Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#703
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbaiatulsimplu2019, on 08 februarie 2022 - 18:37, said:

Nu conteaza pretul,

Ho ho,exact asta conteaza.Si inca cat.
Treaba nu functioneaza pe recomandari.Din pacate,aceasta afacere consta din testarea personala a diferitelor componente.Ce ti s-a recomandat mai sus este excelent,dar nu ai nici o certitudine ca ti se va potrivi  tie.
In consecinta,pune-te pe citit de pe forumuri si din impresiile altora ca sa-ti faci o idee cu ce exista in materie de barbierit si ce ar fi bine pentru tine.Apoi le incerci pana ajungi la ceea ce-ti trebuie.
Eu de exemplu,ti-as recomanda un aparat ajustabil,Rockwell 6c sau 6S sau reglabil,Merkur Futur.La astea poti sa reglezi gradul de agresivitate,ceea ce este un lucru foarte bun.
Si sa urmaresti tonele de clipuri de pe YT in legatura cu barbieritul:tehnici de barbierit,de spumare,produse inainte,produse dupa,aparate,etc.La acest gen de clipuri englezii si americanii exceleaza.
Si tine minte:in aceasta "bransa" nu tot ce este scump sau foarte scump este si foarte calitativ si aici ma refer cu precadere la pamatufuri si sapunuri sau creme de ras.

#704
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postbaiatulsimplu2019, on 08 februarie 2022 - 18:37, said:

Ce imi recomandati pentru bărbierit? Ma irit foarte tare, cabd folosesc bigurile. Am folosit si masina de barbierit, insa mai rau a fost. Desigur, nu era o masina scumpa (130 lei), insa am achiziționat-o ghidandu-ma dupa parerea unora care erau super multumiti de ea.
Nu conteaza pretul, dar sa fie ceva de calitate, adica sa nu irite si sa taie bine.
daca vrei cu spuma sau sapun

View Postc_l, on 08 februarie 2022 - 19:21, said:

....Ca pamătuf, îl recomand începătorilor pe cel sintetic din DM.

aparat e excelent asta:

View PostFrankie, on 04 februarie 2022 - 20:56, said:

King c gillette 48 lei la Carrefour.
Poza este făcută acum în Carrefour Băneasa din București.

crema nu stiu ca nu folosesc

sapun folosesc tabac, sau ulei de ras

lame dupa pofta inimii, cu e te intelegi. dar ce gasesti la raft in supermarket sunt jalnice.

after folosesc unul crema de la nala.


Edited by arg, 08 February 2022 - 22:34.


#705
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Unele dintre cele mai bune lame pe care le-am incercat vreodata au fost niste lame marca Carrefour cumparate din Carrefour (strainezia), care au costat 1,89 euro/10 bucati. Pe  cutie scria Made in Israel, nicio alta informatie. Bune de tot, acelasi feeling si durabilitate ca Feather.

Edited by murdar, 08 February 2022 - 22:37.


#706
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postmurdar, on 08 februarie 2022 - 22:36, said:

Unele dintre cele mai bune lame pe care le-am incercat vreodata au fost niste lame marca Carrefour cumparate din Carrefour (strainezia), care au costat 1,89 euro/10 bucati. Pe  cutie scria Made in Israel, nicio alta informatie. Bune de tot, acelasi feeling si durabilitate ca Feather.
Cică ar fi fost Personna (Platinum Chrome), ceea ce potriveşte cu "made in Israel" dacă erau făcute înainte de 2018-2019 când încă exista o fabrică de Personna în Nazaret,

#707
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postarg, on 07 februarie 2022 - 20:18, said:

..., banuiala mea e ca se va impaca bine cu lame feather....
am pus un feather nou in el.
tot e prea band, nu m-am taiat, nu zgariat nu nimic, iar rasul nu a iesit suficient de fin.
zona cu striuri aderente nu ofera suficienta aderenta, nu scapa din mana dar se simte ca aluneca.

#708
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

View Postarg, on 08 februarie 2022 - 22:31, said:

dar ce gasesti la raft in supermarket sunt jalnice.

Cu exceptia Supermax de la Auchan Posted Image

#709
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salutari, Am zis eu ca revin!
Deci am luat ceva:
- Scrie pe chitanta:Timor aparat ras 1354, pretul va zic mai incolo. a) Cat credeti ca ar merita in bani?
- Giesen & Forsthoff,  (peste tot scrie Made in Germany pe aparat) jos pe maner :  Seit 1920
iar pe cutie tot 1354_K stainless steel 100mm incl 1 TIMOR blade.

Am si fugit repede acasa si am folosit combinat  cu Mach3, pana la urma doar lateral si putin pe gat am dat cu asta, treaba buna ca nu m-am taiat inca.
Ce ziceti?  Cat face asta?
Cand le-am luat in mana asta parea cel mai ok,
A mai zis fata sa folosesc ceva ceara sa ma dau inainte sa ma dau cu spuma,  apoi ceva sapun dupa, + pamatuf, boll ... momentan  raman la spuma  Niveea + apa rece,  nu mai investesc  luna aceasta.
Are capul neted, adica mai bun pentru incepatori cica. b) Pareri ?
Acuma l-am spalat cu spirt sanitar si astep sa se usuce

c) Ce lame sa iau? sunt ieftine, au vreo 20 feluri,  aprox 4.5 Ron,  poate preferam sa fie lamele mai scumpe si aparatul mai ieftin...

Edited by MembruAnonim, 12 February 2022 - 15:07.


#710
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper ca am luat ceva bun ca a fost o stiva de bani... Stiti ceva despre acest aparat?

#711
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostMembruAnonim, on 12 februarie 2022 - 15:13, said:

Sper ca am luat ceva bun ca a fost o stiva de bani... Stiti ceva despre acest aparat?
Nu e clar ce ai luat, 1354K e cu piaptăn deschis, 1354-fără-K e cu "piaptăn închis", adică bară de protecţie continuă cu nişte crestături babane cu pretenţii de "piaptăn" în ea. Dacă-i primul s-ar putea să fi fost o investiţie decentă, că alea cu piaptăn deschis nu diferă prea mult între ele ca formă a "plăcii de bază". Dacă e cu bară închisă e o investiţie mediocră, puteai să iei mai bun Merkur 23C cam la aceiaşi bani, şi avea o "placă de bază" mai bună, care lasă părul să scape mai uşor din aparat, sau luai King C. Gillette ăsta super-ieftin de care se vorbeşte pe ultimele pagini, şi aveai cam aceeaşi "placă de bază" la un preţ mult mai bun.

Cel cu bară continuă e mai "pentru începători" decât cel cu piaptăn deschis, dar în acelaşi timp te cam limitează dacă mai târziu constaţi că aveai nevoie de un aparat mai agresiv/eficace.

Ce lame să iei iarăşi depinde de care aparat îl ai de fapt: cel cu bară închisă fiind mai blând cică lucrează cel mai bine cu lame mai ascuţite din zona Astra Superior Platinum, Personna, Feather, Treet. Pentru cel cu piaptăn deschis s-ar putea să preferi modele o ţâră mai domoale gen Super-Max Blue Diamond sau mai ştiu io ce. Oricum ce întrebi tu s-a cam discutat deja pe topic, inclusiv aparatul Timor, numai trebuie să cauţi.

#712
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Donjoe,   uite e  fix asta:

https://barbierit-cl...BCABEgKZkPD_BwE

Si totusi are K  pe  cutie, poate l-au incurcat cutia.

O groaza de bani precum am zis. Ce zici e ok la ceva?

Edited by MembruAnonim, 12 February 2022 - 16:08.


#713
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMembruAnonim, on 12 februarie 2022 - 16:06, said:

O groaza de bani precum am zis.

Nu e deloc o groaza de bani, cam acela e pragul de jos al unui aparat bun de barbierit(la unul de calitate ma refer) un R89 de exemplu.

Daca ala e scump ce zici de astea:
Attached File  C.JPG   136.87K   52 downloads
Attached File  Ca.JPG   78.69K   46 downloads

#714
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View PostBombalurina, on 12 februarie 2022 - 16:50, said:

Daca ala e scump ce zici de astea:
Attachment C.JPG
Attachment Ca.JPG
Posted Image

#715
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015
@nael25: 1354K ar trebui sa fie ăsta (pieptăn deschis, adică grătar cu dinți): https://barbierit-cl...ASABEgIPzPD_BwE

Ce ai pus tu în poză, pieptăn inchis, l-am avut și eu. Sincer mi s-a părut prost. Mânerul prea greu. Nu rădea bine, prea blând (și nu am barbă deasă). Trebuia să trec de mai multe ori în același loc și mă iritam. Am renunțat la el, am luat Merkur 34c  (200 lei) - mult mai OK, rade excelent. Apoi am găsit Edwin Jagger DE89 la preț excelent (100 lei) pe vivre.ro. Iarăși excelent.

Îți recomand să-l folosești cu lame Feather, care sunt foarte ascuțite și s-ar putea să meragă bine în el. Eu l-am folosit cu Astra și Wilkinson. Ia un pămătuf și o cremă de bărbierit, poate fi Palmolive din supermarket pentru început, e foarte bună chiar dacă e ieftină. Și apă caldă (nu fierbinte!) ca să înmoaie un pic firul de păr.

Dacă nu ai mai folosit aparat clasic, să știi că cel puțin la început barbieritul va dura mai mult. Trebuie să te barbierești mai încet și cu atenție, fără grabă, până ți se dă mâna.

#716
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Arata fix cum e in poza.  Acuma vanzatoarea probabil a incurcat cutiile, sau poate intentionat ca K era mai scump ?
Zic eu de ce mi se pare mult:  luam   20 rezerve de Mach3 sau 56 Bic Flex3 si imi ajungea 3 sau 5 ani.

Si da, taie cam bland, am stiut asta cand am luat,  zicea ca e mai ok pentru incepatori.
Deci in opinia voastra e teapa?

Ce e cu ceara aia care se da inainte de spuma de ras, si cu sapunul de dupa?

Edited by MembruAnonim, 13 February 2022 - 03:45.


#717
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMembruAnonim, on 12 februarie 2022 - 14:54, said:

c) Ce lame sa iau? sunt ieftine, au vreo 20 feluri,  aprox 4.5 Ron,  poate preferam sa fie lamele mai scumpe si aparatul mai ieftin...

Erau la un moment dat seturi de sample-uri. Io am ramas la doua variante: Astra (si astea le recomand la inceput) cu tais decent fara a fi agresive, si Feather, care taie ca Satana si tin mai mult.

Aparatu' cu care incepe lumea e Muhle R89.

View PostMembruAnonim, on 13 februarie 2022 - 03:38, said:

Ce e cu ceara aia care se da inainte de spuma de ras, si cu sapunul de dupa?

Aia dinainte e o crema, nu ceara. Ajuta la inmuierea barbii si la alunecarea lamei. Cat ii de utila, depinde de persoana. Ala de dupa e alaum, sau "piatra acra". Il folosesc cel mai des dupa barbierit, numa' sa nu uiti sa te clatesti dupa el.

#718
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012

View PostBombalurina, on 12 februarie 2022 - 16:50, said:



Nu e deloc o groaza de bani, cam acela e pragul de jos al unui aparat bun de barbierit(la unul de calitate ma refer) un R89 de exemplu.

Daca ala e scump ce zici de astea:
Attachment C.JPG
Attachment Ca.JPG

Mai e și varianta pe la 750, fără suport.

View Postdonjoe, on 12 februarie 2022 - 17:34, said:


Posted Image

E caut să cumpăr și nu e pe stoc ce vreau. ;)

#719
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,032
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 12 februarie 2022 - 15:13, said:

Sper ca am luat ceva bun ca a fost o stiva de bani... Stiti ceva despre acest aparat?

Stiva de bani zici?
https://www.emag.ro/...r/pd/DRYR9LBBM/

View PostBombalurina, on 12 februarie 2022 - 16:50, said:

Daca ala e scump ce zici de astea:
Attachment C.JPG
Attachment Ca.JPG

Ieftine,domle,ieftine.

#720
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu as plati parul de bursuc nici portelanul (e chiar alunecos)  nici daca as fi miliardar.  Mai degraba as angaja un profesionist de la salon, sa vina acasa din 3 in 3 zile, sa ma barbiereasca el.
Mersi o sa iau lame Feather - asta am lamurit acuma.

Revenind la subiect:
1) e chiar asa naspa timor asta 1354?
2) Ce rol are crema aia, daca dai cu spuma de ras peste? Nu e cam aceeasi lucru? E ca si cum as da cu 2 spume de ras una dupa alta.
3) Piatra acra ce rol are?  

M-am dat o perioada cu after-shave,  pana odata am facut infectie, apoi am revenit la spusele bunicului sa ma dau doar cu apa rece, nici nu ma sterg dupa cu nimic, se usca de la sine.

Edited by MembruAnonim, 14 February 2022 - 15:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate