei pe luna, zici ca fumezi si mult. Eu fumez pana intr-un pachet si ma tine juma de kil fix 6 saptamani jumate

#576
nicuung

nicuung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.12.2014
nu am inteles bine ce vrei sa spui....100 de lei si se pare mult sau putin...???? ultima data cind am luat tutunul ,am luat 2 pachete de 200 grame fiecare deci 60 de lei amindoua;2- pachete de tuburi goale atomoc de care ti-am mai spus 7-8 lei fiecare,deci vteo 15 lei amindoua: si am mai luat niste foite 2-3 pachetele  1 leu bucata+2 pungi de tiltre slim  5lei bucata...deci in total sub 100 de lei cu totul....crezi ca am vreun interes sa te mint...????acun sunt constient ca ma vor costa mai mult fiindca fumez peste 30 de tigari pe zi (cam atit am fumat in ultimele zile de cind am luat masinuta...)...tutunul pe care il iau nu e cine stie ce calitativ,e ceva gen firicel cum ti-am zis 200 grame 30 de lei(acum 4-5 zile am luat 3 pachete sa imi ajunga pina la leafa urmatoare).e adevarat ca din cind in cind mai imi ia sotia cite un pach de kent (dar foaret rar fiindca e nefumatoare si nu suporta fumul de tigare...)...si cam asta e...!!!!(tu zici ca fumezi  cam un pachet si te tine 6 saptamini...o jumatate de kg-eu fumam tot cam 1 pack in 4 saptamini dar mai mult din alea subtiri rulate..asta fiindca cele injectate manual erau un chin sa le fac....de asta m-am bucurat cind am vazut cum le scuate masinuta....stima NICU...!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate