Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

CE ESTE OMUL?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postandreic, on 13 ianuarie 2014 - 14:26, said:

Organism evoluat multicelular adaptat vietii pe Pamant. Nu stiu ce are acum asta cu astrologia...

Vivat materialismul dialectic şi istoric! Valabil şi pentru ăi' de ţi-au dat like.

"Unii spun că totul e materie şi energie, e ca şi cum ai spune despre cărţi că sunt doar hârtie şi cerneală".
Măcar fii deschis la minte... Niţeluş. Posted Image

#20
roarke

roarke

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 98
  • Înscris: 09.12.2010

View PostAgramatul, on 13 ianuarie 2014 - 16:44, said:

Neron  Ti se pare ca stii astrologie?
Fara  resentimente  vezi cu cine stai de vorba. adrian stoica .  Cauta-ma pe ezotv   poate ca  vei intelege si tu cateceva.
In partea a3a  care  nu a mai  binevoit sa apara  intelegeai si sensul  astrologic  il intelegeai pana si tu .  dar  cenzura  se practica .Tare de tot !
A aparut insa  comentarii pe  subiectul care inca nu a aparut  si asta la  exact 6  minute.
Este drept pe  alt topic

P:S.  Indiferent sub ce id  vei scrie  comentarii la  ce am expus eu  Stiu ca esti una si aceeasi persoana!  tu centrezi si tot tu tragi pe poarta.  Astfel de practici  sant din anii 60 .

Astrologia nu este mai mult decit exprimarea unor dorinte propagate cu ajutorul stelelor si avind ca rezultat rezultate care seamana uimitor cu ceea ce vrem noi sa realizam sau macar pe aproape, si asta face pe unii oameni sa creada in astrologie, mita neagra, superstitii, noroc etc. Oamenii inteligenti si realisti isi fac singuri destinul nu trbuie ,,ajutati,,.

View Postxkos, on 13 ianuarie 2014 - 13:53, said:

"Haideti  sa ne pogoram si sa nu-l lasam pe om sa faca ce si-a propus" adica sa nu cada in acelasi rahat ca si lucifer. Acum vreo 2 mii de ani s-a reparat gafa facuta de Adam si Eva, adica rascumpararea pacatului neascultarii. Dumnezeu a intervenit cand omenirea o luase rau pe aratura, din pacate urmatoarea interventie va fi cea finala si putini vor mai  fi salvati, restul=recicle byn, ptr ca nu vor, le place ateismul si restul.

Toti care nu cred pe Dumnezeu prin religie sint atei ?
Sa stii ca mai exista si deisti spirituali.

Sa va spun eu ce este omul:
Un nimic nevrednic  de Dumnezeu si natura pina cind evolueaza prin gindire si apoi prin faptele sale dind dovada de respect cuvenit, dorinta de libertate, dreptate si posibilitatea neingradita de a face tot posibilul in bine pentru el, semenii lui si natura (in ce ordine vreti voi numai sa se indeplineasca Posted Image
Apoi va fi vrednic.

Edited by roarke, 11 June 2014 - 12:49.


#21
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014
Nu am gasit niciodata sensul acestor intrebari "filosofice":ce este omul si cine l-a creat, cin a creat si cum a creat Pamantul, etc.
Acestea cred ca sunt intrebari izvorate din prea multa plictiseala.
Mai bine ne-am intreba ce trebuie sa facem ca sa nu distrugem planeta Pamant si omul.
Asa, sa filosofam putem pana la moarte, fara a ajunge insa la nimic util.

#22
AHDUB

AHDUB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 11.07.2014

View PostClovis, on 13 ianuarie 2014 - 22:27, said:

Parerea mea. Omul e cea mai parsiva si nemernica fiinta de pe pamant. E, daca pot spune asa, mai animal decat orice animal. E singurul animal care omoara, tortureaza, face rau si distruge din placere sau pentru uz personal.
Omul nu este cea mai parsiva fiinta de pe pamant, este doar cea mai inteligenta. Daca un animal oricat de mic si neinsemnat ar avea inteligenta umana, cu siguranta altfel ar sta lucrurile acum. Posted Image

View Postzdutzu, on 14 ianuarie 2014 - 09:59, said:

Direct ce-mi vine acuma in minte fara sa mai caut alte exemple: delfinii omoara/tortureaza/violeaza, cainii/pisicile omoara din placere...toate animalele fac ce fac pentru uz personal.
Vezi tu, asa se zice cum ca vezi doamne animalele fac ce fac din placere, insa la o examinare mai in detaliu ai sa constati ca lucrurile nu stau chiar asa cum ar par. Faza cu "din placere" cade din start cand examinezi totul pas cu pas. Sa i-au unul din exemplele date de tine: pisicile sau sa generalizam, felinele.
Se zice ca ele omoara din placere, insa nu placerea sta la baza comportamentului lor, ci mai degraba viciul/obisnuinta. La inceputul evolutiei lor, au fost nevoite sa supravietuiasca si prin urmare au trebuit sa recurga la un astfel de mod de a se hranii, mai tarziu au fost probabil nevoite sa vaneze mai des in anumite perioade propice ale anului si sa-si ascunda vanatul si oarecum sa-si conserve energia in perioadele in care nu prea aveau ce vana. Ei bine, de aici si cu acel viciu al lor de a ucide. Acesta obisnuinta, s-a transmis apoi din generatie in generatie pe cale genetica si acum omu de stiinta s-a gasit sa spuna ca vezi doamne ele omoara din placere, el putand observa la ora actuala numai o mica parte din puzzle-ul ce a stat la baza evolutiei acestor animale... Daca e sa o spunem franc in fata, toate animalele omoara din cauza fricii.
La fel si la om, daca un om fumeaza, el are falsa impresie ca o face din placere, insa nu este altceva decat obisnuinta.
Si omu face totul pentru uz personal, indiferent ca este manat de frica, teroare, placere sau mai stiu eu ce. Foarte putini sunt aceea care nu-si pompeaza egoul si de regula acestia sunt oameni care vad/inteleg destul de clar ce se petrece pe acest pamant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate