Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Impozit venituri AdSense

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#145
dark21soul

dark21soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2015
În tara respectiva când încasezi mai mult de 2000 de euro pe luna într-un cont bancar ești obligat sa ii declari și sa plătești impozit pe ei,  impozitul în România îl plătești ptr ca bani ajung pe teritoriu' romanesc a se înțelege banca,  un domn care culege căpșuni pe dincolo nu plătește impozit la noi ptr ca e cetățean... Cel puțin asta am înțeles eu din tot ce am citit pana acuma.. Mai este și treaba cu plafonul de 5 salarii pe luna maxim ptr cas și cass ptr persoane fizice, de asta ce știți? Nu ar fi chiar asa rau atunci..

Edited by dark21soul, 06 May 2015 - 14:39.


#146
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Asta este in varianta Valcov (cu 5 salarii medii).

#147
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Un domn care culege capsuni, daca o face cu forme legale, ii sunt platite impozitele de catre firma la care este angajat statului pe teritoriul caruia lucreaza. Daca nu o face cu forme legale, primeste bani cash si nu plateste impozite nici unde...dar asta nu inseamna ca lucreaza legal si ca n-ar trebui sa plateasca impozite macar in tara in care presteaza serviciile. Oricum, fix pentru neclaritati de genul spuneam ca mai bine asteptam verdictul unui cunoscator al legii si codului fiscal (nou).

#148
dark21soul

dark21soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2015
In tara respectiva, persoana fizica plateste impozitul respectiv, angajata sau nu, doar ptr ca incaseaza banii respectivi in cont.

Deci sa inteleg ca s-a aprobat varianta Valcov? http://legislatiamun...salariilor.html

Care este mpactul asupra contributiilor de asigurari sociale?
Daca Noul Cod Fiscal si Noul Cod de Procedura Fiscala vor trece de Parlament, lucrurile se schimba si in ceea ce priveste domeniul contributiilor de asigurari sociale. In mod principal, discutam despre introducerea plafonului maxim de 5 salarii medii brute pentru baza lunara de calcul a CASS din data de 1 ianuarie 20156.
Noile Coduri prevad si eliminarea deducerii CASS de la calculul impozitului pe venit de la 1 ianuarie 2016, introducerea obligatiei de plata a CAS si CASS pentru toate persoanele fizice care realizeaza venituri.

#149
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006

View Postdark21soul, on 06 mai 2015 - 14:56, said:

In tara respectiva, persoana fizica plateste impozitul respectiv, angajata sau nu, doar ptr ca incaseaza banii respectivi in cont.

Capsunarii care lucreaza la negru nu primesc banii in conturi bancare, ci cash si, de aceea, nu le trece prin cap sa declare nici pe unde acel venit Posted Image . Capsunarii care lucreaza cu forme legale deja nu mai fac obiectul discutiei noastre... e clar pentru oricine ca un roman care este angajat cu forme legale de o companie Uzbekistana, in Uzbekistan, nu are nici o indatorire fiscala pentru statul roman, chiar daca vine cu toti banii castigati prin Uzbekistan si incepe sa-i cheltuie in Romania.

L.E. cum zicea si bianca, "Atentie insa la faptul ca Noul Cod Fiscal si Noul Cod de Procedura Fiscala trebuie sa treaca de Parlament pentru producerea efectelor vizate." ... inca nu e in vigoare, asadar.

Edited by r3ticul, 06 May 2015 - 15:04.


#150
dark21soul

dark21soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2015
Cand am zis capsunar, ma refream la cel cu acte care nu plateste impozit in Romania ci in tara respectiva pentru ca banii au fost obtinuti pe teritoriul respectiv si nu in Romania.
Am vrut doar sa explic faptul ca nu platim impozit doar ptr ca suntem cetateni ci pentru ca banii se castiga pe teritoriul Romaniei, cel putin ajung aici. Odata ce nu exista urma fizica
a banilor pe teritoriul romanesc nu sunt impozabili, mai ales cand tu esti obligat sa platesti impozit pe ei in alta tara. E un fel de offshore rudimentar...

Lasand asta deoparte, de Parlament va trece sigur parerea mea asa ca din 2016...

Edit: pai a trecut deja de Parlament:

http://cursdeguverna...i-reduceri.html
http://www.hotnews.r...odul-fiscal.htm

Edited by dark21soul, 06 May 2015 - 15:39.


#151
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Vezi ca gresesti. Link-urile tale se refera la adoptarea care a fost facuta la senat.
La Camera Deputatilor inca nu a fost votat,dar au fost aduse modificari...

#152
dark21soul

dark21soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2015
Da ai dreptate, mea culpa Posted Image
Oricum psd e majoritar si acolo, treaba e ca si facuta...

#153
Bianca95

Bianca95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 13.12.2013
Da se va adopta cu siguranta dar sa vedem modificarile...

#154
Chintus2020

Chintus2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 01.04.2015

View Postdark21soul, on 06 mai 2015 - 13:46, said:

Îmi place  ca aici nimeni nu se prea scandalizează... in fine, menționați și sursele respectiva sa nu ne panicam toți degeaba
+1

Noi căutăm soluţii cum sa plătim, cash sau cu cardul  Posted Image

Edited by Chintus2020, 06 May 2015 - 20:24.


#155
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014

View Postr3ticul, on 06 mai 2015 - 12:10, said:

16% - impozit pe venit
5.5% - asigurarea de sanatate
31.3% - pensii (sau contributii sociale, daca vrei)

Astea ar fi contributiile noi, cel putin asa am inteles din ce am gasit pe internet pana acum. Nu stiu daca se aplica si pe veniturile din 2015.

Sanatate (CASS) = 5.5%
Pensii (CAS) = 26.3%
Impozit = 16% (se plateste dupa ce scazi din venitul brut Sanatatea si Pensiile)

De exemplu, daca Google iti trimite 1000 Lei/luna, contributiile vor fi:
Sanatate = 55 Lei
Pensii = 263 Lei
Impozit = 109 Lei
"Bani in mana" = 573 Lei (si, teoretic, vei primi tratament medical gratuit, iar la batranete pensie, insa practic...)

Daca nu esti si angajat pe undeva, contributia la Sanatate nu poate fi mai mica de 5.5% din salariul minim brut. Deci, chiar daca ai castigat 1 Leu, tot va trebui sa platesti la Sanatate 5.5% din 975 Lei, adica vreo 53 Lei lunar.

La fel si la Pensie sunt niste valori minime si valori maxime pentru care te poti asigura.

#156
alexandru292

alexandru292

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2015
La un venit de ~7000 euro pe luna, este recomandat un PFA?

Edited by alexandru292, 07 May 2015 - 21:04.


#157
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014
Sa vedem ce decid astia cu noul Cod Fiscal, in care initial se propunea impozit 0 pentru dividende, acum vad ca se propune 5%. De asemenea, se propune taxarea microintreprinderilor fara angajati cu 5%.


In acest caz, daca NU ai cheltuieli pe firma, cred ca iesi cel mai avantajos cu mai multe  SRL Microintreprindere (ca sa nu depasesti 65000 euro), fara angajati, care sa te plateasca pe tine cu dividende an de an.

7000 euro - 5% (impozit venit) = 6650 euro
6650 euro - 5% (impozit dividende) - 5.5% (sanatate) = 5952 euro

Pentru pensie te poti asigura la un venit care sa se incadreze intre:
- minim: 35% din venit mediu brut lunar, deci 26.3% din (35% din 544 euro) = 50 euro
- maxim: 5 venituri medii brute, deci 26.3% din (5 x 544 euro) = 715 euro
Tu alegi aici cu cat contribui.

#158
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
@aloha2015, acel 26.3% pentru pensii e la alegere si pentru PF sau doar pentru microintreprinderi?

Anyway, pana se voteaza o varianta in Parlament mai speram! :)

#159
aloha2015

aloha2015

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.12.2014
In varianta noua a Codului Fiscal (care inca nu a fost aprobat), microintreprinderea fara angajati va plati un impozit de 5% pe venit (atentie, nu pe profit!). In afara de asta nu mai are nicio obligatie. Deci, pentru 1000 de euro venit, raman 950 ce pot fi distribuiti ca dividende. Microintreprinderea nu are nicio treaba cu CAS-ul sau CASS-ul, ca doar nu firma ajunge in spital sau iese la pensie.

Apoi persoana fizica primeste acei 950 si are de platit 5% impozit dividende + 5.5% Sanatate + x% Pensie.

Cat o sa fie acel x% habar n-am. Urmariti zona asta http://forum.softped...sca-etc-si-pfa/
Insa acum, in Codul Fiscal existent, tu declari baza pentru calculul CAS atat cat poftesti, dar aceasta nu poate fi mai mica de 35% din salariul mediu brut si nici mai mare de 5x salariul mediu brut.

http://www.avocatnet...pozit-de-5.html

Aveti grija ca exista un plafon de 65000 (??) de euro anual pentru microintreprindere. Daca-l depasiti, trebuie sa treceti la varianta cu 16% impozit pe profit in loc de 5% pe venit.

#160
dark21soul

dark21soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2015
Am scapat cumva?
http://www1.digi24.r...jorarea taxelor
http://www1.digi24.r...independente al

#161
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Nu stiu daca neaparat la noi face referire acea chestiuta, insa din toate inteleg ca, daca se aplica si noua, ramanem cu nivelul de impozitate de pana acum. De impozite in totalitate nu ai cum scapa (moartea si taxele...you know! :D )

#162
dark21soul

dark21soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2015
Da asta am vrut sa zic ca ramanem la fel.
Am citit ordonanta si nu spune nimic, doar de tva, chirii, dobanzi si nerezidenti...
http://codfiscal.net...a-redusa-de-tva

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate