Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX
 Incalzire pardoseala slim (renova...

Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)
 

de ce preferati ob de 35 mm in loc de cel 50 la nikon?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postburlan, on 19 ianuarie 2014 - 16:05, said:

salut baieti,
m-ar tenta in viitor sa cumpar si un obiectiv luminos dar am citit ca ati prefera de la nikon cel de 35 si 1.8, in loc de cel de 50?
de ce ?deoarece userul look spunea ca pentru protrete , pe aparate cu crop ca al meu 50 mm e cam minimul.
scuze, din cauza tast am gresit la titlu.

Cred cam mai degraba sau mai tirziu, iti vor trebui amindoua, mai ales daca esti pe DX. 35 e mai versatil in interioare, daca spatiile sint mici. 50mm este bun pentru portret, asgurind un procent destul de rezonabil de distorsiuni ale fetei.  Din punctul meu de vedere chiar pe DX 85mm iti ofera o perspectiva mai buna si mai lipsita de distorsiuni decit 50mm cu care esti destul de aproape de subiect. Daca nu va cunoasteti foarte bine distanta mica s-ar putea sa fie o problema.

Edited by Skytalker, 20 February 2014 - 20:00.


#56
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,926
  • Înscris: 28.12.2006

View PostSkytalker, on 20 februarie 2014 - 19:59, said:

Daca nu va cunoasteti foarte bine distanta mica s-ar putea sa fie o problema.
Dece? Cu ocazia asta ajungi sa te cunosti mai bine, ceea ce nu e neaparat rau. Desi, ma rog, noi discutam aici in alt registru, band, impins, diametru, etc.

Edited by crokodilu, 20 February 2014 - 20:04.


#57
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postcrokodilu, on 20 februarie 2014 - 20:03, said:

Dece? Cu ocazia asta ajungi sa te cunosti mai bine, ceea ce nu e neaparat rau. Desi, ma rog, noi discutam aici in alt registru, band, impins, diametru, etc.

Depnde de model, de relatia cu el /ea, de contextul in care are loc shooting-ul, etc.

#58
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View PostMondeo, on 20 februarie 2014 - 19:49, said:

Nici eu nu sunt pentru prime dar ma rog, chestie de gusturi Mai mult, am vazut o gramade de profesionisti fara prime, asa ca nu cred ca nu esti fotograf daca nu iti pui un fix pe aparat. Si eu am avut dar  le-am vandut.

Evident ca poti face treaba buna cu orice. Important e sa ai ceva de calitate in spatele aparatului.


View PostMondeo, on 20 februarie 2014 - 19:49, said:

Ce nu inteleg eu este de ce marea majoritate de obiective second hand sunt cele cu focala fixa? Daca sunt asa de super, de ce toata lumea se inghesuie sa le vanda?
Unde pacatele mele sunt majoritatea fixe? Ca ar insemna asta ca majoritatea au obiective fixe iar realitatea e ca zoom-urile se vand mult mai bine. Eu vad ca cele mai multe sunt obiective de la care poti face upgrade sau oameni care schimba barca si vand toata trusa.

View PostMondeo, on 20 februarie 2014 - 19:49, said:

Bineinteles, in afara de diafragma mare care  care oricum o micsorezi ca devine soft, asadar cu un zoom de 2.8 cu un VR decent ajungi la aceleasi rezultate,dar ai avantajul net de mobilitate.
Chiar nu vad  logica.

Un fix de calitate e sharp de la 1.4. Adica ai doua stopuri peste orice zoom. Asta daca nu ai bani de vreo chestie de neam prost, cu diafragma 1.2 sau 1.0. Caz in care ai 2.5-3 stopuri peste orice zoom. Iar VR-ul ala ajuta dar nu cand ti se misca subiectul. Degeaba ai stabilizare daca incerci sa pozezi un copil la 1/10.

-----------

Fixele isi pierd din savoare nu pentru ca ar fi slabe sau incomode ci pentru ca avem ISO curat din ce in ce mai mare si iti poti permite sa lucrezi cu 2.8 sau chiar 4.0. Pentru mine a contat mai mult greutatea redusa in prima faza. Dupa ceva vreme, am realizat ca mai e ceva care ma ajuta: pot incadra corect fara sa ma uit prin view finder. M-am obisnuit cu focalele si stiu cat o sa incapa in cadru. Probabil pentru majoritatea nu conteaza chestia asta. Pe mine ma ajuta la nunti dar cam atat.

Edited by miromulus, 20 February 2014 - 20:39.


#59
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View PostKroghy, on 17 februarie 2014 - 22:30, said:

de ce sa fac zoom din picioruse cand cu doar cateva mii de ron sa fac zoom din inel?
eu tin prea mult la burtica mea in care am investit mult ca sa fac zoom din picioruse
imi asez funduletul comod pe banca si fac zoom din intel pana in capatul opus al parcului si fac poze la copiii care alearga
ce obiectiv ar trebui sa am ca sa prind si aproape si la distanta mare in parc? mi-ar trebui minim 2-3 fixe la care sa muncesc mai mult cu schimatul decat sa ma bucur de vremea frumoasa
e mult mai comod cu obiectiv cu zoom, 18-140 e foarte bun, 18-300 e ideal dar cam scump
obiective fara zoom nu as folosi nici daca as avea o geanta de obiective toate gratis, mi se pare mult prea primitiv
Sincer asi folosii  18-300 doar din comoditate si pentru divertisment , si probabil nu stii ce poti scoate cu un 35 /50 /85 1.4 . Incerca si iti garantez ca o sa iti arunci toate zoomurile . 85 si 35 e criminal  si iti garantez ca dupa ce vezi ce scot o sa mergi pe burta , chiar nu exista termen de comparatie

#60
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007

View Postdummy_, on 20 februarie 2014 - 21:31, said:

Sincer asi folosii  18-300 doar din comoditate si pentru divertisment , si probabil nu stii ce poti scoate cu un 35 /50 /85 1.4 . Incerca si iti garantez ca o sa iti arunci toate zoomurile . 85 si 35 e criminal  si iti garantez ca dupa ce vezi ce scot o sa mergi pe burta , chiar nu exista termen de comparatie

Sa nu exageram totusi... Posted Image  Eu zic ca daca esti la Nikon, cu exceptia unor fixe care au aparut recent, celelalte (fixe) sint sub zoom-urile profesionale ca si performanta. Posted Image Sigur ca alea sint grele si scumpe. 35 1.8 este destul de prost avind in vedere aberatiile cromatice pe care le da. Si nu, nu vreau sa deschid o alta discutie despre fixe si zoom-uri.

Edited by Skytalker, 20 February 2014 - 23:02.


#61
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Eu zic ca daca esti la Nikon, cu exceptia unor fixe care au aparut recent, celelalte (fixe) sint sub zoom-urile profesionale ca si performanta.

Noi am mai avut discutia asta mai demult, pe alt forum... si tin sa te contrazic, cel putin in cazul 70-200 f2.8VRII-ului, fixele din generatia D il egaleaza si chiar il depasesc pe alocuri....

#62
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 15.11.2005

View Postmiromulus, on 20 februarie 2014 - 20:38, said:

Evident ca poti face treaba buna cu orice. Important e sa ai ceva de calitate in spatele aparatului. Posted Image



Unde pacatele mele sunt majoritatea fixe? Ca ar insemna asta ca majoritatea au obiective fixe iar realitatea e ca zoom-urile se vand mult mai bine. Eu vad ca cele mai multe sunt obiective de la care poti face upgrade sau oameni care schimba barca si vand toata trusa.

Asa mi se pare la prima vedere de pe un site de specialitate, se pare totusi ca ma insel.



Un fix de calitate e sharp de la 1.4. Adica ai doua stopuri peste orice zoom. Asta daca nu ai bani de vreo chestie de neam prost, cu diafragma 1.2 sau 1.0. Caz in care ai 2.5-3 stopuri peste orice zoom. Iar VR-ul ala ajuta dar nu cand ti se misca subiectul. Degeaba ai stabilizare daca incerci sa pozezi un copil la 1/10.

1.4 nu contest, de asemenea nu contest nici pretul:)
Absolut de acord cu subiectul in miscare, nu ma gandisem la aspectul asta.

-----------

Fixele isi pierd din savoare nu pentru ca ar fi slabe sau incomode ci pentru ca avem ISO curat din ce in ce mai mare si iti poti permite sa lucrezi cu 2.8 sau chiar 4.0. Pentru mine a contat mai mult greutatea redusa in prima faza. Dupa ceva vreme, am realizat ca mai e ceva care ma ajuta: pot incadra corect fara sa ma uit prin view finder. M-am obisnuit cu focalele si stiu cat o sa incapa in cadru. Probabil pentru majoritatea nu conteaza chestia asta. Pe mine ma ajuta la nunti dar cam atat.

Clar este de nelipsit pentru chestii dedicate precum nunti sau macro chiar.

Cum eu nu efectuez asemenea lucrari fiind doar un amator convins, acum imi este clar, eu chiar nu am nevoie.
Totusi, de ce la toti incepatorii li se recomanda un fix? clar ei nu se duc la NBC sau se baga direct intro insecta. Si nu vreau sa aud aici chestia cu compozitia, gen, fa tu "zum" nu cu obiectivul.
Doar vreau sa ma lamuresc, nu doresc sa nasc vreo polemica, nici nu vreau sa ma contrazic, dar sunt doar curios

Edited by Mondeo, 21 February 2014 - 14:11.


#63
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 08.01.2010
Pentru faptul ca un fix ieftin e mai bun decat un zoom ieftin si chior.
Pentru ca te invata sa incadrezi, pentru luminozitate etc.
exista si zoom-uri de calitate, dar acelea sunt foarte scumpe.

#64
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View PostSkytalker, on 20 februarie 2014 - 22:59, said:

Sa nu exageram totusi... Posted Image  Eu zic ca daca esti la Nikon, cu exceptia unor fixe care au aparut recent, celelalte (fixe) sint sub zoom-urile profesionale ca si performanta. Posted Image Sigur ca alea sint grele si scumpe. 35 1.8 este destul de prost avind in vedere aberatiile cromatice pe care le da. Si nu, nu vreau sa deschid o alta discutie despre fixe si zoom-uri.
Nu e o exagerere  si se poate proba , ia un 50 1.8 d care e 450 ron si comparal cu 24-70 2.8 care e vro 7000 ron , la 2.8 castigator clar e 50 1.8 , 24-70 il ajunge doar pe la f 5.6-8 . De curand mi-am luat un 85 1.4 g si ca si calitate a imaginii nu se compara cu restul zoomurilor , la fel e povestea si cu 35 f 1.4 la  50 1.4 povestea e putin discutabila ...

Edited by dummy_, 22 February 2014 - 08:55.


#65
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 15.11.2005
Poate ai nimerit tu vreun 24-70 /2.8 cu probleme.
Ca il "ajunge" la f 5.6-8 e de domeniul SF.

#66
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu stiu la Nikon cum e dar, la Canon, nu stam asa stralucit la zoom-uri pe zona de wide. La tele, 70-200 f/2.8 IS 2 as zice ca e comparabil cu 100 L si 135 L, cu toate ca 100-ul imi pare mai sharp. Dar pe wide, nu prea ai nimic la fel de bun ca un 24 sau 35, chiar daca ultimul e cam batranel. Evident, uneori comparatiile astea le facem de multe ori pentru fotografi iar diferentele sunt dincolo de zona sesizabilului pentru un client.

Edited by miromulus, 22 February 2014 - 12:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate