Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Casatoria intre 2 persoane de religii diferite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#181
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
ultimul reply al lui Katman mi se pare cel mai logic si mai de bun simt.
pana una-alta, religiile sunt facute pentru a manipula masele si a le obliga sa respecte cateva valori morale fundamentale (desigur, e doar parerea mea)
daca ai credinta in ceva/cineva (fie ca ii spui Dumnezeu sau altfel), vei respecta acele valori morale si fundamentale fara sa ai nevoie de un preot sau o carte care sa ti le repete tot timpul si sa ti le impuna, amenintand cu diverse pedepse. cam toata lumea accepta ideea ca Dumnezeu este iubire. daca va iubiti si va casatoriti, din start sunteti casatoriti intru Dumnezeu, fie ca e vreun reprezentant al vreunei religii de fata sau nu. iar ideea ca e nevoie de acest reprezentat pentru a va mijloci relatia cu Dumnezeu, cum a spus cineva mai sus, mi se pare de'a dreptul hilara, ca sa nu spun mai mult :P legatura dintre sufletul vostru si Dumnezeu exista din momentul in care v'ati nascut, fie ca vreti sau nu. ca sunteti sau nu constienti de ea sau ca o respectati, asta e alta poveste.
in ceea ce priveste problema initiatorului topicului, daca am inteles bine, el isi pune problema cum sa faca, daca sa treaca sau nu la ortodoxism, etc, pe cand fata si parintii ei nu ar accepta viceversa, ei accepta doar o casatorie ortodoxa. aici mi se pare deja ca exista discrepante intre cei doi, lasandu'i la o parte pe parinti, care e normal sa fie mai rigizi si mai recalcitranti la nou/neobisnuit, fiind mai traditionalisti. eu cred ca problema trebuie rezolvata intre cei doi, in ideea ca amandoi sa accepte religia celuilalt, dar sa inteleaga ca nu poate avea loc o ceremonie care sa ii multumeasca pe amandoi si, deci, sa renunte la ea.
cununia civila mi se pare suficienta, avand in vedere ca traim intr'un stat in care conteaza legile scrise, nu cele religioase. iar legile sunt facute nu ca sa tina oamenii cu de'a sila impreuna, ci ca sa ii protejeze pe copii sau pe unul din soti de actiunile nefaste ale celuilalt.

#182
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 proxtu, on Apr 25 2007, 02:29, said:

in ceea ce priveste problema initiatorului topicului, daca am inteles bine, el isi pune problema cum sa faca, daca sa treaca sau nu la ortodoxism, etc, pe cand fata si parintii ei nu ar accepta viceversa, ei accepta doar o casatorie ortodoxa. aici mi se pare deja ca exista discrepante intre cei doi, lasandu'i la o parte pe parinti, care e normal sa fie mai rigizi si mai recalcitranti la nou/neobisnuit, fiind mai traditionalisti. eu cred ca problema trebuie rezolvata intre cei doi, in ideea ca amandoi sa accepte religia celuilalt, dar sa inteleaga ca nu poate avea loc o ceremonie care sa ii multumeasca pe amandoi si, deci, sa renunte la ea.
cununia civila mi se pare suficienta, avand in vedere ca traim intr'un stat in care conteaza legile scrise, nu cele religioase. iar legile sunt facute nu ca sa tina oamenii cu de'a sila impreuna, ci ca sa ii protejeze pe copii sau pe unul din soti de actiunile nefaste ale celuilalt.

      Era invers, el e ortodox iar fata protestanta, iar protestanti care sa treaca la ortodoxie sunt mai rari ca parul de la mine din palma.

#183
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 tudorel666, on May 15 2007, 09:07, said:

Era invers, el e ortodox iar fata protestanta, iar protestanti care sa treaca la ortodoxie sunt mai rari ca parul de la mine din palma.
Nu este obligat sa treaca la ortodoxie. Din cate stiu eu Biserica Ortodoxa accepta casatoria intre doua persoane de culte diferite dar pune o conditie, anume copiii sa fie botezati ortodocsi.
Am doua prietene protestanta (calvine) care s-au casatorit cu ortodocsi si fiecare si-a pastrat religia, atat ele cat si sotii lor. Ambele au facut slujba religioasa si la ortodocsi si la calvini ceea ce ma face sa cred ca si protestantii accepta cununia intre doua persoane de religii diferite fara ca una din persoane sa imbratiseze cultul celeilalte.
De asemenea, am o alta prietena de religie ortodoxa care s-a casatorit cu un romano-catolic. Cununia religioasa au facut-o doar la biserica ortodoxa deoarece prietena mea a refuzat sa faca o cununie catolica iar sotul sau a acceptat. Deci fiecare si-a pastrat cultul sau.
Cel mai bun prieten al verisorului meu, ortodox fiind s-a casatorit cu o romano-catolica. Au facut cununia religioasa in ambele biserici fiecare pastrandu-si religia.

Am gasit niste informatii: Cununia religioasa:
Biserica Ortodoxa Romana
Conditiile impuse de aceasta religie sunt:
- viitorii miri trebuie sa fie botezati in cadrul Bisericii Ortodoxe,
- sa nu fie rude de sange pana la gradul al VII-lea sau sa nu fie incuscriti,
- ei trebuie sa fie spovediti si cuminecati inainte de savarsirea Tainei Cununiei,
- nasii sa fie botezati si cununati in cadrul aceleiasi Biserici.
Teoretic casatoriile mixte nu se pot savarsi in Biserica Ortodoxa Romana, dar in realitate, pe plan local, cu aprobarea Episcopului locului sau a preotului locului sau a preotului paroh, se pot realiza cu conditia ca urmasii sotilor sa fie botezati in Biserica Ortodoxa Romana.
Un impediment la Cununie este a treia casatorie, Biserica Ortodoxa Romana accepta sa oficieze cununia religioasa doar de trei ori pentru aceeasi persoana.

- Taxele se percep de obicei de la nasi, care sunt considerati parintii spirituali.
Nu in ultimul rand, se cere mirilor ca inainte de Cununie sa-si fi pastrat castitatea si, bineinteles, sa fie credinciosi.

Biserica Greco-Catolica
Conditii impuse de aceasta religie :
- tinerii hotarati sa se casatoreasca iau legatura cu preotul pentru o perioada de pregatire si catehizare.
- prima conditie pentru incheierea cununiei religioase este ca vitorii miri sa fie crestini botezati. In cazul in care unul dintre miri nu este greco-catolic el trebuie sa se angajeze ca nu-si va obstructiona partenerul la frecventarea cultului si cel putin unul din copii sa fie botezat in rit greco-catolic.
Biserica Greco-Catolica accepta casatoriile mixte, dar nu primeste la savarsirea acestei Taine pe cei ce au divortat, decat daca se dovedeste ca solicitantul a fost fortat la prima casatorie sau daca fostul partener nu dorea copii in cadrul casniciei ori a comis adulter. Nasii pot fi si ei de alta confesiune, desi ar fi bine ca macar unul dintre ei sa fie greco-catolic.

Biserica Romano-Catolica
Conditii impuse de aceasta religie:
- credinciosii romano-catolici care doresc sa se casatoreasca la biserica trebuie sa se prezinte cu cel putin trei luni inainte la preotul paroh pentru pregatire sau consiliere in vederea casatoriei. Consilierea e necesara pentru ca preotii catolici nu accepta divortul sub nici o forma.
- in schimb, Biserica Romano-Catolica are o viziune mai ecumenica acceptand casatoria mixta si neimpunand partii necatolice sa frecventeze cultul catolic decat la cererea expresa a acesteia.
- macar unul dintre nasi trebuie sa fie catolic pentru a veghea la respectarea legilor bisericesti, pentru ca nasii sunt parintii spirituali ai noii familii.
- taxe nu se percep pentru Sacramentul Cununiei, dar, daca familia doreste , poate sa faca o donatie Bisericii, aceasta fiind bine primita.

Biserica Reformata sau Protestanta
Conditii impuse de aceste religii :
- mirii trebuie sa fie botezati; chiar daca unul dintre miri nu este reformat, acesta/aceasta trebuie sa fie botezat, indiferent de confesiunea careia ii apartine.
- tinerii reformati, inainte de casatorie, sunt consiliati de catre pastor, pe cat posibil si in prezenta viitorilor nasi.
- pe langa certificatul de botez si cel de casatorie civila, se mai cere ca mirele care apartine cultului reformat sa fie confirmat si sa poata dovedi ca se afla la zi cu achitarea contributiei de cult.

Biserica Baptista
Biserica Baptista cere viitorilor miri sa aiba o relatie directa cu Hristos si sa-si fi pastrat castitatea atat in relatiile trecute, cat si in relatia cu persoana aleasa.
In caz contrar, tinerii nu au voie sa se imbrace in costume de miri si nici nu vor fi cununati in mijlocul comunitatii, ci vor primi o binecuvantare acasa la ei.
Cununia mixta nu este permisa de Biserica Baptista decat in cadrul culturilor neoprotestante, mirii fiind incurajati sa aleaga la ce biserica locala vor participa pe viitor la serviciile divine.
Nu exista taxa de cununie si nici institutia nasilor.

Cred ca acum totul e clar.

Edited by Megara, 15 May 2007 - 08:35.


#184
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

 Megara, on May 15 2007, 09:26, said:

Biserica Baptista
Biserica Baptista cere viitorilor miri sa aiba o relatie directa cu Hristos si sa-si fi pastrat castitatea atat in relatiile trecute, cat si in relatia cu persoana aleasa.
In caz contrar, tinerii nu au voie sa se imbrace in costume de miri si nici nu vor fi cununati in mijlocul comunitatii, ci vor primi o binecuvantare acasa la ei.
Cununia mixta nu este permisa de Biserica Baptista decat in cadrul culturilor neoprotestante, mirii fiind incurajati sa aleaga la ce biserica locala vor participa pe viitor la serviciile divine.
Nu exista taxa de cununie si nici institutia nasilor.

Cred ca acum totul e clar.

Foarte tari baptistii.
Mai ales ca nu-ti cer sa-ti aduci copilul sa il chinui de la cateva zile de dragul propasirii credintei.
Fara nasi, mai putine probleme.

Daca relatia mea cu Hristos n-ar fi una de negare a naturii divine a acestuia mai ca m-as duce la ei :lol:

#185
davidboy

davidboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 07.10.2006

 katman, on May 15 2007, 14:59, said:

Foarte tari baptistii.
Mai ales ca nu-ti cer sa-ti aduci copilul sa il chinui de la cateva zile de dragul propasirii credintei.
Fara nasi, mai putine probleme.

Daca relatia mea cu Hristos n-ar fi una de negare a naturii divine a acestuia mai ca m-as duce la ei :lol:
Nu vreau sa par ignorant da la astilalte culte chiar trebuie sa platesti o taxa ca sa te cunune?

#186
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 davidboy, on May 15 2007, 23:05, said:

Nu vreau sa par ignorant da la astilalte culte chiar trebuie sa platesti o taxa ca sa te cunune?
Pot doar sa-ti spun ca la catolici nu se percepe taxa pentru cununie.

#187
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

 tau_xxx, on Dec 12 2005, 10:17, said:

Iar musulmancele sunt foaarte urate...
Ma de ce esti rau?Posted Image

#188
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 Nefersetty, on May 18 2007, 12:28, said:

Ma de ce esti rau?Posted Image

      Le-o fi vazut si el numai pe acelea la care le dau voie sotii sa umble descoperite, adica cele ce nu sunt in pericol sa fie dorite si de altii, ca pe cele mai frumoase si eu le-as tine numai acoperite!

#189
gabriel05

gabriel05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 23.02.2007
la neoprotestanti nu exista taxe ci doar "donatii benevole" consistente!  :D

#190
geanina_kissy

geanina_kissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2007
Salutare. sunt noua pe aici si am mare nevoie de ajutor. Iubitul meu este musulman iar eu sunt ortodoxa si am vrea sa ne casatorim. Problema e ca eu as vrea sa fim casatoriti si in fata lui dumnezeu, dar aste nu se poate pentru ca el trebuie sa se boteze pentru a se putea casatori intr-o biserica ortodoxa. Eu nu pot si nici nu vreau sa-l oblig dar am mare nevoie de ajuor... va rog mult, daca cineva a mai fost intr-o situatie asemanatoare sau stie ceva despre aceste situatii va rog mult sa ma ajutati... va multumesc mult

Edited by Megara, 14 June 2007 - 23:06.
Nu se acceptă limbajul de mIRC (în speță scrierea cu sh, tz, k sau alte prescurtări neuzuale).


#191
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007

 geanina_kissy, on Jun 14 2007, 22:59, said:

Salutare. sunt noua pe aici si am mare nevoie de ajutor. Iubitul meu este musulman iar eu sunt ortodoxa si am vrea sa ne casatorim. Problema e ca eu as vrea sa fim casatoriti si in fata lui dumnezeu, dar aste nu se poate pentru ca el trebuie sa se boteze pentru a se putea casatori intr-o biserica ortodoxa. Eu nu pot si nici nu vreau sa-l oblig dar am mare nevoie de ajuor... va rog mult, daca cineva a mai fost intr-o situatie asemanatoare sau stie ceva despre aceste situatii va rog mult sa ma ajutati... va multumesc mult


Draga Gianina , daca iubiutul tau este musulman , el are voie sa se casatoreasca cu o femeie nemusulmana { femeilor musulmane le este interzis sa se casatoreasca cu nemusulmani } , deci din punctul asta de vedere este legal si posibila casatoria .
Voi puteti sa va pastrati religiile , este pacat daca el te obliga sa treci la islam .
Tu de ce vrei sa fii casatorita in fata lui Dumnezeu ? Oare Dumnezeu este prezent numai in Biserica ?
El vrea sa isi schimbe religia ?
Cazurile pe care le cunosc { el musulman si ea crestina } nu au intrat in Biserica .

#192
sonso

sonso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.03.2007
Care este parerea voastra despre o astfel de relatie? Dar daca cei doi, atat el cat si ea au iesit pentru dragostea lor din doua alte relatii oficiale (adica cei doi au divortat pentru a fi impreuna) ce credeti , pot avea un viitor impreuna?
Oare la poporul arab (parte a cultului Islamic) , MINCIUNA este o virtute?
In religia Islamica, minciuna nu este condamnata asa cum crestinismul o condamna?

#193
cristi251

cristi251

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2007
Salutare.....postez si eu aici pentru ca vreau sa ajut doua persoane, care intr adevar se iubesc....Este vorba despre doi colegi de serviciu,care sunt impreuna cam de 4-5 ani...Nu stim ce sa le mai zicem si sa le facem,ea mereu se plange la nevasta mea ca s a saturat de viata asta ca nu mai suporta,iar pe partea cealalata el mi se plange ca nu stie ce sa faca sa fie bine pentru ca o iubeste pe fata...Problema ar fi legata de religie...ea crede in islam (mama fosta ortodoxa,tata arab),iar el ortodox.De ceva timp,din cate am inteles mama ei s a saturat ca fata sa mearga mereu in concedii cu baitul,sa fie mereu cu el,necasatoriti....toate bune si frumoase se pune problema casatoriei,dar parintii ei sunt de acord cu baitul,numai daca el isi schimba religia,ca asa va fi acceptat de rudele ei si pt ca asa e bine;parintii lui nici nu vor sa auda asa ceva pentru ca baitul lor e botezat ortodox si sa si schimbe ea religia...iar acum totul se rasfrange asupra celor doi.Nici nu mai stim ce sa le zicem si sa le facem, chiar in noaptea trecuta ea a venit si a dormit la noi pentru ca s a certat cu maica sa,care nu mai suporta relatia asta dintre cei doi...Daca aveti vreun sfat sau o cale de rezolvare...,noi nu mai stim ce sa facem,ii cunoastem de ani buni si ne doare sa i vedem mereu trisiti si fara chef de viata.

#194
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

 cristi251, on Nov 9 2007, 10:24, said:

Salutare.....postez si eu aici pentru ca vreau sa ajut doua persoane, care intr adevar se iubesc....Este vorba despre doi colegi de serviciu,care sunt impreuna cam de 4-5 ani...Nu stim ce sa le mai zicem si sa le facem,ea mereu se plange la nevasta mea ca s a saturat de viata asta ca nu mai suporta,iar pe partea cealalata el mi se plange ca nu stie ce sa faca sa fie bine pentru ca o iubeste pe fata...Problema ar fi legata de religie...ea crede in islam (mama fosta ortodoxa,tata arab),iar el ortodox.De ceva timp,din cate am inteles mama ei s a saturat ca fata sa mearga mereu in concedii cu baitul,sa fie mereu cu el,necasatoriti....toate bune si frumoase se pune problema casatoriei,dar parintii ei sunt de acord cu baitul,numai daca el isi schimba religia,ca asa va fi acceptat de rudele ei si pt ca asa e bine;parintii lui nici nu vor sa auda asa ceva pentru ca baitul lor e botezat ortodox si sa si schimbe ea religia...iar acum totul se rasfrange asupra celor doi.Nici nu mai stim ce sa le zicem si sa le facem, chiar in noaptea trecuta ea a venit si a dormit la noi pentru ca s a certat cu maica sa,care nu mai suporta relatia asta dintre cei doi...Daca aveti vreun sfat sau o cale de rezolvare...,noi nu mai stim ce sa facem,ii cunoastem de ani buni si ne doare sa i vedem mereu trisiti si fara chef de viata.
Vezi raspunsul meu de aici : http://forum.softped...m...t&p=2545390
Te rog sa ai in vedere parerile mele despre religie si dumnezei disponibile pe aici.
Pe de alta parte cred ca asta e un sfat foarte bun.

Ia spune-mi daca ei se duc la cununia civila cu tine + sotia/iubita ca martori si vin cu parafa in fata parintilor ce o sa se intample?
Urlete, tipete, caca maca dupa care se vor calma si totul se va linisti pentru ca nu poti sa-ti urasti copilul o viata. Cel putin eu as prefera sa ma impusc.
Iar cununia religioasa nu e deloc obligatorie.

Da pe google non religious wedding si printre primele rezultate e un tip din america ce tine speech-uri eliberate de alahi si dumnezei si isusi.
Poti sa si vezi cateva sa-ti spui sacoul cel mai frumos si sa te asiguri ca le faci o petrecere misto.

De ce e asa greu?

Edited by katman, 09 November 2007 - 17:45.


#195
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007

 katman, on Nov 9 2007, 18:41, said:

Vezi raspunsul meu de aici : http://forum.softped...m...t&p=2545390
Te rog sa ai in vedere parerile mele despre religie si dumnezei disponibile pe aici.
Pe de alta parte cred ca asta e un sfat foarte bun.

Ia spune-mi daca ei se duc la cununia civila cu tine + sotia/iubita ca martori si vin cu parafa in fata parintilor ce o sa se intample?
Urlete, tipete, caca maca dupa care se vor calma si totul se va linisti pentru ca nu poti sa-ti urasti copilul o viata. Cel putin eu as prefera sa ma impusc.
Iar cununia religioasa nu e deloc obligatorie.

Da pe google non religious wedding si printre primele rezultate e un tip din america ce tine speech-uri eliberate de alahi si dumnezei si isusi.
Poti sa si vezi cateva sa-ti spui sacoul cel mai frumos si sa te asiguri ca le faci o petrecere misto.

De ce e asa greu?
Katmane, e greu.Sa nu te superi, vreau sa te intreb ceva.Cum vezi tu Ortodoxia, religia care face fata sau adancimea care schimba suflete ? Cum crezi tu ca lucreaza Dumnezeu curatind lumea de gunoaiele de pe strada sau curatind sufletul care are "gunoaie" ? Nu esti un credincios si totusi ai vrea sa fie lumea mai buna,  te respect pentru ca esti sincer, totusi mi se pare ca fara Hristos oamenii sunt neputinciosi .Cum pot unii sa spuna (de ex.) ca e buna viata de "curvareala" si in acelasi timp ca e buna viata de familie ? Dar vad ca sunt multi care combat ceea ce nu stiu, decat au auzit si-si dau cu parerea, vai de ei ca-i bate vantul, dar au pretentii de judecatori, si cand spun ca asta e buna si asta e rea trebuie sa-i crezi pentru ca sunt ce ? Niste robi ai consumismului (sufletul lor se identifica cu supermarketul care le umple burta sau cu masina pe care o conduc)... sau niste filozofi fara nici o transpunere in viata . Eu asa stiu : traditie = credinta + viata . Acum trebuie sa ne bagam "biga" in tot ce a fost pentru ca (unii) suntem destepti si mai ales pentru ca avem mobil si masina si mancare la pachet si serviciul care ne umple timpul de ratati ce suntem in familie, rezulta suflet = nimic, rezulta om = nimic (depinde de cum "evolueza" ceilalti apoi mai emitem niste valori pentru viata.) Zi si tu,  dupa care valori ar trebui sa ma calauzesc fara Hristos, asa... dupa drepturile omului aplicate in cartierul meu, sau dupa ceea ce spune primarul, sau dupa ce imi spune seful la serviciu, sau ....., vai, vai, vai, oameni slabanogi ce suntem, depindem de ce ?.. mai gandeste si tu.
Si ca sa fiu ontopic . Ce mai conteaza pentru cineva care nu a fost cu adevarat nici ortodox nici catolic nici musulman nici martorul lui iehova nici orice altceva, nu pierde nimic, sa nu se complexeze, sa se casatoreasca din dragoste ca nu greseste, nu pierde nimic, castiga o dragoste sincera si durabila, sa dea Dumnezeu.

Edited by Megara, 10 November 2007 - 00:07.
quote


#196
cristi251

cristi251

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2007
Va multumesc mult ...Problema e ca ei vor sa ramana in bune relatii cu parintii,vor ca, copiii lor sa aiba parte de toti bunicii,sa fie armonie si fericire in familie...nici nu se punea problema unei casatorii religioase,tot ce vor este acceptul parintilor, vor sa fie impreuna,nimic mai mult...ii vedem ca sufera mult si ni se rupe sufletul sa i vedem asa, ne sunt ca niste frati,sper sa intelegeti...dar chiar noi nu stim cum i am putea ajuta, ce i am putea sfatui...chiar le sta bine impreuna,se inteleg bine...dar...nu pot fi impreuna...

#197
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

 sorin2007, on Nov 9 2007, 20:28, said:

Katmane, e greu.Sa nu te superi, vreau sa te intreb ceva.Cum vezi tu Ortodoxia, religia care face fata sau adancimea care schimba suflete ? Cum crezi tu ca lucreaza Dumnezeu curatind lumea de gunoaiele de pe strada sau curatind sufletul care are "gunoaie" ? Nu esti un credincios si totusi ai vrea sa fie lumea mai buna,  te respect pentru ca esti sincer, totusi mi se pare ca fara Hristos oamenii sunt neputinciosi .Cum pot unii sa spuna (de ex.) ca e buna viata de "curvareala" si in acelasi timp ca e buna viata de familie ? Dar vad ca sunt multi care combat ceea ce nu stiu, decat au auzit si-si dau cu parerea, vai de ei ca-i bate vantul, dar au pretentii de judecatori, si cand spun ca asta e buna si asta e rea trebuie sa-i crezi pentru ca sunt ce ? Niste robi ai consumismului (sufletul lor se identifica cu supermarketul care le umple burta sau cu masina pe care o conduc)... sau niste filozofi fara nici o transpunere in viata . Eu asa stiu : traditie = credinta + viata . Acum trebuie sa ne bagam "biga" in tot ce a fost pentru ca (unii) suntem destepti si mai ales pentru ca avem mobil si masina si mancare la pachet si serviciul care ne umple timpul de ratati ce suntem in familie, rezulta suflet = nimic, rezulta om = nimic (depinde de cum "evolueza" ceilalti apoi mai emitem niste valori pentru viata.) Zi si tu,  dupa care valori ar trebui sa ma calauzesc fara Hristos, asa... dupa drepturile omului aplicate in cartierul meu, sau dupa ceea ce spune primarul, sau dupa ce imi spune seful la serviciu, sau ....., vai, vai, vai, oameni slabanogi ce suntem, depindem de ce ?.. mai gandeste si tu.
Si ca sa fiu ontopic . Ce mai conteaza pentru cineva care nu a fost cu adevarat nici ortodox nici catolic nici musulman nici martorul lui iehova nici orice altceva, nu pierde nimic, sa nu se complexeze, sa se casatoreasca din dragoste ca nu greseste, nu pierde nimic, castiga o dragoste sincera si durabila, sa dea Dumnezeu.
Iti raspund in 2 etape:
1. Consumismul de supermarket este pronuntat si in ortodoxie/alte religii care scot carti, matanii, icoane, modele din gips, cruci fosforescente etc. Macar omul care isi cumpara o paine stie ca o poate manca. Ala care isi cumpara o cruce fosforescenta ce face cu ea? Inteleg ca tu nu crezi ca exita valori morale fara biserica in speta cea ortodoxa. Mie mi se pare amuzant si trist sa aud asa ceva. De ce traditie = credinta + viata => ceva bun? De ce ar fi traditiile ceva bun? am gasit un citat foarte potrivit ieri dar l-am uitat legat de traditii era ce va de genul "daca vrei ca o masa de oameni sa accepte o prostie numeste-o traditie".
2. Dupa ce valori ar trebui sa te calauzesti: eu am considerat din posturile tale si modul de a scrie ca ai undeva peste 30 de ani. Ma asteptam ca la varsta asta sa ai o experienta de viata suficienta incat sa-ti permita o atitudine solida. Drepturile omului da, sunt prima lege a oricarui om normal. A doua sunt legile tarii in care locuieste sau calatoreste. A treia sunt propriile optiuni morale atata timp cat ele sunt motivate corect si actiunile lui sunt justificabile in asa fel incat sa nu incalce primele 2 legi.

Vrei sa-ti dau legile roboticii lui Asimov?
1. Un robot nu va face rau unei fiinte  si nu va permite prin lipsa de actiune sa fie ranita o fiinta umana
2. Un robot va respecta ordinele date de o fiinta umana cu conditia ca acestea sa nu intervina in executarea primei legi
3. Un robot isi va apara propria existenta cat timp aceasta nu intervine in executarea legii 1 si 2

Exista si o lege 0 care spunea ca robotul trebuie sa actioneze nu doar in interesul unui om ci a intregii omeniri.

Acum spune-mi ca vezi asemanarile intre legile morale si sociale ale oamenilor si legile roboticii.
Nu ca as vrea sa sugerez ca suntem roboti, e evident cine pe cine a inspirat.

De ce ai nevoie de un Isus care sa-ti spuna ce sa faci? Cum iti spune el ce e mai bine? Care este procesul prin care afli ce-si doreste de la tine? De ce esti sigur ca ai interpretat corect ce spune? Cum poti fi sigur ca nu e o ispita satanica?
Vezi cate gauri de securitate?

Nu mai bine sa te bazezi pe un sistem creat de oameni, pentru oameni si cu micile lui probleme ca orice altceva dar cu siguranta functional?

@ topic... pai cum adica nu-i lasa parintii sa fie impreuna. Deci ei vor doar sa piarda vremea impreuna si parintii se opun? Da' chiria nu exista?
Din ce imi imaginez eu parintii sunt mai degraba ingrijorati ca nu se vor descurca in viata, poate l-au evaluat pe gagiu si l-au categorisit ca vreun pierde-vara, tipa nu ne-ai spus daca lucreaza undeva sau are vreun venit.

Deci sa dovedeasca tineri ca stiu sa se descurce si o sa inteleaga si parintii.
Repet: nici un parinte nu poate fi atat de dobitoc incat sa-si urasca copilul la nesfarsit pentru anumite decizii. Poate o sa se supere dar le trece. Ca doar atunci cand o stergeau la fund si le muta nasul nu se suparau :D.

#198
crocodile_dundee

crocodile_dundee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 06.06.2007

 katman, on Nov 13 2007, 03:56, said:

I

Nu mai bine sa te bazezi pe un sistem creat de oameni, pentru oameni si cu micile lui probleme ca orice altceva dar cu siguranta functional?


Animalul rațional perfectibil care este Omul,pe Pămînt este guvernat de 2 morale : morala dogmelor și morala normelor.

Morala dogmelor este cea creștină, învățătura, înțelepciunea divină unică adevărată - eternă și absolută.

Morala normelor este cea înfăptuită de legiuitor pe puținătatea și imperfecțiunea omului.

Adevărul este Biblia și Biblia este Adevărul.Biblia este Cuvîntul lui Dumnezeu și Cuvîntul lui Dumnezeu este Biblia.

Dacă n-ar fi fost revelat, Adevărul nu exista.

Omul poate doar SĂ PRIMEASCĂ SAU SĂ RESPINGĂ adevărul. Nu-l poate căuta și nu-l poate determina.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate