Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

totul despre casetofoane, magnetofoane, banda magnetica

- - - - -
  • Please log in to reply
2328 replies to this topic

#37
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Acel deck "Technics" are DBX şi la ieşire! Deci pot să pun caseta în el, să dau drumul la filtru şi să înregistrez pe altă casetă la deck-ul cu 3 capete.
Azi mi-am luat deck-ul de la reparat. I-a fost înlocuit motorul care targe caseta. Sper să nu mai facă probleme. Când l-am luat de la reparat, mi-a probat de chestie şi 2 castefoane din alea mari: un "National-Panansonic" în carcasă de plastic, cu comandă mecanică, care suna tare (10 Waţţi de pe vremuri) şi care nu avea selector de pt. casete metal, dar avea pt. Fier-Crom şi un "Sharp" GF-555   Posted Image  Posted Image  , care, însă, din păcate, avea capetele duse  Posted Image  (dar pe radios suna bine şi avea vu-mentru frumos cu L.E.D. -uri  Posted Image  ). Ambele erau la reparat.
Curiozitate:: frigul poate afecta funcţionarea unui walk-man sau al acumulatorilor?

Edited by djl, 24 January 2014 - 14:20.


#38
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, la frig accumulatorii se descarca mai repede, deci ramai fara muzica la walkman

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Poate afecta si functionalitatea - partea mecanica e sensibila la temperaturi reduse.
De obicei insa se poate tine sub haine.

#40
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu îl ţin în buzunarul exterior de la jeacă. Deci mai bine îl las acasă dacă şi ascult muzică când doar merg cu R.A.T.B.-ul.
Later edit: acum ascult la deck şi merge.
De casetele "T.D.K." S.A. - ultimul model, cel cu ambalaj albastru ce părere aveţi? Păcat că am spus mai demult pe un forum unde se găsesc casete, că dacă nu spuneam poate mai găseam ceva "Maxell" XL II la preţ bun. Chiar acuma am în deck o asemenea casetă cu mai multe muzici trase de pe diverse viniluri (nu am tras eu) şi muzica instrumentală se aude bine - bine, amplificatorul meu e un radio pe lămpi est-german care nu cred că redă mai mult de 15-16 k.Hz. audio. Sunt curios cât de bine se aude la başi. Am pus caseta aia cu Barry White, produsă în 1976 şi se aude cam prost, dar se aude!!! Ce-i drept, pe atunci casetele audio nu erau chiar cine ştie ce, s-a îmbătrânit şi banda, caseta o fi fost ascultată de multe ori. Măcar caseta a rămas fizic, că din Barry White nu a mai rămas nimic... la propiu  :(

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai gasesc casete ???

#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da. Şi pe okazii, şi la unele magazine. E un magazin într-un anume oraş (nu Bucureşti) unde mai au "T.D.K." S.A. de 60 de minute la 8,5 lei şi "Sony" UX-S în ambalaj alabstru la 10 lei şi în ambalaj verde la 15 lei (ambele modele sunt de 60 de minute). În Bucureşti mai au la un magazin "T.D.K." SA (nu ştiu dacă de 60 sau de 90 de minute) la 20 de lei bucata... Eram curios dacă mai vrea cineva casete, că poate facem un grup-buy.
Ce casete sunt alea 46L? Că la deck-ul meu, în funcţie de durata casetei (în minute) indică 46, 46L, 60, 90.

Edited by djl, 24 January 2014 - 18:21.


#43
thomasstar

thomasstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 15.06.2009

View Postdjl, on 24 ianuarie 2014 - 15:59, said:

Eu îl ţin în buzunarul exterior de la jeacă. Deci mai bine îl las acasă dacă şi ascult muzică când doar merg cu R.A.T.B.-ul.
Later edit: acum ascult la deck şi merge.
De casetele "T.D.K." S.A. - ultimul model, cel cu ambalaj albastru ce părere aveţi? Păcat că am spus mai demult pe un forum unde se găsesc casete, că dacă nu spuneam poate mai găseam ceva "Maxell" XL II la preţ bun. Chiar acuma am în deck o asemenea casetă cu mai multe muzici trase de pe diverse viniluri (nu am tras eu) şi muzica instrumentală se aude bine - bine, amplificatorul meu e un radio pe lămpi est-german care nu cred că redă mai mult de 15-16 k.Hz. audio. Sunt curios cât de bine se aude la başi. Am pus caseta aia cu Barry White, produsă în 1976 şi se aude cam prost, dar se aude!!! Ce-i drept, pe atunci casetele audio nu erau chiar cine ştie ce, s-a îmbătrânit şi banda, caseta o fi fost ascultată de multe ori. Măcar caseta a rămas fizic, că din Barry White nu a mai rămas nimic... la propiu  Posted Image

userul thomasstar crede că poți găsi casete audio la prețuri bune pe diverse site-uri de vînzări online și poate fi contactat pe mesageria privată pentru lămuriri suplimentare

[textul cu roșu a fost editat de Bibi]

#44
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că am văzut licitaţia, dar am considerat 20 lei/casetă un preţ prea mare. Eram dispus să dau 15.

#45
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Vă salut

Discuțiile despre prețuri și oferte le puteți purta prin mesageria privată.

Vă mulțumesc pentru înțelegere,
Bibi

#46
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă referam la faptul că, în general nu aş da mai mult de 15 lei pe o casetă audio Crom (chiar şi bună), nu negociam preţul cu ctu dl. thomasstar. Dacă era să necogiez preţul, o făceam direct pe privat.  :)

#47
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postdjl, on 25 ianuarie 2014 - 11:40, said:

Eu mă referam la faptul că, în general nu aş da mai mult de 15 lei pe o casetă audio Crom (chiar şi bună), nu negociam preţul cu ctu dl. thomasstar. Dacă era să necogiez preţul, o făceam direct pe privat.  Posted Image


Nu era vorba despre tine ci despre dl. thomasstar care, la primul lui post pe acest forum, face niște oferte concrete de vînzare condimentate cu linkuri către alt site de vînzări online. Eu am vrut să nu fiu direct dar m-ai silit Posted Image

#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ah.

Am tras mai adineauri, în joacă, o piesă de pe computer pe casetă (în computer piesa era format .flac). Nu am C.D. player staţionar. Caseta e o "T.DK." SF 90 cam de la sf. anilor '80 - începutull anilor '90. Înaltele nu se aud la fel de bine precum la original. E normal? Nu am băgat nici un fel de Dolby.

#49
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E absolut normal. Gandeste-te ca ultimile casete au fost produse undeva in jurul anului 2000. Durata de viata a unei benzi ,in conditii de pastrare corespunzatoare este de cam 10-15 ani. Degeaba cumperi tu acum casete sigilate ,tot vechituri se cheama. E posibil chiar ca o banda sa se deterioreze nai tare nefiind folosita ,daca acea caseta a fost pastrata in conditii improprii de temperatura ,umiditate, apropiere de surse magnetice puternice. N-ai de unde sa stii pe unde au fost purtate acele casete.
Scuza-ma ca-ti potolesc elanul! Tot ce tine de casete ,deck-uri ,e doar pentru nostalgici. Calitatea auditiei(din diverse motive) e sub chiar a  prostioarelor de device-uri portabile digitale de azi.

Edited by edigee, 25 January 2014 - 14:38.


#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În spatele deck-ului ("Onkyo" Integra TA-2360) am o intrare D.I.N. cu 5 găuri. Deasupra ei scrie "Remote". La ce foloseşte?

Caseta o am de la tatăl meu. Cald s-ar fi putut să fie, praf şi umezeală nu prea.
O să fac o probă cu o sursă mai bună, să văd dacă se aude mai bine.
Casete produse prin 2004-2007 cred că se mai găsesc. Cum să fie produse ultimele casete în jurul anului 2000?!!

Edited by djl, 25 January 2014 - 14:41.


#51
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postdjl, on 25 ianuarie 2014 - 14:39, said:

În spatele deck-ului ("Onkyo" Integra TA-2360) am o intrare D.I.N. cu 5 găuri. Deasupra ei scrie "Remote". La ce foloseşte?

Telecomanda cu fir.

#52
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vă interesează discuţii despre casete audio: http://www.tapeheads...isplay.php?f=90

#53
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Mai bine baga banii intr-un Nakamichi Dragon daca vrei scula de bascula, sau mai bine... pune bani deoparte si cumpara un CD Player, CD-uri tot mai gasesti, casetele sunt precum dinozaurii.

Hint: cauta prin magazinele de electrice, au promotii gen 2-3 lei caseta audio cu muzica, le poti cumpara en masse si folosi pe post de blancuri, mai ales ca majoritatea nu au mai mult de 4-5 ani de la data imprimarii.

#54
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Am încercat cu o casetć mai nouć (mai nouć de 2002-2004), ŗi tot la fel face. O sć încerc cu un C.D. player stažionar.
Cum pot sć reglez manual curentul de permagnetizare la un "Onkyo" Integra TA-2360?

Edited by djl, 26 January 2014 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate