Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Mesaje cu greseli gramaticale de pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Voi chiar asa tare va plictisiti?

#20
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Ora la care am facut analiza Posted Image

#21
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
#3374  Mariusss2000 Al Doilea Război Mondial - Pagină 188
http://forum.softped...4#entry14597934
"Sincer nu ca nu inteleg limba."
#3369  mihao37
"Este vre.un istoric cercetator care poate confirma intrebuintarea numarului 666 timp de cam doua saptamani in Renania ocupata cu interdictiile biblice?
Informatie data intrun scurt reportaj din Franta vizionat in anii 90."
#654  valachians ; Istoria țiganilor - când, de ce, cum și de unde au venit țiganii? - Pagină 37
http://forum.softped...i/page__st__648
"Un om educat si civilizat ar intelege ca nici o natiune sau etnie isi poate asuma o intitulatura care nu inseamna altceva decat
'' sclav'',pentru ca este imoral,neacademic,neconsitutional si nedemocratic."

#22
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Cu greșeli de gramatică și alte greșeli. Pun această postare și pt efectul comic.
Astro-Liv; 22 ian 2014 postare 2259 topic  Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene
„Aromana, nu poti tu sa o demonstrezi ca este un dialect roman, poti sa scrii aici zile in sir. Ne-am deplasat ceva km. din raza Romaniei, dupa cu vezi, da nu-i bai. Nu se poate demonstra asta, tocmai datorita acestui dialect, la CUM este vorbit !!!! Da, repetam, este un dialect, dar atentie a cui dialect este... un pic dificil ptr. insusi un lingvist tema asta. Ultima fraza despre grai, care ai pus-o, cred ca iar este o ...repetare in tema.  Ptr. ca am scris, ALTCEVA O LIMBA (ca sa ai o limba a unei tari, trebuie sa aiba/ incuzi si armata unei tari)  si altceva un dialect (iese din raza unei limbi a unei TARI ! O TARA care are o limba oficiala, trebuie sa aiba si armata.). Deci altceva limba, grai si altceva ..dialect !”  

De aceeași autoare, Astro-Liv, postarea 2267:
„Atentie, noi nu avem Ts, ca sa formeze un T sau G, asta o au numai ellenii....Deci Ts preluat Tz, la aromani, se pronunta Ti, in romana, adica:  ți faci ? Deci vei citi cireasa /stilul moldovenesc de ți, scris INSA GRECESC cu Ts : deci țirasi, f. alaturat si cu kerasi grecesc. In momentul in care cunosti mai multe limbi, o sa devii f. mirat de unele cuvinte ale unei limbi cu cealalta, chiar daca nu fac parte din alfabetul tau, sa zicem. Bineinteles ca exista si multi aromani care sustin ca sint romani, dar si altii ca sint macedonieni si tot asa.

De pilda, japonezii au 3 alfabete (noi invatam numai unul la scoala Posted Image ) si se spune ca fac parte din limbile altaice, impreuna cu turca deci. Ei cind vor sa plece spun, Gea (inafara de Adio- Sayonara... turcii au acel Gid-Git, la a merge, a pleca. Dar si f. multe cu ale noastre as zice, la noi Zi, la ei Hi, la noi- scuza-ma, la ei sumimasen, la noi furculita la ei foku, la noi piine, la ei pan, etc.”   


#23
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Tare de tot.

#24
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

De pilda, japonezii au 3 alfabete (noi invatam numai unul la scoala Posted Image ) si se spune ca fac parte din limbile altaice, impreuna cu turca deci. Ei cind vor sa plece spun, Gea (inafara de Adio- Sayonara... turcii au acel Gid-Git, la a merge, a pleca. Dar si f. multe cu ale noastre as zice, la noi Zi, la ei Hi, la noi- scuza-ma, la ei sumimasen, la noi furculita la ei foku, la noi piine, la ei pan, etc.”

Haaa!Tare!

#25
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
-Botsgaft_Sylvester; 7 feb 2014; #7810; Originea românilor - partea III, Istoria României, românilor: anii 500-1200
„Din secolul al XI-lea [dupa remiterea fenomenului viking] centrul de greutate al civilizatiei europene se muta in tarile adiacente Marii Manecii si Marii Nordului: Franta, Anglia, Tarile de Jos, Valea Rinului, NV Germaniei.”
-marcelsoviani ; cu o postare mai jos:
„cruciadele au inceput cu "cruciada saracilor".
Care a insemnat jaf.

Adica tiganii nu stiau  mai mult.
Decat gaia matu.”
-marcelsoviani; #7781; același topic
„Totodata, in zonele germane, acest boom economic care inseamna defrisarea padurilor si dezvoltarea agriculturii ceea ce inseamna papa, adica mancare, se observa ca scheletele populatiei se diminueaza.”

#26
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001

 florincroitoru, on 07 februarie 2014 - 10:52, said:

Astro-Liv; 22 ian 2014 postare 2259 topic  Limba romana, origine, evolutie si asemanari cu celelalti limbi europene
Ptr. ca am scris, ALTCEVA O LIMBA (ca sa ai o limba a unei tari, trebuie sa aiba/ incuzi si armata unei tari)  si altceva un dialect (iese din raza unei limbi a unei TARI ! O TARA care are o limba oficiala, trebuie sa aiba si armata.). Deci altceva limba, grai si altceva ..dialect !”
E amuzant cum unii încearcă cu îndârjire să demonstreze lucruri nedemonstrabile prin însuşi faptul că definiţia lor este ambiguă. Nu există vreo definiţie clară care să diferenţieze clar o limbă de un dialect, iar folosirea unui termen în locul celuilalt ţine de percepţia personală sau de diverse interese (tocmai de aceea în lingvistică se foloseşte termenul de idiom cu referire la limbă, dialect sau grai). De exemplu, individul de mai sus consideră că dialectul devine limbă atunci când vorbitorii săi deţin armată proprie. Cine găseşte un contraargument decent la aşa ceva, merită un premiu.

Edited by Rabbit, 08 February 2014 - 14:32.


#27
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Forumist:mardraaxi
Topic:Regele Mihai este pregătit pentru revenirea țării la monarhie
Postare Nr 555
„Doar unii nu toti,majoritate covarsitoare iubesc regele si inumara clipele pina cand regele lor va fi inscaunat si tara va revenii la monarhie.
Prevad inca de astazi manifestatii care vor inceta cu o sarbatoare pentru a srbatorii insturarea monarhiei,toate aste nu mai tarziu de sfarsitul lunii.”

#28
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
forumist: paradigmatic
Postare Nr 7875
topic: Originea românilor partea a 3-a
„Imperiul Latin a avut 1 singur scop.
Jaful şi invidia.”

#29
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Spune-i că invidia nu poate fi scop, ci mijloc. Altfel, e ca şi cum ai spune că atunci când o să fii mare vrei să te faci invidios. Posted Image

Edited by Rabbit, 11 February 2014 - 23:33.


#30
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
„cred ca daca sunt key-uri diferite poti instala.”
User: freetools
topic: Windows 8 si 8.1
mesaj nr 2
Potrivit ar fi  cheie sau serie, nu key sau  serial.

#31
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Dac-ai şti cum se vorbeşte prin departamentele de service ale firmelor de IT, gen „mi-a craşat uindoaza”, nu te-ar mai mira banalul „key-uri”. Posted Image

Serial e explicabil prin faptul că product key e uneori denumit serial number, care e tradus barbaric în (număr) serial.

Edited by Rabbit, 16 February 2014 - 14:52.


#32
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Am intrebat-o
Mie imi apartine.
Rugaminte!Cum se scrie corect?
Multumesc!

#33
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Nu aici trebuia sa intrebi, dar iti raspund eu, ca astialalti dorm. E corect asa cum ai tastat. Acum sunt curios ce ai intrebat-o.

#34
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Întrebato nu are sens. Sau are cel mult unul pur teoretic, neutilizat în limbă, şi care este mai mult un joc al imaginaţiei. Fără a intra în detalii de gramatică, dacă o persoană ar putea fi denumită întrebată (de exemplu pentru că i s-a pus o întrebare), şi te-ai adresa acesteia prin vocativ, forma ar fi, într-adevăr, întrebato.

De exemplu:
- Întrebato, ai de gând să-mi răspunzi?

Un caz asemănător şi uzual este cel al lui pârât-o / pârâto:
- Am pârât-o pe colega de bancă.
- Pârâto, ridică-te în faţa judecătorului!

În prima situaţie, pârât este participiul verbului a pârî, urmat de pronumele personal o în acuzativ (pe cine am pârât? pe ea - o). Alăturarea se face cu cratimă; argumentul pentru scrierea nelegată fiind faptul că reprezintă cuvinte diferite (pârât, respectiv o); argumentul pentru a nu se scrie în cuvinte diferite (fără cratimă) fiind faptul că se pronunţă --to, deci „t” şi „o” formează o silabă şi ar fi aberant să se scrie cu spaţiu între ele.

În a doua situaţie, pârâto este acelaşi verb a pârî în cazul vocativ, caz în care primeşte terminaţia „o”.


(Ca fapt divers, mi-am adus aminte de ce am citit cândva, habar n-am unde, de prima dată când a fost introdusă regula lui „î” şi „â”, pe la 1900. După cum ştim, „â” se foloseşte în interiorul cuvintelor, iar „î” la început, la sfârşit, precum şi în cuvintele compuse de tipul „reîntoarcere”. Ei bine, acea primă versiune de regulă stipula faptul că se scriu cu „î” inclusiv formele verbelor care au infinitivul terminat în -rî, deci pârî+to => pârîto. De unde şi participii devenite adjective precum urât s-ar scrie obligatoriu urît (care provine din a urî, indiferent dacă înseamnă „detestat” sau „hidos”). Regulă frumoasă, dar care ar fi complicat şi mai mult scrierea şi bine că s-a renunţat la ea.)

Edited by Rabbit, 18 February 2014 - 06:32.


#35
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Scuzati-ma!Exemplul meu a fost cam stangaci.Ar fi trebuit sa formez asa;Am intrebat-o/intrebato pe Ioneasca de unde si-a cumparat ciorapii mov.
Fiind vorba de postul meu am sa-l atasez aici.
http://forum.softped...2#entry14673893
Am recitit ceea ce am posta azi dimineata si am observat ca am facut si anacolut/dezacord etc.
Puferiui!Multmesc pentru interventie.
Rabbit!Multumesc pentru explicatii/efort si timpul acordat.
Posted Image

#36
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007

Quote

Referitor la problema Domnului de mai sus.M-am interesat,si da exista posibilitatea sa fii decalnsat singerarea nazala
conjunctiv perfect(imperativ negativ) cu un singur i-sa fi /sa nu fi(se formeaza cu infinitivul verbului a fi).
Conjunctiv prezent(imperativ afirmativ) Cu doi de i persoana a doua singular(fii)
tu sa fii /tu sa nu fii.
Conjunctiv(viitor) o sa fii/nu o sa fii.
Nu am inteles metoda cu virgula(,si da-incorect)(si da,-corect).
De ce scriu Domnului cu D mare?Din punctul meu de vedere este forma onorifica.
ps.Acesta actiune a fost determinata de interventia/corectitudinea unui Domn forumist si vreau sa stiu daca am inteles bine.Poate unora li se pare ridicol ca ma citez singura dar mie nu.Asta e metoda/practica de la scoala.
Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate