Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

totul despre casetofoane, magnetofoane, banda magnetica

- - - - -
  • Please log in to reply
2328 replies to this topic

#1
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Buna seara! M-ar interesa si pe mine un cass deck.. Nu tin exclusiv sa fie dublu-deck sau autoreverse. Vreau sa fie ceva fiabil, sa aiba un raspuns bun in frecventa.. Si un cap bun..poate imi recomanda cineva vreun alt model care sa aiba cap de ferita..am inteles ca sunt mai rezistente. Eventual sa imi explice cineva si de versiunea cu 2 capete vs.3 capete.. Aaa..as prefera sa aiba Dolby B si C.

Pana acum as vrea sa imi ziceti ce e mai ok : Pioneer CT 737 vs. Kenwood KX 7060S vs. AKAI GX65 (toate is din generatia cu 3 capete)
si intre cele cu doua capete : Pioneer CT 300 vs. Pioneer CT 1060R / 1080R / 1160R vs. AKAI GX52 vs. JVC TD W-205 vs. JVC TD X-335 vs. AKAI CS M02 vs. Sony TC-K420

Eventual un top intre toate daca s-ar putea face
Va multumesc!
PS: ca si referinta ce am mai consultat: http://www.vintagecassette.com

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
AKAI GX52 !
nu stiu de ce te intereseaza fiabilitatea ca doar n-o sa-l folosesti... nu?

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Poate are omul ceva casete mai vechi (nu neaparat muzica, care se gaseste peste tot), ci inregistrari personale si vrea sa le bage la digital.
Intr-o astfel de situatie, casetofonul daca nu e capabil, toata treaba e pierdere de vreme. Bine... un rol important il are si calitatea benzii inregistrate...

#4
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
AKAI GX52. De obicei in trecut, capurile implementate in aparatele lor audio, de  AKAI, erau de cristal foarte rezistente si cu fidelitate inalta. Asta inca de pe timpul lui ceasca.
Si eu detin un aparat audio-digital de la AKAI. Sunt foarte multumit de functionalitatea si fiabilitatea lui.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Eu o sa-ti mut topicul pe Audio, ca la calculatoare nu se mai folosesc casete de vre-o 20 de ani, si din ce vad tu oricum vroiai audio.

#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Caută ceva direct drive şi cu mecanică bună. "Akai" sau "Technics". Nu te complica cu din alea cu curele.
Uite aici ceva casetofoane deck care nu au curele (nu sunt 100% sigur dacă toate nu au curele şi vezi că pagina s-ar putea încărca mai greu): http://www.audiokarm...ad.php?t=358116
Despre deck-uri s-a mai discutat puţin şi pe aici: http://forum.softped.../#entry14407769

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Nakamichi, Teac, Technics. Vezi ca pe okazii sunt multe anunturi.

#8
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 andreidl, on 23 ianuarie 2014 - 01:09, said:

Eventual sa imi explice cineva si de versiunea cu 2 capete vs.3 capete.. Aaa..as prefera sa aiba Dolby B si C

Salut

Diferența majoră dintre un deck cu două capete și unul cu trei capete este că cel cu trei capete îți permite să asculți ce ai înregistrat pe o bandă chiar în timpul înregistrării. Deckul cu două capete înregistrează "în orb" - sunetul care se aude în boxe în timpul înregistrării este cel de pe sursă (CD, vinil, alt cassdeck, mag) iar ce a ieșit pe casetă poți vedea abia la sfîrșitul înregistrării, în timp ce redai copia. Deckul cu trei capete are un cap suplimentar montat în aval față de cel care face înregistrarea și poate monitoriza exact ce iese pe bandă în timp ce faci înregistrarea. Așadar, dacă e ceva în neregulă te poți opri imediat și corectezi situația Posted Image

Dacă folosești cassdeckul doar pentru redare nu ai nevoie de trei capete.

În opinia mea Dolby C este o aiureală, nu mi se pare un criteriu demn de luat în seamă.

Util ar fi un cassdeck care știe să-și regleze azimutul (cum sînt cele de la Nakamichi) ca să se poată adapta la casete înregistrate pe alte cassdeckuri. Dacă îl folosești ca să redea doar casete înregistrate de tine atunci nu ai nevoie de această facilitate.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Alea cu 3 capete au (in ordine) un cap de stergere unul de inregistrare si unul de redare. La cele cu 2 capete capul de redare-inregistrare este comun ,adica 2 in 1.
Avantajul ca deck-urile cu 3 capete este ca poti asculta ce iese pe banda in timp ce inregistrezi ,deci e mult mai usor de facut reglaje diverse.
Ca idee generala ,doar daca esti pasionat si ai inregistrari de familie ,sau chestii care crezi ca nu se mai gasesc si vrei sa le pui pe suport digital. In rest ascultatul la un deck(fie si foarte bun) e o chestie dificila . Calitatea e oricum mai scazuta (indiferent de casete -fe ,cr metal) ,dinamica e  mult  mai mica ,folosirea sistemului Dolby nu e asa usoara pe cum pare(e de preferat sa asculti cu acelasi deck cu care inregistrezi) ,apar mult obisnuitele probleme de azimut de cap ,partile mecanice trebuie sa fie in stare buna(role presoare ,cabestan ,ghidaje de banda).
Daca ai cumva casete vechi ia-ti orice gand ca se vor mai auzi la fel ca acum 15-20 de ani -cand au fost inregistrate. Mai ales ca cele cu oxid de Fe durata de viata e destul de scurta.

Bibi , comunicam telepatic!

Edited by edigee, 23 January 2014 - 11:09.


#10
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 andreidl, on 23 ianuarie 2014 - 01:09, said:

Eventual un top intre toate daca s-ar putea face

Topuri   ( pare un topic demn de luat în calcul din moment ce la primul post văd Aiwa Excelia, Tandberg, Nakamichi sau Pioneer CT-93 Posted Image )

cassdeckuri cu 3 capete :  http://www.tapeheads...read.php?t=2824

cassdeckuri cu 2 capete : http://www.tapeheads...read.php?t=2487


* * *

Nu în ultimul rînd ar trebui să specifici ce buget ai și pentru ce vrei cassdeckul ( la ce-l folosești, concret ? )

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la ce trebuie să asculţi un deck casetofon cu 3 capete în timpul înregistrării, ca să se audă ce redă? Că l-am cuplat pe al meu la un amplificator şi în timpul înregistrării se auzea ca lumea şi la redare... Sau ar fi trebuit să selectez tape, nu source?
Vedeţi că majoritatea deck-urilor redau doar casete Poziţia 1 - Oxid de Fier, Poziţia 2 - Dioxid de Crom, Poziţia 4 - Metal. Cele cu poziţia 3 - Fier-Crom sunt foarte rare. Am văzut pe okazii un deck "Sony" care le avea pe toate 4 - sper să găsesc un deck casetofon cu toate 4, dar care să aibă şi direct drive. Casetele Fier-Crom sunt foarte rare (eu nu am vreuna), dar dacă ai prin colecţie aşa ceva...
Aia cu că nu se aud la fel de bine ca în momentul înregistrări... depinde de calitatea benzii, de cum au fost ţinute. Că am o casetă originală (deci copiată oficial) din 1983, cu The Tempations şi face ceva pe multe casete originale mai noi! Şi e cu bandă Fier, nu Crom! Când o să-mi iau deck-ul de la reglat cureaua, o să ascult să văd cum se aude o casetă din 1978 cu Barry White. Casetele au probleme mai mari cică dacă au stat mult timp neascultate sau sigilate - o să fac şi un experiment din ăsta.

#12
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 djl, on 23 ianuarie 2014 - 13:11, said:

Dar la ce trebuie să asculţi un deck casetofon cu 3 capete în timpul înregistrării, ca să se audă ce redă?

Ca să vezi ce se înregistrează efectiv, pe bandă, chiar în timp ce faci înregistrarea ...  ca să nu constați după ce ai pierdut 60 de minute din viață că nu ai reglat cum trebuie nivelul de înregistrare și "ai tras pe roșu", de exemplu. Posted Image

#13
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
La ce: la amplificator normal, amplificator cu un anumit timp de intrare? Al meu are vu metru şi pot regla nivelul de intare.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 djl, on 23 ianuarie 2014 - 13:11, said:

Dar la ce trebuie să asculţi un deck casetofon cu 3 capete în timpul înregistrării, ca să se audă ce redă? Că l-am cuplat pe al meu la un amplificator şi în timpul înregistrării se auzea ca lumea şi la redare... Sau ar fi trebuit să selectez tape, nu source?
Vedeţi că majoritatea deck-urilor redau doar casete Poziţia 1 - Oxid de Fier, Poziţia 2 - Dioxid de Crom, Poziţia 4 - Metal. Cele cu poziţia 3 - Fier-Crom sunt foarte rare. Am văzut pe okazii un deck "Sony" care le avea pe toate 4 - sper să găsesc un deck casetofon cu toate 4, dar care să aibă şi direct drive. Casetele Fier-Crom sunt foarte rare (eu nu am vreuna), dar dacă ai prin colecţie aşa ceva...
Aia cu că nu se aud la fel de bine ca în momentul înregistrări... depinde de calitatea benzii, de cum au fost ţinute. Că am o casetă originală (deci copiată oficial) din 1983, cu The Tempations şi face ceva pe multe casete originale mai noi! Şi e cu bandă Fier, nu Crom! Când o să-mi iau deck-ul de la reglat cureaua, o să ascult să văd cum se aude o casetă din 1978 cu Barry White. Casetele au probleme mai mari cică dacă au stat mult timp neascultate sau sigilate - o să fac şi un experiment din ăsta.
Doar casetofoanele/magnetofoanele cu 3 capete au posibilitatea de monitorizare directa ,adica sa asculti ce iese in timp ce inregistrezi. Capetele combinate -inregistrare/redare NU redau in timp ce inregistreaza. Orice selectai la statie(source/tape) in momentul inregistrarii tot doar semnalul "sursa" il auzi daca deck-ul n-are 3 capete.
Casete Fe-Cr faceau doar Agfa si erau destul de proaste. In afara de faptul ca Agfa au avut cam tot timpul o mecanica oribila la casete ,astea Fe-Cr dadeau un boost la bas si la inalte la inregistrare dar aveau un zgomot de fond mare si tineau foarte putin in timp.
Cat priveste selectorul de banda ,nu cred ca-si mai are rostul ,toate casetele au acele "gaurele" pe fund ,diferind functie de tipul de banda. (fe ,cr ,metal). Deci orice casetofon ar trebui sa le recunoasca automat.
In timp indelugat de nefolosire ,mai ales la benzile cu oxid de fe apare fenomenul ca oxidul se ia de pe o spira pe urmatoarea ,auzi in pauze si ceva muzica de cu cateva sec mai tarziu. De asta e recomandat ca benzile si casetele sa fie rulate periodic.
Casetele "originale" ,indiferent de firma si casa de discuri/productie sunt trase destul de prost. Se foloseau dispozitive de copiere la mare viteza cu zeci de posturi si o caseta matrita. Sunau ele oarecum satisfacator pe un radiocas. dar pe un sistem bun mult mai bine se aude ce trageai tu cu sculele tale. Si vesnicele probleme de azimut.

Edited by edigee, 23 January 2014 - 13:43.


#15
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 djl, on 23 ianuarie 2014 - 13:32, said:

Al meu are vu metru şi pot regla nivelul de intare.

Normal că poți regla, dar poate nimerești o casetă deteriorată și din semnalul de intrare se mai înregistrează abia jumătate pe bandă :)

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
E mult mai complicata situatia la cele cu 3 capete. Avantajele sunt mult mai mari.

1. Calitatea sunetului - dimensiunile intrefierului si uneori materialele folosite sunt diferite ptr capetele separate, ptr a obtine o calitate mai buna a inregistrarii respectiv redarii comparativ cu cele mixte. Cel mixt este de fapt un compromis, ptr ca specificatiile ideale difera. aici Este de obicei afectata gama de frecventa inregistrata.

2. Ai posibilitatea nu doar de a asculta ce inregistrezi ci si de a corecta in timp real atat nivelul inregistrarii cat si Bias-ul, ptr ca nivelul de semnal sa fie optim ptr tipul de banda folosit. Poate ati sesizat ca uneori cand inregistrezi pe o caseta ca uneori chiar daca ai nivel de inregistrare la 0 dB la redare se paote ca nivelul sa iasa mai slab sau mai mare. Prin sistemul cu 3 capete se poate corecta acest lucru astfel incat la redare sunetul sa fie pe 0 dB. Nu mai tare - distorsionat, si nici mai incet. Exista casetofoane cu 3 capete care fac automat si calibrarea benzii in functie de ce am zis mai sus, ca sa nu o mai faci manual.

Singurul lucru, vad ca se tot discuta diverse detalii, dar initiatorul nu mai posteaza.

#17
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Deck-ul meu are 3 capete. Aşa arată: http://archiwumalleg...-537126188.html
Şi unuş pe negru: http://elektronika.v...1824209084.html
Are selector din ăla automat pt. tipul de bandă, dar nu are pt. Fier-Crom.
Nu ştiu cât de oribilă a fost mecanica la casetele "A.G.F.A.", dar mie casetele consumer din anii '90 (în afară de unele "Sony") mi se par praştie ca mecanică; bine, poate e doar senzaţia dată de faptul că arată mai urât decât cele de dinainte 1990.
Depinde şi cum erau copiate casetele. Aia cu The Tempations se aude bine. Am pus-o la walk-man (încă nu e gata deck-ul) pe cea cu Barry White (care e din 1976, nu 1978, aşa cum am zis iniţial) şi nu are sunetul prea bun, dar se aude.

Şi ce dacă nu mai intră iniţiatorul. Discutăm şi noi despre casetefoane şi casete. Că văd pe acest topic (theard) e mai multă activitate decât cel de pe Electronică.

Vă recomand şi: http://www.1001hifi.com/tape-2.html
http://pocketcalcula...ow.com/walkman/
http://vintagecassettes.com/
http://tapetardis.wo...audio-cassette/
http://www.c-90.org/catalogue/tapes

E dispus cineva să renunţe la o casetă "OR.WO.", că vreau una pt. colecţie.

Edited by djl, 23 January 2014 - 16:45.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
E dispus cineva să renu

Quote

E dispus cineva să renunţe la o casetă "OR.WO.", că vreau una pt. colecţie
ORWO nu cred ca mai am ,dar am un BASF din ala portocaliu cu plastic negru din prima generatie ,
Si cred ca mai am una din aia TEXATON ,"celebra" pentru ca nu aveau nimic intre banda si cascasa(hartie cerata sau folie de plastic).

Edited by edigee, 23 January 2014 - 17:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate