Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

CE ESTE OMUL?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Agramatul

Agramatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2014
Sant multi ani de cand  ma preocupat subiectul acesta. Ca sa-mi pot raspunde am parcurs cateva trepte de initiere, Acestea au venit de la sine fara a -mi propune aceasta . apoi cand am devenit constient de ele, m-am apucat mai inflacarat de studiu si cercetare.  din start doresc ca aceasta expunere sa se adreseze doar celor care au deja  cunoastere destul de solida in tema care urmeaza.
  Asadar OMUL .
Am sa iau mai intai ideea dupa care a fost conceput  vechiul testament .
Studiind cateva  biblii. , printre care si cea tradusa dupa  Cornilescu, am constatat ca
Nu toate corespund  la anumite  paragrafe. Acestea fiind de o deosebita importanta in intelegere.
Asadar sa nu va mire faptul daca  voi face trimitere la un paragraf pe care in bibliile aparute in ultimii 25-35  ani nu-l veti afla. Va treb sa consultati cele mai vechi editii si va veti convinge.
Asadr omul a fost creat ...  intrun anumit mod.   Apoi sa revenit la aceasta creatura  si sa adus modificarea binecunoscuta de separare. Apoi acel om devenit parte  fem si parte masc  ,tot nu a corespuns asazisei cerinte a creatorului . De fapt Creatori . Reiese clar din dialogul dintre elohimi . adica  parintii nostrii .
Mergmai departe . este clar ca acesti creatori aveau un scop precis cu creatia om .
nu era doar un amuzament, o joaca sau un accident . Devreme ce creatorul revine la modificarea omului . Dar intrebarea  mi-am pus-o CE dorea  de fapt de la acest OM ?   Raspunsul religiilor este  ca la creeat pe adam si eva  doar sa  stea ei  frumusel in gradina si sa  -l laude pe  creator?  oare sa ma multumesc cu acest raspuns? Oare daca creatorul si-a dorit sa faca ceva  nu a si reusit?  Se pare ca nu  din cate vedem din scripturi . Ba mai mult exista un dialog in care reiese clar  ca omul devenise un potential pericol pt creator. El spune ._ Haideti  sa ne pogoram si sa nu-l lasam pe omm sa faca ce si-a propus. ..
Oare marele creator al universului sa se fi speriat atat de tare de un paduche? Dar sa merg mai depatre .  In unul di capitole ale v testament.  vedem ..........,*SI privind la om,  Dumnezeu zise.......Iata omul este mai este mai mult tarana . Faradelegile sale sant nenumarate .   Dar am sa sadesc in rarunchii sai  frica de mine.

  Atentie .  dumnezeu nu acuza omul , propria creatie ci mai degraba face o constatare a ceea ce a reusit el sa  produca intr-un final .
Spune am sa sadesc inEL !
Asadar la acea vreme  EL le-a considerat prtfecte. Sau sa inselat?  pai biserica  cam asta arata  prin dogma sa. ca  acel creator sa inselat cu privire la creatia om : ba cauta sa o dreaga   cum ca  in marea  sa dragoste, Dumnezeu si-a lasat copii sa  aibe  liberul arbitru de a alege. Liberul arbitru de a se macelarii intre ei . Si asta  din netarmurita-i iubire  pentru creatia sa  de care se pare ca nici el nu era multumit  cum o tot modifica  si cum tot nu corespundea cerintei .
  Pai ori creatorul , creatorii nostrrii nu este  ACEL DUMNEZEU ATOTPUTERNIC.   Ori  EXACT ASA NE_DORESTE SA FIM DE LA INCEPUTURI .
pain Acelcreator care prin simplu cuvant creaza  universuri nu este in stare sa  faca din condei omul din rau in bun?  A reusit sa faca diverse rase  dar  exact mai bun nu?  Dar daca Creatorul are cu totul alt obiectiv decat cel pe care-l stim noi cu totii ?
Voi pleca de la ideea ca
1  daca santem facuti de Marele creator. atunci  santem  perfecti. Asta inseamna ca nu ne vrea  schimbati nici in mai buni  nici in mai rai.   dovada  ca  4  randuri de  umanitati au mentinut aceleas particularitati . Adica  Ale  creatorului .  Chiar  el spune in v testament  despre el ..    EU sant gelos, Eu Mustru!  eu pedepsesc .  ori cum se impaca cu vrajala  unora  ca  Dumnezeu este numai iubire?

  Iubirea  sa  nu ar fi lege?  dorinta  sa  nu ar anihila  tot ce ar fi contrar?   Este usor sa vb despre iubire  atat cat nimrni nu ne ucide tatal pt doi dolari este usor sa vb despre iubire  cat timp nu am participat la ororile unui viol , rszboi , mutilari in masa.   dar daca ai macar bunul simt  sa te gandesti la nenumaratele jerfe a celor nevinovati  i-ti va fi greu sa intelegi acest tip de imensa iubire  a unui creator fata de creatia sa.  Poate sant subictiv dar sant tatal a4 copii  eu nin dragostea me infinit mai mica decat a creatorului nu asputea sa  stau nepasator, sau privind cu drag cum copii mei aleg sa se macelareasca intre ei .  Cand iam creat stiam la ce sa ma astept din partea  lor ca  fiinte fara experienta. atunci mi-am asumat raspunderea educatiei, raspunderea  morala fata de acestia. Dar  Creatorul daca ne considera  copiisai   ne trateaza deja ca pe  maturi raspunzatori de faptele  noastre?  Daca ele sant un dezastru  ma intreb eu    ..Din vina  cui?  Nu a lipsei de monitorizare a adultului  Dumnezeu?  cum am ajuns sa ucid?  Kain a facut acest lucru inca de la creatia sa  Unde este dragostea  lui Dumnezeu fata de ABEL?   Dar  pe urma  ce face creatorul  ? la ceea rea  celui de-al 2 om   dupa distrugerea  rasei sarpelui , la crearea  omului adamic:  adr la  crearea omului Evic?   Sa tot continuat cu aceleasi rele si bune.  cam incapabil  acest Dumnezeu!  Dimpotriva ...   am adus aici acele argumente  prin care tu citirorule sa tragi niste concluzii . Nimeni nu are dreptul sa te judece  . Esti singur  cu propria-ti constiinta. va trebui doar sa ai curajul sa accepti altceva  decat ai fost indoctrinat de  sute de mii de ani . Da  Sutede mii . nu gresesc .  Asadar   voi incheia prima parte a expunerii   cea in care am ales  ca  Dumnezeu  Atotputernicul  este sau nu creatorul nostru .
deci o noua interventie.   Ma intreb a cata?
Un lucru este clar Acel creator  ori bajbaie si nu-i prea reuseste ce si-a propus ori biblia este in eroare la acest capitol .
Un lucru este evident  cel putin pt mine ca daca marele  creator  si-a propus ceva  nu putea sa greseasca  de cel putin 3 ori acelas lucru . Se stie ca santem la cel putin a 4 a rasa umana.  Deci la a 4a incercare nereusita/?  Oare sa se fi sraduit  dumnezeu care a creatatatea  universuri  si stiute si nestiute  in van  ca sa produca ceva  si sa tot greseasca?  Sa fi distrus el omul cde 3 ori ca sa faca altul pe ce-l de-al 4lae  di tot sa dea gres?
Eu unul nu pre cred .  Ma voi intoarce ta toate legile cosmice, ale naturii si voi constata o perfectiune!  chiar EL spune   SI PRIVIND IN CEA DE_A & ZI LA CREATIA SA  ZISE ..  TOATE SANT BUNE !

Edited by Agramatul, 13 January 2014 - 14:09.


#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
"Haideti  sa ne pogoram si sa nu-l lasam pe om sa faca ce si-a propus" adica sa nu cada in acelasi rahat ca si lucifer. Acum vreo 2 mii de ani s-a reparat gafa facuta de Adam si Eva, adica rascumpararea pacatului neascultarii. Dumnezeu a intervenit cand omenirea o luase rau pe aratura, din pacate urmatoarea interventie va fi cea finala si putini vor mai  fi salvati, restul=recicle byn, ptr ca nu vor, le place ateismul si restul.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Organism evoluat multicelular adaptat vietii pe Pamant. Nu stiu ce are acum asta cu astrologia...

#4
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 andreic, on 13 ianuarie 2014 - 14:26, said:

Organism evoluat multicelular adaptat vietii pe Pamant. Nu stiu ce are acum asta cu astrologia...
Astrologia influenteaza viata oamenilor in cele mai interesante moduri...cel putin atunci cand crezi in ea ;)
Subscriu la definitia de mai sus.

#5
Agramatul

Agramatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2014
Asadr  partea 2
  Omul este creat de Care DUMNEZEU?
da ca in prima parte  am ales ca omul este  creat de insusi marele  Dumnezeu  , De la cine se falea  IISUS ca vine?  Daca si noi eram creati de acelas dumnezeu  ar mai fi facut hristos caz de acest lucru?  Oare nu reiese clar din scripturi ca erau cel putin 2 imparati?  Al acestei lumi    Si Al lumii de lumina  din care venea  Mantuitorul? Desigur  satan este numit in biblie doar ca  cel care gestioneza aceasta lume.  dar merg eu cu intrebarea .....daca chiar este  Creatorul eI ?  Daca acel chip si asemanare dupa care am fost creati  este  o realitate?
Daca vom admite ca  santem creati dupa un chip si o asemanare, pai inclin mai degraba sa cred ca Nu santem deloc  asemenea  DUMNEZEULUI ATOTPUTERNIC  de unde a venit Fiul .
Noi inorgoliul nostru  nu putem accepta ideea ca  ..  Creatorul nostru poate fi  a 7 spita  de la  caruta. NU  noi nu putem accepta  decat ca  Marele  grangur este  tatal nostru .  Dar eu vin cu proverbul ..  Nu cumva  mai degraba  noi peticele  santem asemanatoare sacului ?  cu cine  mai degraba  semanam in toate celea?  Dac lasam la o parte biblia si mergem si pe alte  surse, va asigurde lumina,  sant destule  scrieri  din care rezulta  ca  asa cum noi creem robori in ziua de azi,  si avem totusi si noi un propriu creeator, tot asa  creatorul  nostru  a avut pe propriul sau creator . Parca  ne apropiem de adevar . Deci Acel dumnezeu  atotputernic a creat o entitate cu particularitatile sale, dar totusi  nu atat de puternic. la randul sau aceea entitate a creat in limita  sa  alta  creatura   dar cu insusisi mai modeste. Si tot asa. Iata ca si pe noi ne-a creat  cineva  dar  dupa puterea sa . Acum poate avem un tablou  o schema  cam  pe unde se afla  creatorul omului in comparatie  cu MARELE CREATOR .   Religia  face o balmajala un amestec intre cel care a creat universuri, si  cel care ne-a creat pe noi  ii baga in aceeasi oala. Gresit!
  Maine poimaine  vom constata  ca vine  cineva din univers  si  ne va  spune..  Dragilor  noi sintem cei care v-am creat  . Dar pana la  acel Dumnezeu.   nici propriul nostru creator   nu poate  sa ajunga.  Poate doar  creatorul creatorlui nostru .

#6
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Pavel Corut wannabe??

#7
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Omu` e un animal, ba Agramatule, ba!!

#8
Agramatul

Agramatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2014
Citind modul cum te exprimi  I-ti dau dreptate!

Am o intrebare .  
  Am continuat sa scriu si partea a3a  am publicat-o  ba mai mult am dat si sa o salvez .  Nu a aparut  nicicum  poate ma lamuriti  Multumesc

#9
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

 Agramatul, on 13 ianuarie 2014 - 15:55, said:

Citind modul cum te exprimi ITI dau dreptate!

Am o intrebare .  
  Am continuat sa scriu si partea a3a  am publicat-o  ba mai mult am dat si sa o salvez .  Nu a aparut  nicicum  poate ma lamuriti  Multumesc

Ti-a fost sters topicul, de-aia nu mai apare nimic...

#10
Agramatul

Agramatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2014
Multumesc TY.
mai bine decat sa fie ignorat. asta arata clar tipul de cenzura al acestui forum .

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
fa-ti frate blog si abereaza tu acolo cat vrei... lasa-ne pe noi in ignoranta noastra Posted Image
vrei pe forum? suporti consecintele!
ce legatura au toate prostiile scrise de tine cu astrologia si zodiile numai tu stii!!!

Edited by Nero-d, 13 January 2014 - 16:30.


#12
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012
Eu m'aş întreba mai degrabă de ce are omul mai multe culori...

#13
Agramatul

Agramatul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 13.01.2014
Neron  Ti se pare ca stii astrologie?
Fara  resentimente  vezi cu cine stai de vorba. adrian stoica .  Cauta-ma pe ezotv   poate ca  vei intelege si tu cateceva.
In partea a3a  care  nu a mai  binevoit sa apara  intelegeai si sensul  astrologic  il intelegeai pana si tu .  dar  cenzura  se practica .Tare de tot !
A aparut insa  comentarii pe  subiectul care inca nu a aparut  si asta la  exact 6  minute.
Este drept pe  alt topic

P:S.  Indiferent sub ce id  vei scrie  comentarii la  ce am expus eu  Stiu ca esti una si aceeasi persoana!  tu centrezi si tot tu tragi pe poarta.  Astfel de practici  sant din anii 60 .

Edited by Agramatul, 13 January 2014 - 16:50.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 zdutzu, on 13 ianuarie 2014 - 14:29, said:

Astrologia influenteaza viata oamenilor in cele mai interesante moduri...cel putin atunci cand crezi in ea Posted Image
Pai da, cand crezi normal ca iti influenteaza viata pentru ca ai asteptarea asta si la fiecare ocazie produci o conexiune in acest sens Posted Image Cand nu crezi e paralela cu tine si viata merge inainte.

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Parerea mea. Omul e cea mai parsiva si nemernica fiinta de pe pamant . E, daca pot spune asa, mai animal decat orice animal. E singurul animal care omoara, tortureaza, face rau si distruge din placere sau pentru uz personal.

Edited by Clovis, 13 January 2014 - 22:28.


#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Te incadrezi la profilul sociopat :P

#17
preFacu_eanu

preFacu_eanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.01.2014

 andreic, on 14 ianuarie 2014 - 00:19, said:

Te incadrezi la profilul sociopat Posted Image
Da tu ce cauti aici/?hai acasa maila deal.

#18
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

 Clovis, on 13 ianuarie 2014 - 22:27, said:

Parerea mea. Omul e cea mai parsiva si nemernica fiinta de pe pamant . E, daca pot spune asa, mai animal decat orice animal. E singurul animal care omoara, tortureaza, face rau si distruge din placere sau pentru uz personal.
Direct ce-mi vine acuma in minte fara sa mai caut alte exemple: delfinii omoara/tortureaza/violeaza, cainii/pisicile omoara din placere...toate animalele fac ce fac pentru uz personal. Nu mai urati oamenii atata, people are awesome!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate