Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cel mai bun aparat de ras

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
1529 replies to this topic

#721
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 MembruAnonim, on 14 februarie 2022 - 15:57, said:

3) Piatra acra ce rol are?  




Quote

Beneficiile utilizarii pietrei de alaun
  • fiind un produs 100% natural, piatra de alaun nu contine aluminiu, parabeni, alcool, conservanti, aditivi, coloranti sau parfumuri, motiv pentru care nu dauneaza pieli sau glandelor sudoripare
  • piatra de alaun are efect antibacterial si blocheaza formarea bacteriilor responsabile pentru mirosul neplacut, fiind, in acelasi timp, un produs regulator al transpiratiei
  • piatra de alaun are proprietati astringente si hemostatice, adica inchide porii si grabeste coagularea sangelui, motiv pentru care poate fi folosita cu succes si pe post de after-shave
  • ca deodorant, piatra de alaun poate fi utilizata si de catre persoanele cu pielea sensibila si de catre gravidute deoarece este un produs hipoalergen, care nu provoaca iritatii
  • piatra de alaun poate fi utilizata de catre persoanele care sufera de acnee, pentru ameliorarea senzatiilor neplacute
  • iritatiile provocate de piscaturile de insecte pot fi calmate cu succes prin utilizarea pietrei de alaun, care are efect purifiant si calmant
  • piatra de alaunajuta la prevenirea cresterii parului sub piele si ajuta la oprirea sangerarilor care pot sa apara dupa ras sau dupa epilat
  • chiar daca la o prima vedere nu pare, piatra de alaun este un produs economic, in sensul ca o piatra poate rezista chiar si 12 luni, deoarece la o aplicare se uzeaza extrem de putin, spre deosebire de produsele chimice care se consuma mult mai repede.
Dezavantajele utilizarii pietrei de alaun

Fiind un produs 100% natural, care actioneaza in mod diferit fata de produsele chimice, utilizarea pietrei de alaun poate avea urmatoarele dezavantaje:
  • piatra de alaun nu este antiperspirant, adica nu impiedica transpiratia, ci doar o diminueaza si lupta impotriva bacteriilor care provoaca mirosuri neplacute
  • piatra de alaun nu are miros, motiv pentru care atunci cand este utilizata nu emana mirosuri, precum deodoratele sau antiperspirantele, ci doar impiedica formarea bacteriilor care dau nastere mirosurilor neplacute
  • piatra de alaun poate sa nu reduca transpiratia suficient, in special daca esti o persoana care transpira abundent.
Asadar, piatra de alaun este mult mai recomandata decat spray-urile si deodorantele pe baza de chimicale, care afecteaza sanatatea, insa trebuie sa iei in considerare ca exista si anumite dezavantaje ale acesteia.


#722
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Are efect constrictor asupra porilor si capilarelor. Daca te-ai ciupit, opreste sangerarea. Efectul constrictor reduce semnificativ iritatia dupa barbierit.

#723
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 MembruAnonim, on 14 februarie 2022 - 15:57, said:

Nu as plati parul de bursuc nici portelanul (e chiar alunecos)  nici daca as fi miliardar.  

Gasesti bursuc si pe la 100 de lei, cel putin io n-am dat mai mult, am vreo doua.

#724
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Decat un bursuc no name mai bine un sintetic brand name.

#725
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 Bombalurina, on 14 februarie 2022 - 21:40, said:

Quote

piatra de alaun nu contine aluminiu
Posted Image Nu tare chimist cine-a scris aia. Piatra de alaun e literalmente sulfat dublu de aluminiu și potasiu, iar aluminiul e principala componentă care îi dă efect antiseptic și indirect deodorant dacă o folosești la subbraț. Singura diferență e că în spray-uri se pune clorhidrat de aluminiu și poate ăla se absoarbe mai ușor în organism și e potențial mai dăunător(?) prin asta. N-am cercetat, dar din câte știu nu există dovezi solide că pățești ceva de la aluminiul din piatra de alaun nici măcar la uz îndelungat.

LE:
Nici pentru clorhidrat nu există dovezi solide. Normal, altfel îi retrăgeau aprobarea, dăăh. Dar oricum mie nu-mi place ideea că în urma pulverizării cu presiune risc să inhalez substanțe gândite să ajungă numai pe piele, deci... piatră all the way.

Edited by donjoe, 14 February 2022 - 22:00.


#726
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

 abac, on 14 februarie 2022 - 21:54, said:

Decat un bursuc no name mai bine un sintetic brand name.

Nu cred ca exista bursuc no-name, cred ca si alea de la chinezi sunt cunoscute. Apropos de asta, ziceti-mi si mie un sintetic bun ca nu am asa ceva si cu ala am vrut sa incep.

#727
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016

 edy_wheazel, on 14 februarie 2022 - 22:00, said:

ziceti-mi si mie un sintetic bun

Ceva de la astia, eu am doua si doar pe ele le folosesc.

#728
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007
Merci. Am doi bursuci din vest, unu' chinezesc si unu' de cal. Parca merge si un sintetic. :D

#729
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Am avut pamatufuri cu par de bursuc, cal, capra, porc si sintetice, am ramas la cele sintetice. Vezi ca sunt de diferite marimi.

#730
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
asta e exelent: balea men
[ https://tazzcdn.akamaized.net/uploads/menu/1896/orig/129308.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#731
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Eu recent l-am cumparat pe asta micu care rupe lantul. Foarte tare pamatuful.

https://www.amazon.d...a,aps,90&sr=8-1

#732
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 edy_wheazel, on 14 februarie 2022 - 22:00, said:


Nu cred ca exista bursuc no-name, cred ca si alea de la chinezi sunt cunoscute. Apropos de asta, ziceti-mi si mie un sintetic bun ca nu am asa ceva si cu ala am vrut sa incep.
Eu am luat de la dm, marca lor proprie. Surprinzator.
Nu retine apa la fel de bine precum bursucul, dar e fin, nu pute, etc.
Am de bursuc, mistret si cel sintetic de la dm.
M-am obisnuit cu cel de bursuc natural, dar i-am simtit mirosul o perioada destul de lunga. Avantajul e ca in timp devine un pic mai fin si retine bine apa.
Cu cel de mistret nu m-am impacat. Nu il prea folosesc, desi primul pamatuf, cel cu care am inceput era tot de mistret, dar mai fin. Nu stiu ce marca no name era primul, dar peste chestia asta, care e tot de la dm.
Cel artificial este fin, dar nu retine apa la fel de bine precum cel natural.

#733
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ala de la dm are firele ondulate, cu verfuri subtiri si de grosimi diferite...
mi s-a parut foarte bland.

Edited by arg, 15 February 2022 - 12:33.


#734
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 MembruAnonim, on 14 februarie 2022 - 15:57, said:

Nu as plati parul de bursuc

Ti se pare chiar asa de scump?Calitate extra
https://www.aliexpre....68122d0ew3gDVn

#735
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mersi pentru explicatiile despre piatra alaun !

Nu imi trebuie deloc pamatuf. Am manini le spal, apoi frec cu spuma barba. Totul e sa ai putina rabdare.
Si elimini o sursa de infectie + ai mai putine griji ,  pentru ca pamatuf -ul ala trebuie intretinut, spalat dezinfectat.

Bunicul avea pamatuf si dupa multi ani a renuntat si el. (zicea ca nu se mai gaseau de calitate pe atunci - anii 80-90)
Tata nici nu mai folosea, era cu aparatul electric, insa ala iar iti mananca timpul 20 min dimineata, dar acu la pensie are timp, nu sa grabit niciunde niciodata.

1) Totusi nu inteleg crema aia care se aplica inaintea spumei de ras. Nu e tot un fel de spuma de ras? De ce ai combina 2 lucruri inainte sa dai cu lama?
2) e chiar asa de naspa timor 1354 cap neted ?

Edited by MembruAnonim, 15 February 2022 - 14:25.


#736
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
1) Probabil te referi la ulei preshave, inmoaie barba inainte de spumare.

#737
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
am avut purcel, plastic gillette (cu fire egale si drepte) + alte ciudatenii.
acum folosesc un bursuc de la muhle, e ok dar uneori miroase a caine ud.
ala de la dm e pus la pastrare.
totusi pare ca bursucul face o spuma mai consistenta.

Edited by arg, 15 February 2022 - 15:26.


#738
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 arg, on 15 februarie 2022 - 15:25, said:

am avut purcel, plastic gillette (cu fire egale si drepte) + alte ciudatenii.
acum folosesc un bursuc de la muhle, e ok dar uneori miroase a caine ud.
ala de la dm e pus la pastrare.
totusi pare ca bursucul face o spuma mai consistenta.
Incearca apa cu otet. In timp o sa dispara mirosul.

Pamatuful cu sapun sau crema e partea care imi place cel mai mult la barbierit.
Pt mine diferenta intre aparat clasic si Mach3 e minima. Migala pt clasic nu ma incanta si nici atentia sporita de care e nevoie. Cu orice aparat modern e mai greu sa te tai.
Nu am incercat electric cu spuma.

Edited by LL13G, 15 February 2022 - 17:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate