Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#667
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Zicea cineva mai sus de lamele PolSilver Super Iridium că ar fi bune, dar că nu se mai fac.
Am văzut la 66 lei / 100 buc, transport 0. Nu știu dacă merită prețul, voi ce ziceți?

https://makeup.ro/pr.../option/809580/



#668
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postdonjoe, on 24 ianuarie 2022 - 15:49, said:

1. Aparatul de ras clasic e un instrument inert, făcut să fie mânuit, nu e dispozitiv autonom, nu e  robot de ras. Ca să fie mânuit cât mai confortabil și precis el trebuie să fie cât mai ușor, să nu ceară tensiune musculară mare. (Chiar dacă am accepta că greutatea aparatului te ajută la mișcările în jos, tipice primei treceri WTG, la trecerile suplimentare XTG și ATG numai te încurcă.)
2. Fiind aparat manual, e subiect și al greșelilor și scăpărilor. Un aparat mai greu face mișcări greșite cu forță mai mare decât un aparat mai ușor, deci prezintă pericol mai mare.

Sa vezi ce misto ii cu briciu'. :D

#669
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postbv01, on 24 ianuarie 2022 - 20:41, said:

Am văzut la 66 lei / 100 buc, transport 0. Nu știu dacă merită prețul, voi ce ziceți?
Merita, sunt lame foarte bune doar daca ai ghinionul sa nu te impaci cu ele. Pana acum n-am auzit pe nimeni sa se planga de aceste lame.Eu stiam ca nu se mai fabrica, poate am auzit gresit.

#670
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postbv01, on 24 ianuarie 2022 - 20:41, said:

Zicea cineva mai sus de lamele PolSilver Super Iridium că ar fi bune, dar că nu se mai fac.
Am văzut la 66 lei / 100 buc, transport 0. Nu știu dacă merită prețul, voi ce ziceți?

https://makeup.ro/pr.../option/809580/


Mersi mult de link. Le-am comandat cu doua maini. Nu se mai fabrica de vreo mai bine de 3 ani. Sunt raritati absolute. Iar la pretul asta sunt pomana.

Edited by murdar, 24 January 2022 - 21:33.


#671
c_l

c_l

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.01.2015
E o recenzie nefavorabila de la un cumparator. Cu tot cu poza. Se pare ca nu au prea multe in comun cu originalele.

#672
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Din ce am mai citit pe net, lamele alea sunt (erau) vândute sub mai multe branduri. O fi mai ieftin să fie inscripționate toate la fel.

Edited by bv01, 25 January 2022 - 08:19.


#673
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
ultimul post din jurnalul unui virgin de lama. al treilea barbierit cu lama vineri seara.
vazandu-ma asa de incantat ca nu ma mai irit si nu imi mai cresc fire de par pe sub piele (pentru prima data dupa ani de zile si zeci de aparate/spume/solutii incercate), doamna sotie s-a mobilizat si mi-a facut cadou un bol de la Proraso in care sa-mi pregatesc spuma, sapunul alb (eu il luasem pe cel verde) si un after shave tot Proraso.
barbieritul merge ok pana acum, dupa 3 treceri am fata super curata. marea mea incantare este ca nu m-am taiat deloc pana acum, dar tocmai de asta sunt si mai atent sa nu mi-o iau in cap si sa-mi fac vreo doua autostrazi pe gat. personal o sa schimb lama la urmatorul barbierit, folosita de 3 ori mi se pare decent mai ales ca nu e cine stie ce scula. astept sa le termin pe astea din pachet si imi voi lua Astra apoi ca sa vad cum sta treaba si cu ele.
de cand cu aparatul cu lama si cu sfaturile voastre ma schimb ca am descoperit apa calda. parca pana acum ma plimbam cu roaba in beci si credeam ca merg cu metroul, asa ma simt acum cu barbieritul.

#674
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Lama e bine sa o intorci in aparat dupa fiecare utilizare.
De asemenea de la Proraso poti folosi crema pre-shave.Sunt vreo 5-6 tipuri.Pentru mine exceleaza cea verde si cea alba.

#675
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postadisz, on 25 ianuarie 2022 - 15:28, said:

Lama e bine sa o intorci in aparat dupa fiecare utilizare.
N-are niciun efect daca o intorci sau nu. De ani de zile n-o mai intorc si nu vad nicio diferenta.

#676
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
depinde de otel, daca e moale se indoaie in afara si se face ca o grebla, care zgarie rau.

p.s. am luat asa ceva:
https://www.lidl.ro/...s-cu-5-lame/p40
surprinzator de bun, arcul ceva mai tare decat la gillette-ul corespunzator, iar lamele taine bine.
ramane de vazut cat rezista.
dar la 15lei aparatul si 15 lei 4 capete nu prea are egal.

#677
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Are, că o clonă de Gillette Tech la 40-50 de lei + lamele la 1 leu bucata sau mai puțin... foarte repede se detașează ca economii, plus că arunci oțel reciclabil, nu plasticăraie poluante. Cam orice safety razor bate orice cartușe la economii pe termen de ani de utilizare, la ce prețuri am văzut până acum.

#678
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu ma refer egal cu 5 lame.

iar cu clonele e loterie.

#679
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
Am luat Treet după ce am citit pe aici despre ele. Foarte bune. Folosite cu Muehle R89. Am și 41, dar parcă am o reținere în a le încerca, e mai agresiv, pieptene deschis.
Mi-ar plăcea să încerc și minunea aia cu sistem fluture, l-am trecut pe lista de dorințe :P

#680
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
fabricate in pakistan... nice

#681
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
După ultima experiență oribilă R41 + Bic, azi am trecut la R89 + Treet. Altă treabă.

#682
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
incearca r41 + derby
e o lama blanda, nu foarte ascutita.

#683
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012

View Postarg, on 25 ianuarie 2022 - 19:46, said:

fabricate in pakistan... nice

Yep, culmea e că sunt superbe, comparabile cu Feather. Am luat 200 la preț de nimic.

#684
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
^ Le-am perceput ca fiind foarte aproape de Feather, la preț/calitate imbatabile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate