Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Casete video, videocasetofoane (casetoscoape)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
892 replies to this topic

#145
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
"Fluturarea" imaginii in partea superioara a ecranului se datoreaza imposibilitatii sincronizarii oscilatorului de linii cu sincroimpulsurile extrase din semnalul video.
Vinovat de acest lucru este,in cea mai mare masura, player-ul si nu in ultimul rind caseta : copie la a "nspea"mina,semnal slab,fluctuatii de viteza,etc...
Unele TV-uri aveau aveau un pin de comanda pentru sincroprocesor ce il anunta ca trebuie sa lucreze de pe o sursa externa de semnal AV.
Ca exemplu putem aminti "eternul"  A255D folosit la TV-urile color romanesti .

Pe pinul 11 la CI in mod normal se aplica o tensiune de +5V.
Pentru redarea imaginilor de pe un video player se aplica  o tensiune de +12V.
In acest mod se comanda comutatorul intern al constantei de timp al comparatorului de faza si frecventa sa lucreze " mai rapid" in asa fel incit imaginea redata sa fie stabila.
De ce nu apare acest fenomen la LCD-uri este lesne de inteles:nu au oscilator de linii precum crt-urile.
Afisarea imaginii se face in alt mod.

#146
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu alt "om"... am uitat de un alt depanator... că el are o rolă din aia de bagă banda înăuntru după ce dai stop... şi cu derulatul casetei, tot mi-a prins o dată sau de 2 ori banda şi dacă ţi-o face fraunjuri...   :(

O reclamă din 1991 pe care am găsit-o postată pe tapeheads

[ http://oi60.tinypic.com/2d2dix1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#147
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Pe lângă D[igital]-V.H.S. a mai existat un format interesant (din păcate doar pentru N.T.S.C.): https://en.wikipedia.org/wiki/W-VHS

#148
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
O fi digitalul mai facil, caseta video are farmecul ei (regula este valabilă şi pentru anumite aparate, precum cel din prezentare).
Sunt curios încă câte piese produse de o companie americană avea aparatul acesta în el

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AvdxkoxRPV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Şi unul care se joacă cu un aparat sistem Video 2000

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FlkVu1y-UZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 19 July 2015 - 11:13.


#149
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Şi că tot am pus acea reclamă veche cu dublul videocasetofon, iată şi una video. 1000 de dolari australieni... dar pe vremea aia era ceva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cfkmk0HKjuQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#150
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 07.07.2009
Stie cineva unde se mai vand casete video noi, goale in constanta. Am un Vcr  si vreau sa vad daca mai functioneaza.

#151
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Caută pe olx şi selectează Constanţa. Termeni de căutare: casete video, VHS, VCR. Dar poţi să foloseşti o casetă video, deja înregistrată, dacă vrei doar să vezi dacă mai redă. Pentru a testa calitatea înregistrării e nevoie de o bandă pe care nu a mai fost înregistrat ceva înainte.
De cât timp nu a mai fost folosit aparatul?
În Constanţa mai există centre de depanări?

Am şi eu o întrebare pentru mine: am auzit că în anii '80 videocasetofoanele foloseau sistemul linear audio pentru înregistrările stereo şi că după aia s-a adoptat un nou sistem de audio stereo, şi dacă ai o casetă video mai nouă se va auzi mono. Când au apărut videocasetofoanele cu noul sistem audio?

#152
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 07.07.2009
Cred ca de 8 ani cam asa. Nu e ceva super, un amarat de orion N700E-V  dar eram curios sa vad daca mai merge.  E mono cu 2 capete video.

Edited by cristi05, 20 July 2015 - 21:53.


#153
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Sincer, cred că s-au cam uscat caucicele... Dar merită să încerci.

#154
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Sistemul de inregistrare audio de inalta calitate folosea 2 capete suplimentare pe tamburul video si facea inregistrare cu semnal modulat in frecventa ( in jur de 1,2 MHz ). Inregistrarea liniara se pastra obligatoriu pentru compatibilitate cu aparatele non Hi-Fi. In concluzie cam orice caseta trebuie sa posede pista audio liniara, mono sau stereo. Daca are si inregistrarea Hi-Fi si aparatul este Hi-Fi va fi redat sunetul folosind capetele de pe tabur ( cele audio ) in cazul cand banda este uzata se comuta automat pe pista liniara in format analogic.

#155
blueicon

blueicon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 18.03.2004
Liniar stereo nu prea se folosea datorita vitezei mici a benzii.Calitatea era slaba.Sistemul liniar dublu se folosea mai mult pentru coloane sonore in limbi diferite.Videocasetofoanele stereo HI-FI permiteau si inregistrarea doar a unul semnal stereo fara sa fie nevoie de imagine.Era o sursa de semnal foarte bun inainte de aparitia cd-ului, ca sa nu mai vorbim de capacitatea de 3 ore in SP.Distractia era insa daca cautai o anume piesa si nu aveai indexul contorului.

Edited by blueicon, 23 July 2015 - 12:23.


#156
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 07.07.2009
Am gasit o caseta si merge perfect. Inregistreaza decent si reda la fel de bine, o fi petarda la vremea lui ca probabil nu avea tehnologie mai avansata, dar e made in japan nu ca electronicele in ziua de azi. Pacat ca nu mai am telecomanda originala, insa am rezolvat cu una programabila.

#157
claudiuT

claudiuT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 09.02.2006
intrebare - din cei care intra la aceasta sectiune ,cunoste cineva un depanator care sa se priceapa la video betamax?

#158
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ug6GV5Er5k4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WHh8WyC_aFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7iNhzEpmz94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6zpYTrUxXbk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#159
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Da' cine mai cumpără casete video?   :huh:   Că vineri - sâmbătă erau la un magazin vreo 10-12 şi azi mai erau doar 2   :w00t:

#160
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Eu mi-am mancat perioada de studentie (inceputul anilor '90) cu asa ceva (recorder GoldStar GHV 1245W)... Perfect functional si acum.

Attached Files


Edited by cristi0304, 02 September 2015 - 11:23.


#161
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cum era ca şi dotări + calitatea sunetului şi imaginii?   :huh:

#162
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
La vremea aceea, perfect...Posted Image
In afara de redare filme, il foloseam mult la inregistrat. Imi aduc aminte (cu nostalgie) cum il programam sa imi inregistreze (are tuner integrat) episoade din Dallas sau Twin Peaks cand nu eram acasa (din motive de "ale tineretii valuri"Posted Image ).
Acum, serios, ca si dotari/performante nu excela. Era un aparat mediu dar a rezistat foarte bine (la cat de utilizat a fost).

Edited by cristi0304, 02 September 2015 - 11:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate