Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apocalipsa

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4906 replies to this topic

#73
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postinginerule, on 09 ianuarie 2014 - 10:51, said:

sper sa apuc ziua cand religia va disparea din scoli, sa nu mai fie indoctrinati copiii cu astfel de kkturi carei ii ingusteaza la minte. nu e vina lor, pur si simplu li s-au bagat pe gat kkturile astea, si cum unii sunt mai creduli le e greu sa accepte adevarul atunci cand devin adulti, pur si simplu nu vor sa intre in mai multe detalii de teama adevarului. beleaua dracu.
pai ai apucat-o
in comunism nu se preda doctrina religioasa in scoli ci se propaga supusenia fata de partidul unic conducator, care credea despre voi romanii ca sunteti niste handicapati care, fara indicatiile partidului sunteti incapabili sa facecti singuri ceva.
partidu` stabilea, ce sa cititi, cate grame de paine tre` sa mancati, cati litrii de benzina tre` sa consumati pe luna, ce tre` sa invatati la scoala
religia crestina nu indoctrineaza ci prezinta niste raspunsuri la cautarile omului legate de menirea lui pe lume.

Edited by ThinkAbout, 09 January 2014 - 13:43.


#74
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postbogdan_popescu, on 09 ianuarie 2014 - 13:37, said:

la ce face referire acolo


La faptul ca sambetele erau umbre ale lucrurilor ce au venit.

#75
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Fenomenal.
Sîmbăta asta cade pe 11!!Posted Image

#76
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Posthusand, on 09 ianuarie 2014 - 15:47, said:



La faptul ca sambetele erau umbre ale lucrurilor ce au venit.
Pastreaza-ti ideile alea traznite doar pentru tine, si daca vrei sa postezi posteaza ontopic.

#77
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postenohabel, on 08 ianuarie 2014 - 20:13, said:

pacalici zici ? well, preteristii zic ca o venit Domnul in anii 70
esti preterist(a)?
da si nu.
:bigwhitegrin:

#78
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 08 ianuarie 2014 - 20:13, said:

zexe , exista cu siguranta 2 reveniri...chiar Domnul zice asta; odata vine ca un hotz, si a doua ora  orice ochi il v-a vedea asta inseamna ca vine odata la rapirea miresei si dupa 3 ani jumatate la judecata pamantului
trinitatea satanica este; balaurul, fiara (cap13 apoc.) si prorocul mincinos
in templu se aseaza prorocul mincinos nu fiara, nici anticrist
prorocul mincinos este fiara care iese din adanc apoc 13;11
Stimabile, Hristos nu a plecat nicaieri, este prezent. Referitor la venirea Lui cand va rapi sfintii si va judeca lumea, este doar o singura venire.
Eu am postat proba biblica, nu filozofii.

#79
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postbogdan_popescu, on 08 ianuarie 2014 - 23:37, said:

"Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.
Vegheaţi, dar, pentru că nu ştiţi în ce zi va veni Domnul vostru.
Să ştiţi că, dacă ar şti stăpânul casei la ce strajă din noapte va veni hoţul, ar veghea şi n-ar lăsa să-i spargă casa.
De aceea, şi voi fiţi gata; căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gândiţi." Matei 24:36, 42-44.

"Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa." Fapte 1:7

ORICINE indrazneste sa ghiceasca/numeasca date este de la satan. Punct!


Asta e  blasfemie, bataie de joc, D-zeu s-a referit si la an si luna, cineva trebuie sa fie ori rau intentionat, ori sa ia expresia la misto, ori sa nu-l duca capul mai mult ca sa dea un asemenea sens expresiei "nimeni nu stie ziua nici ceasul"
pai nu-i chiar asa, daca tu nu stii cand vine potopul si prapadul vei pieri
numai bine !

View Postzexelica, on 10 ianuarie 2014 - 09:57, said:

Stimabile, Hristos nu a plecat nicaieri, este prezent. Referitor la venirea Lui cand va rapi sfintii si va judeca lumea, este doar o singura venire.
Eu am postat proba biblica, nu filozofii.
zexe te ratacesti tot mai mult in filosofie ieftina, sigur ca Isus este prezent (prin Duhul prin Duhul Sfant ) numai ca vine o zi cand orice ochi il va vedea !!!, de ce nu il vedem cu ochii ?, pentru ca inca nu a venit sa instaureze imparatia, cand va veni il vom vedea ca Ioan in Patmos....intelegi ?

View Posthusand, on 09 ianuarie 2014 - 10:39, said:



Dai mana cu  Beshore respectabile ?
Cine-i Beshore ? ca n-am auzit de el, daca dau un search pe google il gasesc ?

View Postbogdan_popescu, on 08 ianuarie 2014 - 23:37, said:

"Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.
Vegheaţi, dar, pentru că nu ştiţi în ce zi va veni Domnul vostru.
Să ştiţi că, dacă ar şti stăpânul casei la ce strajă din noapte va veni hoţul, ar veghea şi n-ar lăsa să-i spargă casa.
De aceea, şi voi fiţi gata; căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gândiţi." Matei 24:36, 42-44.

"Nu este treaba voastră să ştiţi vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat sub stăpânirea Sa." Fapte 1:7

ORICINE indrazneste sa ghiceasca/numeasca date este de la satan. Punct!


Asta e  blasfemie, bataie de joc, D-zeu s-a referit si la an si luna, cineva trebuie sa fie ori rau intentionat, ori sa ia expresia la misto, ori sa nu-l duca capul mai mult ca sa dea un asemenea sens expresiei "nimeni nu stie ziua nici ceasul"
nu te infierbanta ca ai cazut de afon rau si analfabet biblic...cei ce studiaza serios scriptura inteleg ei ce iti zic acum chiar tu zici, si asta-i literar; ziua si ceasul...eu insa vorbeam despre an

View PostRobert180374, on 08 ianuarie 2014 - 20:28, said:

Nu dai deloc dovadă de cursivitate logică în gândire. Cică "in templu se aseaza prorocul mincinos nu fiara, nici anticrist" apoi imediat "prorocul mincinos este fiara care iese din adanc". Vai ş-amar. Şi 2 reveniri ale lui Cristos. Da' nu-i bai, ai cu cine te băga în seamă, îs destui împrăştiaţi cu (,)care să rezonezi.
Sănătate.
pai da, daca tu deschizi apocalipsa 13 vei vedea ca sunt 2 fiare; una in vers 1 si cealalta in vers 11, una este un imperiu cealalta este o persoana= prorocul mincinos
deci nu un imperiu se aseaza in Tempu ci o persoana, omul faradelegii fiul pierzarii cum zice si Pavel...intelegi matale ? mai citeste mai studiaza
cat despre 2 reveniri ale lui Isus este clar , odata vine pentru mireasa, aici nu stie nimeni,( vine ca un hot ) doar mireasa, a doua ora vine pentru Israel impreuna cu mireasa si judecata finala cand orice ochi il va vedea, asa cum este fulgerul...asa scrie nu ?

#80
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postenohabel, on 10 ianuarie 2014 - 15:23, said:

deci nu un imperiu se aseaza in Tempu ci o persoana, omul faradelegii fiul pierzarii cum zice si Pavel...
unde este acel "Templu"?

#81
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
ok sa inaintam in studiu apocalipsa,
erau 4 intrebari la inceput, doua s-au dezbatut oarecum.... sa trecem mai departe...., nu a venit nimeni cu pareri si argumente despre apoc 6 cal alb si calaret cu un arc in mana, ca aici este extrem de important si este inceputul necazului cel mare

View PostDude_2nd, on 10 ianuarie 2014 - 15:28, said:

unde este acel "Templu"?
pai unde ar putea fi ?

#82
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View Postenohabel, on 08 ianuarie 2014 - 12:47, said:

Sa vorbim sa studiem din Apocalipsa

Mai intai sa invatam gramatica limbii romane, sa nu ne facem de cacat cand scriem pe forumuri... :)

#83
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postenohabel, on 10 ianuarie 2014 - 15:34, said:

pai unde ar putea fi ?
tu crezi ca eu te intreb aiurea?
din intrebari se poate invata cel mai bine.
asa ca ia zi-i...unde?

:bigwhitegrin:

#84
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostCapitanuPICARD, on 10 ianuarie 2014 - 15:35, said:


Mai intai sa invatam gramatica limbii romane, sa nu ne facem de cacat cand scriem pe forumuri... Posted Image
a gramatica bat-o vina, cred ca unde am scris lipseste o virgula si o prepozitie, imi cer scuze

#85
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postenohabel, on 10 ianuarie 2014 - 15:38, said:

a gramatica bat-o vina, cred ca unde am scris lipseste o virgula si o prepozitie, imi cer scuze

Nu gramatica e problema!Enohele, iata ce are Domnul pentru unul ca dumneata:Mica 2:11. Da, daca ar veni un om cu vant si minciuni si ar zice: "Iti voi proroci despre vin si despre bauturi tari!", acela ar fi un proroc pentru poporul acesta!.

#86
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View PostDude_2nd, on 10 ianuarie 2014 - 15:36, said:

tu crezi ca eu te intreb aiurea?
din intrebari se poate invata cel mai bine.
asa ca ia zi-i...unde?

Posted Image
pai stii tu ce stii de aia ma intrebi; ok sunt dispus sa raspund
- In afara de  cele 2 temple de pe vremea lui Solomon si apoi Ezra, Neemia si Zorobabel, se v-a reconstrui al 3i-lea templu in Ierusalimul zilelor noastre cel mai probabil cand fiara anticrist care iese din mare v-a semna acel pact cu Israel despre care aminteste si prorocul Daniel
Totul este pregatit in secret pentru reconstructia celui de-al 3-lea templu, dar in conjunctura politica actuala evreii nu pot incepe reconstructia, mai ales ca pe locul original presupus unde ar fi fost templul se afla o mare moschee araba,Aman daca nu gresesc
Acum sa vb despre adevaratul Templu vesnic, Templul  din cer; evrei cap 9 v 11-12,...in acest templu Domnul Isus dupa inviere s-a dus cu propriul sange pentru rascumpararea pacatelor

multumita de raspuns ? alte intrebari ?

#87
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postenohabel, on 10 ianuarie 2014 - 15:54, said:

pai stii tu ce stii de aia ma intrebi; ok sunt dispus sa raspund
- In afara de  cele 2 temple de pe vremea lui Solomon si apoi Ezra, Neemia si Zorobabel, se v-a reconstrui al 3i-lea templu in Ierusalimul zilelor noastre ...
mersi de raspuns; ma gândeam ca stii ceva nou, dar se pare ca nu prea le ai...
vei fi tu vreun proroc, dar eu il prefer pe Isus care spunea:"nu va ramane piatra pe piatra..."
asadar, interpretarile voastre se bat cap in cap; caz in care TU nu esti credibil ca proroc.

pe de alta parte, in N.L. "templul" este Biserica vie formata din trupurile celor credinciosi, si n-are nici o legatura cu ce spui tu legat de nu stiu ce constructii antihristice din beton armat...
"Nu stiti ca voi sunteti templul lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)
...
Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant care locuieste in voi si pe care L-ati primit de la Dumnezeu? Si ca voi nu sunteti ai vostri? (1Cor.6:19)


Posted Image

Edited by Dude_2nd, 10 January 2014 - 16:09.


#88
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postenohabel, on 10 ianuarie 2014 - 15:23, said:

pai nu-i chiar asa, daca tu nu stii cand vine potopul si prapadul vei pieri
numai bine !

nu te infierbanta ca ai cazut de afon rau si analfabet biblic...cei ce studiaza serios scriptura inteleg ei ce iti zic acum chiar tu zici, si asta-i literar; ziua si ceasul...eu insa vorbeam despre an

Nu e nevoie sa stii anul, trebuie sa fi gata ca si cand ar veni maine, imi pare rau sa te dezamagesc dar defapt afonul si analfabetul biblic esti chiar tu, ziua si ceasul se face referire ca nimeni nu are voie sa numeasca vreun timp al sfarsitului, numai servii lui satan numesc ani, zile sau ceasuri ale sfarsitului.

Edited by bogdan_popescu, 10 January 2014 - 16:07.


#89
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postnovember_soul, on 10 ianuarie 2014 - 15:49, said:

Nu gramatica e problema!Enohele, iata ce are Domnul pentru unul ca dumneata:Mica 2:11. Da, daca ar veni un om cu vant si minciuni si ar zice: "Iti voi proroci despre vin si despre bauturi tari!", acela ar fi un proroc pentru poporul acesta!.
uneori esti chiar simpatic mamulit Posted Image
da acum avem alte probleme mai serioase decat ametirea cu alcool, ma frate eu cand ma trezesc  dupa o pileala, is ca nou nascut (da cu ceva dureri pe la stomac),si pot sa judec sa gandesc si  sa merg inainte.....asa ca m-am gandit eu la alte betii din alte surse, cum este scris; sunt  beti dar nu de vin...
am ascultat ultimile perspective profetice de Lazar Gog(un frate care eu l-am apreciat mult) si mi-am dat seama ca omu ii beat, nu isi da seama ce zice, o ia razna, insa marea lui problema este ca-i beat cam din anul 2010...asta-i coma religioasa
In ideia de baza prezentata mai mamulit eu cunosc de cativa ani un tip care se pretinde crestin dar este cameleon agent spion in crestinism care umareste greseli si ataca pe la spate, si de cand il cunosc umbla numa beat (de invataturi eretice ) de la martori de la Russel, de la studentii in biblie, neaga pe Dumnezeul Triunic neaga pedeapsa vesnica  etc
No zii tu mamulit, cand poate un asemenea individ sa se trezeasca din betia ratacirii???

View PostDude_2nd, on 10 ianuarie 2014 - 16:06, said:

mersi de raspuns; ma gândeam ca stii ceva nou, dar se pare ca nu prea le ai...
vei fi tu vreun proroc, dar eu il prefer pe Isus care spunea:"nu va ramane piatra pe piatra..."
asadar, interpretarile voastre se bat cap in cap; caz in care TU nu esti credibil ca proroc.

pe de alta parte, in N.L. "templul" este Biserica vie formata din trupurile celor credinciosi, si n-are nici o legatura cu ce spui tu legat de nu stiu ce constructii antihristice din beton armat...
"Nu stiti ca voi sunteti templul lui Dumnezeu si ca Duhul lui Dumnezeu locuieste in voi? (1Cor.3:16)
...
Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant care locuieste in voi si pe care L-ati primit de la Dumnezeu? Si ca voi nu sunteti ai vostri? (1Cor.6:19)


Posted Image
well, noi discutam despre templul unde se va aseza prorocul mincinos, nu despre templul Duhului, adica sfintiii
ai cam scaldat-o
ori poate ai vreo interpretare cu argumente ca un proroc mincinos spiritual se va aseza in temple inimi spirituale

inca ceva, eu nu-s proroc , eu sunt interpret,  interpretez profetiile deja existente

#90
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postenohabel, on 10 ianuarie 2014 - 16:22, said:

ma frate eu cand ma trezesc  dupa o pileala, is ca nou nascut (da cu ceva dureri pe la stomac)
Pai da, vezi matale, atata alcool, mai ales tarie, la stomac, nu face bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate