Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Ce Windows aveti instalat ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

Poll: Ce Windows aveti instalat ? (287 member(s) have cast votes)

Ce Windows aveti instalat ?

  1. Windows 8.1 (72 votes [19.51%] - View)

    Percentage of vote: 19.51%

  2. Windows 8 (10 votes [2.71%] - View)

    Percentage of vote: 2.71%

  3. Windows 7 (141 votes [38.21%] - View)

    Percentage of vote: 38.21%

  4. Windows XP (80 votes [21.68%] - View)

    Percentage of vote: 21.68%

  5. Windows Vista (8 votes [2.17%] - View)

    Percentage of vote: 2.17%

  6. Windows ME (1 votes [0.27%] - View)

    Percentage of vote: 0.27%

  7. Windows 2000 (4 votes [1.08%] - View)

    Percentage of vote: 1.08%

  8. Windows 98 (12 votes [3.25%] - View)

    Percentage of vote: 3.25%

  9. Windows 95 (4 votes [1.08%] - View)

    Percentage of vote: 1.08%

  10. Windows 10 (37 votes [10.03%] - View)

    Percentage of vote: 10.03%

Pentru ce activitati folositi sistemul de operare?

  1. Internet (170 votes [27.42%] - View)

    Percentage of vote: 27.42%

  2. Gaming (114 votes [18.39%] - View)

    Percentage of vote: 18.39%

  3. Muzica si Filme (143 votes [23.06%] - View)

    Percentage of vote: 23.06%

  4. Office (95 votes [15.32%] - View)

    Percentage of vote: 15.32%

  5. Creatie si Dezvoltare (56 votes [9.03%] - View)

    Percentage of vote: 9.03%

  6. Programare (42 votes [6.77%] - View)

    Percentage of vote: 6.77%

Care va fi urmatorul sistem de operare la care veti trece?

  1. Vista (4 votes [1.71%] - View)

    Percentage of vote: 1.71%

  2. 7 (34 votes [14.53%] - View)

    Percentage of vote: 14.53%

  3. 8 (4 votes [1.71%] - View)

    Percentage of vote: 1.71%

  4. 8.1 (27 votes [11.54%] - View)

    Percentage of vote: 11.54%

  5. Inca astept alt sistem de operare Microsoft (95 votes [40.60%] - View)

    Percentage of vote: 40.60%

  6. Mac OS (8 votes [3.42%] - View)

    Percentage of vote: 3.42%

  7. Sitem de operare bazat pe Linux (34 votes [14.53%] - View)

    Percentage of vote: 14.53%

  8. Windows 10 (28 votes [11.97%] - View)

    Percentage of vote: 11.97%

Vote Guests cannot vote

#73
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
win 7 home premium x64 pe laptop hp, win 7 profesional x86 pe desktop si win 7 ultimate x86 pe un acer aspire one (primele doua cu licenta).

#74
avenger21

avenger21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.11.2009

View PostJohnyJ, on 18 iunie 2014 - 13:51, said:

Instaleaza windows 8.1 pro x64 fara N sau VL.
nu are relevanta, tot windows 8.1 este, nu cred ca era de vina  "windows to go" Posted Image

Mi-a luat din senin privilegiile, nu puteam intra in foldere fara a da click pe continue, nu puteam deschide nici un fisier text din desktop unde mai aveam si eu niste conturi/linkuri salvate, imi spunea "Access denied", nu puteam da eject la dvd-rom nici manual nici din explorer. Se deschisese intr-un final dupa ce am dat restart, in timp ce era afisat logo-ul laptopului pe ecran :)
Toate fara a face nimic configuratiei, nu am descarcat nimic aiurea de pe net, nu am luat nici un virus, pur si simplu o luase razna dupa 3 zile.

Edited by avenger21, 18 June 2014 - 14:27.


#75
JohnyJ

JohnyJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.06.2014
Eu am Windows 8.1 PRO x64 pe un core 2 duo E7500 2.93Ghz, cu 4GB RAM DDR2 800Mhz, nVIDIA GT 630 128 Biti si 1Gb RAM DDR3, placa de baza Gigabyte care are suport de drivere doar de 7, si le-am pus pe cele de 8.1 X64 si merge impecabil.
Mai am acest 8.1 si pe Intel i5 ivy, 3.3Ghz, 16Gb ram nVIDIA GTX 760 2Gb RAM DDR5 si 256Biti, si nu am nici o problema cu el.
Mentionez ca este Windows original.

Edited by JohnyJ, 20 June 2014 - 23:04.


#76
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
W 8.1 e chiar bun si f stabil , nu ma asteptam , ma deranjeaza rau culorile alea stridente insa am reusit sa-l customizez asa cum am vrut eu si e si mai fluent ,nu mai revin la 7 ,clar .

#77
JohnyJ

JohnyJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.06.2014

View Postpetre1st, on 22 iunie 2014 - 10:23, said:

W 8.1 e chiar bun si f stabil , nu ma asteptam , ma deranjeaza rau culorile alea stridente insa am reusit sa-l customizez asa cum am vrut eu si e si mai fluent ,nu mai revin la 7 ,clar .

SI eu eram adeptul lui 7, dar dupa ce am vazut fluenta lui 8.1, si felul la care raspund aplicatiile, (care le foloseam si pe 7), l-am adoptat.
Totusi ma enerveaza lipsa SATRT MENIUlui si interfata asta de desen animat.
Ma uitam pe youtube la istoria Windows si parca Windows 2.0 seamana cu 8.x.

#78
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
JohnyJ ,exact din aceleasi motive am ezitat sa-l folosesc ,cand au aparut teme si aplicatii care m-au ajutat sa-l customizez asa cum am vrut eu l-am incercat si am ramas la el si spun ca acum e un 7 mai rapid

#79
EmanuelEmy7

EmanuelEmy7

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 742
  • Înscris: 18.05.2014
Windows 7 ultimate am instalat in prezent, si sunt multumit de el!

#80
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
De ce Ultimate?
Culorile stridente se datoreaza in primul rand setarilor groaznice implicite ale monitoarelor.

#81
avenger21

avenger21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.11.2009
Windows 7 Ultimate pentru ca se gaseste peste tot ;)

#82
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postavenger21, on 22 iunie 2014 - 13:48, said:

Windows 7 Ultimate pentru ca se gaseste peste tot Posted Image

Cu alte cuvinte: pentru ca, aparent, ar fi mai usor de activat. Asta ar rezolva si dilema "Windows 8 sau Windows 7", nu?
Voi chiar va simtiti relaxati folosind un sistem de operare fara licenta? Oare cei de la Microsoft nu merita rasplatiti pentru eforturile lor?
De ce nu treceti mai bine pe Linux?
(A nu se intelege de aici ca eu am licente pentru tot ce utilizez. Cu toate acestea prefer sa investesc in licente atat cat imi permit sau se justifica, iar in rest sa utilizez aplicatii freeware. Nu este greu...)

#83
EmanuelEmy7

EmanuelEmy7

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 742
  • Înscris: 18.05.2014

View Post_-_, on 22 iunie 2014 - 14:59, said:


Cu alte cuvinte: pentru ca, aparent, ar fi mai usor de activat. Asta ar rezolva si dilema "Windows 8 sau Windows 7", nu?
Voi chiar va simtiti relaxati folosind un sistem de operare fara licenta? Oare cei de la Microsoft nu merita rasplatiti pentru eforturile lor?
De ce nu treceti mai bine pe Linux?
(A nu se intelege de aici ca eu am licente pentru tot ce utilizez. Cu toate acestea prefer sa investesc in licente atat cat imi permit sau se justifica, iar in rest sa utilizez aplicatii freeware. Nu este greu...)
Linux-ul e mai complicat, deci asta nu e o solutie!

#84
avenger21

avenger21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.11.2009

View Post_-_, on 22 iunie 2014 - 14:59, said:

Cu alte cuvinte: pentru ca, aparent, ar fi mai usor de activat. Asta ar rezolva si dilema "Windows 8 sau Windows 7", nu?
Voi chiar va simtiti relaxati folosind un sistem de operare fara licenta? Oare cei de la Microsoft nu merita rasplatiti pentru eforturile lor?
De ce nu treceti mai bine pe Linux?
(A nu se intelege de aici ca eu am licente pentru tot ce utilizez. Cu toate acestea prefer sa investesc in licente atat cat imi permit sau se justifica, iar in rest sa utilizez aplicatii freeware. Nu este greu...)

Nu e vorba de relaxare ci de economiserea unui salariu minim pe economie.
In 5 minute se poate descarca windows 7 actualizat la zi, dureaza inca 4 minute sa fie scris pe un dvd si vreo 20 de minute de instalare, dupa care ai un pc Ready to Use and Up to Date. Si uite asa nu ai platit un salariu pe ceva care se distribuie gratuit pe internet.
Cat despre rasplata...asta este sarcina celor din State, de unde este Microsoft sau din alte tari dezvoltate unde se traieste decent
De ce sa dau eu sau alt cetatean roman 774Lei cu TVA conform cel.ro pe un "program", asta implicand sa iti dea peste cap toate cheluielile pe luna respectiva si sa fi nevoit sa "strangi cureaua",  cand prin cateva clickuri poti rezolva problema fara vreo consecinta.

Edited by avenger21, 22 June 2014 - 15:35.


#85
JohnyJ

JohnyJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 10.06.2014

View Postavenger21, on 22 iunie 2014 - 15:35, said:

Nu e vorba de relaxare ci de economiserea unui salariu minim pe economie.
In 5 minute se poate descarca windows 7 actualizat la zi, dureaza inca 4 minute sa fie scris pe un dvd si vreo 20 de minute de instalare, dupa care ai un pc Ready to Use and Up to Date. Si uite asa nu ai platit un salariu pe ceva care se distribuie gratuit pe internet.
Cat despre rasplata...asta este sarcina celor din State, de unde este Microsoft sau din alte tari dezvoltate unde se traieste decent
De ce sa dau eu sau alt cetatean roman 774Lei cu TVA conform cel.ro pe un "program", asta implicand sa iti dea peste cap toate cheluielile pe luna respectiva si sa fi nevoit sa "strangi cureaua",  cand prin cateva clickuri poti rezolva problema fara vreo consecinta.

Sunt de acord cu tine, si nu prea :)).
Munca unor oameni trebuie rasplatita, faptul ca pretul pentru RO este destul de mare ar trebuii sa dea de gandit M$.

#86
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Problema se poate rezolva achizitionand un notebook cu licenta OEM pentru Windows. Eu asa am procedat, fara exceptie. Diferenta de pret este neglijabila. Upgrade-ul nu este nici el exagerat de scump.

Ca sa nu mai zic ca la tabletele cu Windows 8.1 se ofera si licenta pentru Microsoft Office 2013...
Conectezi tableta la tastatura + mouse (ambele pe BlueTooth) + wireless display (TV/ monitor) folosind eventual un adaptor Miracast si ai aproape un notebook...

#87
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postavenger21, on 22 iunie 2014 - 15:35, said:

In 5 minute se poate descarca windows 7 actualizat la zi, dureaza inca 4 minute sa fie scris pe un dvd si vreo 20 de minute de instalare, dupa care ai un pc Ready to Use and Up to Date. Si uite asa nu ai platit un salariu pe ceva care se distribuie gratuit pe internet.
Si uite asa ajungi sa ceri asistenta pe-aici sau pe alte forumuri ca nu merge bine , ptr ca cine a facut windows-ul ala pirat a bagat si ceva paraziti in el...

Quote

Cat despre rasplata...asta este sarcina celor din State, de unde este Microsoft sau din alte tari dezvoltate unde se traieste decent
De ce sa dau eu sau alt cetatean roman 774Lei cu TVA conform cel.ro pe un "program", asta implicand sa iti dea peste cap toate cheluielile pe luna respectiva si sa fi nevoit sa "strangi cureaua",  cand prin cateva clickuri poti rezolva problema fara vreo consecinta.
Pai nu te obliga nimeni. Iti pui linux si nu platesti nimic. Daca vrei windows ar trebui poate sa te gandesti daca nu cumva ti-ar place si tie sa nu fi platit ptr munca ta. Cum furi tu pe altii sa te fure si ei pe tine.

Si o licenta Retail FPP ptr Windows 8.1 costa 456 lei. Adica una care poate fi mutata pe alt calculator. Nu mai zic ca exista si alte variante ptr a obtine gratis sau aproape o licenta in mod legal. Daca esti elev sau student poti primi licenta prin Fostul MSDNAA, nu ma istiu cum ii zice acum, exista OEm-ul preinstalat - care e foarte ieftin, etc.

Si cu asta gata discutiile despre piraterie. Pe acest forum nu incurajam asa ceva.

Nota - am spus gata. Cine mai posteaza despre piraterie sau offtopic nu-si va mai gasi postarea.
Daca insista ia si o pauza
.

Edited by eiffel, 24 June 2014 - 14:24.
Adaugare Nota.


#88
djiulian

djiulian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 03.03.2007
w 8.1..mi se pare extraordinar chiar daca la inceput am fost sceptic

#89
Adelin2014

Adelin2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 24.04.2014
pai eu zic ca cele mai populare sisteme de operare sunt xp si 7

#90
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012
windows 8.1 ,am avut 7 la care n-as fii renuntat daca nu as fii avut posibilitatea sa customizez win 8.1 pe care l-am transformat aproape ca un 7 , il folosesc ptr ca e foarte stabil si o idee mai rapid ,sigur nu mai revin 7 !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate