Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

FTTH la RCS-RDS

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4436 replies to this topic

#3835
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,946
  • Înscris: 10.06.2008
Trifazic e... Pe 3 faze......cate fire avem noi pe coaxial?

#3836
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
Exagerare intentionata, baga tensiune electrica mare adica.

Trifazic 3 faze si 1 nul, 4 fire, coaxialul are 2 miez si tresa. Trifazicul este 400 V si monofazicul 230 V in ziua de astazi, 380 si 220 sunt valorile comuniste.

#3837
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
On topic: Satu Nou, sat de langa Slatina ce face parte din asa zisa zona Cireasov-Satu-Nou-Saracesti. GPON de RDS pe stalpi cred ca inaintea mea si asfalt au de maxim 2 luni de zile. Gaze cu delay si asa mai departe.

Vechile noastre cunostinte (varste de 72 si 68 de ani) aveau FTTH cu ONT ZTE F 625 A precum al meu doar pentru TV, atentie, ONT doar pentru TV fiindca pe vremea aia nu existau mininodurile sau FTTH receiverele. Mi-a parut rau de ONT-ul ala dar astazi m-am bucurat.

Initial am ales sa stau in masina dar dupa ce am vazut Wi-Fi-ul m-am dus si eu in casa, au net, router D-Link 615 sau 600 dupa ONT, plus un PC desktop mai vechi dar cu CPU I5. Posted Image

Toate astea doar pentru Skype, fiica si ginerele lor sunt detasati de serviciu in Rusia aproape de Siberia si vorbesc pe Skype, webcam pe monitorul LCD 4:3 BenQ si sunetul din difuzorul din PC.

Digi.Mobil are acolo doar H, nu H+, nu 4 G desi ma asteptam la B1 2.100 Mhz. H ca la tara, vezi fibra pe stalpi, te astepti la 4 G dar degeaba. Nu au putut sa-mi dea parola de la router pentru ca nu o stiu, baiatul lor l-a configurat, sa-l intreb pe el.

A fost simpatic domnul Manea, 72 de ani, cand am intrebat sunetul unde se aude, mi-a aratat ONT-ul crezand ca grila lui de aerisire (aia cu orificiile de tip cruciulite) este difuzor, boxa. Posted Image

#3838
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Eu anual le mai schimb alor mei componentele.Recent le-am luat o camera web 4k desigur au RDS de 1Gbps conectat la un router Asus AC87U.

#3839
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,071
  • Înscris: 14.10.2008
Ce nu-mi place in continuare e ca au telefonul fix prin fixomobil 3 G, nici nu-l misca de la locul lui, dar sigur e contractat pe vremea cand inca nu era GPON in acel sat.

#3840
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.09.2006
Azi erau prin Avrig vreo 8 mașini de la RDS care sudau fibră la greu și montau diverse chestii pe la ODB-urile nou atârnate de stâlpi. Apropo cutiile albe sunt modele noi de ODB-uri sau...? știam că RDS are niște ODB-uri relativ asemănătoare cu cele ale Telekom din ultima poză.

Attached Files



#3841
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Da, se folosesc mai multe modele. Nu conteaza cutiile, conteaza sa iti mearga serviciile si sa ai fibra. :)

La mine sunt asa:
Attached File  IMG_20170304_174649.jpg   123.98K   87 downloads

#3842
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 21.03.2014

View PostSyneweap, on 14 aprilie 2017 - 11:15, said:

Azi erau prin Avrig vreo 8 mașini de la RDS care sudau fibră la greu și montau diverse chestii pe la ODB-urile nou atârnate de stâlpi. Apropo cutiile albe sunt modele noi de ODB-uri sau...? știam că RDS are niște ODB-uri relativ asemănătoare cu cele ale Telekom din ultima poză.
Echipamente din astea sunt și la mine, la Biled/Timiș.

#3843
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
A mai intampinat cineva problema asta?

Se da un ONT HG8247H cred (model cu WiFi si mufa pentru cablu tv). Din panoul de administrare al ONT-ului, in trecut, am setat cu succes un anumit nume pentru reteaua WiFi, iar zilele astea am incercat sa-l schimb. Ei bine, pur si simplu nu vrea sa-l schimbe. Introduc noul SSID, apas Apply, isi face el damblaua vreo doua minute, iar apoi... tot SSID-ul vechi Posted Image


Nu e o problema majora, dar acum imi sta ca un pitic pe creier. Imi scapa mie vreo chestie?

#3844
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.09.2006

View PostEricJohn, on 14 aprilie 2017 - 12:11, said:

Echipamente din astea sunt și la mine, la Biled/Timiș.

V-au băgat FTTH? La Bied ce aveți GPON sau EPON?

#3845
gigsnet

gigsnet

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 22.10.2014

View Postdd13, on 14 aprilie 2017 - 12:32, said:

A mai intampinat cineva problema asta?

Se da un ONT HG8247H cred (model cu WiFi si mufa pentru cablu tv). Din panoul de administrare al ONT-ului, in trecut, am setat cu succes un anumit nume pentru reteaua WiFi, iar zilele astea am incercat sa-l schimb. Ei bine, pur si simplu nu vrea sa-l schimbe. Introduc noul SSID, apas Apply, isi face el damblaua vreo doua minute, iar apoi... tot SSID-ul vechi Posted Image


Nu e o problema majora, dar acum imi sta ca un pitic pe creier. Imi scapa mie vreo chestie?
Ai incercat alta denumire ? Sunt cateva restrictii in ceea ce priveste denumirile SSID-urilor.

#3846
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.04.2016
OFF Topic: Dupa ce DIGI se v-a stabili cat de cat cu 4G-ul..credeti ca vor baga VoLTE (Voce prin LTE)?
                         Scuzati de OFF-Topic :)

#3847
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Nu.

#3848
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 21.03.2014

View PostSyneweap, on 14 aprilie 2017 - 13:17, said:


V-au băgat FTTH? La Bied ce aveți GPON sau EPON?
FTTH GPON
Azi mi s-a instalat și mie.
O să postez niște speedteste când ajung acasă.

Aaa, pe lângă asta avem și 4G �

#3849
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 21.03.2014
http://www.speedtest...sult/6217563340

#3850
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 08.06.2005

View Postoxygenlios, on 14 aprilie 2017 - 14:04, said:

OFF Topic: Dupa ce DIGI se v-a stabili cat de cat cu 4G-ul..credeti ca vor baga VoLTE (Voce prin LTE)?
Scuzati de OFF-Topic Posted Image
Pe langa offtopic ar trebui sa te scuzam si pentru greselile gramaticale?

#3851
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,724
  • Înscris: 21.03.2014
Am intrat in interfata de la ONT dar nu stiu ce username si parola sa bag acolo.

#3852
oxygenlios

oxygenlios

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.04.2016

View Postdeathnite, on 14 aprilie 2017 - 16:00, said:

Pe langa offtopic ar trebui sa te scuzam si pentru greselile gramaticale?
Doar daca vrei Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate