Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mesaje cu greseli gramaticale de pe forum

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
"opreste-te  nu am stat acolo decat un an ...deci acolo la  uk este asa departe pentru fiecare roman  aflat chiar in UK Posted Image privitor la istoria romanilor iti recomand sa il urmaresti pe  Marius Diaconescu, lector doctor universitar la Facultatea de Istorie a Universităţii Bucureştii pentru   documente   medievale  vechi  care a fost finantat pentru a prezenta un  proiect viabil cu documente din acea  vreme"

"Nu am o teza , nu sunt chiar tanar dar caini taiati gasesti  si acum la stiri  iar   nunti cat mai putine .........cat despre obiceiuri cel de batut in lemn  pentru a alunga spirritele rele , acum transformate in ghinion ,ce zici ? cate despre ceva legat de lexic a postat cineva blogul lui tatarman .......nu sunt dascal  cine vrea sa caute  internetul e liber"

"Textele  maghiare  sunt  povesti ? Toate poapoarele  balcanice  au origine cumana  incepamd de la  urosii  serbi  la toate  dinastiile  bulgare ,   voi  chiar nu cunoasteti  absolut  nimic  despre  evul  mediu  european  cum sa stiti  ca  voivodatele rusesti  dupa incercare lor de a jefuii cumanii au  fost  platitori de biruri  si toate  capeteniile inlocuite  cu  cumani sau  mariaje  mixte ! Nu  mai vorbesc de domnul maistru   mi-e   jena de parul lui  alb , e ca si  cum locuieste pe  alta planeta  unde  vlahii  au  favut istoria  medievala  a balcanilor ! Ma repet habar nu are pe ce planeta traieste  ! Si acum va prezint  scrierea  mongola nu ruseasca ! Am o rugaminte  , credeti-ma  va aflati intr-un  balon de cristal cu povesti , realitatea dincolo de  sticla plina cu basme este alta .Evolutia este in tot  ce ne inconjoara ."

#74
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Mai semnificative ar fi greșelile de exprimare și de coerență în mesaj sau cea de punctuație.

#75
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Nici nu pot să fac un clasament al greşelilor acestui user, în ordinea importanţei. Iată altă mostră:
"stramosii   romanilor au cunoscut  branza inaintea  turcilor si pastoralismul  asta  e de fapt  legatura  comertul catre turci  cu   produse din pastorlism  ! chiar si  ciorba ! iar arcul  il bate pe  cel  turcesc  la toate capitolele .Cele doua  modele inconfundabile din cronica pictata  siyahuri inconfundabile  doua arcuri care reprezinta o intreaga  tehnologie , .Cei care au   facut  cronica de la  Viena   au facut un  fals deliberat  asa cum  romanii au pus in mana dacilor arcuri  scite pe  columna  ca sa  ne  deruteze pe  noi ! ...Eu sunt sigur  ca cei care  vor sa deruteze sunt  altii dar epoca aceea a trecut".

#76
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Scrisa de acelasi user .
"Basaraba inseamna stapanitor chiar Vlad  Uzurpatorul ne da traducerea   in multe ocazii cand se considera un adevarat basaraba (stapanitor ) !  Oamenii astia  sutn indivizi de cultura medie  indoctrinati si purtat de valul  conspirativ si dacopat a lui Roxin ...Fiecare crede ce vrea sa creda chiar in fata evidentei ! unii cred in ingerasi cu aripioare si aceia erau  vlh altii  se inchinau cerului liber si  acum 1000 de ani ,  din spirit de grup si obiceiuri  , fara intentii nationaliste  Basaraba le face o tara astora  , i-a bagat partidul comunist la bloc  si ce le-a zis  o iau de buna ca si crestini in fata cuiva de nu l-a  vazut nimeni nici dezbracat pe cruce nici  nu l-a legitimat nimeni cum de purta nume  grec  in mijlocul  triburilor de caprari palestinieni ! In universitati ca yale si oxford se preda migratia popoarelor si chiar originea romanilor neromantata   in latina , se preda si  cum a fost scris  noul testament si din ce interese , dar ei  latra ca si cainii in pustiu   zic ca sunt sfinti si se poarta ca niste   secretari de pratid .Pun pariu ca  unii dintre ei regreta perioada comunista ! le pui genealogia in bot  , harti documente  , profesori universitari  si ei  sterg cu  o vorba   istoria medievala .Acum iti dai seama de cand incearca astia sa ne civilizeze?! pana si otomanii  ne-au numit  ghiavuri , "vlahii" zic ca  diavol vine din  vlaheste . O fi ca  au navalit grecii peste tatari nu invers ! Le pui armament  cuman   cu o tehnologie specifica  , pictata sau obiecte de muzeu  , ei  zic   vlahii au facut asta .Mestere nici nazistii tai nu au reusit o indoctrinare  atat de  absurda ,. Blazoane tatare de lupta  pe heralfica romaneasca   balade tatare intrate in folclorul romanesc ca  Toma alimos , si Baba Novac , ei zic ca-s vlahi ! Spune-le ca Obama este vlah si o sa fi aplaudat .....doresti aplauze?"

#77
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
În acest exemplu văd o confuzie de termeni, nu greşeală de gramatică:
"Acum hai să lăsăm contradicțiile și să trecem la treabă "Posted Image
E greşit spus "să lăsăm contradicţiile".

#78
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

 ionelmironescu, on 23 decembrie 2017 - 12:30, said:

În acest exemplu văd o confuzie de termeni, nu greşeală de gramatică:
"Acum hai să lăsăm contradicțiile și să trecem la treabă "Posted Image
E greşit spus "să lăsăm contradicţiile".
Cum așa? Era mai potrivit incongruență? Posted Image

#79
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Contextul era că se certau, adică se contraziceau. El a vrut să spună să lăsăm contrazicerile şi să ne apucăm de treabă. Cînd unul se ceartă, se contrazice cu altul, nu e bine spus că ei au o contradicţie ci o contrazicere.

#80
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
"Salutare am 15 anii , nu prea am masă musculară si vreau sa mai pun ceva pe mine(muschii).
Am 2 gantere  , un extensor 5 benzii , si o bară.
Am nevoie de cineva sa-mi explice mai clar , cum sa fac sa nu stopez cresterea in inaltime , despre alimentatie si multe altele."


Dacă acest băiat care are  15 ani, deci vreo 8 clase, scrie aşa de prost, cum ar scrie o persoană care nu a urmat vreo şcoală dar a învăţat literele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate