Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

Femeia care se oprește la primul bărbat...

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#19
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Acum se pune accentul pe femeia care se opreste la primul barbat cu care se casatoreste. Oricum, in ambele cazuri, te opresti doar daca ti-e bine, daca exista compatibilitate si intelegere, restul aduce dupa sine doar suferinta.

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Fericirea vorbeste de la sine, nu trebuie descoperita.
In cluplu, este vorba despre respect, in primul rand. Respectul, spre diferenta de dragoste, nu se shimba in timp. Dragostea insa, devine altfel, odata cu trecerea timpului, mai profunda, mai fireasca, mai..transparenta. In fine, vreau sa spun ca stii cand esti fericit. Si nu trebuie sa experimentezi pentru a afla asta. Uneori mai uiti ce ai si te lasi angrenat in cotidian si in cenusiul acestei vieti, dar din fericire, uneori ne oprim si mirosim o floare.
Consider total ilogic ca incerci sa schimbi o relatie care merge bine. Atentie, bine nu inseamna ca totul este numai zambet, bani, etc. Bine inseamna, intr-o relatie, sa stii sa folosesti coborasul, a.i. sa-ti iei elan, sa urci. Sa te opresti odata si sa vrei altceva, inseamna lipsa de maturitate.

#21
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Post-Diana-, on 12 ianuarie 2014 - 01:24, said:


De unde stiu acum?
Pai acum am cu ce compara, pt ca am experienta. Posted Image

Atunci, cand eram mica si fraiera, imi era suficient sa iubesc cu sufletul, fara a pune accent pe sex. Posted Image


=)) cand erai mica.....acum ca esti mare......pui accent pe sex si nu mai iubesti cu sufletul??  n-a picat bine raspunsul tau...

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View Postcephalophodes, on 12 ianuarie 2014 - 01:32, said:



=)) cand erai mica.....acum ca esti mare......pui accent pe sex si nu mai iubesti cu sufletul??  n-a picat bine raspunsul tau...

Acum iubesc si cu alte alea. :)
Adica sunt mai rationala, intelegi?
Nu mai pot iubi pe oricine. :)
Cand esti tanar, iubesti sau ti se pare ca iubesti un om cu care visezi ca faci o casa, copii, etc. Eu cum am toate astea, nu mai visez la un om de acest fel, ci un om pt sufletul si corpul meu. O viata avem, sa o traiesc vreau, atat cat mai e din ea. :)

#23
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010
Știți cum e și cu femeia care se oprește la primul bărbat ? Exact ca și cu bărbatul care se oprește la prima femeie.
Care-i problema ? Putem să-i catalogăm într-un fel ?
Eu zic să încetăm să mai fim penibili.

Cel mai mare dușman al omului din prezent este că trăiește după niște stereotipuri idioate.
Fiecare este liber să-și aleagă drumul în viață. Că rămâne sau nu cu primul partener, că are zece și nenorocul să eșueze de fiecare dată este doar problema acelei femei.
Discutând și încurajând acest mod de a gândi în societate nu facem altceva decât să perpetuăm prostia la nesfârșit. Sau prostia trebuie să moară odată cu societatea umană ?

Eu zic să ne depășim condiția de rudimentari și să privim lumea așa cum este.

Edited by iDorin, 12 January 2014 - 01:48.


#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View PostiDorin, on 12 ianuarie 2014 - 01:38, said:

Știți cum e și cu femeia care se oprește la primul bărbat ? Exact ca și cu bărbatul care se oprește la prima femeie.
Care-i problema ? Putem să-i catalogăm într-un fel pe ambii ?
Eu zic să încetăm să mai fim penibili.


Dar nu i-a catalogat nimeni, in nici un fel. :)

#25
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View PostYOUR_GOD, on 12 ianuarie 2014 - 01:32, said:

Fericirea vorbeste de la sine, nu trebuie descoperita.
In cluplu, este vorba despre respect, in primul rand. Respectul, spre diferenta de dragoste, nu se shimba in timp. Dragostea insa, devine altfel, odata cu trecerea timpului, mai profunda, mai fireasca, mai..transparenta. In fine, vreau sa spun ca stii cand esti fericit. Si nu trebuie sa experimentezi pentru a afla asta. Uneori mai uiti ce ai si te lasi angrenat in cotidian si in cenusiul acestei vieti, dar din fericire, uneori ne oprim si mirosim o floare.
Consider total ilogic ca incerci sa schimbi o relatie care merge bine. Atentie, bine nu inseamna ca totul este numai zambet, bani, etc. Bine inseamna, intr-o relatie, sa stii sa folosesti coborasul, a.i. sa-ti iei elan, sa urci. Sa te opresti odata si sa vrei altceva, inseamna lipsa de maturitate.

Foarte corect. Dar cine crezi ca vede lucrurile asa siare cunostintele astea in prima relatie, avand in vedere ca asta se intampla la varste mici, 14-15 ani?

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Formularea din postul 1 se refera la prima dragoste, sau prima relatie adevarata? Prin relatie inteleg convietuirea in doi, nu doar o relatie de iubire.

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View PostYOUR_GOD, on 12 ianuarie 2014 - 01:42, said:

Formularea din postul 1 se refera la prima dragoste, sau prima relatie adevarata? Prin relatie inteleg convietuirea in doi, nu doar o relatie de iubire.

Eh, acu complici lucrurile! :lol:

#28
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Pai si in cazul asta cu ce o face diferita pe prietena numarul 3 de prietena numarul 4?

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Voiam sa dau un raspuns mai complet.
In pinicpiu, (banuiesc ca primul barbat devine sot) oamenii se casatoresc dupa ce se cunosc pe deplin. Daca lucrurile merg bine, viata isi urmeaza cursul si se casatoresc. Sunt niste etape logice, care vin de la sine. Nu este nimic fenomenal si nicio intrebare de pus in astfel de situatii.
Este ca si cand eu imi iau garsoniera si locuiesc in ea, pana la batranete. Poate in alt univers, mi-as fi schimbat-o cu o casa, sau zece. Dar aici, am fost multumit asa si nici nu m-am gandit ca as vrea altceva.

View Postoauzor, on 12 ianuarie 2014 - 01:46, said:

Pai si in cazul asta cu ce o face diferita pe prietena numarul 3 de prietena numarul 4?
Nu inteleg.

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View Postoauzor, on 12 ianuarie 2014 - 01:46, said:

Pai si in cazul asta cu ce o face diferita pe prietena numarul 3 de prietena numarul 4?

Oamenii sunt diferiti, de ce esti rau? :)

View PostYOUR_GOD, on 12 ianuarie 2014 - 01:48, said:


In pinicpiu, (banuiesc ca primul barbat devine sot) oamenii se casatoresc dupa ce se cunosc pe deplin.


Oare? Iti garantez ca nu vei cunoaste pe nimeni, vreodata pe deplin.
Nici macar pe tine.

#31
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Post-Diana-, on 12 ianuarie 2014 - 01:40, said:


Dar nu i-a catalogat nimeni, in nici un fel. Posted Image
Indirect, da.

#32
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View PostiDorin, on 12 ianuarie 2014 - 01:50, said:

Indirect, da.

Indirect?
Nu am sesizat nimic. Ce ti s-a parut defaimator?

#33
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Your god, tu prin prima relatie intelegi chiar prima relatie cronologic vorbind, sau prima relatie in care se face un pas spre viitor, de exemplu mutatul impreuna sau logodna, poate chiar un bebe?

Asta am intrebat mai sus, daca prima relatie exclude prima dragoste si tipul cu care si-a pierdut virginitatea, cu ce se deosebeste aceasta relatie de restul, daca vor exista?

Diana, evident ca oamenii sunt diferiti, nu am insinuat asta. Ma refeream ca prima dragoste si tipul cu care ai facut-o prima data nu se uita.

Edited by oauzor, 12 January 2014 - 02:02.


#34
iDorin

iDorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,327
  • Înscris: 28.06.2010

View Post-Diana-, on 12 ianuarie 2014 - 01:50, said:

Oare? Iti garantez ca nu vei cunoaste pe nimeni, vreodata pe deplin.
Nici macar pe tine.
Nu mă cunosc prea bine în toate amănuntele vieții, știu doar ce vreau. Am alte preocupări în viață decât să dau bine unei femei. Doar când eram puștan mă interesa asta.
De exemplu cum pot să ating vârful cariei profesionale, cum pot să stau cât mai mult cu familia, să merg în excursii, să ascult muzică bună, să am o mașină bună...
Mă lasă total indiferent subiectul femeia și dacă se poate să am cât mai multe. Că am una sau zece ... sau ce o mai rezerva viața .... asta e.

View Post-Diana-, on 12 ianuarie 2014 - 01:52, said:


Indirect?
Nu am sesizat nimic. Ce ti s-a parut defaimator?
În mod indirect se lasă amprenta că sunt niște idioți sau prea proști dacă s-au limitat la prima relație. Poate că nu sunt, poate că așa au vrut ei. Asta a fost condiția lor.

#35
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Post-Diana-, on 12 ianuarie 2014 - 01:50, said:

Te-am inteles Diana. Si plecand de la premisa aceasta as dormi linistit stiind ca il stiu pe cel de langa mine, macar 50% din cat este cu adevarat. Adica, nici pe mine nu ma cunosc complet. 50% in cazul altei persiane, trebuie sa insemne ceva. Viata este scurta numai cand nu vrei. Cine stie, in timp, multe se schimba.
Raman la parerea mea exprimata initial. Uneori primul este ultimul, alteori nu. Probabilitati.

#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,754
  • Înscris: 06.10.2012

View PostiDorin, on 12 ianuarie 2014 - 01:57, said:

Nu mă cunosc prea bine în toate amănuntele vieții, știu doar ce vreau. Am alte preocupări în viață decât să dau bine unei femei. Doar când eram puștan mă interesa asta.
De exemplu cum pot să ating vârful cariei profesionale, cum pot să stau cât mai mult cu familia, să merg în excursii, să ascult muzică bună, să am o mașină bună...
Mă lasă total indiferent subiectul femeia și dacă se poate să am cât mai multe. Că am una sau zece ... sau ce o mai rezerva viața .... asta e.

Nu te citasem pe tine, ci pe God. Posted Image
Te asigur ca-s de sunt de acord si cu ceea ce ai scris tu anterior. De la o varsta nu mai vrei sa insiri parteneri/partenere, te intereseaza alte lucruri, dar asta numai daca esti happy in viata de cuplu.
Daca nu esti total multumit, pe langa masina si muzica buna, ar merge si un om pt care sa simti ca te trec emotiile la simpla atingere. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate